Země Indiánů

Země Indiánů https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/224340/bmid_skalpy-zeme-indianu-224340.jpg 4 202 202

Skalpy série

Dashiell „Dash“ Zlý kůň před patnácti lety prchl před životem v ponížení, chudobě a zoufalství, které panují v indiánské rezervaci Prérijní růže, aby našel něco lepšího. A teď se vrací a zjišťuje, že v rezervaci se toho moc nezměnilo – tedy až na zářivě nové kasino a na to, že kdysi hrdý národ je nyní decimovaný drogami a organizovaným zločinem. A v centru toho všeho stojí náčelník kmene Lincoln Rudá vrána, bývalý aktivista hnutí Rudá síla, ze kterého se v průběhu času stal blahobytný šéf podsvětí, a který se rozhodl, že sto let okrádání Lakotů bílým mužem stačilo a že teď přišel čas to oplatit. Dash, ozbrojený pouze párem svých nunčaků, divokou náturou a (nejméně) jedním temným tajemstvím, musí přijít na to, jak přežít ve světě plném gamblingu, přestřelek, agentů FBI, Psích vojáků, masakrů, vaříren perníku, laciného sexu, chlebových placek, indiánské hrdosti, bytostí hromu, drsné krásy pustiny... a možná i nějakého toho skalpování.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Komiksy
Vydáno: , Crew

Scalped: Indian Country , 2007

jockjock
23.03.2018 3 z 5

Nějak nevim,moc mě to nechytlo ale koupil jsem si dva díly a jestli začnu číst i ten druhý tak mě to musí víc čapnout abych zas investoval dál.

Alma-Nacida
12.02.2018 4 z 5

Tak to byl hukot! Čekala jsem, že to bude drsná škola, a taky byla. Ačkoli jsem si myslela, že už si žádné iluze tipu "Rudý gentleman" nedělám, tak tohle mě obralo i o jejich poslední zbytečky. Aaron se se svými postavami nepáře a já jen doufám, že snad s dalším dílem třeba pochopím, proč ten a onen dělá to i ono. Nebo že by ne? ;-)

Vincenzoci
07.08.2017 5 z 5

Skalpy mi doporučila slečna knihovnice, ať si to prý přečtu "na zkoušku". Chytlo mě to a snad budu mít brzy štěstí na další díly. Samá akce, trochu jatka a kliďas Zlý kůň tomu jen dodává grády!

Zlord Antiježíš
02.08.2017 4 z 5

Tohle nebude dlouhý komentář...

SKALPY tě chytí za koule, zmlátí, ošukají a nakonec ti ještě flusnou do ksichtu. Jinými slovy, Skalpy jsou přesně to co čekáte od ideální ženský.

trudoš
06.05.2017 5 z 5

Jason Aaron je moc zlý a ošklivý člověk. A za to, co dělá svým hrdinům, by si zasloužil vyloučit z klubu etnicky uvědomělých scenáristů. Nebo naopak pochválit za solidní ukázku lidské špinavosti.
Na Skalpech je fantastická především ta přímočará nekompromisnost. Kriminálka z indiánské rezervace zbavuje čtenáře jakýchkoliv iluzí o ušlechtilém národu lovců, či férových hrách státních vyšetřovatelů. Vyprávění je to drsné, stejně jako země, ve které se odehrává, a nijak nepřikrašluje ani jednu ze stran spletitého konfliktu. Sám Dashiell Zlý kůň je pak postava divoká, arogantní a násilnická, která jde přes mrtvoly čehokoliv, jen aby dosáhla svého. Přesto pořád vychází jako ta nejsympatičtější figura celého příběhu.
Tohle je poctivá dávka rudošského noiru, ať už si pod tím představíte cokoliv. A taky fyzický důkaz toho, že spravedlnost je jen slovní obrat. Kdyby totiž skutečně existovala, musela by Země indiánů být nejprodávanějším komiksem v dějinách a ještě by se o ní přednášelo na školách.

