Skočný příliv

Skočný příliv https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/488681/bmid_skocny-priliv-Uby-488681.jpg 4 763 763

Ostrovní pláž v zátokách Hasslevikarna se stane němým svědkem nelidské vraždy. Obětí je neznámá těhotná žena. Píše se rok 1987, případ je po čase odložen jako nevyřešený. Po více než dvaceti letech ho znovu otevírá Olivia Rönningová, studentka policejní akademie. Má k dispozici moderní metody a techniky, novinové články, spisy, svědectví, ale chybí jí to nejpodstatnější – Tom Stilton, který tehdy vedl vyšetřování, ale teď jako by se po něm slehla zem… Výjimečný debut, jehož tíživá severská atmosféra čtenáře okamžitě vtáhne do děje a odmění je nečekaným závěrem; vychází již ve 30 zemích.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kalibr

Springfloden , 2012

škwor
22.03.2016 5 z 5

Fajn knížka, vraha jsem hodně dlouho netušila, bavila mě, jediná hluchá místa, která jsem přeskakovala a nebavila mě, byla ta s B. Ale jinak určitě stojí za přečtení :)

HaHa11
28.02.2016 4 z 5

Další severská detektivka, který mě zaujala více než průměrně. Autorká dvojice zpracovala několik neotřelých nápadů (kdo by hledal bývalého elitního detektiva mezi bezdomovci?!), za její asistence čtenář putuje mezi místy, která již vstoupila (nejen) díky vlně severských krimirománů v obecné povědomí, ale přenese se i do oblastí odlehlejších, malebných a plných dávných tajemství. Některá jsou v závěru příběhu odhalena, vysvětlení některých si snad autorka ponechala do dalších příběhů této nesourodé dvojice detektivů. Určitě si je přečtu.

Ennie
19.02.2016 4 z 5

Kniha se mi moc líbila. Bylo to něco nového, neohraného a nepředvídatelného. Například by mě nenapadlo, kde Olivie "objeví" Toma. Ale "překvapivý" závěr jsem čekala. Kdyby to šlo dala bych čtyři a půl hvězdičky. Některé pasáže mě nudily. A ze začátku mi trochu vadila švédská jména. Další díly si moc ráda přečtu :).

Alchemilla75
16.02.2016 5 z 5

Doporučuji nejen milovníkům severských detektivek. Kniha je napínavá, čtivá, plná nepředpokládaných zápletek a konec je také zajímavý. Zaujímá trvalé místo v mojí knihovně ;)

Livia
02.02.2016 3 z 5

celkom príjemná kriminálka, ale nedokázala som sa do nej poriadne začítať. Vadilo mi, že sa neustále preskakovalo medzi postavami. Najväčší problém vidím v tom, že sa riešili dva prípady ten hlavný - obeť skočného prílivu a vedľajší - útoky na bezdomovcov a paradoxne ten vedľajší ma bavil niekoľkonásobne viac, takže som stále len čakala keby sa k nemu v knihe vrátia. Vyobrazenie života bezdomovcov bolo veľmi silné a zaujímavé.

Každá kriminálna séria potrebuje poriadne hlavné postavy na ktorých celá séria stojí, a v tomto prípade ma hlavná hrdinka neskutočne štvala. Ale na druhú stranu sa tu objavili skvelé postavy Toma Stiltona, Mette a Abbas, kvoli ktorým dám šancu aj pokračovaniu.

Rade
01.02.2016 4 z 5

Napínavá, ve spleti příběhů trochu překombinovaná detektivka, až moc náhod. Bezdomovecké téma mi taky moc nesedlo. Překvapivou pointu šlo odhadnout tak někdy v polovině. Nicméně svižně napsané, rozhodně nenudilo. Váhala jsem mezi 3 - 4, nakonec taková horší 4.

Martin1974
17.01.2016 2 z 5

Tak neviem. Buď som ja už taký náročný čitateľ, alebo je to naozaj jednoduchý román. Napriek tomu, že je príbeh spletitý, uvažujem, čím chceli autori čitateľov ohúriť. Vari brutalitou? Tej je v iných krimi románoch takisto dosť, nehovoriac o živote samotnom. Sexom? Jak by dal. To, čím som mal byť zaskočený a prekvapený v poslednej kapitole, som zistil niekde v strede knihy, stačilo si porovnať dátumy z úvodu a z prvej kapitoly. Myslím, že na škodu boli aj časté rozhovory hlavnej hrdinky samej k sebe. To už mohli pokojne napísať celý román v prvej osobe a určite by to vyznelo lepšie. Ďalej mi chýbala tá zvláštna " temnosť ", pre ktorú majú čitatelia severskú krimi v obľube. Autori berú svoj román až natoľko vážne, že neváhali v deji spomenúť trilógiu Milénium, ako vymyslený príbeh, akoby ten ich bola nejaká skutočnosť. Asi to pôjde na vrub slovenského prekladu, ale slovné spojenie prítomného a minulého času ako napr. " teraz sedela", tiež nie je bohviečo. Takže pri tejto knihe som dospel k záveru, že v krimi a detektívke musím občas prečítať aj slabé odvary, aby som vedel oceniť naozajstnú kvalitu. Preto si najbližšie dám zase nejakého Harryho Bosha.

