Skleněný zámek – Vzpomínky na dětství

Skleněný zámek – Vzpomínky na dětství https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/3760/bmid_skleneny-zamek-vzpominky-na-detstvi-7vq-3760.jpeg 4 273 82

Autorka v knize vzpomíná na své dětství a mládí, prožité v šedesátých a sedmdesátých letech 20. století na mnoha hostinných i nehostinných místech USA. Rose Mary a Rex Wallsovi a jejich čtyři děti bydleli v karavanu, pod stanem, v autě, nádherném starém domě (ovšem prožraném červotoči), v rozpadlé staré barabizně na poušti, v Kalifornii, ve Phoenixu a nakonec ve Welchi, nejztracenější důlní díře v celých Spojených státech. Potýkali se s nedostatkem jídla, peněz, se špínou, matčinou leností a otcovým opilstvím, ale přesto rodina žila pohromadě a všichni se měli navzájem rádi. To jen rodiče neuměli a snad ani nechtěli vytvořit svým ratolestem život v dostatku a pohodlí. Přes to přese všechno (anebo možná právě proto) ale vychovali silné osobnosti, které se umějí poprat s nesnázemi a nepřízní života. Kniha je silným zážitkem, který čtenáři zprostředkuje také odvrácenou stranu neustále opěvovaného amerického dostatku. Zároveň nám ukáže, že v našem světě žijí ještě lidé, kteří se nenechají spoutat zažitými konvencemi, ale věčně sní svůj sen o svobodě myslet a jednat podle svého nejniternějšího přesvědčení; jen tento svůj „skleněný zámek“ nedokáží ve skutečnosti tak snadno vystavět.... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Columbus (ČR)

The Glass Castle , 2005

Lidmila_2008
03.06.2020 2 z 5

Tohle mohla být celkem slušná kniha. Žádný zázrak, ale celkem slušný průměr. Špatný překlad a bohužel opravdu mizerná redakce a korektura z toho udělaly paskvil.

sadlo
07.05.2020

Kniha, kterou bych chtěla mít doma,podobně jako mám Vejce a já, Co život dal a vzal. Čtivé čtení, co víc si od knihy přát?

Marek.Sc
20.04.2020 5 z 5

Je to veľmi silný príbeh. Autorka rozpráva o sebe a svojich spomienkach. začína sa opisom cesty na večernú párty, keď rozmýšľa aké použije šaty, keď v tom zazrie svoju vlastnú matku, ako sa prehrabáva v kontajneri. Na jednej strane dobrý , ale alkoholom zničený deštruktívny otec, na druhej strane hippie matka. Vychovávajú svoje deti nekonvenčne, ale s láskou. Čo je však šťastie? Vie to niekto? Rodičia si volia radšej život bezdomovcov, napriek prosperite svojich detí. Kniha má hlboké myšlienky a aj posolstvo. Knihu som si zamiloval na prvýkrát, lebo má pútavý príbeh a je to jednoducho skvost.

esfinge
17.10.2019 5 z 5

Smutná, ale velice ctiva autobiografie. Tak moc jsem dětem fandila a na každé stránce si přála, aby bylo lépe. Ale žádný otcem neustále slibovany skleněný zámek se nekonal...

Aghatte
27.09.2019 5 z 5

Vím, jaké to je, když je rodič sobec a k tomu alkoholik. Děti jsou způsob obživy, tedy dříve byly, nevím, jak to funguje nyní. Před 30 lety bylo možno u nás dosáhnout na pěkné peníze jen tím, že měl člověk hodně dětí, které mít neměl, nechtěl a hlavně se nedokázal o ně postarat.
Sedět u stolu, popíjet, vést chytré řeči a stále slibovat, jak to bude, až... Až se přestěhujeme, až děti povyrostou, až přestanu pít... Euforie, deprese, obviňování, smích, křik, násilí, omluvy, hysterie.
Moc té knížce rozumím a velmi obdivuji ty děti, co dokážou. Jaké lásky a shovívavosti jsou schopné, jak se neztratí v tom, co je a už není normální. Jak dokážou žít bez základních věcí, jako je třeba voda. Jak nastavují zrcadla rodičům. Jak se snaží pochopit a omluvit. Jak se mají navzájem všichni sourozenci rádi.

Mám vydání z roku 2015, a zdá se mi v pořádku.

Denyna
03.09.2019 3 z 5

Silný zážitek je hlavně nekvalita překladu a redakce :(
Kniha je čtivá, ale nic objevného nepřinesla, existence white trash je známá.

5tužka
20.08.2019 5 z 5

Nečekala jsem, že mě kniha bude tak bavit, opravdu jsem četla s radostí a těšila se na každou další volnou chvíli. moc hezky napsané!

czerwa
30.06.2019 3 z 5

Měla jsem problém se do knihy začíst, ale když jsem se prokousala první třetinou, začala jsem být fascinována tímto příběhem o rodičích, kterým více záleží na sobě samých než na vlastních dětech, což se však nevylučuje s tím, že je milují.
Láska, sobectví. Svoboda, nebezpečí. Nezávislost, vyloučení. Je to silný příběh rozpolcenosti a můžeme skrze něj nahlédnout i vše, co považujeme za tak přirozené a normální.
(Vydání Mladé fronty z 2017 nicméně působí, že ani neprošlo jazykovou korekturou, a obsahuje nepochopitelné množství zcela zbytečných poznámek překladatele.)

aaamirka
03.02.2019 5 z 5

Možná je to tím, že právě řeším svou roli v rodině jako matka, ale byla jsem tímto příběhem naprosto konsternovaná. Autorka má výjimečné nadání a um vylíčit jednotlivá fakta přesně, bez zbytečné dramatizace a přesto byl dopad jejích slov neskutečně silný. Tento příběh rozhodně není černobílý a ještě dlouho ve mně bude doznívat.

