Shalom, má lásko

Shalom, má lásko https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/451217/bmid_shalom-ma-lasko-3CR-451217.jpg 4 31 13

Věhlasný profesor Aaron Kugelstein se po sametové revoluci vrací do rodné Prahy, kde se k němu přihlásí jeho mladší bratr Josef, o němž dosud neměl tušení. Jejich otec měl Aarona před válkou, Josefa až poté, co se vrátil z koncentračního tábora. Šestiletého Aarona se rodičům podařilo uchránit před transportem v klášteře na Slovensku, odkud se pak dostal do svobodného světa. Josef vyrůstal v Československu v době socialistického bezčasí, kde heslem jeho otce bylo Jsme jenom malý lidi, který proti mocnejm nic nezmůžou. Teď se oba židovští bratři potkávají a starší mladšímu vypráví příběh svého života, v němž byl několikrát blízko smrti, ale který ho vedl za hlasem srdce.... celý text

Kaja1
12.06.2023 3 z 5

Že začátku jsem si říkala, co to je divnou knihu a chtěla jsem ji odložit, jsem ráda, že jsem to neudělala. Sice si říkám, jak si udržel Aaron češtinu, když vlastně od 6 let vyrůstal v americké rodině. Ale příběh je zajímavý, láska kvete v každém věku a člověk se nemá nikdy vzdávat. Děti Máši teda byly pěkně hnusné.

Moncele
03.09.2022

(SPOILER) Přiznám bez mučení, že kniha mě v místní knihovně zaujala zejména obálkou a popiskem na ní, tj. "skutečný příběh", což bohužel asi není tak zcela pravda. V tomto můžu s komentářem čtenáře Mistames jen souhlasit. Na druhou stranu mě velmi zaujala forma románu, tj. krátké kapitoly, úvodní informace o obsahu kapitoly. Zaujal mě taky úvod románu, tj. jak se autor (údajně) k příběhu dostal. Některé věci se mi zdály hodně přitažené za vlasy, ale budiž. Téma útěku z protektorátu a život přeživších holokaust bylo zpracováno již mnohokrát, toto je zase z jiného úhlu pohledu. Když jsem si tedy v hlavě srovnala, že jde o fiktivní příběh, musím uznat, že to nebylo nezajímavé. I tak ale váhám, jaké hodnocení k tomuto komentáři vlastně přidat...

cori
27.02.2022 3 z 5

Příběh dvou nevlastních bratrů Kugelsteinových Aarona (1937-2019) a Josefa (1963-2018) má jednoduchou zápletku. Zneuznaný spisovatel Josef se na konci 90. let setkává v Praze se svým bratrem Aaronem, americkým univerzitním profesorem, a přemluví ho, aby mu vyprávěl o svém životě, že spolu napíší bestseller. Škoda se Josefův život byl popsán jen tak stručně.

zdenaR
11.01.2022 4 z 5

Náhodně jsem si knihu půjčila v knihovně a nelituji.
Zajímavou formou psaný příběh dvou bratrů, jen bych ocenila propracování do větší hloubky.

tittanie
24.12.2021

Docela dlouho jsem knihu nemohla sehnat. V knihovně byla pořád půjčená. Ale musím říct, že jsem asi trochu zklamaná. Vadilo mi shrnutí děje kapitol na začátku kapitol, takže jsem je přeskakovala. Příběh byl zajímavý, ale takový povrchní.

Mistames
15.07.2021 1 z 5

Na obálce knihy je: skutečný příběh profesora... a o několik stránek dál: tato kniha je fikce. Jména, postavy.... jsou buď výsledkem autorovy fantazie, nebo byly použity fiktivně....
Pro mě kniha nemá moc hloubku, obal knihy neodpovídá obsahu, není o víře na což by odkazoval talit, naopak časté líčení sexu. Na podobné téma jsou mnohem silnější jiné knihy, nemám se ke knize proč vracet...

evask
28.04.2021 4 z 5

Váhám mezi třemi a čtyřmi *.
Každá kapitola, ačkoli jsou většinou velmi krátké, začíná shrnutím, o co v kapitole půjde. To mně trochu připomnělo v dětství čteného Robinsona Crusoe a i styl psaní zpočátku navodil zdání, že půjde o knihu pro mládež. Pak však přijdou kapitoly vyloženě pro dospělé.
Moje první knížka od tohoto autora a nijak zvlášť mě neoslovila.

zdehan
22.01.2021 5 z 5

Knihu si určitě přečtěte čte se moc dobře.

sabca
22.12.2020 5 z 5

Zde nezbývá nic jiného než dát pět hvězdiček. Příběh dvou židovských bratrů Aronu a Josefa byl čtivý. Doporučuji

bookcase
03.12.2020 5 z 5

O této knížce nečtěte, PŘEČTĚTE si ji. Má všecko, smutek, lásku, víru, sílu i humor.

Knižní střípky
01.12.2020 5 z 5

Opravdu jsem nečekala, že mě tato kniha tak zasáhne, ale styl, jakým je napsaná, je zvláštní, tak jiný a ve své podstatě jednoduchý a obyčejný, různých válečných příběhů jsem četla již spoustu, ale prostě dostal se mi pod kůži a hlavně do srdce. Paradoxem je, že ani jeden z bratrů mi nebyl nijak zvlášť sympatický, ale stejně jsem jejich příběh hltala a nikdy na něj nezapomenu. Přečtěte si, prosím, vyprávění dvou židovských bratrů, které i přes spoustu tíživých míst je protkáno typickým židovským humorem a pro mě se stalo nezapomenutelným.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky

DariDerek
17.11.2020 5 z 5

Jan Žáček je velmi produktivní spisovatel, na svém kontě má již více než třicet knih. Já se ale přiznám, že až s knihou Shalom, má lásko jsem se poprvé setkala s autorem, ale rozhodně toho nelituju.
Tento příběh měl všechno, co má dobré vyprávění mít, všechno bylo tak akorát, aby mě čtení bavilo a hlavně, abych chtěla číst dál, dokud nebude konec. Více v recenzi v záložkách

Martha74
14.10.2020 5 z 5

,,Proč tahle kniha? No, protože žít se má do posledního dechu naplno!"
Úžasný životní příběh muže, který tak žil. Děkuji.. :-)