Skoncovat s Eddym B.

Skoncovat s Eddym B. https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/358985/bmid_skoncovat-s-eddym-b-Upy-358985.jpg 4 610 140

Románová senzace z Francie popisuje s mimořádnou otevřeností a syrovostí autorovo strastiplné dětství, poznamenané sociálně a kulturně omezeným prostředím chudého severofrancouzského venkova, ale také jeho postupně odhalovanou homosexualitou. Louisův výjimečný debut zaznamenal od svého vydání neuvěřitelný ohlas: knihy tehdy dvaadvacetiletého studenta se jen ve Francii prodalo přes 300 000 výtisků a byla již přeložena do více než dvaceti jazyků. Na francouzské i mezinárodní scéně vyvolala bouřlivou debatu coby literární experiment stojící na pomezí uměleckého textu a dokumentu, ale také díky otázkám, které klade: Jak se vymanit z pasti sociálního prostředí? Jak se vypořádat se svou sexuální orientací? Jak se dobrat svobody? Stejně jako samotné téma knihy zaujme i bravurní způsob jeho podání.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Paseka

En finir avec Eddy Bellegueule , 2014

MahulenaK
17.04.2018 4 z 5

Touto cestou musím poděkovat časopisu Reflex-vždycky si tam přečtu o nějaké knížce, na kterou bych asi vůbec nenatrefila. Takže díky i za Eddyho B. Silný příběh.

kalinkacz
06.04.2018 5 z 5

Pane bože! Já nemám slov, tohle je zkrátka jedna z těch knih, která vás doslova rozseká na milion kousků a vy už po dočtení nikdy nebudete jako dřív... Já brečela a nebyla schopná popadnout dech.. To, že je tato kniha autobiografií jen zvyšuje její hodnotu... Doporučuju ji úplně všem, tohle by rozhodně nemělo nikomu uniknout a já jsem hrdá na to, že ji mám v knihovně!

Luvák
27.03.2018 5 z 5

V prvním nakladatelství autora s rukopisem vyrazili, protože jim příběh přišel příliš přitažený za vlasy. Ve Francii se nic takového dít nemůže, Francie je vyspělá a kulturní země... Příběh z kraje, na který všichni zapomněli, z prostředí kde je stát a kultura reprezentována jen televizí, dávkami a represivní mocí. Z vyloučeného prostředí, kde není naděje, kde jsou jen poražení. Ti, kteří neutekli před svou budoucností.

Ale román rozhodně není odsouzením těchto osob. Ba naopak, Louis jako osoba se silně angažuje ve prospěch těchto exkludovaných osob, snaží se je vyhnat ze spárů Front nacional. V knize neobviňuje své mučitele a další figurky, ale spíše ty, kteří by dokázali něco změnit (poradce pro volbu povolání) a jen udržují daný stav.
Silné a aktivizující čtení. doufám, že přijde něco obdobného i z našich luhů a hájů (drobné paralely se seriálem Pustina by se mimochodem našly).

A v Amiens skoro žádní černoši skutečně nejsou :D

Missynka
22.03.2018 5 z 5

Citlivý a zároveň velmi surový příběh chlapce, který se styděl být tím, kým byl. Napsáno velmi čtivě, hodně dopodrobna. Je mi smutno z toho, že lidé neustále dělají rozdíly, žijí v chudobě a předávají si ty nejhorší možné zvyky a čekají, že přesně takto se budou chovat ostatní a pokud to tak nebude, budou společností zavrhnutí.
Pro mě byla kniha Skoncovat s Eddym B. opravdu otevřenou zpovědí, ke které se budu určitě znovu vracet. Některé pasáže jako bych sama prožívala nebo možná opravdu prožila? Děkuji za tuto knihu.

