Neohlížej se

Neohlížej se https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485131/bmid_neohlizej-se-qjk-485131.png 3 165 45

Sídlo Fenton série

OPRAVDU V SÍDLE FENTON STRAŠÍ? Po tragické smrti jedenáctiletého syna Adam a Ella usilují o to, aby se jim nerozpadla rodina. Pak se ale naskytne příležitost, která se zdá být příliš dobrá na to, aby to byla pravda. Vyhrají soutěž a mohou zdarma bydlet v úchvatně krásném sídle na poloostrově Cornish. Je v tom jen jeden háček - v sídle údajně straší. Sídlo Fenton bylo vždy zahaleno tajemstvím. V roce 1920 se původní majitel domu, samotářský průmyslník Walter Lewarne, v nejvyšší věži oběsil. V roce 1996 zmizeli beze stopy tehdejší obyvatelé George Trehearne, jeho manželka Sofia a jejich mladičká dcera Heloise. Ani jedna záhada nebyla nikdy vyřešena. Adam není typ člověka, který by věřil v existenci duchů. Podle něj jsou duchové prostě vzpomínky. Kamkoli v jejich stísněném domě v Londýně pohlédne, vidí svého zesnulého syna. I přes jisté pochybnosti je šance na nový začátek příliš lákavá, než aby ji nechal bez povšimnutí. Adam, Ella a jejich přeživší syn Henry se do sídla Fenton přestěhují. Zpočátku všem změna scenérie dodá novou chuť do života. Ale jak dům začíná prozrazovat svá tajemství, začnou mít podezření, že v něm nejspíš nebudou sami...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Fobos

Don't Look Back , 2018

koki.veru
26.09.2022 5 z 5

Docela pěkná knížka, zajímavá zápletka a zajímavý příběh, ale jako horor se mi to moc nezdálo. Konec byl docela napínavý a trošku strašidelný, ale horor určitě ne. Nicméně se knížka četla moc pěkně.

Amitiel76
26.09.2022 4 z 5

Tak nálepku "horor" bych tomuto kousku rozhodně nedala. Podle anotace jsem čekala něco ve stylu Darcy Coates a jejích strašidelných domů. Něco s notnou dávkou duchařiny. Ale tady to kráčelo trochu jiným směrem... Přesto to bylo ale dobré. Čtivě a podmanivě napsáno, a mě to opravdu bavilo. I když musím říct, že asi největším strašákem na celé knize, byla pro mě ztráta jejich malého syna. Tahle událost se jako nit táhla celým příběhem, a ovlivňovala chování všech postav. A že tahle emoční stránka tu byla zpracovaná opravdu mistrně. Až se mi z toho srdce svíralo.
Fenton House, přestože se to tu duchy nehemží, má svou podmanivou atmosféru, a rozhodně skrývá dost děsivé tajemství. Bludiště tajných chodeb, zapovězenou věž kam se nesmí vstoupit a k tomu téměř hororový pokoj původního majitele. To vše ještě umocňuje kouzelné prostředí Cornwallu, se svými srázy a skalisky.
Za mě spokojenost, hezké čtyři hvězdičky.

Redra
12.09.2022 1 z 5

Tato kniha byla opravdu zklamáním. Vůbec to není horor nebo duchařský příběh, není to napínavé a místy mi to přišlo až hloupé. Postavy mi nebyly vůbec sympatické, takže mi bylo úplně lhostejné, co s nimi bude.

Rosse
30.08.2022 3 z 5

Ani jedna z hlavních postav mi bohužel nesedla. Adam, Ella ani Henry pro mě nebyli ničím zajímavý. Jediné, co mě na celém příběhu bavilo bylo to tajemství okolo sídla Fenton House.

Většinu knihy si manželé a Henry hráli na happy rodinku v strašidelném domě, který ale vlastně nebyl zas tak strašidelný. Dům ve mě nevyvolával žádný pocit strachu.

Svým způsobem jsem vyuzlení příběhu odhadla, ale jedna skutečnost mě v závěru překvapila.

