Skřetí spár

Skřetí spár https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/5205/bmid_skreti-spar-hEX-5205.jpg 4 37 10

Je noc před bitvou u Tyrn Gorthadu a dvojice skřetů vypráví spolubojovníkovi příběh skřetí jednotky Vlčí spár, jejích vojáků, orčích a skurutích konkurentů a elfích, lidských a trpasličích nepřátel. Kdo padne, kdo přežije a kdo bude největším válečníkem všech dob? Osvědčení autoři Ghark Lučištník a Šarag Poeta přinášejí sedm skřetích povídek z Tolkienova světa pro potěšení, zábavu i poučení všech dobyvatelů Středozemě. Ať žije Černokněžný král a Angmar vládne navěky!... celý text

Jen_procházím
24.09.2022 4 z 5

No tak tohle bylo příjemné překvapení. Možná jen Noc pod Černou baštou se mi četla tak nějak špatně protože to byl strašnej zmatek, ale zbytek rozhodně bavil. Urlúk je pěkně šílenej magor, skřetí plány obvykle nepostrádají zlomyslnost a ten idiot od Kosatcové řeky mě rozesmál kdykoliv se objevil. Na pohřbu chci zahrát oblíbenej hit "Velký byly říše elfů a přece je skřet vyvrátil!" jako správná ubohá malá svinka a prašivej snaga.

ozzy13
29.09.2021 5 z 5

Naprostá pecka. Oceňuji, že se tady člověk víc dozví o organizaci a hodnostech ve skřetí armádě, to je vážně paráda. Autorovi se povedlo napsat knížku tak, že Mistrovo dílo otrocky nekopíruje ani neparoduje a na pár místech probleskne i tolkienovská vznešenost (například když se mluví o Maeglorovi) a za to mu vzdávám poklonu. Všechny povídky mě bavily, doufám, že se někdy dočkám pokračování, ať už ve formě další povídkové sbírky nebo románu. Na mnoha místech jsem skřetům vyloženě fandil. Už dlouho zastávám názor, že je to velmi pracovitý a schopný národ a je dobře, že je na ně konečně zaměřená celá kniha a navíc takhle povedená. Moc doufám, že autor bude v cyklu pokračovat a časem vyjde další kniha. Pro fanoušky díla J.R.R.Tolkiena je tahle knížka malý poklad. Velký byly říše elfů a přece je skřet vyvrátil!!!

kUMters
30.08.2020 4 z 5

Krásny dej, prepojenie jednotlivých poviedok je super. Jediné čo mi dávalo zabrať boli názvy postáv a ich hodnosti, furt som musel do rejstříku:)

NemmamSlov
25.07.2020 5 z 5

Tak toto vážne odporúčam. Tolkienov svet, ale z pohladu škretov, skurutov, Saurona, či Morgorotha. Táto zbierka poviedok vyšla na jednotku. Každá mala niečo do seba a väčšina poviedok sa zameriava na škreta Urlúka. Dokonca neurazí fanúšikov Pána prstena. Ku každej poviedke som napísal pár viet nižšie.

Noc před bitvou u Tyrn Gorthadu (3*)

Úvod to tejto zbierky poviedok. Poviedka na štyroch stranách, ktorá predstavuje hlavných škretov a skuruta Urmbaga. Urmbag sa chystá vypočuť príbehy Škretího spáru. Niektoré mená ma asi pri čítaní zabijú.

Barahirovi psanci (5*)

Maximálna spokojnosť. Sardug Veľký dostane za úlohu dostať Barahirových partizánov, čo sa mu aj bez problémov podarí. Drsný škretí a skurutí humor. Ponižovaním a nadávkami sa nešetrí, čo ku skupine škretov nemôže chýba. Hlavne pobavil úsek, keď si Sardug Veľký bol po rozkazy od Targuta Strašného.

Arthedinské věže (4*)

Trošku dlhší príbeh, kde sa Sardug konečne dostáva do vojny. Obľúbil som si hlavne škreta Urlúka, také malé tupelo, ktorý nechtiac skoro utopil svojho nadriadeného. Poviedka vtipná, plná krvi, smrti a blbých elfounov.

Smečka (5*)

Gurag veliteľ Trinásteho trarku, na rozkaz skuruta Sarbaga Zlomvaza, má za úlohu prehľadať les a nájsť bláznivého čarodeja. Gurag je neschopný veliteľ, a snaží sa vyhýbať svojim povinostiam, tak ho zastupuje môj obľúbenec Urlúk. U Morgotha, nech žijú škreti.

Jak padl Amon Sul (4*)

Na to, že sa Urlúk skoro utopil, pričom skoro stiahol svojho podriadeného a za trest bol zaradený do prvej línie pri Arthedinských vežiach, tak sa mu neustále darí prežívať a zároveň postupovať vo vojenských hodnostiach. Urlúk velí svojej jednotke aj pri Amon Sul, konečne získal skalp trpaslíka a jeho húževnatosť prekvapuje aj samotných skurutov, lebo životnosť v prvej línii býva obvzlášť nízka. V tejto poviedke super pesnička, ktorú zložil veľký škretí hudobník Targ.

