Sběratelka sirotků

Sběratelka sirotků https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436442/bmid_sberatelka-sirotku-tzw-436442.jpg 4 460 132

Zatímco svět oslavuje konec Velké války, blíží se další hrozba – španělská chřipka. Nová hrůza dolehne i na Filadelfii, kde žije třináctiletá německá imigrantka Pia, jejíž otec narukoval do americké armády, ale stále se ještě nevrátil domů. Město se ocitá v karanténě, objevují se znamení nákazy a lidé nosí masku, za níž skrývají nejen strach z nákazy, ale temnější úmysly… Jak Pia zjistí, když musí zanechat brášku samotného a shánět potraviny. Bernice Grovesová zešílela z žalu, když ztratila kvůli chřipce vlastní dítě. A rozhodne se pro něco strašlivého: rozervat rodiny v jejich nejzranitelnější chvíli a vytvořit nové, dokonalé Američany…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Orphan Collector , 2020

Inka8
25.04.2022 5 z 5

Právě jsem dočetla velice silný příběh . Pia , hlavní hrdinka se musí vypořádat s tím , že její matka zemřela na chřipku a zůstaly malá dvojčata , chlapci o které se musí postarat . Protože ji ale dojde jídlo , vydá se do okolí sehnat něco k jídlu pro sebe i dvojčata a aby se jim nic nestalo , zavře je do peřiňáku a odejde hledat jídlo . Bohužel , po cestě onemocní a dostane se dosirotčince . Snaží se zjistit , co se stalo s jejími bratříčky a celou dobu ji přichází do cesty sousedka , která dvojčata odnesla . Je to velice silný příběh a doporučuji k přečtení .

Szilvia1
24.04.2022 5 z 5

Je to silný příběh,ale velmi pěkně napsaná.Autorka umí čtenáře připoutat ke čtení.

simona g.
16.04.2022 5 z 5

Zajímavá a hodně čtivá kniha. Rozhodně doporučuji, mi osobně se lépe četla druhá polovina, byla (za mě) "rychlejší" = čtivější, zajímavější, napínavější, člověk už chtěl vědět "tak jako jak jako!?". Každopádně - doporučuji přečíst, o tom žádná :).

Gweny
13.04.2022 5 z 5

"Nikdy není moc pozdě, aby se přihodil zázrak." (s. 318)

Nesmírně poutavá kniha, při jejímž čtení mě z kraje mrazilo. Tolik podobností s první vlnou nové chřipky na světě. Příběh, který je všechno, jen ne nudný. Je v něm láska i zhrzená nenávist, přátelství, laskavost i surovost světa v podobě, jakou si neumím a ani nechci představovat.
Autorce se povedlo napsat dílo, které mě k sobě připoutalo a já zase po dlouhé době dokázala číst do pozdních nočních hodin, abych druhý den večer totéž zopakovala. Četla jsem s napětím až do samého konce. A jsem vděčná za to, že jsem se zase dozvěděla něco o historii.

booklover
06.04.2022 5 z 5

Velmi silná knížka.
Za začátku jsem měla tíživý pocit, jak moc připomíná Španělská chřipka COVID19. Lidé chřipku podceňovali, tehdy i nyní.
Silné postavy, nejsou průhledné už od začátku, což jsem uvítala. Silný příběh, který zamrazí. Konec hořkosladký.
Rozhodně doporučuji.

lištička123
05.04.2022 5 z 5

Skvělá knížka, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Smutná, drsná,...ale skvěle napsaná.

4xbabča
05.04.2022 5 z 5

Příběh třináctileté německé imigrantky Pii začíná koncem války v roce 1918, ale po skončení této hrůzy přichází další, a to španělská chřipka a také další utrpení. Pia ztrácí rodinu,zažívá spoustu krutých a smutných zážitků a ve svém ještě dětském věku řeší věci, které jsou těžké a hodně náročné i pro dospělé. Krásný příběh, skvěle napsaný, ale hodně smutný.