Suma sumárum - Konec byl moc unáhlený. Uvítala bych, kdyby jej autor více rozvinul a ubral tak z pasáží, které byly téměř zbytečné. Příběhově byla kniha zajímavá, ale šlo z ní cítit, že je to chabé "představení" série. Nejsem si jistá kolik dílů nás bude čekat, ale v zahraničí již vyšel druhý díl, který je hodnocen slaběji než ten první...nehážu flintu do žita a pokud na to nezapomenu, zkusím dát pokračování šanci.

Pokud s žánrem "strašidelné příběhy" teprve začínáte a nechcete do začátku opravdu nic děsivého, mohla by se vám tato jednohubka líbit. :-)

evineckY
28.08.2022 4 z 5

Nooo, řeknu vám, že mám pořádnou husinu. Bylo to psycho !
Tři čtvrtě knihy jsem byla přesvědčená, že jde o horor.
A ten konec , brrr. To bude spaní...

lucisa.n
27.08.2022 3 z 5

Od knihy jsem očekávala duchařinu, u které mi bude tuhnout krev v žilách. Ale vůbec tomu tak není, takže kniha úplně nesplnila očekávání. Shrnula bych to jako takovou čtivou fantasmagorii :D K postavám jsem nijak zvlášť nepřilnula, byly mi celkem jedno. Konec však byl zajímavý, možná trochu otevřený. Nejsem z něj moudrá, zejména, co se týká Henryho.

Nixa
17.08.2022 2 z 5

Z této knihy jsem celkem zklamaná. Kniha se četla dobře, ale prostě nic moc se tam nedělo. Žádné napětí nebo mrazení při čtení, nic... Čekala jsem duchařský příběh, ale tady jsem ho bohužel nenašla. Navíc některé situace nebyly pořádně ani vysvětlené nebo dořešené.

soukroma
14.08.2022 3 z 5

Trocha napínavosti a, sláva, žádní duchové. Stará sídla (typicky v Cornwallu - hotové literární klišé) jsou plná starých předmětů, tajemných míst, zavřených místností, tajných chodeb, kukátek, věží, suterénů, sklepních chodeb..., a zvuků a historek (zejména v případě násilného úmrtí či zmizení předchozích majitelů). A na tom je příběh založený, nic nového nepřináší. Tajemno a tajemství obklopující některé z postav zůstalo.
Ve výsledku sice čtivý ne-horor, ale jen průměr.

Pozn.: autorka popisuje sídlo celkem podrobně, ale já se zasekla už na začátku popisu, a to přítomností obřího krbu - ve vstupní hale (proč? - tam se nikdo nezdržoval a teplo by bylo zcela k neužitku) a ještě jednoho v kuchyni (proč? - vařilo se na sporácích, a ještě víc vytápět kuchyni tedy opravdu potřeba nebylo)

knizni.taurus
08.08.2022 3 z 5

Knihu jsem získala na letním bookstormingu, takže za ni děkuji @knihydobrovsky :)

Když jsem sáhla po téhle skvostné obálce, tak jsem se těšila na duchařský horor alá Strašidelné domy od Darcy Coates a bohužel jsem mírně rozčarovaná a trochu zklamaná.

Tady si dovolím jen upozornění. Pokud čtete anotace, můžete číst dál. Pokud se chcete nechat překvapit, tak přeskočte následující odstavec a všechno bude v pohodě. :D

První a asi se dá říct i poslední šok pro mě byla smrt jednoho ze synů hlavních postav Adama a Elly. Já vím, je to v anotaci, ale očividně mi nepřišlo důležité ji číst, jelikož jsem od knihy měla nějaká očekávání, tak mě to hned ze začátku vyvedlo z míry. :D Jinak jsou hlavní postavy fajn (a tímhle slovem bych asi dokázala i shrnout své pocity ohledně knihy, prostě fajn).