IYv
03.01.2019 5 z 5

Dost silný příběh, rodiče, ztracení v šedesátkách, takové květinové děti...na jednu stranu milující, na druhou stranu sobečtí. Obdivuhodné, jak se z toho všichni sourozenci dokázali vymanit.
Bylo mi líto těch dětí, když začaly přicházet o iluze a zjišťovat, že ten super táta, co dokáže přeprat úplně všechny na světě, je vlastně obyčejný lůzr, co jim rozpáře prasátko s úsporami.
Opět jedna knížka, kterou jsem musela číst do rána, dokud jsem nedočetla. Při čtení jsem to viděla před sebou, jako film. A samozřejmě - Woody Harelsson v tom hraje hl. roli, takže to jdu shánět :-)

Sjuzz
26.12.2018 4 z 5

Ak by som túto knihu mala opísať tromi slovami, bola by smutná, zraňujúca ale hlavne bola pre mňa neuveriteľná, aj keď sa jedná o skutočný príbeh.
Počas celého čítania som som pociťovala smútok. V knihe nie je ani za mak skutočného šťastia, na každej stránke čaká čitateľa viac a viac zármutku.
Ohromne zraňujúce pre mňa boli pasáže, ktoré opisovali chovanie Wallsovcov k svojim deťom. Boli sebeckí, ľahostajní, neohľaduplní, a hlavne som nepocítila hlavne zo strany matky kúsok lásky....
V niektorých situáciách by som ich až vyfackala, takí boli!
Kniha je svojí spôsobom dobrá, ale vzhľadom na ten smutný príbeh by som bola radšej keby som ju nečítala...

Marcel7
19.11.2018 5 z 5

Tato kniha mi změnila život. Jako dítě z chudé rodiny jsem si prošla mnohým, ale alespoň jsem vždy měla střechu nad hlavou a jídlo na talíři a nežila jen ve vzdušných zámcích svých mentálně nemocných rodičů. Zároveň tato kniha ukazuje i druhou rovinu, která je i přes mnohé potíže naplněna bezbřehou láskou a krásných vzpomínek. Doporučuji všude kudy chodím

MaggieR
13.11.2018 5 z 5

Milujem presne takéto autobiografia. Krásne, neskutočné, smutné. Ako život. Obdivujem silu dievčatka, krásne napísaná. Čítala som ju pred rokom a stále si ju presne pamätám. Taká ma kniha byť - nezabudnuteľná.

aralka
23.09.2018 5 z 5

Paráda, moc pěkně sepsané vzpomínky na dětství, čtivé, svižné, překvapující, nutí k zamyšlení, o tom, co je vlastně pro děti co se týče výchovy to pravé, tohle byl tedy fakt extrém... ...vzhledem k tomu, že jde o autobiografickou knihu, o to se mi zdál příběh zajímavější, nebudu soudit, jestli styl výchovy byl dobrý nebo špatný, ale myslím si, že děti, které prošly takovouto výchovou jen tak něco neporazí a nepřekvapí a hravě unesou vše, co jim život naloží!

Adriana.82
03.07.2018 5 z 5

takové rodiče - to je fakt materiál - při čtení jsem si jen říkala - to snad není podle skutečnosti ..?? ... no asi evidentně ano,což je na tom to nejsmutnější ...

pixiepickpocket
22.06.2018 4 z 5

"Life is too short to worry about what other people think."

Amerika, šedesátá a sedmdesátá léta a netradiční rodina. Labilní maminka, jejíž jediným "cílem" je se umělecky realizovat. Tatínek - snílek, slibotechna a alkoholik v jednom. A děti, ze kterých se navzdory rodičům a prostředí, stávají samostatně uvažující a schopné bytosti.

"After dinner, the whole family stretched out on the benches and the floor of the depot and read, with the dictionary in the middle of the room so we kids could look up words we didn't know."

Lucifer.CK
24.05.2018 4 z 5

Jako wau. Kniha zasáhla. Začátek nepůsobil tak vážně jako nakonec se ukázal úplný celek. Dobře vystavěné historky a každé postavě, která je vlastně reálným člověkem jsem byla schopna porozumět. Kniha dala i pohled na to, že co pro dítě může působit jako nevinná věc, pro rodiče úplně jiný význam. Ne všechny rodiny jsou ideální a tahle rozhodně žádné ideologií neodpovídala a právě to dodává příběhu na hodnotě.

sadboy
18.05.2018 4 z 5

Když jsem tu knihu poprvé otevřela, tak jsem jí moc šancí nedávala. Ale když jsem se začetla ... přečtení určitě stojí za to. Příběh je nádherně dynamický, právě i díky častému stěhování rodiny z místa na místo téměř po celé Americe. Rodiče autorky sice své děti nevychovávali "tradičně" podle zásad naší moderní společnosti, ale řekla bych, že i když občas selhávali, tak je v některých věcech připravili na život lépe.

eLeR
28.02.2018 5 z 5

Neskutočný príbeh, nad ktorým sa Vám niekedy aj rozum pozastaví. Je písaný s takou ľahkosťou, že detstvo hlavnej hrdinky Vám bude pripadať ako jedno skvelé dobrodružstvo, aj keď pravda je taká, že žiť taký život nie je vôbec ľahké ... ale stalo sa. Príbeh je dynamický a výborne sa číta. Odporúčam.

vlkcz
12.02.2018 4 z 5

Jedna z těch knih, kdy si úplně netroufám na hodnocení hned po přečtení. Hodně souzním s hodnocením kofee a Gabba99.
Místy, zejména ve střední části, trochu zdlouhavé a nudné. Konec hodně překvapivý.
Každopádně ve mně bude určitě dlouho ležet.