Miro67
22.03.2022 5 z 5

Ač příběh končí trochu pohádkově, po celou dobu četby budete spíš prožívat noční můru. I když je příběh autorčinou fikcí, toto se skutečně dělo tisícům a tisícům lidí a dětí.
A hlavní postavy? Pia je třináctiletá dívka s odvahou a vnitřní silou, kterou by ji dospělí mohli závidět. Hudsonovi jsou lidé, díky kterým můžeme věřit, že dobro existuje. Naproti tomu je Bernice taková, ale taková potvora, že samotné peklo pro ni není dostačujícím trestem. Ani pohnutka k jejím činům nedokázala změnit můj názor na ni. Ničila život bezbranným, bezdůvodně rozbíjela i ty rodiny, které měly jen tu smůlu, že se jí připletly do cesty. Sup v lidském těle.

Pavouček2
16.03.2022 5 z 5

Čtivý, ze začátku drsný, smutný... Jen mě mrzí ten konec, byl moc urychlenej, že ani slza neukápla, a že jsem čekala, jak budu uslzená...

lucakuca
11.03.2022 3 z 5

Ajta krajta zase jsem zlá. Nejdřív jsem byla nadšená, jaký je to super nápad a jak je to zajímavý a začátek dobře drsný! A pak ta pomyslná křivka nadšení a euforie klesala, klesala a klesala a četla jsem míň a míň a míň ...
"Cos čekala hvězdo?"
"Nevím co, ale takový obrat z takřka thrillerového začátku na pohádkový konec určo ne."
Nenechte se odradit, začátek je úžasný!

Dreisii
09.03.2022 5 z 5

Musím souhlasit s některými komentáři že knížka byla nejvíc silná hned na prvních stránkách,hltala jsem každé slovo a doslova ronila slzy v některých pasážích co by novopečená matka jsem si nechtěla ani to představit.Je to opravdu silný zážitek.

jjanca
05.03.2022 5 z 5

Knihu som začala čítať v deň, kedy Rusko napadlo Ukrajinu. Vzhľadom na to, že sa príbeh odohráva počas epidémie španielskej chrípky a vo svete zúri prvá svetová vojna, nebolo to ľahké čítanie. Po pár desiatkach strán som sa do knihy úplne ponorila a zabudla na to, čo sa vo svete deje. Všetko som to naplno prežívala s Piou a držala jej palce. Páčilo sa mi, ako autorka dokázala vykresliť prostredie a vžiť sa do pocitov hlavnej hrdinky. Ten koniec mi prišiel trochu na rýchlo a taktiež by som uvítala viac Finna. Každopádne to bol skvelý čitateľský zážitok.

Alizon
02.03.2022 4 z 5

Uff, tak tohle bylo v soucasne dobe "zajimave cteni". Zajimave proto, ze knizka krasne ukazuje jak se za nejakych pouhych 100 let svet uplne zmenil. V soucasne dobe diky modernim technologiim mohly rodiny zustat v kontatku, i kdyz treba hranice statu zustaly uzavreny. Pia nevedela ani to jestli jeji blizci vubec ziji. Vetsinou nemam moc rada knihy odehravajici se v "americkem prostredi", tady se ale autorce povedlo neutesenou atmosferu vykreslit na jednicku a od prvnich stranek me vtahla do tohoto velmi emotivniho pribehu. Spousta lidi v te dobe jen nejak prezivala a nemela zadna prava, sirotci jeste mene. Kdyz si vezmete, ze i ti nejhodnejsi lide v cele knize (manzele Hudsonovi), u kterych Pia nakonec zacala pracovat, vlastne (podle dnesnich meritek) jen vyuzivali trinactilete dite k praci za byt a stravu... ovsem v te dobe to bylo normalni. Nejakou dobu jsem tu mela 5 hvezdicek, 3/4 knihy se mi libily opravdu hodne. Paradoxne konec mi cely zazitek trochu zkazil. Ne rozhodne neni spatny a posledni stranky jsem cetla cela napjata. Jen mi prisly casti knihy pomerne nevyrovnane. 3/4 knihy je pribeh pomerne roztahnuty, prozivame s Piou den za dnem. No a ke konci najednou jaksi zrychli, autorka jako by chtela pribeh rychle uzavrit. Ale i tak se mi kniha hodne libila a Tmave steny Willardu uz jsou na ctecim seznamu.