Devět bojovnic Elbereth (5*)

Príbeh deviatich elfských bojovníc, ktoré dostali za úlohu zabiť veľké zlo. Každá elfka v niečom vynikala, ale jedna sa nešťastne zamilovala a bohužial do človeka. História neraz potvrdila, že láska medzi človekom a elfom nedopadne dobre. Tento príbeh nie je výnimkov. Urlúk so svojou jednotkou zablúdil, za čo môže Gurnákh, ktorého sklamú prirodzené inštinkty stopára od Kosatcovej rieky. Zajmú lovca, ktorý v smrtelnej bolesti zavolá meno svojej drahej. Tá volanie o pomoc počuje a zo sestrami bojujú proti Urlúkovej družine. Urlúk víťazí. Ako sa to podarilo? Odporúčam prečítať.

Noc pod Černou baštou (5*)

Prvá poviedka, kde Urlúková skupina prehráva a trúbia na ústup. Škretí spár na rozkaz Targuta Strašného sa opäť ocitá v prednej línii, čo sa Sardugovi nepáči, a všetkú vinu hádže na krk Urlúkovi. Urlúk skoro umiera pri zásahu katapultu ohnivou strelou, ale vstáva z mŕtvych a vymýšla fintu na elfskú královsku blbku. Pri tejto poviedke som trošku držal palce súperom škretov.

Kamenný brod (4*)

Urlúk dostáva znova neľahkú úlohu. Tento krát musí vyhrať bitku, ktorú nezvládol sám Sauron, pričom mu neustále šľahá skurut Zlomvaz bičom ponad hlavu. Táto poviedka je trošku vážnejšia, postráda humor a Urlúkovi začína trochu strašiť na maják. Avšak, poviedka stále čitatelná.

Lobakk
07.07.2020 4 z 5

Výborná záležitost. Žánrově se sice mluví o antitolkienovské fantasy, ale z mého pohledu se jedná o skvělé čtení právě pro fanoušky středozemě. Příběh je zábavný, lehce nadsazený a dokonce heroický. Postavy si oblíbíte, některým se zasmějete a s jinými soucítíte. Kdo by tohle čekal, když jde o skřety, že?

Lady.Lucrezia
10.12.2018 5 z 5

Nebýt dobrých přátel, tak by mi Skřetí spár jistojistě protekl v záplavě knih mezi prsty a já bych si nikdy nezanotovala onen heroický song "Velký byly říše elfů a přece je skřet vyvrátil". No nic, zpátky na zem, tedy spíše na Středozem! Kniha Michala Špačka je dokonalou žní ironie a nadsázky. Pokud jste otráveni pohledem na egoistické Krasoně ve zlaté zbroji zachraňující cnostné a občas lehce histerické panny, tak přisedněte ke skřetímu ohni a naslouchejte příběhům hrdinských skurutů, orků a skřetích bojovníků.

GLDNMSK
09.09.2018 4 z 5

Velmi nenápadná knížka, která by vám snadno mohla uniknout a byla by to ohromná škoda!
Jde v podstatě o fan fiction k Pánu prstenů z opačné strany. Naprosto se neodvážím odhadovat, kolik jich vyšlo knižně, ale tenhle je doposud první, který jsem zaznamenal a četl. A s jakou chutí!
Možná někdo patří mezi tolkienovské nerdy, kteří dovedou vyjmenovat ve tři ráno po kalbě rodovou linii předcházející Aragornovi a já vůbec nemám tušení, zda se to právě jim bude líbit.
Komu ale bude? No, všem ostatním! Příběh jede nezadržitelně vpřed, postavy si odnášejí z příběhu do příběhu jizvy a osekané kusy těl a vy ryčíte rozkoší o přídavek.
Těžko říct, zda si přát nějaký stěžejní příběh, či zda zde jedoucí povídky stačí, možná je potenciál vrchovatě naplněn. Koho to ale zajímá? Knihu jste si vzali do letadla/vlaku/auta nebo na služební cestu a užili jste si to!

Hlavi
17.04.2016 5 z 5

Velmi dobrá kniha. Můžu doporučit všem co mají rádi středozem. V knize se také dozvíte něco více o skřetech a jejich zvicích. V knize se můžou inspirovat i cosplayeři a larpaři

notburga
13.01.2016 4 z 5

Dobře jsem se místy pobavila. Skřetí hit nemá chybu a vůbec pohled na Středozemi z pozice skřetů má něco do sebe. Fajn oddechovka, ke které se určitě vrátím. Jen bojovnice Elbereth (jinde tak vychvalované) se mi zrovna moc nelíbily, asi trochu přitažené za vlasy na můj vkus.

dominik2372
30.04.2015 5 z 5

Konečně někdo napsal knížku o nedoceněné rase a herrenvolku středozemě. Jen taková srandička pro fandy fantasy ale rozhodně ne pro nikoho, kdo bere Středozem příliš vážně. Uměleckou hodnotu tomuto dílu přidává i skřetí hit Velký byly říše elfů a přece je skřet vyvrátil. Na závěr bych jen dodal že Melkor měl pravdu a Sauron neudělal nic špatného! Howgh.

Část díla

všech 8 částí díla