Sí, vole!

Sí, vole! https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390637/bmid_si-vole-Bkg-390637.jpg 4 243 78

Mozaika deníků třech Vandráků, co cestujou po Střední Americe, točí o tom dokument a plní si sen. Potkávají lidi, divokou přírodu, dávný časy a sami sebe. Jsou špinavý, šťastný, protivný a občas je jim smutno, ale ze všeho nejvíc se smějou a dělají si ze všeho legraci. Ze sebe, z toho, jak padají, nerozumí španělsky, i z toho, že dostali šanci o tom všem teď napsat svoji velkou knihu. Často po cestě dávají otázky ostatním lidem a někdy dá cesta otázku jim. Jet podle navigace, nebo intuice? Drze, nebo bezpečně? Společně, nebo sami? Zakusuješ se víc ty do cesty, nebo cesta do tebe? A odpověď? – Prostě jedeme! Sí, vole! Tři úplně jiný palice, tři motorky, tři deníky a tři měsíce na cestě Střední Amerikou.... celý text

knihovniceS
13.02.2024 odpad!

kniha se mi nelíbila

rumund
28.11.2023 4 z 5

Náhodou se mi tato kniha dostala do ruky k zapůjčení. Vím, že něco takového existuje jako televizní dokument, ale nikdy jsem ani kousíček neviděl, ale byla to velká chyba. Určitě to je stejná nádhera jako tato kniha, jen tam toho není tolik, kolik tito tři borci zažili. Obdivuju takové lidi a hned bych si nějaký ten trip na motorce nebo autem dal. Je potřeba na to mít ty koule to provést. Zajímavá kniha o zajímavém kusu světa, psána třemi bezva týpky.

Ve.Ramone
12.09.2023 3 z 5

Rozhodně to není žádná odborná literatura nabušená historii a fakty o navštívených zemích. Je to subjektivní vyprávění tří motorkářů a z každého jde individuálně cítit, jací jsou, co je zajímá a jak věci vnímají. Budete přesně vědět, jaká byla cesta, jak se jim jelo, co se jim rozbilo na motorce, co měli k jídlu (kuře s rýží) a co pili (rum nebo pivo). Já jsem přesně tohle čekala, takže žádné mrzení v tomto směru se u mě nekonalo. Líbilo se mi tohle pojetí. Dozvídáte se o jejich pocitech, o tom, jak se lidé v různých zemích chovají, jak přistupují k turistům. Moc se mi líbil nápad, že každému, koho potkají, položí tři stejné otázky a budou sbírat jejich odpovědi. Je veliká škoda, že těchto rozhovorů je tam zoufale málo. Jakkoli to bylo ze začátku zajímavé, tak mě ale postupně přestávalo bavit číst dokola o tom, jak se mezi sebou hádají, jedou po prašné cestě nebo po kamenech do kopce a nedokážou se dohodnout, kam odbočí a kde budou spát. Osobně mě nejméně bavilo vyprávění Pavla Lišky. Jednak mi jeho humor z větší části vůbec nepřipadal vtipný, druhak mě nebavily jeho dlouhé úvahy, hloubavé myšlenky, kdy nejčastěji litoval sám sebe a stěžoval si, ani mě příliš nebavilo si číst o tom, kdy a jak kvalitně se vykakal.
Po vizuální stránce mě knížka ale bavila. Nevadilo mi písmo ani barvičky, naopak. Klidně bych přidala víc fotek, protože jich museli mít z cesty bambilion a nechápu, proč nevyužili potenciál téhle knížky, a nenasypali jich tam mnohem víc.

snílkařka
12.03.2023 5 z 5

Pěkná knížka.Hezky zpracovaná.Mám i audio knihu takže spokojenost.A kluci umí pobavit při cestách i upřímně zaujmout svýma historkama...zážitkama a příběhy.Zkratka knihu chválím za 5*.

puczmeloun
01.12.2022 4 z 5

Kniha tří Vandráků je skvělou zábavou. Není to klasický cestopis, kde se společně s autory dozvídáte něco o všech procestovaných zemích, ale spíše si užíváte to, že i cesta je cíl. Společně putujete, pijete, ochutnáváte, natáčíte, padáte, opravujete, nabíjíte, pracujete, potkáváte, přemlouváte, překonáváte vzájemné dusno (v závěru už by se přitom dalo krájet)... Je to vtipné a tři vzájemně se doplňující pohledy (v audiu střídající se hlasy) tomu dodávají šmrnc. Blbůstka, ale příjemná – doslova "feel good" audiokniha :) Moc hezky navíc doplňovaná zvuky přímo z natočeného materiálu.

