Shuggie Bain

Shuggie Bain https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/489101/bmid_shuggie-bain-65e77bbee9369.jpg 5 198 49

Hugh „Shuggie“ Bain je osamělý, citlivý chlapec, který vyrůstá v 80. letech ve zchátralých obecních bytech ve skotském Glasgow. Politika Margaret Thatcherové připravila obyvatele průmy­slového města o práci, schyluje se tu k drogové epidemii a Shuggieho matka Agnes sní o vlastním domě, listuje stránkami katalogu s oblečením a objednává si na dluh trochu štěstí. Po tom, co její manžel odejde od rodiny, nachází stále větší útěchu v pití a sociální dávky utrácí za plechovky extra silného piva. Shuggieho dospívající sourozenci si raději rychle najdou způsob, jak z domova utéct, a malého bratra nechají, aby se o matku staral sám. Shuggie se mezitím snaží stát obyčejným klukem, jenže zjišťuje, že je všechno, jen ne „normální“. A jedinou oporou je mu matka, která se propadá do alkoholismu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Paseka

Shuggie Bain , 2020

EL.ZA
18.06.2023 5 z 5

Výjimečná kniha. Po delší době jsem narazila na román, který mě absolutně dostal.

bookcase
15.06.2023 5 z 5

Drsné, hutné, syrové. Dostalo mě to do kolen.

lencin
07.06.2023 5 z 5

To byla síla. Příběh Shuggieho mně trhal srdce. Shuggie byl malý chlapec, který pro matku alkoholičku (u)dělal doslova vše. Ďábelská síla příběhu byla v detailech, zubní klapačky, zvratky, spodní prádlo.....
Alkohol je zlý a odporný (ne)přítel.

7schein
29.05.2023 5 z 5

Skvělá knížka se silným příběhem a dokonalým překladem. Díky autorovi a světu za obojí. Hodnotím šesti hvězdami, protože sedmá v nabídce není.

Ywonek
23.05.2023 5 z 5

Skvele i kdyz smutne.

Rebellion
23.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Už dlouho mi nikdo tak poutavě nevyprávěl jako Douglas Stuart. Jako bychom si spolu každý večer sedli v klidném prostředí a poslouchala jsem jeho intimní příběh o Shuggiem a Agnes. A když se blížil konec knihy, přála jsem si, aby nikdy neskončila, abych mohla ještě chvíli pobýt s postavami v jejich smutném světě. Ze začátku jsem očekávala, že bude kniha zaměřena na Shuggieho a jeho nelehké dospívání, dostala jsem však spíše příběh o Anges a její alkoholové kariéře. Občas jsem si dokonce říkala, proč se kniha nejmenuje Agnes Bainová, a kdy už Shuggie konečně dostane více prostoru. Nakonec mi to ale nevadilo, obě hlavní postavy jsem měla ráda a obou mi bylo líto. V jednu chvíli jsem knihu musela odložit, vyvolala ve mně totiž silné pocity zhnusení a nechtěla jsem prožívat, jak se mé oblíbené postavy dostávají znovu na dno (SPOILER: to když se muži života Agnes k ní chovali jako k nějaké nižší formě bytosti a kvůli nim znovu, po pohádkovém roce abstinence, spadla do své závislosti).
Tahle kniha teď bude patřit do mých Top 5 přečtených za rok 2023.

krtecek_1
14.05.2023 5 z 5

Dovolím si použít citaci Jiřího Kodeta z filmu Pelíšky - Dejte to pryč, mně je z toho mdlo. To je můj pocit z knihy. Přenesla jsem se do špíny, hnusu a marnosti. Chlast je metla lidstva. Víc psát není třeba.

petrarka72
14.05.2023 5 z 5

Neuvěřitelná emocionální nálož - pro mne identifikační jak Shuggie a jeho boj se světem o mámu, domov a svoje místo, tak Agnes a její boj o totéž a navíc s chlastem. Autor je empatický, k tomu má schopnost věcně popsat nadmíru dramatické až tragické situace, má humor, detailní znalosti, jak vypadá sešup dolů, když člověk sedí na flašce, smysl pro metaforu a pro detail. Po dlouhé době jsem byla okouzlená stylem vyprávění a zároveň zasažená obsahem tak, že jsem knihu často odkládala, abych se rozdýchala... A naštvaná jsem vlastně jenom na slušňáka Eugena, zbytku Stuartova světa nemám problém porozumět.

