Silmarillion

Silmarillion https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/286/bmid_silmarillion-VYZ-286.png 4 2799 317

Pán prstenů série

Tolkienův Silmarillion popisuje První věk světa – jeho samozřejmou součástí je tedy vyprávění o vzniku Středozemě, o její mytologii, nejstarší historii a v neposlední řadě také o národech, jež ji obývaly v dobách předcházejících ději trilogie Pán prstenů. Název knihy je odvozen od jména tří vzácných klenotů, silmarilů, které zhotovil nejnadanější z elfů Fëanor. Úkolem těchto klenotů bylo uchovávat vzácné Světlo Dvou stromů blažené říše Valinoru. Všech silmarilů se však zmocnil Morgoth, první Temný pán, a v pevnosti Angband si jimi ozdobil svou železnou korunu. Fëanor a jeho druhové s ním vedli dlouhou válku, jejímž cílem bylo získat cenné klenoty zpět. Quenta Silmarillion (Historie silmarilů), ústřední část knihy odehrávající se v Prvním věku, je doplněna Ainulindalë (Hudbou Ainur), úvodním mýtem pojednávajícím o Stvoření světa v Hlubinách času, a Valaquentou (Zprávou o Valar), což je vyprávění o božských mocnostech Valar a Maiar a jejich temných protějšcích Sauronovi a Melkorovi. Součástí knihy jsou ještě další dva oddíly: Akallabeth (Pád Númenoru) a Vyprávění o Prstenech moci a Třetím věku – zde se děj ostává až k událostem, jimiž vrcholí trilogie Pán prstenů. Text Silmarillionu je beze zbytku dílem J. R. R. Tolkiena, vydání se však dočkal až po spisovatelově smrti. Největší zásluhu na jeho uveřejnění má autorův syn Christopher.... celý text

Literatura světová Fantasy Mytologie
Vydáno: , Argo

The Silmarillion , 1977

Miruneček
15.09.2022 2 z 5

No hodně hodně těžké čtení. Člověk se v něm ztrácí a musí se i vracet :)

narg8149
06.09.2022

zdarec lidi, prosim vas, nevite někdo, jaký je rozdíl mezi jednotlivými vydáními, když každý má jiný počet stran ?? Třeba Argo má podle obalu stejné knížky 2008 a 2012 a každá má jiný počet stran, jako, co je tam navíc, nebo co chybí v te druhé ?? A ilustrované vydání ma uplně jiný počet stran také, jako wtf??

uzivatel9146
09.08.2022 4 z 5

Těžké ctivo, hlavně začátek který vás zaplatí jmény a pojmy. I tak pro faunska naprostá povinnost. Nečekejte pána prstenů. Tolik příběhu zasazené do jedné knihy že by to člověk mohl studovat do smrti. Moje nejoblíbenější postava je Melko který je takový loki a poté jeho nejbližší sauron. Fandil jsem i noldor a trpaslíkům z morie jen neměli tak hluboko kopat :)

annes
03.07.2022 5 z 5

Jména. Jména? Jména! Tohle dílo jich bylo opravdu plné. Můj největší nepřítel. Naštěstí v dnešní době už existuje internet takže u čtení rozhodně nechyběly otevřené záložky s rodokmeny a mapami. Chvíli jsme měla pocit, že si to čtení nebudu mít šanci užít, ale naštěstí se to nestalo a po několika "kapitolách" jsem se víc zorientovala a pak už jen četla další a další příběhy z dávných časů. Není to tak velkolepé jako pp už jen kvůli struktuře psaní, ale chápu že jedno epické dílo za život je opravdu ažaž. Díky za seskládaní a publikování. Bylo by škoda kdyby tyhle příběhy nebyly zveřejněny;-)

Faila
06.06.2022 5 z 5

Velká krása - ale co jiného od Tolkienova světa taky čekat. Jistě, je zde mnoho nových jmen postav i míst, některá z nichž se poměrně lehce zamění. Příběhy jsou zde ale krásné, napínavé i smutné a zamiluje si je jistě každý, kdo má pro (nejen) Středozem slabost.
Podle prologu bylo pro Christophera náročné dát toto dílo z otcových poznámek dohromady. Myslím, že se mu to povedlo skvěle, a Silmarillion je od jiných Tolkienových děl - svým stylem a neuvěřitelnou a nádhernou fantazií - nerozeznatelný.

Lajtwing
25.05.2022 5 z 5

Úžasně výjimečná kniha, kterou jsem při prvním pokusu ve svých šestnácti letech neměl šanci dočíst nebo docenit. Určitě ji budu číst znovu a mohu Silmarillion s čistým svědomím označit za absolutní vrchol žánru, i kdyby jen z pohledu budování světa. Jistě, dělat si poznámky na několik stránek není pro každého, ale pro mě ano. Je to náročné počtem názvů a postav, ale odměna je v souvislosti s komplexností díla neskutečná. To, jak se vše potká u třetího věku s pánem prstenů, to je neuvěřitelné.