Renatecka
18.03.2018 4 z 5

Kniha byla velmi čtivá, ani jsem neměla tušení, že francouzský venkov byl ještě v 90. letech takový středověk :-( Tak snad už se Eddymu povede jenom dobře, za to co si v dětství vytrpěl.

amaenium
16.03.2018 5 z 5

Velmi čtivě psaná kniha, při jejíž čtení jsem si velmi barvitě představovala tamní situaci. Těžko uvěřitelné, že v tak krátkém čase před miléniem je možné ve Francii takové chudoby a zoufalství.
Příběh Eddyho byl dojemný, chvílemi pro malé dítě až příliš násilný. A dále pak tu byla pak všudypřítomná iluze "pravého" muže a planá naděje pro vlastně všechny obyvatele okolních vesnicí zkusit žít jiný život.
Jsem ráda, a je úžasné, že se Eduardovi podařilo oprostit se od tohoto světa a začít žít svůj vlastní život.

Maguša
07.03.2018 5 z 5

Je to až neuvěřitelné, ale po přečtení knihy se zdá, že hlavně Eddyho sexuální orientace mu pomohla vymanit se z pařátů francouzského vesnického generačního stereotypu. Všichni, co přečetli jeho příběh, se stali svědky jeho krušného dospívání, a tak nezbývá nic jiného, než přát mu jen to nejlepší. Zdá se, že právě díky jeho sdílnosti a jeho potřebě podělit se o svůj příběh se Eddy bude mít ještě lépe a na jeho životní dráze ho to posune dál. Způsob jeho vyprávění je velmi podmanivý. Těžko věřit, že člověk vyrůstající v takovém prostředí je schopen dopracovat se k tak bohatému vyjadřování a celkově i k životu, který momentálně vede. Je to obdivuhodné. Kniha se čte rychle a snadno. Jako byste si povídali s kamarádem a naslouchali jeho příběhu. Doporučuji.

Randyz1986
03.03.2018 4 z 5

Kniha se mi moc dobře nečetla, celou dobu jsem nechápal, že tohle je, v té vyspělé zemi Francii, vůbec možné. Párkrát jsem se musel ujistit, že se příběh opravdu odehrává na začátku nového milénia. Ale ve výsledku se mi knížka líbila. Hlavně tím, že se jedná o autorův reálný životní příběh, který zachycuje velké rozdíly v sociálních bublinách a krutost té jeho, ve které vyrůstal.

knihomolka525
26.02.2018 1 z 5

kniha se mi nečetla dobře,je psána v duchu násilí a jeho důsledcích na život malého kluka a měla jsem dojem že se příběh odehrává někdy ve středověku kdyby tam nebyly pasáže zmiňující migranty.

Hanzis_
25.02.2018 5 z 5

Člověk ve skutečnosti žije uvnitř diskurzivní bubliny. Tato kniha ani tak není o sexualitě, ale o vystoupení ze stávajícího řádu/bubliny. Odlišností od ostatní většinové společnosti svou inteligenci, projevy a chováním. Kniha také otevírá nový náhled na samotnou Francii. Vždy byla označována za revoluční a vyspělou zemi, ale ve skutečnosti odlehlé venkovské části, jsou stále zaostalé s panujícími stereotypy.
Skvělá kniha se spousty otázek a myšlenek...

Eifka
24.02.2018 2 z 5

Za mě průměrná kniha, čekala jsem od ní dle recenzí mnohem víc. Životní příběh autora by si měli přečíst ti, kteří vnímají homosexualitu jako něco špatného...ale já osobně ji vnímám jako úplně normální věc, takže možná proto na mě kniha nemá žádný dopad (ve smyslu "chudáček, musel to mít těžké").

Myslím, že dětství/dospívání, tak jak ho autor popisuje, stále zažívá velké množství dětí i dnes; a je úplně jedno, jestli jsou homo nebo hetero.

Na stylu mě nejvíc zaujalo, zakomponování přímé řeči kurzívou přímo do příběhu. A co příběhu nepřidalo na dramatičnosti (i když asi mělo), byly pasáže se šikanou a popisem plivání...to bylo zbytečně nechutné (dlouho se mi u knihy nezvedl žaludek). Zkrátka můžu prohlásit, že tuto knihu už si nikdy nepřečtu...