Kopta
13.05.2023

Kniha zajímavá hlavně překladem, ale na mě velké sousto. Nešlo se udržet v takové komplexicitě.

kaja77
06.05.2023 5 z 5

Mám knihy plnou hlavu. Jako matka sedmiletého kluka musim říct, že to pro mě bylo velmi bolestné čtení. Chudinečka Shuggie, jak musel být samostatný, zodpovědný, rozumný, předvídavý a řešit věci, které absolutně malý chlapec řešit nemá. Bylo strašné jak byl sám, jak od mala zažíval posměch a nepřátelství, jak bylo normální ho ponižovat i ve škole. Agnes litovat nedokážu, ty její manipulace a excesy jsou pro mě tak děsivé, že vážně pochopení nemám. Co mě v knize naprosto "dostalo" bylo svérázné řešení zubních problémů klapačkami i v teenagerovském věku....tyvado. Když budu hledat pozitiva, tak je pro mě nesmírně povzbudivé až neuvěřitelné, že chlapec z takových neutěšených poměrů, dokázal dokončit školu, vystudovat i na Scottish College of Textiles a na London's Royal College of Art a stát se módním návrhářem. Jako wow. Bylo by něco takového možné i v českých podmínkách? Myslím teď třeba z Mojžíře na fakultu textilní na UMPRUM. Moje volba do čtenářské výzvy 2023 kniha, kde je hl.hrdina alkoholik

mnohoknih
27.04.2023 4 z 5

Mělo by se to jmenovat Agnes Bain nebo sourozenci Bainovi, rozhodně ne jen Shuggie. Alkoholismus jedince zasáhne vždy celou rodinu. Nicméně příběh je popsán velmi uvěřitelně a zažíváme ho očima všech zúčastněných. A doufám, že Eugena dostihla karma.

BarboraSalome
19.04.2023 5 z 5

Absolutní skvost. Jsem unešená. Se Suggie bych za nic na světě neměnila. Těžký osud. Výborně napsaný román o neradostném dětství a dospívání ve Skotsku v 80. a 90.letech minulého století. Tento román je i znamenitě přeložen paní Sobotovou. Plným právem paní Sobotová získala Magnesii Literu za překlad.

Katka2382
17.04.2023 5 z 5

Skvělá,drsná,syrová a úžasně čtivá kniha.
Autor má skvělý vypravěčský talent a před očima vám běží naprosto plastický film.
Líbilo a moc.

Radek99
09.04.2023 5 z 5

Opravdu výjimečný a působivý román! Silný autobiografický příběh dětství a dospívání ve Skotsku 80. a 90. let 20. století - země sžírané sociálními problémy, masivní nezaměstnaností a všemi destruktivními doprovodnými sociálními jevy, především pak alkoholismem. Autor velmi plasticky vystihl alkohol coby drogu s obrovskými sociálními dopady, která ničí nejen samotného alkoholika (v tomto případě alkoholičku), ale i jeho rodinu, děti a sociální okolí. Zhoubný vliv alkoholu na osudy (nejen chudých) lidí byl podle mého dosud nejlépe popsán v románu Émila Zoly Zabiják, román Douglase Stuarta je ovšem minimálně stejně tak působivý a umělecky přesvědčivý. PS: Coby tzv. Husákovo dítě vyrůstající a dospívající v téže době, jen na druhé straně Železné opony, jsem si myslel, že tehdejší Československo bylo tím nejhorším místem na Zemi, okupovaná země obehnaná dráty vysokého napětí, aby obyvatelé nemohli utíkat z toho proklamovaného socialistického ,,ráje", při četbě tohoto románu se mi ale trochu pozměnil rastr - dospívat v socialistickém Československu nebo ve Skotsku během a po vládě Margaret Thatcherové nebyl zas tak zásadní rozdíl...

boticelli
03.04.2023 5 z 5

Kniha, na kterou se nezapomíná. Matka, kterou sžírá alkohol, synek, co marně hledá sám sebe a jejich oboustranná spalující láska. A já mohl jen otáčet stránky a bezmocně přihlížet. Agnes a Shuggie, otevřeně a citlivě napsaný osud dvou bolavých duší.

Freemantle
01.04.2023 4 z 5

Shuggie Bain je reklama na smutek, depresi a p(r)osraný život. Jsem strašně rád, že jsem ji kdysi při návštěvě knihkupectví objevil, vzal do ruky a podíval se na přebal, který si mě podmanil. Grafické zpracování je bolestně krásné a vystihuje ponurou a depresivní atmosféru příběhu. Stuart má výjimečný cit pro jazyk, mistrně se ohání slovem a při čtení jeho řádků se mi před očima přehrával film.

Ne, že by mi nebylo Shuggieho líto, to samozřejmě bylo, ale paradoxně víc líto mi bylo Agáty, již posedl démon alkohol a nechtěl z ní střást jeho pařáty. Možná to bylo způsobeno tím, že její život byl relativně detailně vykreslený a ona tak dostala velký prostor, aby se zaryla do mého empatického srdce.

Myslím, že je zbytečné psát, o čem kniha je, všechno důležité na čtenáře čeká v anotaci. Ono se těžko vlastně píše i tento komentář, a to navzdory tomu, že jsem knihu četl už před nějakou dobou, příběh ve mně stále rezonuje. Možná o to víc, když člověk ví, že byl příběh napsán na základě reálných skutečností.

