Silmarillion

Silmarillion https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/286/bmid_silmarillion-VYZ-286.png 4 2807 318

Pán prstenů série

Tolkienův Silmarillion popisuje První věk světa – jeho samozřejmou součástí je tedy vyprávění o vzniku Středozemě, o její mytologii, nejstarší historii a v neposlední řadě také o národech, jež ji obývaly v dobách předcházejících ději trilogie Pán prstenů. Název knihy je odvozen od jména tří vzácných klenotů, silmarilů, které zhotovil nejnadanější z elfů Fëanor. Úkolem těchto klenotů bylo uchovávat vzácné Světlo Dvou stromů blažené říše Valinoru. Všech silmarilů se však zmocnil Morgoth, první Temný pán, a v pevnosti Angband si jimi ozdobil svou železnou korunu. Fëanor a jeho druhové s ním vedli dlouhou válku, jejímž cílem bylo získat cenné klenoty zpět. Quenta Silmarillion (Historie silmarilů), ústřední část knihy odehrávající se v Prvním věku, je doplněna Ainulindalë (Hudbou Ainur), úvodním mýtem pojednávajícím o Stvoření světa v Hlubinách času, a Valaquentou (Zprávou o Valar), což je vyprávění o božských mocnostech Valar a Maiar a jejich temných protějšcích Sauronovi a Melkorovi. Součástí knihy jsou ještě další dva oddíly: Akallabeth (Pád Númenoru) a Vyprávění o Prstenech moci a Třetím věku – zde se děj ostává až k událostem, jimiž vrcholí trilogie Pán prstenů. Text Silmarillionu je beze zbytku dílem J. R. R. Tolkiena, vydání se však dočkal až po spisovatelově smrti. Největší zásluhu na jeho uveřejnění má autorův syn Christopher.... celý text

Literatura světová Fantasy Mytologie
Vydáno: , Argo

The Silmarillion , 1977

Terien
29.10.2016 5 z 5

Miluju tuhle knihu :), vždy když se řekne fantasy, představím si Silmarillion.

Rád se toulám po Valinoru a obdivuji stromy Telperion a Laurelin a sleduji jejich záři. Rád navštěvuji Nargothrond v době Finroda Felagunda, patrně nejlaskavějšího z elfů. Mrzí mě pýcha zručného Fëanora a že naslouchal Melkorovi(budoucím Morgothovi) a co vše tím způsobil. čtu o Berenovi Lúthien, Hůrinovi a jeho dětěch. Čtu o zlu co napáchal Morgoth či jeho největší přisluhovač Sauron. A tak dále :) je tam toho moc, děj je proto psán spíše popisně, z povzdálí a nijak rozvláčně, ale stojí to za to.

Kniha začíná vytvořením světa Středozemě, stvoření tam prvních elfů končí jejich posledním odchodem na západ do země bohů Valinoru. Kniha o říších elfů, poté lidí a trpaslíků. Kniha o věčném boji se zlem a nenávistí, o tvoření krásy, ale i o ničení a křivdách.

Zpočátku asi těžké čtení. Moc jmen a rodů, ale v mém vydání byla přítomna mapa a vzadu,rejstřík, rodové stromy elfů a prvních lidí a slovník elfštiny :) čili to dost pomohlo.

Malefisto
23.10.2016 5 z 5

Hobita a Pána prstenů jsem četl před víc jak 15ti lety. Sic jsem to celkem nadšeně přelouskal ale nedal jsem si okolnosti a celý příběh moc do spojitosti. Proto jsem se rozhodl skoro ve 30 letech si dílo Tolkiena pročíst pořádně. A začal jsem od základů, tedy touto knihou. První byl pokus Silmarillion zhruba po stranu 100. Zase jsem však nic nechápal. Proto jsem začal znovu s pomocí map, encyklopedie, internetu a rodových stromů. Najednou se mi informace začaly spojovat a otevřel se úžasný a velmi propracovaný svět, kterému když dopřejete trochu času, Vás absolutně pohltí a uhrane. Skvělé dílo!

xelzax
03.09.2016 5 z 5

Složitá knížka, ale kdo miluje Tolkiena, rád se tím prokouše :)

farao14
02.09.2016 2 z 5

Hodně, ale opravdu hodně jmen a zeměpisných pojmů, až se v tom nedalo vyznat. Hodně matoucí a chvílemi jsem v to měl guláš. Plus vidím v tom, že se čtenář dočte něco o minulosti a historii Strědozemě.

