Síň slávy evropské SF

Síň slávy evropské SF https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139944/sin-slavy-evropske-s-139944.jpg 4 9 1

Tato sbírka je jedinečným počinem svého druhu za posledních dvacet let. Povídky (17) v ní obsažené reprezentují nejlepší současné evropské SF autory, přičemž výběr jejich děl byl proveden s velkým přehledem a odpovědností. Zastoupena jsou ta největší jména včetně Johanna Sinisalo, Andrease Eschbacha, Jean-Claude Dunyacha - a nezapomeňme Ondřeje Neffa. Kvalita výběru je zaručena jak ctihodnou značkou SFWA, tak reputací editora, spisovatele Jamese Morrowa, který na výběru a organizaci překladů strávil šest let, než je přivedl do podoby, jež jej uspokojila. Kromě toho opatřil knihu inspirativním úvodem a jednotlivé povídky poučnými medailony autorů.... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Baronet

SFWA Europian Hall of Fame , 2007

smazenaryba
11.05.2021 3 z 5

Tak toto bol tobogán. Námetmi, štýlmi, ale bohužiaľ aj kvalitou. Chápem, že autor chcel zostaviť čo najpestrejší výber zo všetkých kútov európskeho kontinentu (čo sa z časti podarilo), no som toho názoru, že konzistentnosť zbierky, istá nadväznosť, harmónia (pokiaľ nejde vyložene o ročenku), je vždy na prvom mieste. Tu to nefungovalo a určite by to šlo lepšie.

Taktiež som mal pocit, že poviedky utrpeli ujmu dvojnásobným prekladom, keďže ide o preklad anglickej verzie a nie preklad originálov. Dá sa to chápať, no istú otupenosť niektorých textov, alebo inak, pocit, že vám niečo v texte chýba, budete cítiť a to aj bez znalosti originálu.

Kniha však stále obsahuje dostatok dobrých, až výborných kusov na to, aby bola atraktívnou pre fanúšika žánru. Naviac môže poslúžiť ako rozcestník pre spoznávanie autorov európskej SF. Veď priznajte si to, koľko európskych velikánov SF naozaj poznáte?

Pre zaujímavosť, zbierka obsahuje texty od autorov z Fínska, Dánska, Holandska, Nemecka, Poľska, Česka, Talianska, Španielska, Portugalska, Francúzska, Grécka, Rumunska a Ruska.