Knihu doporučuji a věřím, že se stane černou perlou i ve vaší knihovně. Ten příběh za to stojí. Shuggie a Agáta za to stojí...

bosorka
30.03.2023 5 z 5

Docela nálož. Především v té bezvýchodnosti, kdy i když se semtam mihne naděje, je v podstatě jasné, že ta bude chvilková, že vše, co se na nějakou dobu blýská slunečním odleskem, záhy zase zakryje šedý ponurý mrak. Plný ulepeného, šmourem ušmudlaného deště, který zalije všechno kolem. Shuggie je skvělý, chytrý a empatický kluk, který zvládá takovou nálož, že bychom měli chuť mu hodně moc ulehčit. Ale on je statečný a drží na zádech všechnu bolest svého světa. Jeho máma, v záblescích také chytrá, vtipná a pečlivá ženská, jež se snaží i v těžkých chvílích dbát na sebe i rodinu, kterou nicméně nemilosrdně táhne ke dnu alkohol, jemuž se nedokáže vzpírat, je Shuggieho nakloněným pilířem, k němuž se neustále přiklání a snaží se, aby se neskácel.
Příbeh samotný je velmi bolestný, je psaný skvěle plasticky, autor vykreslil život na periferii uhelným popílkem zašpiněného Glasgow tak autenticky, že si čtenář připadal až zašpiněně, umaštěně a nepříjemně. Asi zůstane na dlouho zapíchlá v hlavě.

iveta3689
27.03.2023 3 z 5

Šílená beznaděj, to je asi hlavní, co z knihy čiší. Ke konci se děj dost opakoval, takový je ale asi život alkoholiků. 3,5/5*

MaKolar
13.02.2023 5 z 5

Silný příběh očima malého kluka, který vyrůstá v dělnické třídě v 80. letech ve Skotsku. Matka je nenapravitelná alkoholička, který svojí závislostí ztrácí všechny kolem sebe.

milan.valden
07.02.2023 4 z 5

Předposlední přečtená kniha tohoto roku (2022) a jedna z nejlepších, co jsem letos četl. Shuggie Bain, románový debut skotsko-amerického spisovatele Douglase Stuarta (*1976), který pracuje jako módní návrhář v New Yorku, byl oceněn Booker Prize 2020 a v současnosti se připravuje jeho televizní adaptace pro BBC. Předtím ale román odmítlo přes třicet nakladatelů a po vydání se zpočátku špatně prodával. Pak se stal oceňovaným bestsellerem, byl přeložen do řady jazyků a dosud se prodalo skoro dva miliony výtisků. Stuart se stal teprve druhým skotským spisovatelem oceněným Booker Prize. V roce 2022 vydal druhý román Young Mungo.
Stuartův román je zčásti autobiografický. Autor vyrůstal na zanedbané periferii skotského Glasgow se dvěma nevlastními staršími sourozenci a s matkou, která se propadá do alkoholismu. A stejně je na tom titulní hrdina románu, Hugh Bain řečený Shuggie, chlapec, který miluje svou matku Agnes a současně trpí jejím alkoholismem; a předčasně dospívá, když se o ni musí starat poté, co nejprve z domova odejde sestra a pak i bratr, který byl stejně většinou nepřítomný (a který díky matčině špatné péči zanedbává své velké výtvarné nadání). Matka, krasavice typu Elizabeth Taylorové, zapíjí svůj smutek a svá nepovedená manželství a další nevydařené známosti v prostředí, kde bují nezaměstnanost a kde je závistivě sledována nepřejícími sousedkami ("Pila, aby na sebe zapomněla, protože nevěděla, jak jinak se bránit bolesti a osamění."). Shuggie je kluk, který se také dost odlišuje, mluvou, oblečením, chůzí, gesty, aniž ještě tuší, co se děje, ale co instinktivně vycítí ostatní děti i dospělí včetně učitelů a dávají mu to najevo nevybíravě nadávkami, o nichž Shuggie zpočátku ani neví, co znamenají (bukvice, teplouš apod.).
Syrový, nepřikrášlený, působivý a skvěle napsaný obraz Shuggieho dětství v osmdesátých letech ukazuje také odvrácenou stranu vlády Margaret Thatcherové i to, jak nelehké je vyrůstat, když se odlišujete a vyčníváte a jste šikanováni a ještě máte matku, o niž musíte pečovat spíš vy než ona o vás. Nešťastná, život si ničící Agnes je ústřední postavou, kolem níž se vše točí. Je stejná jako její přátelé: "Kvůli chlastu na léta uvízli, jako by zamrzli, alkohol je obral o celá desetiletí, vyždímal je ze světa a vysál z nich život." Oceňuji, že román nevypráví sám Shuggie (dětské vypravěče nemám rád), ani nejde o vzpomínky dospělého Shuggieho; autor používá er-formu. Chlapci dlouho trvá, než si připustí, že se matka nikdy nezmění a i přes světlé chvilky se alkoholu nikdy nevzdá a že jediné, co se tady dá zachránit, je on sám...
Přeložila Lenka Sobotová, vydala Paseka, 2022.