Schindlerův seznam

Schindlerův seznam https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42851/bmid_schindleruv-seznam-r6P-42851.jpg 4 781 194

Strhující a proslulé románové zpracování osudů Oskara Schindlera – bezohledného kariéristy, válečného zbohatlíka, milovníka elegance, přepychu, alkoholu a krásných žen, jenž ve stínu osvětimských komínů našel svoji lidskost a riskoval nejen majetek, ale i vlastní život, aby nedopustil vyvraždění tisícovky „svých židů“. Román sugestivně líčí vývoj a střety individualit – obětí, pasivních účastníků a iniciativních vykonavatelů – zapojených do obrovité byrokratické mašinerie zla. Steven Spielberg použil motivy románu pro natočení slavného stejnojmenného filmu.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Svoboda

Schindler's Ark , 1982

Vašek56
02.03.2019 5 z 5

Kniha se čte jedním dechem, miluji tuto knihu i film, je prostě top !!!
Doporučovala bych ji jako povinnou četbu. Nezapomeňme na další zachránce- Irenu Sendlerovou, našeho pána z Třebíče, p. Kalinu.... na všechny, byť by zachránili jen jeden jediný život.

boxas
01.03.2019 5 z 5

Autor odvedl na knize poctivou práci při sběru materiálu, takže je z velké části faktografická, ale to jí neubírá na kvalitě. Uvědomila jsem si při jejím čtení, že historie není nikdy černobílá. A také že film, i když je skvělý, vede většinou k určitému zjednodušení knižní předlohy.

VladkaBU
26.02.2019 5 z 5

... první čtvrtina se mi četla hůře, až jsem přemýšlela, zda ji odložit, že film byl určitě lepší. Ale postupně jsem se začítala. Ne všichni Němci byli stejného smýšlení, dobře se čte o těch, kteří šli proti těm krutostem, i když nemuseli. Další den jsem si pustila po několika letech film, abych si ho připomněla. Až teprve teď jsem pochopila, co to byl vůbec ten Schindlerův seznam.

Nestorkea
20.02.2019 4 z 5

Výborná kniha. Ačkoliv jsem viděla film a věděla, jak příběh skončí, četla se velmi dobře. Místy jsem se trochu potácela ve jménech, ale to na kvalitě nikterak neubírá.

katushah
14.02.2019 5 z 5

Úžasný příběh. Vždy mně dojme. :-)

ajasin
01.02.2019 4 z 5

Nechci se nijak obšírně vyjadřovat k tématu a ději. Každý člověk, který v sobě tenkrát našel odvahu pomoci dle svých možností, byť jen jedinému člověku si zasluhuje obdiv.
Co se týče samotné knihy, vadila mi spousta chyb a překlepů. Také překlad nebyl zrovna nejkvalitnější. Navíc se mi zdálo, že je v knize pár historických nepřesností, které by mohly čtenáře zmást. Ale nejsem fundovaný historik, tak je možné, že se pletu já. Internet mi bohužel ani v dnešní době mé otázky neobjasnil.

Lena79
31.01.2019 5 z 5

Kniha se mi místy četla hůř, nejsem moc velký fanda do literatury faktu, tak to na mě alespoň působilo. Ale tady jsou právě ta fakta velmi důležitá. Samozřejmě jsem se neubránila srovnávání s filmem, a právě při čtení se mi často stalo, že jsem si v mysli přehrávala scény z filmu. Ikdyž jsem podstatu příběhu znala, kniha opravdu nezklamala, právě naopak.

prochajda
30.01.2019 4 z 5

Velmi obsáhlá kniha, vůbec ne jednoduché čtení, spousta jmen, ale úžasný člověk PAN SCHINDLER.
"Kdo zachrání jediný život, jako by zachránil celý svět."

Hotovson
25.01.2019 5 z 5

Ať už jsem na téma holocaustu čet nebo viděl cokoliv, vždycky mi běhá mráz po zádech a je úplně mimo moje chápání, jak hluboko musel člověk klesnout, aby moh páchat takový zvěrstva a hrůzy.

V kontextu toho musel bejt Oskar Schindler neskutečně silnej charakter, že se odhodlal k takovýmu činu a zachránil tolik lidí, ač je to vlastně jenom zlomek z celkovýho počtu obětí.

Ale jak bylo psáno v knize - kdo zachrání jeden život zachrání celý svět.

Hani77
24.01.2019 5 z 5

Příběh ve mně zanechal silný dojem. Schindler nebyl před ani po válce výjimečný člověk. Ale to, že zachránil více než 1000 lidí, je úžasné. Když převzal továrnu, měl zištné úmysly, ale rozhodně nebylo ziskuchtivé gesto, že udělal drahá opatření, aby jeho továrna mohla zůstat mimo pracovní tábor Plaszów, kde panovaly otřesné poměry, nebo dokonce jeho úmysl zachránit "své Židy" tím, že továrnu přestěhoval do Brněnce. Po válce sice žil částečně na účet svých Židů, ale jeho činy v období války vše převyšují. Jedna z nejlepších knih, které jsem v poslední době četla.

dagmar5477
22.01.2019 5 z 5

Neskutečně hluboká a silná kniha.