To, že v audioknize chybí obrázky a mapy, je jasné. Grafické zpracování původní knihy za to stojí a audiokniha tak o něco přichází. Už trochu větší škoda je, že chybí úvod a představení tří cestovatelů s jejich motivacemi je z nějakého nepochopitelného důvodu přesunuto na závěr. Navíc, i když je u knihy uvedeno, že je nezkrácená, hned v prvních kapitolách chybí důležité poznámky (zmiňující třeba jednu z primárních motivací k cestě) a pak dokonce i části samotného textu, kdy tak posluchač přichází o první pád nebo výjezd z přístavu. A že v téhle verzi opravdu chybí důležité části vysloveně říká jeden z Vandráků dokonce někde v prostředku knihy. Což je dokonce více než škoda a kromě veřejně dostupných prvních 40 stránek si budu muset sehnat i zbytek. Nemluvě o tom, že člověk pořád myslí na to, co mu uniká i z verze filmové...

pipa36
23.07.2022 4 z 5

Filmové zpracování je samozřejmě lepší, ale jako audiokniha pro cestu na dovolenou super. Bavili jsme se.

_Knihomolka_
19.07.2022 2 z 5

V prvé řadě autory chválím za krásné grafické zpracování, které se jen tak nevidí. To se jim opravdu povedlo. Stejně tak, jako Liškův humor, který čtenáře provázel snad na všech stránkách, a který jsem si také okamžitě zamilovala. Ovšem pak tu byla i stinná stránka v podobě obsahu cestopisu. Ano, sice obstojně popsali místo, kde se zrovna nacházeli, místní obyvatelstvo, kempování, šamanské rituály..., dokonce padlo i pár zmínek o jejich soukromém životě, ale co nějaká ta fakta o Střední Americe? Tato věc mi tu prostě chyběla.
Nicméně jako nenáročné a humorné letní čtení je tato kniha dobrou volbou.

Mikindada
09.05.2022 5 z 5

Docela dlouho jsem četla na to, že je kniha plná obrázků, ale ne proto, že by se špatně četla nebo nebavila, ale proto, že mě víc zaměstnával syn a pak jsem si šla raději lehnout. Jinak bych knihu určitě dočetla v rekordním čase, byla jsem i na besedě a opravdu to jejich barvité humorné popisování, naproste jedinečné cestování na blind, jako klobouk dolů, taky bych někdy chtěla zažít, ačkoliv si nejsem jistá, jestli bych to zvládla, ale alespoň prostřednictvím této knihy jsem byla jejich součástí, těším se na další cestu pánové

Haskra
28.02.2022 4 z 5

Dočteno. Všichni byli občas trochu na facku, popisování vztahů bylo občas trochu moc, ale zase to byla autentická sonda do duše (především do duše lesního zvířete).
Mně se to líbilo, chtěla bych s nimi jet a kamarádit a.. taky bych je pochválila za výběr grafického zpracování.

Opatov
20.02.2022 3 z 5

Audio. Načteno aktéry osobně a podbarveno zvukem, za což velké plus. Ale pokud srovnám s jinými současnými cestopisy, více mi vyhovuje styl psaní L. Zibury.

n.ezn.amy
17.11.2021 4 z 5

Deníkové zápisky pánů Bernarda, Révaie a Lišky po jejich cestě Latinskou Amerikou, kdy vyráželi z Panamy, přes Kostariku, Nicaraguu, Honduras, Guatemalu, Belize a poté přes celé Mexiko. Kniha psaná formou deníkových zápisků jednotlivých cestovatelů. Celkem vtipně popsaná cesta jejich zážitků, přírody, kterou projížděli, setkání s místními obyvateli. Kniha je proložená fotografiemi hlavně krásné přírody. Některé fotky např. s místními obyvateli, ale bohužel byly malé a ne tak kvalitní. Co jsem ocenil bylo to, že se nebáli psát o svých náladách i občasné vzájemné ponorce. Je logické, že být čtvrt roku takhle neustále spolu, tak to zákonitě přináší určité třenice a nápady kudy zrovna jet či v jakém jsem psychickém rozpoložení.

DK197
16.11.2021 3 z 5

KNIHA/AUDIOKNOHA: Knihu jsem jen prolistovala a po vizuální stránce se mi moc líbila, jen ty fotky mohly být větší. Co se střídání vypravěče týče, vůbec mi to nevadilo, ani v papírové, či audioverzi. V tom druhém případě to bylo bezpochyby přínosem. Navíc je audioverze doplněná o zajímavý sluchový podkres. Mně se to líbilo, ačkoli některé pasáže více, jiné méně. Občas jsem přemýšlela, proč tam editorka vybrala tolik pasáží o kakání pana Lišky, když dávala z deníků tu knihu dohromady, ale co už. Nejenže tu poznáte něco málo z projížděných zemí (mohlo toho být víc), ale i osobnosti autorů, což mě také velice zaujalo. Nejvíc celá tvorba dle mého názoru trpí na tom, že ať se pustíte, do čeho chcete (knihy, audioverze, dokumentu), vždy budete mít pocit, že něco chybí, že toho bylo málo. Možná teprve, když se ponoříte do všech tří verzí, budete mít pocit naplnění. 3-4, já vám prostě nevím.