Disease
02.05.2017 4 z 5

Velmi solidní rozjezd série.

hroubek
25.12.2016 4 z 5

Ze začátku jsem nevěděl co od toho mám čekat, ale s každou další stránkou jsem se byl nadšenější. Hodně mi sedlo, že se jedná o dospělý komiks, který je nekompromisní a pro vulgární slovo nebo pěstí do obličeje se nejde daleko. Jason Aaron do toho šlape, ale nikdy se nedostaví pocit, že to je jen póza na drsnost. Snad se dostanu k dalším dílům, jelikož tohle mě sedlo.

PS: Čtu to teď po třetí, a krásně to zraje a je to pořád velká pecka.

Lenka.Vílka
31.10.2016 4 z 5

Kdybych měla hodnotit pouze provedení, dám 5/5, protože jak kresba samotná, tak barvy mi padly do oka a hezky se na to koukalo.
Kdybych měla hodnotit děj, tak bych byla taky spokojená. Jako za 4/5.
Problém je v tom, že jako celek mě kniha nebrala. Chtěla jsem zkusit kvůli kladnému hodnocení, přestože by bylo jasné, že půjdu se svým vlastním hodnocením dolů v rámci osobních preferencí. Zkusím to zprůměrovat a brát věci objektivně, ať zbytečně nezkazím průměr hodnocení.
3,5/5, takže na DK 4/5.
Update 19.11.2018 - Po opětovném přečtení se pouštím do dalších dílů série. Snad budu nadšená ;)

hanocri
28.05.2016 4 z 5

Skvělý komiks, ale jeden z důvodů, proč mu nedávám plné hodnocení a který chci zmínit i zde ostatním je překlad.
Nevím, jestli je to chyba překladatele, korektora nebo jak to je, každopádně nemám rád míchání spisovného a nespisovného jazyka, když postavy jasně mluví nespisovně.
Když nějaká postava řekne "Kurva jsi úplně vypatlanej" (pardon za výrazy), tak to na mě nepůsobí moc věrohodně a představoval bych si místo "jsi" "seš" apod. Autor překladu je v tomto ohledu dost nekoherentní.
Další věc, která se mi příliš nelíbila, bylo občas otrocké překládání frází. Například: "Promiň za mou francouzštinu" (tj. pardon my French) se v češtině neříká. Takovýchto příkladů je bohužel napříč všemi svazky mnoho a je to škoda, protože to ruší pohroužení do děje.
Vím, že překlad není lehká práce, ale v tomho případě se mi to zdá jako spíše lajdácké chyby. Bohužel :(

Wheelcrusher
25.10.2015 4 z 5

Nemam rád přehnaně moc fležbeků, takže než se to kvůli nim stačí normálně rozjet chvíli trvá... ke konci mě indiánská poetika ale i ta ilustrovaná fakt pohltila podobně, co špičková seriálová tvorba na úrovni kupř. Breaking Bad za hudebního podkresu A Horse With No Name:)

memphisz
24.10.2015 4 z 5

Důstojný americký nástupce britské grim-n-gritty vlny u Vertiga. Nechybí nic z žánru: násilí, vulgarity, drsný antihrdina, chamtiví padouši, syrové a surové prostředí, ztracené existence... Navíc originální prostředí americké rezervace pro původní obyvatele. Zkrátka skvělá žánrovka.

Kapis
27.07.2015 5 z 5

Vždycky jsem se zajímal o genocidu původního obyvatelstva Ameriky Evropany a později těmi pravými Američany. Bohužel o této genocidě, stejně jako třeba o té Turecké na Arménech či té Belgické v Kongu a mnoha, mnoha jiným nevychází téměř nic. Furt se řeší a připomíná hromadami ne vždy kvalitních knih a filmů jen ta jedna - a je to už kapku únavné. Proto jsem byl hodně zvědavý na tento komiks z indiánské rezervace.

Komiks není primárně o tom, je to krvavě drsná, psychologická noirovka, ze které ale čiší to, co se ze zbytků kdysi hrdé civilizace stalo. Tam, kde nestačilo olovo, přivezl běloch nemoci a chlast. Je prokázáno, že původnímu americkému obyvatelstvu – nejmarkantnější je tu u Inuitů - chybí jistý enzym, který pomáhá rozkládat alkohol. Alkohol je pak pro ně zcela devastující. Ano, tento komiks není ani zdaleka primárně o genocidě Indiánů, ale jsem rád, že to, co s nimi nenasytná krvelačná evropská civilizace, v čele s milosrdnou církví chudoby, pokory a lásky k bližnímu, provedla, zní vzadu v příběhu jako basový podtext u dobré muziky. Jsem rád, že z toho sálá ta křivda a bezmoc, kterou musí zažívat v těch neúrodných kouscích jejich původní země, kde je Američani pozavírali. Tento záměr se autorům jednoznačně vyvedl.