keselylenka
22.02.2022 5 z 5

Skvělý příběh, který byl podle mě úplně nejsilnější v prvních pár kapitolách. Každopádně ani potom se neměl za co stydět. Rozhodně doporučuji

GaleW
14.02.2022 5 z 5

Pro mě jeden z největších knižních zážitků vůbec. Knížka se nedala odložit, pořád chcete vědět, co bude dál. Silný příběh, skvěle napsáno, zasloužený plný počet a už teď se těším na další knížky od této autorky.

Pisquosus
13.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Téma knihy přiléhavě sedí s dobou, kterou právě prožíváme.

První dvě třetiny byly skvěle napsány, musela jsem místy odkládat knihu s ohledem na tíživost (nemoc, ztráta bratrů, sirotčinec), hodně jsem to prožívala.

SPOILER: Přála jsem hlavní hrdince štěstí, aby nalezla klid a spravedlnost. Paradoxně, když se to stalo, trochu mě zklamala ta “dokonalost”.

broskev28
09.02.2022 3 z 5

Pro mne zase mírný sestup, ve srovnání s předešlou knihou Pro tvoje dobro. Ztotožňuju se s komentářem Stani95 - nesedělo mi tam více věcí, zhruba od poloviny už mě nic nenutilo dočítat a rodina Hudsonova z říše pohádek na mě byla až příliš dokonalá.
Přesto věřím, že naše čtenářky budou po dočtení hýřit podobnými superlativy jako většina zdejších komentářů, a všem přeju příjemné chvíle strávené se zajímavou knihou!

Kanimůra2
06.02.2022 5 z 5

ano, ano, ano. Doporučuju.

Josh
31.01.2022 3 z 5

Nejen po 2 roky trvající kovidové době, ale i kovidem pozitivní číst tuto knihu o španělské chřipce (celosvětová pandemie 1918-20) nebylo nijak pozitivní. ALE! Vzhledem ke zklamání ze zpracování, jak příběhu samotného, tak protáhlé dějové formy by to jindy byla větší čtenářská ztráta. Vše má své plusy a minusy:o)

Co mají tato dávná minulost a současnost společného kromě viru jako příčiny? Lidi. Empatické statečné slušné na jedné straně, sobecké arogantní bezohledné na té druhé. Nezáleží na tom kdo koho nakazil či ne/byl očkován - to tato kniha ukazuje mnohem lépe než doba jež právě žijeme. Jistě, dáno nadhledem sta let, ale záleží na 1 faktu - nemoc resp. virus tu je. A infikuje bez hranic - nehledí na místo, věk, postavení. Co může takové síle čelit je jen člověčenství. Každý tím nazve něco jiného. Já: bez ohledu na profesi ochotné lidi, kteří se starají o jiné, i přes vlastní strach, pouze s nadějí…. Kdo měl kovid co odpovíte - ptali se lidé jak se máš (to nic nestojí), nebo s čím ti mohou pomoci (to chce odvahu)?

Pavlina50
26.01.2022 4 z 5

Číst v současné době o španělské chřipce je možná trochu masochistické, nicméně obě předchozí knihy od této autorky se mi tak moc líbily, že jsem nemohla odolat. A ani tato mě nijak zvlášť nezklamala, i když zas až tak nadšená, jak u těch předchozích jsem přece jenom nebyla.
Opět je to dobře napsaná kniha se zdařilým a neotřelým tématem, autorce se také zase moc dobře povedlo zachytit ponurou a neutěšenou atmosféru doby, do které je příběh zasazen, ale ve srovnání s těmi dvěma předchozími knihami mi přišlo, že tato navzdory vynikajícímu začátku dál trochu ubrala na tempu a přece jenom neměla až takový spád. Občas mi přišla i trochu utahaná a sem tam jsem se přistihla, že některé odstavce i přeskakuju. Za přečtení stojí, ale za mě je to od autorky mírně slabší kniha, než jakou jsem očekávala. Proto jedna hvězdička dolů.