Co se týká nějakých duchařských záležitostí, tak ty se objevily až za polovinou knihy. Což mi na jakýkoliv horor přijde docela pozdě. Co mi ale hlavně nesedlo bylo to nevysvětlení různých věcí (např. chování Rozen), nedotažení některých záležitostí do konce a to, že jsem si po dočtení knihy nemohla vzpomenout na nějaký záživnější moment. Celkově pozorujeme příběh rodiny, který nějak plyne. Koukala jsem a jasný, má to být jakýsi úvod, protože se jedná o sérii, a tak bychom mohli odpovědi na to nevysvětlené dostat v příštích dílech. Jen si tedy nejsem jistá, jestli mě příběh zaujal natolik, abych s dalšími díly pokračovala. Každopádně odhalení na konci knihy bylo zajímavé. Za to jedno plus.

Suma sumárum: za mě nic extra. Darcy Coates pořád vede. Pro “posery” přijatelná dávka strachu. Celkem uzavřený konec. Krásná obálka. “Rychlovka na čtení” (fakt se to čte dobře).

martina.tim
07.08.2022 3 z 5

Kniha neurazí ani nenadchne. Bohužel mě nenadchla tak, jak bych si přála a občas jsem se musela přemlouvat se do ní pustit a konečně jí dočíst.

Lucy81
07.08.2022 5 z 5

Knihu bych jako horor nezařadila. Ale to mě nevadí. Četla se mi velice dobře od začátku do konce, byla zajímavá a měla příběh.

zdendula31
02.08.2022 4 z 5

Tak horor to určitě není,ale nečetla se špatně.

Shaxx
01.08.2022 2 z 5

Se strašidelnými domy je ta potíž, že příběh lehce může zapadnout mezi stovky průměrných dalších. Neohlížej se je zářným příkladem.
Autor zde vytáhne hromadu potenciálně dobrých nápadů, ale nedotáhne je do konce. Například rozbor psychologického dopadu úmrtí jednoho ze dvou dvojčat a pocitu viny napříč zbylými pozůstalými. Věnuje tomu poměrně dost prostoru, ale nedokončí myšlenku, neuzavře to.
Odhalení zápletky vypadá, jak kdyby bylo šité horkou jehlou. Z šokujícího se stává uspěchané a rychle zametené pod koberec. Vyústění, ke kterému se příběh celou dobu ubírá, je prostě Šup Šup, ať už to máme za sebou, hlavně neupozornit na výpadky logiky, kterými občas podobný žánr trpí.

Turante
12.07.2022 3 z 5

Nebylo to špatné, ale spíše thriller než horor. Děj se vyvíjí velice pomalu, největší skok je až na konci. Taková jednohubka k přečtení.

AmyLee992
12.07.2022 4 z 5

Neotřelý styl psaní, líbila se mi postupná gradace děje.
Trochu očekávám pokračování, jedna zásadní otázka zůstává nevyřčená ... Doporučuji!

Sysel
11.07.2022 3 z 5

Čekala jsem více duchařiny, více napětí. Nebylo to špatné, ale ani dokonalé. Je to čtivé, neurazí, nenadchne.

evin84
11.07.2022 5 z 5

Kniha byla velmi čtivá...ale čekala jsem větší napětí.

Leena
09.07.2022 3 z 5

Taková víkendová oddychovka, spíše než horor bych to nazvala záhadný příběh o starém domě:-)
Ale celkem se mi to líbilo, jen ten konec takový moc useknutý:-)

Hanifa
06.07.2022 5 z 5

Ctiva knizka od zacatku do konce. Zadna plana ale ani vyrazna mista. Horor si predstavuji jinak, ale potesilo me to. Umim si predstavit, ze by mohlo nasledovat pokracovani, nechme se prekvapit. Takova mila vikendova knizka. Precteno za jediny den.

Ronnie68
04.07.2022 5 z 5

Zajímavá i napínavá kniha, která mě nadchla už od začátku...

horory strašidelné domy strašidelné příběhy

Ben Cheetham
britská, 1976