Škvár

Škvár https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11254/skvar-UaJ-11254.jpg 4 761 87

Škvár je posledním dílem Charlese Bukovského. Byl vydán krátce po autorově smrti a vyvolal příznivé kritiky i v médiích, která oslovují širokou veřejnost a jež Bukowského po celý život až okázale ignorovala. Škvár je stejně drsný a satirický jako jeho ostatní díla, avšak díky svému meditativnímu charakteru, vyvolanému vědomím neodvratně se blížícího konce, rozeznívá i jiné struny – elegickou lyričnost a spirituální hloubku největších autorových básní.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Pragma

Pulp , 1994

coquus
15.06.2018 4 z 5

Detektivka z drsné školy napěchovaná černým humorem, asi tak bych v kostce charakterizoval tuto knihu. Komické až absurdní situace střídají okamžiky vážnější, to vše zahalené v atmosféře pesimismu, jemuž se však hlavní hrdinna nepoddává. Vše je popisováno dost humorně, což vytváří příjemný celkový dojem.

"Často bývá nejlepší nedělat nic a jen tak okounět. Tím chci říct, že když vám všechno připadá nesmyslné, pak to nemůže být úplně nesmyslné, protože si uvědomujete, že to je nesmyslné, a vaše vědomí nesmyslnosti tomu téměř dává smysl. Chápete, jak to myslím? Optimistický pesimismus."

puml
31.05.2018 5 z 5

Výborná detektiva ve stylu americké drsné školy a "pulpové" literatury. Belany na mě působil jako alter ego Mickey Spilanea. No a samotná zápletka... Bukowski se tu opravdu vyřádil; je tu vše: Smrt, Céline, dostihy, ženský, zbraně, sex, emzáci, cigarety, doutníky, spousta chlastu a i něco, co bych u Henka nečekal, něco jako smíření, nebo je to snad celé osobní Nirvána umírajícího autora? Symbolická tečka a rozloučení ve velkém stylu. - Don't try.

triomen
19.05.2018 5 z 5

Škvár jsem "přečetl" díky audioknize v báječném podání Zdeňka Loníčka. Není to typický Bukowski; ženské, dostihy a chlast jdou stranou, aby mohl coby detektiv Nick Belane vyšetřit několik případů. Zajímavý příběh i nečekané zvraty, ale především epické finále

lassse
07.05.2018 4 z 5

K Bukowskému jsem se vrátil po nějaké době a bylo to fakt dobrý. Bavil jsem se. Čtení to rozhodně není pro každého, ale je to tak ulítlé.... :)

SladkaK
22.04.2018 4 z 5

Při čtení prvních stránek jsem si říkala co to do prdele je? Ale s každou další jsem se propadala do tajů a deep myšlenek samotného Bukowského. Výborná kniha!

fayne
10.04.2018 4 z 5

To byla takova blbost, az to bylo desne dobry, opravdu skvar. Ale nemuzu dat 5*, neni to stary dobry prasacky Bukowski. Je hrozne poznat, ze se blizi jeho konec, hodne depresivni dilo plne smrti. Myslim, ze by nikdo poslednim Skvarem nemel zacinat, Bukowski ma lepsi knizky, i kdyz ho tady porad jeste poznavam a dost jsem se zasmala :-)

Nomia
04.04.2018 4 z 5

Bukowski je král! Škvár má opět v sobě opět jistou dávku punku, sarkasmu a svéráznosti. Brilantní mišmaš. Věčná škoda, že se jedná o poslední autorův román, tohohle starého prasáka je opravdová škoda...

druzickaster
31.03.2018 5 z 5

Mé první seznámení s panem Bukowskim je prostřednictvím jeho posledního románu. Je jasné, že tolik filozofických myšlenek, vulgarity a braku se může nacházet jen v tomto skutečně neskutečném Škváru. Kniha se asi nebude líbit úplně všem, ale já jsem z ní nadšený (přečetl jsem za jeden večer) a rozhodně si přečtu i autorovy další romány.