rubit
03.01.2016 3 z 5

Je vidět, že knihu psali scénáristé, je plná akce, střihu i napětí, využívá se spíše úspornější styl psaní, žádné zdlouhavé popisy a souvětí. Kniha se dobře čte a bavila mě. Na druhou stranu mě přišel příběh málo uvěřitelný, ten "překvapující" konec až směšný a díky většímu počtu dějových linií ( i když se v závěru spojí ) jsem si moc nedokázala udělat vztah k hlavním hrdinům.

happy-smile
03.01.2016 5 z 5

Knížka se mi líbila už od první stránky. Je napsaná s velkou lehkostí, takže se vyloženě čte sama. Příběh je originální už tím, že částečně pojednává o bedomovcích, takže dějově se jedná o čerstvý vítr na poli severských detektivek. Celkově můžu jenom doporučit. Nenašla jsem jediné hluché místo, což bude i tím, že autoři nás zásobují stále novými zvraty a odhaleními. Už se těším na další dva díly, snad budou stejně dobré!

Lindulinek
26.12.2015 5 z 5

Kniha byla napínavá a velice dobře se četla. Celou dobu směřují autoři čtenáře určitým směrem, takže je pak překvapení veliké na posledních 10ti stranách. Pro mě tedy bylo. Doporučuji přečíst.

konicekbily
06.12.2015 3 z 5

Krásně složitá a zamotaná zápletka s překvapujícím koncem je znehodnocena složitým přeskakováním z jedné linie děje na druhou a hodně nepřehledným množstvím postav. Velice špatně jsem se v ději chytal.Tedy pouze "dobrá".

Patapuf
17.11.2015 4 z 5

Parádní čtení... jak to pomalu zapadá do sebe až se před vámi utvoří celkový obraz...

nejpet
17.11.2015 5 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se zorientovala ve švédských jménech a v jednotlivých příbězích, ale pak už to bylo skvělé! Moc mě bavilo pomalé přidávání jednotlivých kousků skládačky, líbilo se mi, jak do sebe všechno postupně zapadalo. Konec jsem částečně tušila, částečně mě překvapil. Za mě skvělé čtení.

martinasudová
17.11.2015 5 z 5

Líbilo, dobře čtivé...přeskakování z jednoho děje do druhého mi vůbec nevadilo, naopak.

danielosbourne
21.10.2015 3 z 5

Kniha je pro mě trochu zklamáním, ale to jen z důvodu, že jsem se na knihu velice těšil a měl jsem přehnané nároky. Jinak jde o příjemnou severskou detektivku, která místo na brutalitu, vsází na pomalé vyšetřování. Za mě dobrý :)

zuzana4291
18.10.2015 2 z 5

kniha mě moc zklamala....od začátku je strašně chaotické, autoři skáčou z jednoho děje do druhého a z postavy na jinou....takže když už si myslíte, že jste konečně přišli na to, kde jste a o koho se jedná, tak se objeví další postava a čtenář zase neví, proč se tam objevila, vše se dozví až po delší době....jediné, co celou knihu zachraňuje je závěr, ale jen na tom se stavět nedá

medvídě
15.09.2015 5 z 5

Velmi dobre napsana kniha. Kdyz uz si myslite, ze znate vsechny zucastnene postavy, prida se dalsi a dej se vice zamota. Velmi rada si prectu dalsi dilo od teto autorske dvojice a doufam, ze ani pak nebudu zklamana

wejjik
05.09.2015 5 z 5

Skvělá knížka, čtivá. Má napínavý děj a nečekané rozuzlení. Všem doporučuji

vysypanel
10.08.2015 5 z 5

Velmi dobrá kniha ! Když se člověk vžije do všech popisovaných situací musí nutně dojít k otázce? Kam až se to Švédsko (Norsko,Dánsko) v mezilidských vztazích dostalo? Jsou otřesné! Celý ten systém, kdy vlastně si lidi celá léta mohli dělat co chtěli vede k absolutnímu odcizení. ZATÍM jsme je nedohnali...

rajen
22.06.2015 4 z 5

Napínavé a čtivé. Severský styl mám ráda, takže mi to sedlo.