Považuji za důležité zmínit a popřít častou kritiku "nedějovosti". Děje tu je dostatek! Copak osud Númeronu není důsledkem činů, které započali ještě s Noldor ve Valinoru? Neměl Finwëho a Fëanorův rod vliv na celou Středozemi? Tak bych mohl pokračovat dlouho, ale nechci spoilerovat.

Jo, a skrytě největší frajer je Manwë! Já být na jeho místě, tolik trpělivosti bych (Ilúvatare, odpusť), neměl...

SadUnicorn
18.05.2022 5 z 5

Tak tohle bylo něco. Ještě nikdy jsem nečetla něco tak komplexního v jedné knize. Protože již od dětství jsem fanouškem Pána prstenů, měla jsem tuhle knihu na seznamu už dlouho, ale myslím, že k ní musí každý dozrát a nutit se do toho nelze. A jsem ráda, že už jsem dozrála, protože to byl zážitek.
Dílo je plné složitých jmen postav (ve kterých jsem se k vlastnímu překvapení poměrně dobře orientovala) a míst (ve kterých jsem se absolutně vůbec neorientovala). Ale jakmile jsem do toho trochu pronikla, vyprávění mě tak bavilo, že nešlo přestat. A teď mám chuť si znovu přečíst Hobita a Pána prstenů. Všechna ta mytologie byla tak dobře a nenásilně napsána do jednoho skvělého eposu. Zdá se mi až neuvěřitelné, že jedna lidská mysl zvládla vytvořit tak obsáhlé a komplexní dílo bez nějakých viditelných chyb a mezer v příběhu. To není jen příběh. Je to celá historie jednoho světa. Přestože kniha může působit skoro jako učebnice historie, za přečtení rozhodně stojí. Dává celému známému příběhu Pána prstenů jiný rozměr a detailní pozadí.
Doporučuji všem fanouškům, ale nenuťte se do toho. Až dozrajete, přijdete tomu na chuť sami.

Peťulka3
09.05.2022 5 z 5

Hezky ucelený pohled na celou Středozemi. Tak nějak se to vše propojilo dohromady a hned je mi vše mnohem víc jasnější.

danny_21
04.04.2022 3 z 5

Tato Tolkienova kniha nebo spíš Kronika byla ukrutně těžkých soustem i když věřím, že mnohým zarytým obdivovatelům splnila tajné sny. Spusta roztodivných jmen, na příběh se důraz neklade, od úvodu do světa Tolkienových příběhů, kde vypráví o počátcích světa a původu bytostí, které jej obývají až po poslední část Silmarillionu, kde jsou popsány události Druhého a Třetího věku ve Středozemi, samotné prsteny moci a pomalu se časově přiblížuje k osudům starým známým z Hobita a Pána prstenů, dávám čistý střed, co by byl Tolkien bez Petera Jacksona ? - 50 %

jeany23
17.01.2022

Pro mě v podstatě nehodnotitelná kniha, nikdy jsem ji nedokázala přečíst. Ale hluboce smekám před panem Tolkienem, že něco tak neuvěřitelně složitého dokázal vymyslet. A taky před každým, kdo to celé dokázal přečíst a pochopit kdo je kdo.

VeruMalfoy
02.01.2022 4 z 5

Pokud jste velkým fanouškem Pána prstenu, pak je pro vás tato kniha nutností. Já jsem sice knihy četla, ale za velkého fanouška se nepovažuji. Možná právě proto jsem často ztratila pozornost a musela jsem se v příběhu několikrát vracet, abych pochopila, co a jak. Ale i tak se mi kniha moc líbila. Plný počet hvězdiček jí však dát nemůžu.

Roni34
27.08.2021 5 z 5

Silmarillion je knihou,do které musí Tolkienův čtenář vyspět.Sama jsem knihu nejprve odložila a vrátila se k ní až za několik let.Nelituji toho.Byla to jedním slovem nádhera.Ano,je to ze začátku složité,mnoho jmen a velmi popisné (asi tak tisíckrát víc než Pán prstenů),ale to je prostě Tolkien.Dějiny světa elfů a celé Středozemě,jednotlivé příběhy hrdinů a růst Saurona, sloužícího ještě temnějšímu pánu jsou vrcholnou prací.I když je tato kniha vlastně počátek všeho,doporučuji začít pohádkově od Hobita a Pána prstenů a k Silmarillionu se propracovat.

