Schindlerův seznam

Schindlerův seznam https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42851/bmid_schindleruv-seznam-r6P-42851.jpg 4 781 194

Strhující a proslulé románové zpracování osudů Oskara Schindlera – bezohledného kariéristy, válečného zbohatlíka, milovníka elegance, přepychu, alkoholu a krásných žen, jenž ve stínu osvětimských komínů našel svoji lidskost a riskoval nejen majetek, ale i vlastní život, aby nedopustil vyvraždění tisícovky „svých židů“. Román sugestivně líčí vývoj a střety individualit – obětí, pasivních účastníků a iniciativních vykonavatelů – zapojených do obrovité byrokratické mašinerie zla. Steven Spielberg použil motivy románu pro natočení slavného stejnojmenného filmu.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Svoboda

Schindler's Ark , 1982

Eillen
27.08.2018 5 z 5

Knihu jsem četla na základce v deváté třídě na doporučení tety po shlédnutí filmu. A dodnes si pamatuji, jak jsem po dočtení dlouhou dobu nechtěla sáhnout po jiné knize, protože jsem měla pocit, že po něčem takovém není vůbec vhodné dát se do čtení detektivky nebo romantického příběhu. A po dvojím shlédnutí stejnojmenného filmu už po knize asi nikdy nesáhnu. Nezaslouží si to, ale při čtení už bych neviděla Oskara Schindlera a Amona Götha, ale Liama Neesona a Ralpha Fiennese - a tak si raději vystačím se vzpomínkou na jedno léto, kdy jsem místo řádění ve vodě na koupališti ležela na ručníku a nemohla se odtrhnout od příběhu Oskara Schindlera.

KURACHJO2018
14.08.2018 5 z 5

Kniha ve mně zanechala velice silnou víru v to, že člověk je proto obdařen rozumem a citem, aby toto všechno správně používal. Někdy se to i povede. Jak většina věřících si při čtení literatury holocaustu pokládám otázku- A kde byl v tu chvíli Bůh, existuje vůbec, pokud tohle všechno dopustil?
Znám Brněnec, znám Moravskou Chrastovou, znám celé okolí s dnes již rozbořenou továrnou a pořád dokola tam vnímám tu naději, ten zmar a všechno to, co tady ve 40 letech protékalo napříč celou Evropou..

zuzka894
21.07.2018 5 z 5

tak tahle kniha mě chytila za srdce, nádherný příběh. Čest jeho památce.

Maevie
08.07.2018 4 z 5

Jak již bylo mnohokrát řečeno, nejedná se o jednoduché čtení, ať už tématem nebo jazykem, který může být pro němčinou nepolíbeného čtenáře poměrně oříškem. Vykreslit zpětně život Schindlera, a to navíc objektivně bez příkras kladných vlastností a zveličování, aby výsledkem byl skutečný člověk se svými chybami i klady, nebyl jednoduchý úkol. Myslím ale, že se ho autor zhostil více než dobře.

Janek
02.07.2018 4 z 5

Není to úplně jednoduché čtení, ten text vypadá skoro jako úřední záznam, zdaleka pro mě nebyl tak působivý jako nezapomenutelný film. Ale je myslím užitečné a poučné vidět Schindlerův příběh ještě z jiného úhlu. Film a kniha, Oskar Schindler - jedna osoba a dva různé příběhy.

Aleh
18.06.2018 5 z 5

Oskar Schindler byl rozporuplný člověk. Proto by však tento příběh nevznikl. Oskar Schindler se ale zapsal do historie. Dnes si o tom můžeme přečíst v knize nebo shlédnout stejnojmenný film díky vyprávění těch, kteří přežili. V období holokaustu zachránil "své" Židy před jistou smrtí. Schindlerův seznam existoval a ocitnout se na něm stálo za všechno na světě. Takové činy je třeba si připomínat. Viděla jsem i filmové zpracování a příběh mě dojal. Doporučuji knihu i film.

Karcoolka2210
28.05.2018 5 z 5

Poznala som sfilmovanú verziu už dlho a v rámci knižnej výzvy som siahla aj po knihe. V podstate sa jej film držal, aj keď sú tu aj informácie navyše. Oscar Schindler nebol človek bez chýb, ale za tie životy, ktoré zachránil a nebolo ich málo, si zaslúži úctu a aby ľudia jeho meno poznali. AJ

freddy18
24.05.2018 5 z 5

Silná kniha, která na vás zanechá stopu. Neni to jednoduché čtení a chce to opravdu vnímat text a pamatovat si jména a místa abyste z toho něco měli. Hlavní hrdina byl velice jedinečný člověk. Pro mně jedna z nejlepších knih z válečné literatury. Film mě zdaleka nebavil tak jako kniha :)

Pazúzu96
03.04.2018 4 z 5

Na knize se mi líbilo, že se snažila ukázat Schindlera z obou stran. Autor nám vysvětluje, co Oskar přesně dělal a proč to dělal. Schindler je zde zobrazen realisticky, není to žádný všemocný bůh. Film, který se ovšem také velmi povedl, zobrazuje Schindlera jen v tom dobrém světle a dělá z něj téměř nadpřirozenou bytost, na nic takového si kniha nehraje.
Jediné, co mě trochu mrzí, je forma, jakou byla kniha napsána. Dialogů a přímé řeči, která sune děj kupředu, je zde bohužel jako šafránu. Jinak ale výborné dílo, které skvěle přibližuje osobnost a činy Oskara Schindlera.