Shyb
20.01.2019 5 z 5

Kniha určitě nezklamala moje očekávání, spíš naopak. Filmem jsem naštěstí zatím nepolíbená, takže jsem si to mohla vychutnat. Konečně příběh, kde se aspoň jeden z těch, co mají vliv, snaží pomoc. Ten člověk mohl zavřít oči tak, jak to udělali mnozí, a pohodlně žít, ale rozhodl se riskovat život více méně každý den po dobu celé války.. Krásný příběh, doporučuji.

IvikaS
17.01.2019 4 z 5

Tak tohle bylo strašné, mám z té knihy noční můry a už nikdy to nechci číst. Hrůza pomyslet, že to je všechno pravda.

ivana1924
17.01.2019 5 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem se dřív podívala na film a teprve pak četla, byla pro mne četba těžká. Pořád jsem srovnávala knihu s filmem. Teď už vím, že prve kniha a potom film. Nic na tom, ale nemění to, že byli i takový lidé, kteří chtěli pomoct. Respekt

Ajrad1981
12.01.2019 5 z 5

Kdo zachrání jediný život, jako by zachránil celý svět.

Neskutečný příběh, o to víc, že je pravdivý. Pro mě navíc o to bližší, že Svitavy a Brněnec jsou co by kamenem dohodil.

Soboll
09.01.2019 5 z 5

Právě jsem tuto knihu přečetla a mám pocit ,že bych měla přispět svým komentářem i když vůbec nevím jak začít .Tak to tedy zkusím .
Téma války a holocaustu pro mě bylo vždy srdcervoucí a velmi emotivní avšak tento příběh mi ukázal, že se i v těchto strašných dobách našel člověk (a to nejen Pan Schindler) ,který dal naději na přežití alespoň "hrstce" uvezněných a to v režimu ,který byl nebezpečný i pro něho samotného . Stále nedokážu pochopit jak strašně zlo se dělo a proto si zaslouží obdiv on i všichni ostatní ,kteří riskovali svůj život pro záchranu byť jediného člověka .

Kuža007
01.01.2019 5 z 5

Napínavé, strhující historický román. Nemám co víc dodat.

432830
31.12.2018 5 z 5

Nemám slov...strhující, fascinující příběh o lidské odvaze, o strachu, o morálce...nádhera, přečteno jedním dechem

Páájinka
10.10.2018 4 z 5

Kniha byla hodně náročná na čtení. Dlouho jsem se na ní chystala a jsem ráda, že ji mám přečtenou. Je to zajímavý příběh.

Denisa.knizky
07.09.2018 5 z 5

Na knihu se da divat z nekolikati uhlu. Za prve, jako na biograficke zachyceni postavy pana Schindlera, coz se podle meho povedlo. Pan Schindler nebyl genius ani spasitel. ¨Jen¨ (Jen v uvozovkach prosim!) si zachoval rozum a lidskost a dostatek kuraze i behem tak zle doby jako bylo obdobi druhe svetove valky. Samozrejme byl i obchodnikem, ktery umel vyuzit dane situace k tomu, aby zil v blahobytu. Na druhou stranu na sklonku tohoto mordoru obetoval vse, aby dokoncil sve predsevzeti, zachranit zlomek odsouzenych lidi na smrt a poskytnout jim nadeji (i kdyz o tomto predsevzeti zcela jiste sam na zacatku dlouhe cesty ani netusil). Klobouk dolu pred nim a dalsimi rozumnymi lidmi, kteri si zachovali svoji tvar a bojovali s goliasem, bez techto davidu, by svet nebyl stejny.
Za druhe, jako na faktograficky zaznam spousty (a presto tak mala) zivotnich osudu konkretnich osob, konkretnich lidi zahynuvsich i prezivsich, kteri meli sve konkretni zivoty a konkretni osoby jim je prevratili ci ukoncili.
A za treti, kde byl v tu chvili buh? Buh byl, je a bude, ale nase lidske pozemske valky si musime bojovat sami, cela existence byti je boj mezi dobrem a zlem, a dokud dobro vitezi nad zlem, buh je. Zatim je ve svete, v lidech, vice dobra nez zla, proto jsme. Az nedejbuh jednou zlo premuze dobro, uz nebudeme a nebude tedy ani buh. Buh je totiz v nas, je dobro, je my, nehlede na to jestli je nekdo verici nebo ne, nikdo nemuze mit nic proti tomu, ze v nas, v lidech je dobro i zlo, vira v cokoliv i obcasne pochybnosti. Neverim, ze zlo nekdy premuze dobro - nadobro - ac jsou v historii okamziky, jako je obdobi nechutnych valek a demagogie, kdy se tomu tak nezda. Nakonec vzdy vratke ale sladke dobro zvitezilo. Delejme vse proto tedy, aby dobro, rozum a cit zvitezili. Nejsem ani pan Schindler, ani knez, ba ani politolog. Diky bohu jsem zatim nebyla v zivote postavena pred tak radikalni rozhodnuti a konani, jaka museji byt vykonana v obdobi podobnych utrap ale jsem clovek, ktery se snazi soukrome napomahat dobru, rozumu i porozumeni. Jak? Treba darovanim podobne knihy stredoskolakovi ci dobremu priteli k narozeninam...