VladiKlaisner
20.03.2018 5 z 5

Chlast, kurvy, sázky na dostihy, polemika života a smrti aneb jak přežít s pár dolary v kapse další všivý den - prostě to nejlepší z Charlese Bukowskeho. Tleskám!!! Tahle kniha je alfou a omegou nejen pro jeho fanoušky, ale i ty co si chtějí jen od něho něco přečíst.

Acamar
25.02.2018 5 z 5

Chutný literární guláš v podobě tak trochu metafyzické detektivky, Bukowskeho (tentokrát trochu smířlivější a odlehčenější) styl říznutý trochou Chandlera, Kafky, Lynche aj...absurdní dialogy a situace, scény jako v deliriu, fantazie, Bukowskeho glosy...takový škvár si dám líbit.
Nečetla jsem všechny knihy CH.B., po pár povídkových mi ty historky začaly připadat nějak všechny stejné, ale Škvár se myslím vymyká a pro ty, kteří nejsou vyznavači "ortodoxního" CH.B., jen si občas k němu odskočí, je asi stravitelnější, lepší volbou.

Roubas
22.02.2018 4 z 5

Natáhnout si spodky je opravdu dřina a hlupáky na ulici taky nevydržím počítat moc dlouho. Za šest dolarů na hodinu vám tenhle detektiv zjistí cokoliv, ale nejdřív si musí urovnat myšlenky, zabít nějakou tu mouchu a dát si hlt vodky. Je to především vtipné, ale místy dost hořké, protože ta sexy paní čeká na nás na všechny. Takže nám nezbývá, než na ní počkat, a to čekání na ní, si zkrátit zase čekáním, na něco jiného.

trudoš
17.02.2018 4 z 5

Přestože mi život a doba spisovatele Charlese Bukowského moc neimponuje, musím přiznat, že při téhle jeho poslední knize jsem se bavil skutečně náramně. Absurdita si tu podává ruku s despektem ke společnosti a pro těch pár vulgarit se nikdy nejde daleko. Ovšem všechno to k příběhu tak nějak patří a cokoliv seškrtat, byla by toho jen škoda. Chlapácké chování i myšlenkové pochody hlavního hrdiny jsou jednoduše dokonalé, krásně parafrázující žánrové ikony jako jsou Phil Marlowe, Sam Spade či Mike Hammer. Autor přitom nikoho nezesměšňuje, ale naopak využívá možnosti volného ringu, takže se tu žánrově mele úplně všechno, včetně mimozemšťanů z vesmíru. Tohle je ostře nabitý škvár v pravém slova smyslu a nebojí se do čtenáře vyprázdnit celý zásobník. Šílená groteska s rezonancí drsné školy, která sice jako detektivka nefunguje vůbec, ale parodie je to skvělá. Kdyby zápletka byla trochu víc při smyslech a v druhé půlce dějově vyrovnanější bez filozofického podtextu, hodnotil bych ještě lépe.

Medunkavera
08.02.2018 5 z 5

...'Byla to ošklivá, postarší ženská. Ošklivější než já. Vylekala mě. Její tvář byla velmi blízko. Tak musí vypadat smrt, říkal jsem si...'

...'Napil jsem se studeného saké. Poskočily mi uši a hned jsem se cítil líp...´

Kniha je plná úžasných hlášek, úvah a zamyšlení Bukowského. Ty nejlepší tu jsou již vypsané pode mnou. Líbilo se mi a úžasně mě pobavilo, když se dostal do situace, kdy mu šlo doslova o život, ale on zůstal absolutně klidný a začal svým útočníkům bezelstně pokládat úplně obyčejné a naivní otázky, čímž je tak vyvedl z míry, že málem zapoměli, proč přišli..

Je to Tvoje poslední kniha, Charlesi. Škoda. A je to tam v ní i trochu cítit, že víš, že si pro Tebe přijde. Ale není tam cítit smutek, ani strach - to už vůbec ne - jen jakási úleva a smíření.