Kris12
22.08.2016 5 z 5

Krásná kniha, příběhy v ní jsou skvělé například Beren a Lúthien se mi velmi líbila. Určitě je dobré si knihu přečíst, dozvíte se spoustu zajímavých detailů. A přiložená mapka je skvělá, pomáhá orientovat se při čtení.

Makrela Liška
08.08.2016 4 z 5

skvělá kniha, jen bych ocenila trochu prostoru na nadechnutí nějakým líčením, či popisem.

Vlastina67
23.07.2016 4 z 5

Jsem ráda, že jsem si Silmarillion přečetla. Mám ráda, když znám všechny souvislosti a toto byl vlastně úplný začátek. Dozvíme se o Sauronovi a Sarumanovi, kde se vzali balrogové, kdo byla Elbereth, apod. Možná by nebylo od věci přečíst si jí dříve, než Pána prstenů. Zvláště Akallabeth, protože ten (nebo ta :-)) vypráví o Númenorejcích - předcích Aragorna, o Gandalfovi, Elrondovi, paní Galadriel, vzniku Minas Tirith apod. Faktem ale zůstává, že ze začátku to vůbec nebylo lehké čtení - v tom obrovském množství jmen jsem se dost často ztrácela, zvláště, když hrdinové svá jména v průběhu věků měnili.

Michal1999
19.07.2016 3 z 5

Kniha ve mně vyvolala vskutku rozporuplné pocity. Několik míst se mi opravdu hodně líbilo, bohužel ale převažovaly podle mě nezajímavé příběhy s přehršlí nezapamatovatelných jmen...

Gandalff007
19.07.2016 5 z 5

Nelehké čtení pro fajnšmekry. Znám dost lidí, kteří tuto knihu po pár stránkách odložili. O to více si vážím toho, že jsem jí přečetl jedním dechem.

koubi
23.05.2016 5 z 5

Opravdu skvělé dílo od Tolkiena. Jen si člověk musí dát pozor, aby se v těch postavách a všelijakých místech neztratil :) Určitě je proto dobré, použít mapu :)

Kostěj
18.05.2016 5 z 5

...a hudba a ozvěna hudby vycházely do Prázdna a ono nebylo prázdné...

Totojsemja
13.05.2016 4 z 5

To, co lidstvu trvalo vytvořit tisíceletí, vytvořil Tolkien za pár let.

Lessana
07.05.2016 3 z 5

Spočiatku som mala problém takpovediac naladiť sa a vôbec začítať sa (vo veľkej miere za to môže miestami kostrbatý a ťažkopádny slovenský preklad). Už som myslela, že knihu odložím na neurčito. Premohla som sa však, veď ide o Tolkiena, a neľutujem, že som sa "prehrýzla" ďalej, keďže príbehy sú čím ďalej zaujímavejšie. V každom prípade však Silmarillion nie je tak "čtivou" knihou ako Hobit či Pán prsteňov... Škoda.

Palorizek85
28.04.2016 5 z 5

Nádherné a barvité pojednání ze Středozemě, které pomůže více pochopit celou zápletku Pána prstenů.

tatjana1737
10.04.2016 5 z 5

Asi bych netvrdila, že jde o Bibli Středozemě, protože Silmarillion (resp. část věnovaná Válce o silmarilly) se věnuje především Noldor a jejich historii v Beleriandu, ostatní Elfové, lidi i trpaslíci, jakož i jiné lokace jsou stranou zájmu vyprávění (i když... Bible také nepojednává o všech lidech, ale jen vyvoleném národu, a geograficky také nezahrnuje celý svět, takže ten příměr je vlastně namístě :-)).

K ruce jsem si vzala Atlas Středozemě, během čtení si dělala výpisky a malovala rodokmeny (jak je řečeno níže, není radno podceňovat jména, protože čtenář pak rychle ztrácí orientaci), a přestože je tento styl četby poněkud pomalý (nechápu svého muže, který čte tak, že si k ruce vezme výkladové slovníky a když jej něco zaujme, odloží knihu a jde si najít příslušné heslo), knihu jsem přečetla velmi rychle a tentokrát si z ní pamatuji i mnohem více než při prvním čtení. Nyní bych dokázala (s občasným nahlédnutím do taháku) děj převyprávět a popsat i příbuzenské vazby postav. Oproti prvnímu čtení však trochu opadal pel onoho okouzlení a totální fascinace světem, který pro mne byl nový.

