Škvár

Škvár https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11254/skvar-UaJ-11254.jpg 4 761 761

Škvár je posledním dílem Charlese Bukovského. Byl vydán krátce po autorově smrti a vyvolal příznivé kritiky i v médiích, která oslovují širokou veřejnost a jež Bukowského po celý život až okázale ignorovala. Škvár je stejně drsný a satirický jako jeho ostatní díla, avšak díky svému meditativnímu charakteru, vyvolanému vědomím neodvratně se blížícího konce, rozeznívá i jiné struny – elegickou lyričnost a spirituální hloubku největších autorových básní.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Pragma

Pulp , 1994

Shindo
03.12.2017 4 z 5

Posledný Bukov román - úžasný a predsa iný. Hĺbavý, občas smutný, niekedy má človek pocit, akoby to ani nebola jeho tvorba po tých všetkých poviedkach o chlaste, defkách, dostihoch a úderoch osudu. Akoby autor sám cítil, že sa mu kráti čas.

KristynaBrandy
15.11.2017 5 z 5

Na závěr knihy me zcela zalila husí kůže a slzy, poslední Bukowskiho tvorba avšak zcela odlišná jeho předchozím. Tady není co dodat, snad jen že i náš milovaný Charles našel červeného vrabce.

Zuzana08
28.04.2017

Chtěla jsem si od tohoto autora "něco"přečíst......buď jsem sáhla po špatném titulu nebo primárně nejsem (a nejspíš nikdy nebudu) cílová skupina.
Pro mě kniha nemá žádnou hodnotu, nic mi nepřinesla, žádné hluboké zamyšlení nad životem se nekoná, ani žádná zábava, ani žádné napětí, ani žádné slzy......
Ale věřím, že mnozí si z knihy nějaký dojem odnesou.

TanaMach
29.03.2017 5 z 5

Tohle je prostě úplně jiný Bukowski, ale neméně skvělý.. a jestli někdo jeho tvorbu úplně nemusí, tak právě tuto knihu by si oblíbit mohl.

Manyna
03.02.2017 4 z 5

Konečně jsem se dostala k tomu, abych si přečetla možná neznámější dílo Bukowskiho. Ačkoliv je to druhá kniha, kterou jsem od autora četla, tak musím říct, že jeho ryze chlapskej styl psaní miluju a určitě se dostanu k jeho dalším knihám.

popelka595
01.09.2016 5 z 5

Kdybych neznala bukovu předchozí tvorbu, skoro bych si myslela, že Škvár napsal někdo jiný. Škvár je opravdu jiný, ale je to pořád ten starej dobrej Hank, s kterým jsem toho "prožila" tolik, že jsem si hrozně přála, aby nikdy neumřel. Pro mě osobně jeho nejsilnější dílo.

snupko
24.04.2016 4 z 5

Začal som jeho poslednou novelou a je to špica. Absurdnosť a iracionalita vládne svetu presne tak, ako to mám rád. Jednu hviezdu som si ušetril na iné Bukowského klenoty.

podpřirozeno
15.09.2015 5 z 5

Tak nějak si řikám, jakoby už rezignoval na svou představu, že umře v osmdesáti až bude píchat dvě osmnáctky. Jako kdyby věděl, že ten konec přijde dřív. A rozhodně to už není tak okázale šokující. Vždyť nač už. Zajímavý rozloučení.

MissBlack
09.07.2015 2 z 5

Dočetla jsem včera a byla jsem zklamaná. Nečekala jsem žádný hluboký román (byť mnohé z jeho povídek mají myšlenku/y), ale na rovinu říkám, že jsem se už skoro ani nezasmála, což je pro mě u tohoto autora standard, řekněme. Tohle bylo slabé. Jsem zvyklá na trošku jinou laťku co se Bukowského týče a tohle... Bylo to o ničem a úplně bez kapky napětí. "Vyplňující" kapitoly o posedu v baru nebo zastavení na dostizích byly úplně zbytečné a v této knize i nudné, V jiných knihách to nepatří do částí, které bych očima jen přelétla, tady bohužel.

sioux
15.06.2015 3 z 5

Zatím pro mě nejslabší Bukowski. Jakoby mu docházel dech. Chyběl tomu šmrnc, jiskra, elegance, který normálně Bukowského zdobí.
Ale pořád to je kvalitní věc s výbornými postřehy, skvělými hláškami, nadhledem nad naší existencí.
Jedno velké plus je občas Bukowského bilancování nad jeho životem. To mě bavilo hodně.