Marian27
29.01.2018 5 z 5

Škvár je moja najoblúbenejšia kniha od Ch. Bukowskeho a zároveň patrí do prvej päťky mojich srdcoviek. Čítal som ho aspoň sedem krát, v rôznych etapách môjho života a tá kniha mi dala stále niečo nové. Či sú to dialógy, Belaneho úvahy, bitky, neuveriteľný humor alebo šialené situácie, vždy ma tá kniha dokáže prekvapiť. A samozrejme treba spomenúť plejádu veľmi zaujímavých postáv: sexi Smrtka:))), Celine, banda mimozemšťanov, mafiáni, agresívny hostia a barmani ktorý neustále provokujú, Dante a Fante a samozrejme hlavny antihrdina Nick Belane, drsné súkromné očko. :))) Postavy sú veľmi rozmanité, kludne by stačili na dve knihy ale dej má hlavu aj pätu a treba pochváliť Bukowskeho fantáziu a nezameniteľný štýl. A je tu spomenutý aj ten "vožrala Chinaski":)))) Knihu odporúčam prečítať a ak by sa niekomu nepáčila, mne nenadávajte že som vám ju odporučil, veď čítate "Škvár". :))
Peklo je to, z čoho si ho urobíte.

Elea
14.01.2018 2 z 5

I když jsem se opravdu snažila, tak s touto knihou jsme si vůbec nesedly. Je mi to líto, snad příště.

Jája92
11.01.2018 4 z 5

Zajímavá kniha plná rozporuplných pocitů. Líbily se mi krátké kapitoly, méně už množství vulgárních slov. Přesto se mi líbí styl autora. Uvidíme, jestli se dostanu i k jeho dalším knihám.

Naias
11.01.2018

Úprimne povedané, vôbec mi tá kniha nesadla. Nepochybujem, že toto dielo v sebe skrýva humor a filozofiu, ale zrejme boli dobre skryté, ja som ich nenašla. Tie nepretržité neveľmi jemné výrazy ma tak rušili, že som nebola schopná vnímať aj niečo iné. Keby nimi nebola preplnená celá kniha, ale iba sem-tam, prosím. Ale takto... Bolo mi to dosť nepríjemné. No dobre, raz som sa pousmiala, normálne ma to samu prekvapilo. Keby som nebola taká zvedavá, čo to môže byť, ten Červený vrabec, prečítala by som to najviac do polky. Možno by pomohlo prečítať si to celé znova, ale na to nemám ani najmenšiu chuť. Nadávky neznášam a v literatúre zvlášť. Keby som mala určiť svoju hranicu, myslím, že by ju tvoril Švejk. Potiaľ, ale ďalej už nie. Žiaľbohu, posolstvo à la Bukowski nedokážem absorbovať.

bertrand
18.12.2017 5 z 5

Nejlepší Bukowski, obstojí i pro poučeného čtenáře.

zanzara
13.12.2017 3 z 5

Román o smrtí a nesmrtelností psaný jako škvár, asi aby Češi nezabili spisovatele smíchy. Protože se nesmí psát vážně o něčem, co neexistuje, jako smrt nebo život věčný, že? Dneška aspoň tak to chodí. Proto Céline, kterého Bukovski velmi považoval, je tady pořad živý, skoro nesmrtelný (smrtka není schopna ho najít, protože jeho knihy zařizují mu nesmrtelnost), a jako symbol absolutna objevuje se červený vrabec. A možná rudý? Co to je? Americký sen o komunizmu? Že prý lepší vrabec v hrsti než holub na střeše? Zajímalo by mě, jaký mafián přemaloval Nickovi Belane'ovi vrabce-absolutno vevnitř... Protože vevnitř už je žlutý (činský, nebo co?)! Že prý vždycky budeme překvapení, cokoliv čekáme, když už nás zubatá zobne?

Dvoja
07.12.2017 5 z 5

"Sakra, to byla ku*evsky dobrá jízda". Lépe bych svůj pocit po dočtení nespecifikovala. Nečekala jsem to. Hrozně se těším na další knihy od Bukowskiho. Až je mi líto, že jsem s ním začala teprve teď...přeci jen mne mohl poznamenat v dospívajících letech o něco víc.
Stárnoucí neotřelý detektiv v mlze zašlých barů v L.A., s kapkou nadpřirozena, dávkou ironického humoru a skvělými úvahami. To je můj šálek kávy. Eh, totiž granka.