Sezdány válkou

Sezdány válkou https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/376768/mid_sezdany-valkou-RP9-376768.jpg 4 162 65

Londýn, 1944. Na nádraží se potkají mladé zdravotní sestřičky, obě míří za stejným cílem: pomoci své zemi ve válce. Scarlet touží po šanci najít svého pohřešovaného snoubence Thomase a chce dokázat rodině i sama sobě, že je silnější, než si všichni myslí. Ellie má ošetřovatelství v krvi, ale pochází z mnohem skromnějších poměrů, na hony vzdálených od Scarletiny privilegované výchovy. I když se naoko tváří statečně, při myšlence na to, co je možná čeká ve Francii, cítí stejnou nervozitu jako Scarlet. V Normandii tyto dvě kamarádky brzy poznají Lucy, zkušenou sestru, kterou zdánlivě nedokáže nic otřást. Svou odvahou a schopnostmi ohromí obě začátečnice, ale sama si je moc dobře vědoma, jaká nebezpečí jejich povolání přináší… a i ona se bojí, jestli se vrátí domů živé. Surovost světa zmítaného válkou je dožene až na hranici vlastních sil. Scarlet, Ellie a Lucy se budou muset spolehnout jedna na druhou a sílu jejich vzájemného přátelství, aby přežily.... celý text

Romány Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

Wives of War , 2017

Ála1968
22.08.2020 4 z 5

Krásný příběh tří dívek,které prošly jako sestřičky hrůzami války a jejich přátelství je drželo při životě.Je to spíše romantický příběh než podrobné vykreslení historie války. Podle mě to bylo skvělé.

vendysantos
20.08.2020 5 z 5

(SPOILER) Krásný příběh tří žen, zdravotních sester, které se potkaly v tak těžké době a staly se sobě navzájem oporou. Každá z nich byla zamilovaná do jiného muže a měly obrovské štěstí, že se za ně mohly všechny provdat a po válce s nimi také žít.
Z celé knihy mě nejvíce dojal moment, kdy Jack přijel za Lucy, která byla zdrcena svými popáleninami, jizvami z války a zřejmě už ani nedoufala, že on svůj slib dodrží. Thomas skončil asi tak, jak měl. Během války se změnil v naprosto jiného člověka, zlého, krutého a nevděčného a Scarlet byla chudák týrána. Naštěstí tu byl pro ni James. A Ellie, řekla bych, na tom byla nejlépe, i když otěhotněla s doktorem hned napoprvé a musela odjet, a nemohla si být také jistá, že se jí Spencer domů vrátí.
Vše vystihuje konec knihy: "Všechny tři byly na čas sezdané s válkou, ale podařilo se jim přežít a najít štěstí. Přežily."

A těm, co zde níže uvádí, že příběh obsahuje více romantiky než historie, chci vzkázat: Než začnete knihu číst, čtěte nejprve obálku, pak nebudete zklamáni. Mně se děj knihy velmi líbil hlavně tím, že je zde válka popsána z jiného pohledu - tří zdravotních sester, kamarádek. Jsou to především ženy, stejně jako autorka knihy, a ženy mají emoce, které se nebojí dát najevo. Tohle je příběh plný emocí, o lásce a přátelství. Komu toto na knize vadilo, ať příště raději sáhne po učebnici historie a přečte si pouze holá fakta o událostech a datech. Tahle kniha je dokonalá právě tím, že je v ní vyobrazena i romantická stránka války, pokud se to tak dá nazvat.

ivousekk
11.08.2020 5 z 5

Skvele cteni. A take desive. To, cim si museli za valky vsichni projit, to si dnes nedokazeme ani predstavit. Skoda, ze se na zdravotnicky personal ve valecnych pribezich zapomina, tato kniha je ukazkou, ze jejich role byla extra dulezita a stejne tezka jako vsech ostatnich.
Pribeh je napinavy, celou dobu doufate, ze hlavni postavy ceka happy end po tom, co vse zazily. A rozhodne si ho zaslouzi, protoze po tech vsech hruzach jim zustanou tezke sramy na dusi, kterych se nikdy nezbavi.

Barbora216
03.08.2020 2 z 5

Tak to se mi fakt těžce četlo. Ne proto, že se jednalo o náročné válečné čtení, ale protože tolik vzdechů a jednoduchosti jsem nečekala. Příběh víceméně žádný, jen pořád ty stejné myšlenky hlavních hrdinek, kdy jsem mohla přeskakovat odstavce ve velkém a nic mi neuniklo. Nedozvěděla jsem se o válce zhola nic a konec nemohl být jiný. Myslím, že by si stačilo přečíst název knihy a konec bych znala. Ani nevím, za co dávám ty dva body, asi že jsem to vydržela až do konce, pěkná obálka a.. nevím.

Kerberos
30.07.2020 3 z 5

Čekala jsem historický příběh s trochou romantiky a bylo to naopak - hodně romantiky málo historie.

