Skleněný vrch

Skleněný vrch https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245409/bmid_skleneny-vrch-245409.jpg 4 160 160

Petr Machar je úspěšný automobilový závodník. Je zvyklý vítězit a s prohrami si neláme hlavu - avšak jen do osudného závodu... Ze syrovosti příběhu až mrazí a někdy se zdá, že nové ráno je vzdálené světelné roky. Kniha Františka Niedla rozhodně má ambici stát se bestsellerem, a to nejen díky ději, který občas připomíná jízdu na horské dráze.... celý text

4xbabča
15.05.2020 5 z 5

Děj knihy se odehrává v 70. letech 20. století a je poutavým příběhem automobilového závodníka Petra, který po vážné havárii se snaží nastoupit zpátky do normálního života, a to i se zdravotním omezením. A je to někdy hodně těžké a drsné. Moc hezká kniha, doporučuji k přečtení.

Cajda
17.12.2019 5 z 5

knihu jsem si půjčila hlavně pro manžela - jakožto bývalého automobilového závodníka. Než se ke knize dostal on, začala jsem číst já. Chvíli jsme četli oba a o knihu se lehce přetahovali :o) Líbí se mi styl psaní i příběh. Takový neuvěřitelný, prostě ze života - to nevymyslíte...... Tedy za mne i mého muže SUPER a určitě si zkusím půjčit i jinou knihu tohoto spisovatele.

druzickaster
15.10.2019 5 z 5

Ani jsem nestihl zapsat, že čtu a už je dočteno. Nečekejte žádnou divočinu, ani akci, ale poctivý román o jednom cvokovi, co si tělo zmrzačil a duše nezůstala taky bez zranění. Kdo ležel někdy v nemocnici, tak ví o čem je začátek a řekněme první třetina knihy. Potom následuje, jak sám hrdina popisuje: "jednou nahoře, jednou dole..." a vy čtete a čekáte se zatajeným dechem jak to teda ten Petr zvládne. Bavilo mě to, i když to není vždy úplně snadné čtení...
Doporučuju.

Lenka8418
16.08.2019 3 z 5

Kniha se mi moc líbila. Hezky,realisticky napsané. Zajímavý pohled do života člověka s postižením.

misa_k
06.08.2019 5 z 5

Jedna velká deprese. Ale nádherná...

jitka7326
06.01.2019 5 z 5

Čtivé.

martas79
25.11.2018 5 z 5

Je šedivej den, jako stvořenej pro listopadovou zadumčivou náladu. Petr Machar je týpek k pohledání, jakoby vypadl z oka téhle šedivé hmotě-nehmotě co je venku.
Nebyl by to, ale František Niedl, kdyby mi tenhle týpek nebyl sympatickej.
Čtu, posuňme se v dějí někde před polovinu, popis jízdy v zasněžené, bílé krajině, čtu jako blázen, tempo furioso, u toho mi sjede ruka k pravému boku, kontroluju, jestli mám zapnutý pás! Cože? Jak jako pás? Copak jsi v autě?... ne, právě že ne! Sedím na židli o autě jen čtu! Ten pocit co ve mě slova poskládaná do emotivnich obrazů vystavěl FN je absolutní, hmotný!
Bravo!

Skaut01
28.12.2017 5 z 5

Miluji knížky od Františka Niedla. Líbí se mi něm to, že se pouští to všech tématů. Tato knížka je dle mého názoru jedna z jeho prvních, ale jeho styl psaní je tady velice patrný. Velice zajímavě podaný obraz doby semdesátých let, ve kterých jsem se narodil.

Andrea81
17.12.2017 4 z 5

Hezký příběh, o tom, jak je život těžký a krásný zároveň.

astroweb
16.09.2017 2 z 5

Asi prvotina autorova. Styl už velmi čtivý, vypsaný, ale pro dnešní dobu už překonaný.

Boby17
18.07.2017 5 z 5

Znovu jsem se vrátil k této skvělé knížce a za dva dny jsem ji opět spokojený odložil přečtenou. Moc pěkné počtení. Pro někoho z mladších možná budou zvláštní některé reálie z doby socialismu, pro mě je zvláštní, že některé vyslovené názory spisovatele vůbec takto vyšly. V roce prvního vydání 1989 už ale měl režim na kahánku.

VladkaBU
11.07.2017 5 z 5

... moje první setkání s autorem, a taky poprvé závodník. No, nevím, jestli mě to bude bavit, říkám si. Ale bavila. Petrův příběh bezmoci, ale i chuti žít, o lásce a zklamání, a taky o lžích, které k životu patří. Četla se mi hezky

Sméťa11
27.06.2017 5 z 5

Výborně sepsáno, pády i vzestupy Petra Machara. Přečteno jedním dechem

iva23
19.12.2016 3 z 5

Dobré téma, trochu se to vleklo, ale v situaci, ve které se Petr ocitnul, všechno potřebuje čas. Ráda si od autora ještě něco přečtu.

ondras666
09.12.2016 5 z 5

Po sérii Platnéř jsem sáhl po další knize tohoto autora a opět musím říct, že nezklamal. Naopak jsem byl velice mile překvapen, co dokáže.
Z postavy Petra jsem měl z počátku dost zvláštní pocit, ale po pár kapitolách jsem ji pochopil. Z vrcholu na úplné dno do prachu cest a zase nahoru.
Doporučuji přečíst a uvidíte sami.

hankapimi
25.11.2015 5 z 5

Moje první knížka od Fr.Niedla hned po prvním vydání a okamžité nadšení ! Psaná s lehkostí, bez patosu popisuje Petrovy pády až na samé dno, beznaděj a nechuť žít, ale také jeho zaťatou snahu se s životem porvat a nikomu nic nedarovat...Od okamžiku, kdy se Petrovi obrátil celý život naruby, čtenář mu utírá pot a drží palce, aby to nevzdával. V duchu Petrovi fandí, obdivuje ho a je napnutý, co bude dál - a najednou je konec příběhu . Ani si člověk nevšimnul, že ho knížka k sobě přikovala ! Netradičně plný počet !! A teď se pustím do Platnéře..

čef
05.11.2015 5 z 5

Hrdina této knihy je podobný hrdinům ostatních knih Františka Niedla - je to opravdový chlap jaksepatří, který se lehce nevzdává a i se zlomenou páteří stále bojuje o plný život. Optimistický příběh, který dokáže povzbudit.

konformita
30.10.2015 3 z 5

Ta kniha nebyla špatná, ale něco tam chybělo. Určitě je zajímavé číst a něco málo se dozvědět o tom, co prožívá člověk ze dne na den odkázaný na péči jiných, člověk, který byl do té doby mladý, silný a patřil mu svět. Jak se život naprosto obrátí a ono to nakonec jde.

rohlajda
03.08.2015 2 z 5

Mám ráda autorovy historické knihy, proto jsem sáhla i po jiném tématu, ale mám rozporuplné dojmy. I když popisy prostředí a provoz elektrárny i krajiny, ve které je zasazena, mě zaujaly

Caporegime
31.07.2015 2 z 5

Mám opravdu rád pana Niedla, pro mě jeden z nejlepších autorů. Miluju arogantní hajzlíky jako Pavla Vecncla nebo Michala Daberta vidím se v tom.... toto byl pro mě opak chápu co chtěl autor říci, ale mě dělalo velky problém knihu dočíst, bez velké akce za mě 2 hvězdy.

František Niedl
česká, 1949