witiko
17.08.2021 5 z 5

Myslím, že přirozená cesta k této knize vede od prvotní frustrace (kvůli obtížné orientaci v genealogických vztazích a geografických údajích), přes rostoucí okouzlení, které člověka povzbuzuje číst dál a dál, až k naprostému úžasu, který dává chuť se ke knize vracet a žít z ní. Je obdivuhodné, jak dokázal Tolkien mytologické motivy nejrůznějších tradic přetavit do tak uceleného a hlubokého literárního eposu, aniž by tyto motivy vyloženě kopíroval nebo sklouzával k časově podmíněné nebo významově ploché alegorii. Jeho dílo je autentické a nesmrtelné v tom, jak silně rezonuje s nejhlubšími, archetypálními vrstvami naší mysli. Pro zmírnění počátečních obtíží doporučuji genealogickou tabulku všech postav, která krásně ukazuje, jak se pramínky jednotlivých postav a jejich dílčích příběhů slévají do velkolepého finále (vkládám do Zajímavostí). Naprosto souhlasím, že pět hvězdiček je u Silmarillionu tak nějak nepřípadných. Je to zkrátka úplně jiná třída, jako by z jiného světa (snad dokonce z "přímé cesty" na Západ?), takže dejme tomu třeba 200%.

Igor1311
18.07.2021 5 z 5

obsiahla a podrobná kronika dejín Stredozeme s veľkým počtom mien. Zavedie nás do počiatkov až po vojnu o prsteň moci. po prvom prečítaní silmarillionu nemyslím, že si pamatám prvopočiatky stredozeme a všetky tie mená, no napriek tomu ide o vynikajúcu kroniku

tatereza
07.07.2021 4 z 5

(SPOILER) nebejt muže, tak se neprolouskám začátkem, protože tam je velký množství popisů, rodokmenů atd. chápu to nadšení fanoušků Tolkiena, že to asi hezky dotváří celej ten svět. nicméně za mě tam bylo moc popisu (rodů, geografie atd.) na úkor příběhu, který mě bavily mnohem víc a nebyl jim danej dostatečnej prostor, aby mě pořádně vtáhly. taky jsem se furt ztrácela v tom, kdo je kdo. přesto to bylo moc hezky vykreslený. odnesla jsem si z toho, že svět neni fér. že trpělivost je největší ctnost a kdo se uhnáhlí, skape:) a nakonec to, jak těžký je bojovat se svou kletbou, která se přenáší z generace na generaci. jenom vědomí tý kletby žene člověka do kouta. jinými slovy, kdyby o ní nevěděli, třeba by jí vůbec nenaplnili? nad tím jsem si musela popřemejšlet, takže dobrý:) jo a taky krásný/majestátní věci ničej lidi, to je zajímavý posleství...prostě se stávaj rukojmím tý věci. lidi by se neměli upínat na věci:)

n.ezn.amy
21.06.2021 4 z 5

Výborná kniha, která čtenáře přivede do počátku věků Středozemě, poznání historie, tehdejší krále, vztahy a příbuzenské poměry mezi jednotlivými vládci, všech různých ras. Tato kniha je těžká na čtení z důvodu velkého množství postav, kdy se člověk občas v tom může začít ztrácet. Je hlavně určena pro fanoušky ságy Středozemě.

Ryšava
18.06.2021 5 z 5

Vždycky jsem si ji chtěla přečíst, ale odrazovali mě těžká jména. Naštěstí jsem našla audioknihu. Musím se přiznat, že ze začátku jsem se v příběhu hned ztratila xD ale po delší poslouchání a povídáním s mým mužem a otcem, jsem tomu porozuměla. Vidím spojitostí a návaznost na Pána prstenů, které jsem předtím nechápala...

Úžasné a úchvatné dílo

cathyblack
07.06.2021 5 z 5

Silmarilion mě přerůstá v každém slově, v každé větě, v každém odstavci.
Až se zase budu chtít jednou zdáti býti menší a ještě menší, stačí se jen začíst.
Pokud velikost člověka určuje jeho dílo, zde máme Tolkienovo nekonečno.
Za mě dokonalá ukázka toho, jak šílený člověk to byl.

bl4in
19.05.2021 5 z 5

Nemám slov. Snad jen toto: kdybych chtěl knihu spravedlivě ohodnotit, tak bych musel všem knihám, které jsem kdy na databázi knih hodnotil 5/5 ubrat jednu hvězdu na 4/5, protože tohle bylo prostě něco víc. Nenechte se odradit, vyhledejte si mapy, rejstřík jmen a při čtení je pečlivě sledujte.

666Jitka
18.05.2021 4 z 5

Silmarillion, kniha o tom, jak to všechno začalo, jak vše vzniklo, kdo byl na počátku, kdo je kdo, kdo je dobrý a kdo je zlý, prostě to, co by měl vědět každý milovník Pána prstenů, aby si ujasnil poznatky a souvislosti o Středozemi a jejích obyvatelích. Kniha se nečte lehce, ale její propletence jsou zajímavé.