el.peee
26.03.2018 3 z 5

Válečnou literaturu nečtu. Knížku jsem se rozhodla přečíst z několika důvodů.
Zaprvé mě zaujal film, zadruhé v rámci výzvy 2018 a zatřetí jsem se chtěla dozvědět něco o této době.
Původně jsem se rozhodovala, jestli dám 3 nebo 4 hvězdičky. Vlastně doteď nevím, jestli jsem ohodnotila správně podle pocitů po dočtení.
Pro tři jsem se nakonec rozhodla asi proto, že jsem od knížky čekala něco víc. Možná jsem čekala drastičtější, surovější a více šokující popis událostí. Při sledování filmu je tento pocit mnohem silnější než při čtení knihy. Také jsem čekala více propojení s válkou... Knížka si žije vlastním světem hlavně kolem postavy Oskara Schindlera. Asi to tak mělo být. Nevím. Ale nejvíc mě nejspíš zklamalo, že události, jména i věci jsou čtenáři předkládány s jistotou, že o této době něco ví - což nemusí být pravda...
Čekala bych nějaké bližší osvětlení a úvod ke všem událostem.
Na druhou stranu je psaná zajímavým stylem - mnohdy vlastně autor naznačí a prozradí, jak něco dopadne. Kde se kdo ocitne, co se stane. S tím jsem se snad ještě nesetkala. V jedné větě je najednou změna formy, ale celkově to tam sedí a nevadí mi to.
Nicméně i tak je děj silný, knížka je zajímavá a určitě ji doporučuju.
Nemůžu říct, že by byla špatná, jen úplně nesplnila má očekávání, která - uznávám - možná byla příliš vysoká.

jana1976
10.03.2018 4 z 5

Ať bych napsala cokoliv, jen bych opakovala co už tu zaznělo. Obdivuji člověka, ať byl bohém dokázal neuvěřitelné věci.

Mrzí mě, že kniha nebyla psaná jinou formou. Tento ztrohý styl mi nesedl, ale i přes to stojí za to si ji přečíst.

_Michelle_
16.02.2018 3 z 5

Co dodat ve chvíli, kdy již vše bylo řečeno, snad tedy jen minutou ticha vyjádřit úctu k památce tragicky zesnulých a obdiv panu Oskaru Schindlerovi, který si zachoval lidskost v nelidských časech.

Jane007
01.02.2018 5 z 5

Pro mě zatím jedna z nejtěžších knih, co jsem zatím četla. Nejdříve byl těžký začátek, kvůli obrovskému počtu jmen a polštině a potom bylo těžké hlavně zpracované téma holokaustu. Při čtení jsem si musela dávat přestávky, protože mi z toho bylo špatně a snažila jsem se pochopit nepochopitelné. Myslím, že autor to popsal tak děsivě, že by knížka měla být v povinné četbě. Doporučuji

clairegoon
17.01.2018 5 z 5

Super zážitek!

vevu.
19.10.2017 4 z 5

Málokdy píšu ke knihám komentáře, ale tuto snad ani nejde přejít beze slov.
Téma holokaustu mě vždy silně zasáhne, nejinak tomu bylo i přečtení Schindlerova seznamu. Bála jsem se ho číst, bála jsem se dívat na film. Ale po návštěvě Schindlerovy továrny v Krakově jsem si říkala, že to musím napravit. Sáhla jsem tedy po knižním zpracování. Styl psaní trochu s odstupem a trochu reportážní formou mi asi v tomto případě vyhovoval. Byla jsem uchvácena příběhem a odvahou, která příběh prostupovala. Klobouk dolů! Jedna z knih, kterou by si měl přečíst každý.

iatros
09.09.2017 5 z 5

Ačkoliv je kniha ve své podstatě o dobrém činu a dobrém člověku, marně jsem po dočtení čekala na pocit uspokojení a radosti. Zlo a lidská krutost, které se naprosto příčí zdravému rozumu, jsou v této knize zachyceny tak syrově a realisticky, ale zároveň jaksi decentně a bez zbytečného "nimrání se" v detailech, že mě to prostě dostalo. Dokonce tolik, že jsem další dva týdny nebyla schopná číst nic jiného a "zpracovávala" jsem ten příběh neskutečné odvahy a lidskosti v neskutečně zvrácené době. A bylo mi z toho úzko a trochu špatně od žaludku. RIP Oskar Schindler.

Claire
28.08.2017 3 z 5

Naprosto uchvacující příběh!
Bohužel způsob psaní mi nesedl... nemám ráda to psaní z povzdálí tou novinářskou formou... Tak nějak mi to zabraňuje vžít se do příběhu, tak jak to u knih očekávám. Vím, že autor chtěl být co nejpřesnější a dát najevo různé pohledy různých svědků, ale já vlastně celou dobu nevěděla, zda je Schindler "dobrý", protože chce zachraňovat lidi, nebo "špatný" protože chce dát najevo, že nad ním nemají moc....

intelektuálka
14.07.2017 5 z 5

Co k tomu napsat? Uznání pro takového člověka!

Damato
06.07.2017 5 z 5

Když jsem knihu dočetla, nebyla jsem schopná myslet na nic jiného. Nedávno jsme se schválně do Brněnce a do Moravské Chrastové byli podívat a přesto, že nás tam čekali jen ruiny bývalé továrny, genius loci tam prostě cítit je a trochu mi to připomínalo pocity , když jsme loni byli v Terezíně - člověk má strach se třeba i jen usmát, aby nezneuctil památku těch, co tam byli. No, ono mezi námi, důvodu k smíchu tak fakt moc nebylo.

morava
21.05.2017 5 z 5

Nemam slov, klobouk dolu. Panu autorovi diky za tuto knihu a panu Oskaru Schindlerovi diky nejen za jeho seznam, ale i za jeho lidskost a ochotu pomoci.