DasaN
08.07.2020 4 z 5

Velmi zajímavá kniha s dobře vykreslenou atmosférou války. Postavy jsou sympatické, ale klidně by stačilo, kdyby byla jen jedna hlavní postava. Tématika zdravotních sester v polních podmínkách během války je čtivá a umí vtáhnout do děje.

janqa410
30.06.2020 4 z 5

(SPOILER) Ačkoli si čtu většinou komentáře, dřív než knihu koupím a zrovna u této nebyly příliš pozitivní, musím říct, že jsem ráda, že jsem dala na mou knihomolskou intuici, knihu koupila a přečetla. A musím říct, že mě se líbila a to tak, že hodně. Téma války mě vždycky bavilo, především tedy ve filmovém zpracování a toto byla moje knižní premiéra, co se světové války týká. A fakt bomba! Obdivovala jsem odvahu ústřední trojice sestřiček, všechny jsem si hrozně moc oblíbila, Scarlet jsem Jamese přála hned zpočátku, ale chápala jsem její smysl pro povinnost splnit slib, který dala. Však časem zjistila, že to přece jen měla přehodnotit. A ve chvíli, kdy sejmuli Lucy, jsem měla opravdu nervy, jestli to holka zvládne. I když s odřenýma ušima, naštěstí to dala. Vše nakonec dobře dopadlo, ne pro však pro všechny, ale holky byly nakonec šťastné a to je dobře. Kniha je čtivá, děj svižný, pořád se něco děje a i přesto, že je tam dost chyb, co se týká textu, odpouštím to a knihu doporučuji. Zanechala ve mě pocit vděku vůči všem, kteří měli kuráž do války jít dobrovolně a nezištně pomáhat všem, co to potřebovali.

Han-nah
19.06.2020 4 z 5

Londýn 1944, kde se mladé dívky z růzého prostředí účastní kurzu na zdravotní sestry. Kde našly tu vnitřní sílu vzdát se svých rodin, pohodlí a odjet do Francie setkat se v první linii s hrůzou a útrapami války. Jsou mladé, zažívají i své malé radosti a lásky. Přežijí a začnou po válce svůj "normální" život?

AD167
19.05.2020

Krásná knížka o přátelství a lásce ve 2.světové válce,která skončí pro všechny šťastně. Četla se dobře.

rilajaan
03.05.2020 4 z 5

Romantická kniha z období 2. světové války. Četla se dobře. Je to odpočinková kniha.

vlkove
04.04.2020 4 z 5

Musím říci, že se mi kniha líbila. Ano, v knize jsou upřednostněny milostné linky ale i přesto je pozadí války dobře propracované a uvěřitelné.
Musím si postěžovat na velké množství překlepů v knize, mohu říci, že v 98 % si v knize chyb nevšimnu ale zde bylo chyb a překlepů docela hodně.
Pokud máte rádi příběhy válečných zdravotních sester doporučuji zhlédnout seriály The Crimson Field (2014) a Anzac Girls (2014), oba tyto seriály vyprávějí o zdravotních sestrách v první světové válce.

cori
19.03.2020 3 z 5

Kniha přináší válečný příběh tří britských dívek, které v roce 1944 absolvují zdravotnický kurz a jsou nasazené do polní nemocnice ve Francii. Ačkoliv nemají chvíle oddechu, dostatek jídla, hygieny, touží po lásce. Autorka si nastudovala vzpomínky a deníky skutečných sester a snaží se o dobovou autenticitu, což se jí celkem daří.
SPOILER: Vlastní příběh je červená knihovna, kdy všechny tři hrdinky skončí šťastně vdané po boku milovaného muže.

marcela8908
03.03.2020 2 z 5

Na můj vkus dost romantiky s velmi dobrým koncem, ale proč si občas nepřečíst taky něco víc pozitivního z té těžké doby

madem
29.01.2020 1 z 5

Na začátku knihy jsem byla potěšena. Přišlo mi, že autorka něco nastudovala o druhé světové válce, vzdělávání zdravotních sester. Vše vypadalo nadějně.
Pak přišel přesun na bojiště v Normandii. Najednou už nešlo o válku a boj,ale o to, kdo první si urve ženicha.
Kniha sklouzla do červené knihovničky a zpět nahoru se již nedostala.

katallinka
30.12.2019 5 z 5

Nádherná romantická kniha, která ukazuje silné ženy za války. Hlavní hrdinky byly velmi sympatické. Příběh byl dost předvídatelný, ale i tak jsem si ho maximálně užila. Doufám, že u nás vydají i další knihy této autorky.

klara1550
05.11.2019 3 z 5

Že je děj předvídatelný, na což si tu většina lidí stěžuje, je už podle obálky předvídatelný... Nechtěla jsem žádný hlubokomyslný myšlenky, žádný srdcervoucí chvilky apod. Proto jsem si tu knihu vybrala a proto mě to nezklamalo a docela bavilo. Ač je fakt, že opakování nějakých základních motivů/myšlenek bylo dost časté.

ErikaJ
29.08.2019 3 z 5

Knížka mi přišla taková přeslazená, tak nějak líně se táhla, aniž by mě nějak zvlášť zaujala. Popravdě jsem se těšila, až se dostanu na konec knihy, který byl předvídatelný už od poloviny knihy.

logopedka
29.08.2019 5 z 5

Romanťárna. Juch. Vše dopadlo tak, jak mělo. Žádné těžké myšlenky mě po přečtení nepronásledují.

Mojepočteníčko
23.06.2019 2 z 5

Tahle knížka pro mě byla bohužel zklamáním. Nejspíš to bude tím, že je pravděpodobně určena pro jinou čtenářskou základnu, než do které patřím já.
Jednoduše napsané, předvídatelné, spousta zdánlivých nahodilostí, opakované zoufání hlavních hrdinek, pocity viny, rozebírání vlastních osudů.
Ačkoli mě osobně nezaujala, věřím, že si své čtenáře najde.

jindra3953
18.06.2019 2 z 5

Prvních sto stran bylo náročných, přemýšlela jsem, jestli pokračovat nebo odložit. Potom se děj přece jen rozjel, ale celkem vzato, byla jsem ráda, když jsem se dostala na konec. Navíc, jak je psáno v předešlém komentáři, chyby v textu, ke konci už i záměna jmen hrdinek... Za mě 2*.