Marbo
07.06.2015 4 z 5

Potřeboval jsem nějaké lehčí čtivo k vodě a co může hodit lépe než opravdový Škvár ? Kniha se čte lehounce, utíká rychle a opravdu jsem se nasmál. A přitom jsem se několikrát musel vážně zamyslet. Silné ****

Serja
28.05.2015 4 z 5

Škoda jen, že nemá konec.

marti9448
16.02.2015 4 z 5

Jednou se ke Škváru vrátím a jsem si jistá, že mi dá mnohem víc. Ještě není můj čas.

Atamone
16.09.2014 5 z 5

Škvár mě jednoduše nadchl. Má všechno, co má správná kniha mít. Veškeré ty přesahy do absurdna a Bukowského literární experimentování, ke kterému ke konci života inklinoval.... Zkrátka super věc.

shmaic
16.09.2014 4 z 5

Za ten konec ubírám jednu hvězdu, to z toho moc snadno bučina vycouval. Má první kniha autorova, doufám, že další budou stejně zábavné. Místy jsem se válel smíchem. Doporučuji audiozpracování od Zdeňka Loníčka, ten jeho hlas se k tomu hodí víc než k čemukoliv jinému:-)

lucifuk
22.03.2014 5 z 5

Úžasná bodka,za úžasnou tvorbou majstra. Opäť raz presvedčil, že vie...

Drolreich
19.02.2014 5 z 5

Od Chinaskiho jsem doposavad četl z prózy jen Příběhy obyčejného šílenství a Škvár mě nadchl. Lehce noir detektivka plná sebereflexe před očekávaným koncem, samozřejmě doplněná klasickým autorovým stylem, plný peprného sarkasmu a hořkosti života, abusrdní zápletka...prostě to má všechno. Sjeto jedním dechem. Ovšem nutno poznamenat, že je to vlastně nuda. A vy jste taky nudní.

Rhymecatcher
28.01.2014 5 z 5

''Čekali jsme a čekali. Všichni. Nevěděl snad ten psychiatr, že čekání je jedna z věcí, které dohánějí lidi k šílenství? Lidé čekají celý život. Čekají ve frontě na toaletní papír. Čekají ve frontě na peníze, čekají v ještě delších frontách. Čekáte, až půjdete spát, a pak čekáte, až se probudíte. Čekáte na svatbu a pak čekáte na rozvod. Čekáte, až začne pršet, a čekáte až přestane pršet. Čekáte, až se najíte, a pak čekáte, až se budete moci znovu najíst. Čekáte v čekárně u psychiatra s bandou cvoků a přemýšlíte, jestli jste také cvok.'' - Rozhodně jedno z mých nejoblíbenějších děl Ch. Bukowského. Nacházím částečné ztotožnění s filozofickými úvahy detektiva Belana (který zajisté nese autobiografické rysy).

Dudu
16.01.2014 5 z 5

Škvár je prostě dílo, které musí rozesmát i mrtvolu. Duet Fanteho a Danteho, rozhovory Smrtky s Belanem a v neposlední řadě Hal Grovers a jeho dominantní mimozemšťanka, toť valící se povodeň nápadidosti humoru.

Skjaninka
09.06.2013 5 z 5

Bukowskeho posledná kniha, ktorá je odlišná od jeho predchádzajúcej tvorby. V podstate žiadne vulgarizmy a nechutnosti, ale viac filozofie a uvažovania nad životom a smrťou. Predsa sa autor nezaprie a z knihy je cítiť jeho typickú iróniu a bezprostrednosť. Dovoľujem si tvrdiť, že je to jedna z najlepších kníh čo napísal.