Surová a neuhlazená kresba s přímo filmovým střihem dává komiksu ještě větší dynamiku brutálním postavám a neutěšené bezvýchodnosti lidí v koncentráku. Sem tam mi Kopřivův překlad zaskřípal v uších, stejně jak u Criminalu, třeba takovým slůvkem “hajzlík“, “řídkým/hustým/ průjmem“, či jiným prasomrdským výrazem, který mi k dané situaci nesedl. Stejně jako třeba takové nadužívání Ježíše zkurveného Krista, které kdysi v malých dávkách bývalo vtipné, ale rozhodně se jedná o jeden z nejzajímavějších počinů, co u nás vychází. Konec dává tušit, že prvních pět sešitů byl pouhý rozjezd a je se na co těšit. A navíc je to ukončené, a u Crwe mám tak nějak jistotu, že to dovydají do konce, Velký duch je provázej a ochraňuj!

95%

borknagar
30.04.2015 5 z 5

Výborný příběh (vše tu již bylo, ale zde to prostě funguje), nabitý akcí, skvělými dialogy, sexem, násilím a spoustou dobře napsaných postav. Indiánská rezervace Prérijní růže je rozhodně místo, kde bych nechtěl žít, ale strašně rád si o něm přečtu. Dalším velkým plusem tohoto komiksu je netradiční kresba, která je jedním slovem skvostná a k tomuto druhu komiksu se prostě hodí. Dokonalost!

OldaB
31.01.2015 5 z 5

V Crwi mě to nějak nezaujalo, ale knihu jsem přečetl na jeden zátah. Nejednoznačný hrdina, drsní týpci, lascivní ženy a hlavně výborný scénář plný nečekaných zvratů. Nic moc jsem od toho nečekal, ale tohle je opravdu výborné.

Ivan Kučera
10.12.2014 4 z 5

Závidím každému z vás, kto do tejto série ešte len vstupuje. Ak sú aj vaše očakávania našponované vysoko, verte mi: nič neviete. Vynikajúca záležitosť. Tony zaujímavých otázok bez (zatiaľ) odpovedí, univerzum je na jednej strane skvelé (perfektný Zlý kôň a okolité postavy, atmosférická rezervácia Prériová ruža), ale samotná zápletka (tajný agent FBI infiltrovaný do skrz naskrz skorumpovaného prostredia) nie je práve najoriginálnejšia. Prvý diel každopádne šupa za 4*. Krásna, naliehavá a intenzívna kresba. Keď som otváral prvý diel, nič som o tejto sérii nevedel. O pár rokov neskôr ju CREW skompletizovala a môžem s čistým svedomím povedať, že ide nepochybne o jednu z najlepších komiksových amerických sérií. Vôbec. Ale je pekne drsná, takže bacha.

jirincz
24.11.2014 1 z 5

Tak tohle mě opravdu neoslovilo... Nevím, jestli jsem měl nějaké přehnané očekávání, ale tyhle rádoby drsňáci nejsou nic pro mě. Násilí, sprostota v tom si taky zrovna nelibuji... Další díly asi kupovat nebudu...

3DD!3
17.10.2014 5 z 5

Aaron Skalpy rozjíždí na nejvyšší otáčky. Dashiell Zlý kůň je ultimátní bijec a sociopat, ale taky je to indián a Prérijní růže byla po asi třináct let jeho jediný domov. Nenáviděl to tam a teď se tam musí vrátit. To proč a kdo to sakra je, předčilo má očekávání. Osobně indiány moc nemusím (jsem přežraný Vinetoua), ale slizkost a kmotrovitost Rudé vrány - to je čistokrevná gangsterka jen kořeněná exotickou současností původních (čistých) obyvatel nového kontinentu. Hoka Hey v další slibné sérii a už aby tady byl další díl.