Sebrané povídky I.

Sebrané povídky I. https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3160/bmid_sebrane-povidky-i-YGV-3160.jpg 4 11 2

Kniha představuje úvodní svazek souhrnného povídkového díla Saula Bellowa, který za svou práci obdržel nejvyšší literární ocenění Nobelovu i Pulitzerovu cenu. V jeho jedinečném povídkovém díle je nesporně obsažena významná část autorova celoživotního díla. Tyto obyčejné lidské příběhy nabízejí v širším kontextu odpovědi na věčné otázky současného člověka ztraceného ve spletitosti postmoderního světa. Bellowovo invenční vypravěčské umění, nesmírně bohaté myšlenkové zázemí, bravurní technika bez prázdných a zbytečných slov, brilantní úvahové pasáže, věrohodná znalost okolního světa, moudrý, chápavý nadhled a jasnozřivá psychologie postav to vše nabízí vnímavému čtenáři neopakovatelný zážitek.... celý text

Pablo70
02.05.2024 4 z 5

V tomto svazku najdete zejména povídky z prostředí bohatých amerických Židů. Jejich starosti jsou velmi americké a jestliže jedna z postav říká, že Rusové tvrdí, že jsou stejní jako Američané, což není pravda, ani my, čeští čtenáři, nemůžeme tvrdit, že máme stejné problémy jako Američané. Bellowovy dialogy jsou pro nás odtažité. Zřejmě nejsme ti správní milionáři a máme jiné starosti, než američtí zbohatlíci. V povídce Krádež, kde je konstatováno sedm manželství a několik dětí dvou bývalých partnerů, je toto narážkou na neutěšený intimní autorův život. Jeho promiskuitu. Svůj poslední sňatek si odbyl v 71 letech. Byl to proslulý milovník žen. Některé intuitivní dialogy mezi bývalými partnery zde jsou však skvostné. Zřejmě ze života.
Je tu také zajímavý pohled na perestrojku, která právě probíhala: Někteří z nejbystřejších emigrantů prohlašují, že Rusové zahájili liberální politiku, teprve když rozdrtili disidenty. Potom si přivlastnili myšlenky disidentů. Nejdřív zlikviduješ nepřátele, a pak jsi ochoten zrušit trest smrti.
Jo, bývaly to za Gorbiho časy! To Putin nastolil jiné pořádky.
Snad poslední 3 povídky tohoto výboru vás mohou osvěžit a dovést někam jinam. Už jsem chtěl knihu odložit. Ale dočetl jsem. Jeho povídky jsou zčásti radikální, zčásti tradiční, porovnávají nové se starým. Bohužel i bohudík má Bellow sloní paměť. A tak do svých povídek míchá kde co všechno. Můžeme to obdivovat, ale také nás to může zahlcovat spoustou detailů. Avšak jeho některé popisy lidí a prostředí jsou kouzelné.

Crimble
28.07.2017 5 z 5

Skvělé čtení, při dočtení každé povídky jsem měl pocit, jako bych se loučil se starým známým. Bellow je prostě mistr spisovatel. Tečka.