ElikaS
28.10.2021 4 z 5

Knížku jsem si vybrala v rámci čtenářské výzvy naší knihovny, kde jednou z knížek měl být cestopis. Je to moje první setkání s tímto žánrem a myslím, že ne poslední.
Knížka mě bavila, dozvěděla jsem se spoustu zajímavých věcí a navíc byla opravdu vtipná. Občas jsem si říkala, jak spolu kluci mohli jet a vydržet to takovou dobu. Z knížky vyzařuje, že během cesty se hodně projevovali jejich rozdílné povahy a občas řešili vyloženě malichernosti.
Knížku jsem poslouchala jako audioknihu a moc se mi líbily, doprovodné zvukové efekty, i to jak to kluci namluvili. Audiokniha působila autenticky a krásně mě přenesla do Střední Ameriky. Úplně mě vzbudila touhu po dobrodružství.

kačenka80
26.08.2021 3 z 5

Jde o popis 3 vandráků na své pouti. Přišlo mi to spíše jako 3 malé děti které se neustále dohadují. Kniha se špatně četla kvůli písma a zvoleným barvám. Fotky v knize byly špatně viditelné a většinou hodně malé.

Oxi
13.07.2021 5 z 5

Mám staženo jako audioknihu a pro mě úplná pecka. Namluveno přímo autory a to je k nezaplacení. Kniha k odpočinku a pobavení.

PavlaTr
07.07.2021 5 z 5

Pěkná kniha ,až na to písmo ,velmi drobné , večer špatně čitelné . Jinak Liška nezklamal ,jeho postřehy byly plné humoru.

Tea98
03.07.2021 5 z 5

Úžasná kniha, která se velmi dobře čte. Doplněná nádhernými fotografiemi. Jediné co bylo těžší zvyknout si na barevné písmo, zvlašť pak na hnědé, které se pod umělým světlem četlo opravdu těžce.

PPardinio
09.03.2021 4 z 5

Dal jsem si za cíl, že si každý rok přečtu minimálně jeden cestopis a tentokrát padla volba na graficky pěkně zpracované vyprávění tří našich motorkářů. Nad koupí této knížky jsem pár měsíců váhal, protože zrovna úplně nevyhledávám filmy Pavla Lišky a Honzy Revaie. O to více jsem byl z tříčlenné partičky mile překvapený. Nejvíce mě zaujalo asi vyprávění Pavla Lišky, které šlo více do hloubky, a protože jsem jej při čtení přestal vnímat především jako přehrávajícího herce. Při čtení se z něj stal cestovatel dobrodruh, který rád hledá krásy tam, kde by je jiný cestovatel třeba nehledal. Je to zajímavý fakt, protože cestovatelsky jsem spíše podobný Hynkovi Bernardovi. Rád si vše plánuji, aby jsem neminul zajímavá místa na trase. Cestopis obsahuje dostatek fotek, které parádně doplňují dané prožitky. Jen mě mrzí, že ne vždy je fotka v top kvalitě a nebo je tak malá, že se popisovaný latinoameričan či přírodní zajímavosti nedají dobře rozpoznat. Ne-Kvalita fotek je paradoxně ovlivněná i grafickým "vandráckým" formátem, který mě tak zaujal.

Calinda
14.02.2021 5 z 5

Ufff, to byla krásná jízda! Ale od začátku: Mám ráda cestopisy a knížku jsem si rozhodla pořídit na základě pozitivních recenzí (a taky mám ráda Pavla Lišku :-)). Když dorazila, po prvním prolistování jsem si řekla, že to asi nebude úplně ono, i když graficky je moc pěkně udělaná. I tak jsem se pustila do čtení a po pár stránkách jsem naprosto změnila názor a teď už tedy k tomu, co mě tak uchvátilo:
Grafické zpracování - opravdu krásné, úžasná obálka, uvnitř velké množství fotek a grafické symboly, které pomáhají v orientaci a díky nim lze lépe poznat, kdo zrovna co píše, mě osobně by se pouze jména trochu pletla, kouknu na symbol a hned vím, který z nich je autorem textu.
Samotný cestopis - způsob, jakým je kniha psaná, je prostě super, ze začátku jsem se právě toho bála, ale nakonec mě to hrozně bavilo a díky tomu jsem měla pocit, že jsem nepřišla ani o jeden okamžik, který je na dlouhé cestě potkal.
Oceňuji humor Pavla Lišky, jeho postřehy mě asi bavily nejvíc, nejen že byly vtipné, ale je z nich patrné i to, že je velmi citlivý a dokáže o věcech hodně přemýšlet. Ale i Hynek a Honza jsou sympaťáci :-) Doufám, že se někdy dočkám dalšího jejich dobrodružství
Jedinou malilinkatou výtku mám k použitému papíru, neboť fotkám dost ubírá na kvalitě a na těch menších byl kolikrát problém rozeznat, co na nich vlastně je.

SilviiM
09.02.2021 4 z 5

Sí vole je vtipně napsaný cestopis. Kniha se mi moc líbila, až na nějaké dlouhé úryvky pana Lišky. :)