Všem, kteří s Tolkienem začínají, doporučuji "klasický postup", tzn. začít od Hobita a přes Pána prstenů dojít k Silmarillionu. Pokud by někdo začal posledním jmenovaným, mohl by autora zavrhnout pro přílišnou hutnost, a nebo by se ochudil o kupu věcí, které jsou v PP odkryty (narážím na Válku o prsteny, která je v Silmarillionu jako knize sice stručně, ale zmíněna - zejména co jsou zač některé postavy, které se zprvu zdají být podezřelými, ale pak se ukáže, že jsou víc než jiné...).

Sice jsem si k svátku nechala nadělit ilustrovanou verzi (Ted Nashmith), ale při čtení jsem se z nostalgie vrátila k vydání z roku 1992. A tak se mi podařilo odhalit i tiskovou chybu v příběhu o Túrinu Turambarovi. Z nového vydání jsem se potěšila obrázky a této knížce bych vytkla jen to, že obrázky jsou v knize zařazeny bez ohledu na kapitoly, takže mnohdy jsou vetknuty do příběhu, kterého se netýkají + chybí u nich popisky a odkaz na stránku, ke které se vážou (jako to mají třeba Verneovky).

Po opětovném přečtení Silmarillionu též znovu rehabilituji Petera Jacksona a jeho filmové ztvárnění Hobita a PP, protože zejména u Hobita jsou ve filmu scény, které sice neobsahuje samotná kniha, ale které vycházejí ze znalosti dějin Války o prsten a dějin Středozemě. Nicméně se stále domnívám, že je to příběhu na škodu, protože pokud pak divák naváže trilogií, ochudí se o mnohá překvapivá rozuzlení a pointy (a navíc stále nemohu vytěsnit z hlavy obrázek, jak Galadriel vynáší v náručí Mithrandira z Dol Gulduru...).

Na závěr jen drobnost: protože svazky mezi Eldar a Edain byly výjimečné a v Eruově hudbě měly vždy nějaký účel, pochybuji o tom, že by Kili a Tauriel v sobě našli takové zalíbení, jak nám předkládá filmový Hobit. Trpasličí láska je navíc velmi hamižná (viz dodatky k Návratu krále) a pochybuji, že by se nějaký elf nechal takovým poutem svázat. Nehledě na to, že takový svazek Prvorozených s Aulëho dětmi by vyvolal velikou nelibost Valar a Ilúvatar by pak vyvolal pohromy, které by Středozemi změnily více než svržení Thangorodrim :-).

Luvák
29.03.2016 5 z 5

Nejcennější část díla páně Tolkiena. Jak příběhově, tak především umělecky.

Beltrix
19.03.2016 5 z 5

Baví mě historie i Tolkienovy knihy, proto jsem si samozřejmě oblíbila Silmarillion. Obdivuji jeho komplexnost a krásný jazyk - jak český překlad, tak anglický originál. Monumentálnosti díla (světa), které profesor Tolkien vytvořil, musím vzdát hold.

thera23
04.02.2016 5 z 5

Zrovna jsem tuto knihu dočetla a vrátila se zpátky ze Středozemě... Žasnu nad tím, jak jsou Tolkienova díla propracovaná! Pro ty, kdo knihu ještě nečetli- nezapomeňte pracovat s mapkou a už hned od počátku nepodceňujte orientaci ve jménech ;-). Pomáhají ještě více se vžít do příběhu, ba stát se jejich součástí a proniknout do světa smrtelníku, elfů, trpaslíků či jiných podivuhodných bytostí... Doporučuji!
"Válka dobra se zlem"- setkáváme se s tím dennodenně... Stojí za to žít pro Ilúvatara, je přítomen i v našem světě.

Mrnda
02.02.2016 5 z 5

Přečteno až na poněkolikátý pokus, ale stálo to za to. Přináší to člověku opět úplně nový pohled na celou historii Tolkienova světa a zároveň doplňuje spoustu otázek.

Awele
31.01.2016 5 z 5

Ať začnu kdekoli, kdykoli a s jakýmkoli příběhem, vždy mě to znovu chytne. Stokrát a stále poprvé... První setkání s knihou ale bylo velmi rozpačité, paní překladatelka si nedokázala poradit se spoustou jazykových oříšků a češtině vůbec dávala na frak. Originál se mi čte lehčeji. Překvapivě.