Véča
22.02.2018 5 z 5

Tak to bylo opravdu hodně silné čtení... Vyvolá to ve vás tolik emocí, že v jednu chvíli chcete hodit knížkou do kouta a zároveň Eddyho obejmout. Přeji si jedno - ať se knížka dostane k co nejvíce čtenářům.

pollyCobain
21.02.2018 5 z 5

Silný příběh, dobře a chytlavě napsaný. Určitě stojí za přečtení. Myslím že pobuřuje současné čtenáře právem, nenapadlo by mě, že takhle lidé stále dokážou přemýšlet.

vlcka
19.02.2018 3 z 5

Nedivím se, že kniha vyvolala senzaci. Na mě té intimity, otevřenosti a syrovosti bylo místy až moc. Nejsem žádný puritán, ale myslím, že by kniha stejně dobře fungovala i bez detailního popisu některých fyzických aspektů celé věci (v takovém množství). I když otevřenost bez jakýchkoli zábran je jistě právě tím, co vzbuzuje tolik emocí a snaží se šokovat (jenže místy jsem se nemohla zbavit dojmu, že Eddymu stál někdo za zády a říkal: přidej ještě trochu sexu, dobře se to prodává..). Myslím si, že důležitý je na tomto příběhu Eddyho vnitřní boj s okolnostmi, předsudky, stereotypy i se sebou samým. To je, spolu s téměř neuvěřitelným prostředím a životem na francouzské vesnici 21. století, to opravdu bolestné a silné, ten důvod, proč si myslím, že je dobré si knihu přečíst a že je dobře, že byla napsána. Líbil se mi styl. Úplná absence přímé řeči a vzpomínkové vyprávění. Líbil se mi překlad, krásně živý.

Disk
17.02.2018 5 z 5

Přijít ve 22 letech s tímto silným debutem a rozbouřit poklidnou francouzskou společnost... klobouk dolů. Bez kompromisů napsané dílo popisující chudobu, kterou mnozí politici odmítají brát na vědomí a pak se diví, že jsou do národních parlamentů voleny extrémistické strany. Prostředí plné rasismu, toxické maskulinity a homofobie, kde jinakost nemá nejmenší šanci. Přihlásit se k vlastní identitě je prakticky nemožné, pokud člověk nechce být terčem posměchu a šikany. Není divu, že se Eddy zoufale snaží přizpůsobit dané realitě a nejen popírat sám sebe, ale provozovat aktivity, které mu jsou bytostně cizí a odporné. Trpělivost má však své meze.
Édouard Louis se rozhodl své dětství a dospívání popsat bez příkras a se vší drsností. Některé momenty budou na neznalého čtenáře působit šokujícím a samoúčelným dojmem, ale drsné momenty naopak jenom umocňují dojem ze silné knihy, která si zaslouží vaši plnou pozornost.
P.S.: Autor tohoto komentáře je sám homosexuál; proto Eddyho zoufalství chápe více než dobře, byť v podobných poměrech nikdy nevyrůstal.

Vallora
12.02.2018 5 z 5

Skvělá knížka, která může být pro každého trochu něčím jiným. Psána jednoduchým jazykem, stroze, drsně s naprostou až odzbrojující upřímostí.
Prolíná se v ní mnoho témat: homosexualita, chudoba, nevzdělanost, nesnášenlivost, frustrace, radikalizace, únik ze všedního života a odevzdanost k předurčenému osudu.
Mě nejvíce zasáhlo téma maskulinity, které se dá najít prakticky na každé stránce. Ať už z pohledu hlavní postavy, jeho otce nebo matky.
Eddy B. vyrůstá v silně maskuliním prostředí Francouzkého venkova, ve kterém se každý s tímto fenoménem nějak vyrovnává.
Muži jsou drsňáci, kteří mohou mít jen stereotypně mužské zájmy a chování. Každý kdo jen trochu vybočuje je hrubě odsuzován a šikanován, nejvíce právě těmi, kteří jsou sami se svou maskulinitou v nějakém konfliktu.
Ženy zde nejsou nějakou polaritou k maskuinímu světu, naopak, i ony musí "mít koule".
Eddy je gay, od malička má pro své okolí silně "zženštilé" chování a celou svou osobou evokuje v ostatních ztělesnění toho co nejvíce odsuzují.
Eddy se ze všech sil snaží do svého nenáviděného okolí zapadnout. Celá knížka následuje jeho jednotlivé neúspěšné pokusy. Ke konci dozrává k rozhodnutí, buď se zvládne stát drsňákem ve svém městě a nebo unikne a začne někde jinde nanovo.

Nepospichej
09.02.2018 5 z 5

Život na venkově se odlišuje od toho městského hlavně tím, že se v tomto téměř uzavřeném společenství, ze kterého těžko dostává pryč, zná každý s každým. A o to víc se lidé musí snažit do tohoto kolektivu zapadnout, aby se nestali terčem posměchu a drbů. Eddy popisuje svůj příběh chlapce, který se narodil trochu jinak, než se od něj očekávalo, do velmi skromných poměrů jedné francouzské rodiny, která hájí hodnoty života z minulého století. Bezostyšně popisuje strasti svého vyrůstání a poznávání sebe samého v prostředí, které mu dává jasně najevo, že s ním není něco v pořádku. Myslím, že autora muselo stát obrovskou dávku odvahy napsat knihu o svém životě, a jediné, co jí z pohledu čtenáře můžu vytknout, je to, že na mě byla příliš krátká.

bosorka
05.02.2018 4 z 5

Je to drsné, syrové a otevřené. Ano. Ale vlastně jsem podobných knížek četla už mnoho a některé mi uvízly v hlavě určitě i silněji. U knihy Édouarda Louise mám trochu pocit, že si za nějakou dobu na ni ani pořádně nevzpomenu. Šikana, potlačovaná homosexualita, předsudky, neschopnost zařadit se do společnosti, v níž hlavní hrdina vyrůstá. Touha vymanit se z prostředí, které mu není přirozené, i když se vlastně moc snaží o to zapadnout. To všechno už tu bylo mnohokrát. I tak bych knížku doporučila, není od věci podívat se na francouzský venkov druhého tisíciletí, vlastně neskutečné, že ještě v této době se musí děti potýkat s takovou bídou a hlavně nepochopením v zemi, kde bychom čekali úplně něco jiného. Už dva dny přemýšlím, jak bodově knížku ohodnotit, pro mě je to jasná třiapůlka, úplný konec mě směřoval spíše k té trojce, ale jak se mi to rozleželo, čtyřku si zaslouží. A pozornost taky.

Dak83
01.02.2018 5 z 5

Skvělá autobiografická prvotina velmi talentovaného autora, která oprávněně vzbudila pozdvižení po celé Francii. Já ji vnímám především jako klíč k pochopení myšlení a chování lidí na chvostu společenského žebříčku. Příslušníků narůstající vrstvy prekariátu, frustrovaných jedinců na okraji společnosti, kteří nejsou schopní uniknout vlastnímu osudu (a často se o to ani nepokoušejí). Autor se trefil do té správné doby - kniha vpodstatě podává vysvětlení, kde se berou nálady ve společnosti, které umožňují nástup lidí jako je Le Pen, Okamura nebo Zeman. A poukazuje na to, že se s tím nedá nic dělat - rozum, logika, dokonce ani cit nebo apel na morální hodnoty nemá šanci. Ti lidé prohráli svůj život a jedinou šancí na záchranu je útěk. Stejnou strategii ostatně volí i hlavní hrdina, který má to štěstí (!), že jeho homosexuální orientace slouží vlastně jako katalyzátor sebeuvědomění a reflexe okolní zoufalé reality všedního dne na jedné malé francouzské vesnici, kde maturitu má jen starosta, učitelka a majitel obchodu a všichni muži jsou odsouzeni k práci ve šroubárně a manželky k rodění potomků, kteří sdílí osud svých rodičů. Malý Eddy je obětí šikany kvůli svému zženštilému chování, prochází si obdobím popírání a následného přijetí vlastní přirozenosti a řeší jak se vymanit z bludného kruhu beznaděje, v němž uvízli (nebo dříve či později uvíznou) jeho rodiče a vrstevníci. Jak to celé dopadne si přečtěte sami, nicméně já se už nemohu dočkat překladu Louisovy druhé knihy Dějiny násilí.

Zrzavá_Tereza
29.01.2018 5 z 5

Syrové, upřímné, drsné, i nechutné. Rozhodně si přečtěte.