Saturnin

Saturnin https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/400704/bmid_saturnin-piJ-400704.jpg 5 7479 1083

Jrsnbl
15.02.2022 5 z 5

Saturnina jsem si do uší pustil při mém pěším putování Španělskem. Řekl bych, že lepší titul jsem si snad vybrat nemohl. Díky typicky českému humoru, skvělému vypravování a perfektně napsaným postavám, se mi na celý den rozlil po tváři úsměv.

Boží,

Snoopi
11.02.2022 5 z 5

Doktor Vlach, kavárna, koblihy, tenis, hausbót, povodeň, sluha, úsloví a bonmoty... Několik výstižných slov, tak dokonale charakterizujících tento, pro někoho možná lehce těžkopádný, zato však naprosto geniální text.
Série komických situací z pohledu mladého Jiřího, jemuž sluha Saturnin doslova "převrátí život vzhůru nohama". Zprvu není nadšený jeho "vymoženostmi" a nápady, ale nakonec vždy jeho takt a vynaložené úsilí ocení.
Jirotkovi se povedlo vedle sebe sesadit skupinku komických postav, jejichž výskyt patřičně okořenil decentně suchým anglickým humorem. Hysterická teta Kateřina, která ze sebe neustále sype sbírku kdejakých přísloví, její lehce slabomyslný a rozmazlený syn Milouš, překrásná Barbara s duší moderní dívky, silně ironický dědeček... Nadčasová oddechovka, jejíž text baví dodnes, a mnozí čtenáři se k ní rádi vracejí. Poněkud archaický jazyk není překážkou. Autor navíc mistrně odkrývá pokrytectví "vyšší společnosti", dovedně paroduje principy "padlé" brakové literatury a též strohého úřednického stylu. Sluhu Saturnina si zamiluje snad každý.
"A tvrzení slečny Barbary se ukázalo být správným."
"Dědeček se objevil v obleku, který se nosíval v době, kdy Klub českých turistů měl asi 110 členů."
"Nuda se pomalu rozlézá do všech koutů kavárny..."

Kamcatak
04.02.2022 4 z 5

Naprosto skvělé, jsem zamilovaná, jak je možné, že jsem si to nepřečetla dřív?! Miluji ten pocit, kdy jedu tramvají a při čtení se najednou prostě nahlas rozesměju a až pak si všimnu, že se ohlížejí lidi... To neumí jen tak každá kniha... Děkuji!

Olava
27.01.2022 5 z 5

Báječná kniha, skvělý humor,ne jako dnes, kdy se z toho snaží vytřískat všichni, co to jde. Psané s takovou lehkostí...prostě bude patřit k mým oblíbeným knihám.

jana5868
26.01.2022 5 z 5

patří mezi top

Kulda1981
23.01.2022 5 z 5

Úžasné, skvělé, výborné, není co dodat. Vůbec nechápu někoho, komu by se tahle knížka nelíbila.

Doubravka1975
07.01.2022 5 z 5

Skvělá, humorná knížka i audio verze.
Doporučuji, humoru není nikdy dost.

eliska8983
06.01.2022 5 z 5

No tak zde není třeba rozepisování. Naprosto skvělá, dokonalá, úžasná kniha, satira na život smetánky, vtip na každé stránce, úžasný jazyk, opravdu nutnost přečíst. Kdyby bylo možné dát víc hvězdiček, dám víc.

Karoley
04.01.2022 5 z 5

Bavila jsem se od začátku do konce a místy se i dost hlasitě smála, naprosto úžasná kniha!

- Co je tohle za chvat, Saturnine?
- První pomoc, pane.

Věruška994
03.01.2022 5 z 5

..... dali přednost bezpečnější práci v blízké továrně na třaskaviny.....
Co věta, to perla. Přečteno snad desetkrát. Seriál s Oldřichem Viznerem a Milanem Lasicou úžasný.... klíč je v tůni.

anonymní.Ilja
27.12.2021 5 z 5

Kniha, která si svou kreativitou, krásou a zejména lehkostí, se kterou je psána, zaslouží místo v síni slávy české literatury. Kniha, u které se můžete smát jedné větě pět minut, a když to rozdýcháte, hned další věta vás zase pošle do kolen. Kniha úžasná jako čtení pro celou rodinu, pomineme-li skutečnost, že se předčítající občas dusí smíchy a nepopadá dech. A především: i když vás mrzí, že není delší, je tak úžasná a lidská, že její příběhy se neomrzí; ony zrají s každým z mnohých nevyhnutelných návratů k ní. Miluji.

Urabu
27.12.2021 5 z 5

Tohle můžu číst pořád. Když jsem nemocný a je mi blbě, zalezu do postele a vezmu Saturnina.

bookworm
27.12.2021 5 z 5

Toto je pre mňa tak milá kniha, že si ju často s obľubou púšťam ako audioknihu - na preskáčku, len tak pre potešenie.

ondra295
14.12.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších humoristických knih, které byly na našem území kdy napsány (srovnatelná snad pouze se Švejkem). Bylo to opravdu vtipné a bylo úplně jedno, že reálie již nejsou aktuální - má to nadčasový humor a to z této knihy činí něco opravdu výjimečného. Máme spoustu knih, které jsou vtipné v dobovém kontextu, ale málo z nich vydrží bavit naprosto rozličné generace lidí. V tomto Jirotka opravdu exceluje.

VěraČamková
19.11.2021 5 z 5

dá se číst donekonečna. Kniha, která nikdy neomrzí.

Klara1909
17.11.2021 5 z 5

Klasika po které sáhnu vždy, když se chci zasmát a pobavit

Berti
14.11.2021 5 z 5

Ten retro humor člověka tak nějak hladí. Knížka je tak milý počin, že ti ani nevadí ji číst ve stoje v úplně nacpaný devítce. Naopak pak vidíš ve všech spolucestujících, co závodí na krátkou trať k neobsazenému místu, nějaký příběh. Nebo tetu Kateřinu.

MocPísmenek
12.11.2021 4 z 5

Kdysi to četl každý kolem mě, já se proto urputně bránila. Časem jsem ale také podlehla. Dobrá humoristická knížka si mě nakonec našla a úspěšně lapila. Není takových moc, díky za ni.

lukaskmn1
07.11.2021 5 z 5

Geniální.

Eistee
06.11.2021 5 z 5

Česká variace na Bertieho a Jeevese. Vtipné, skvěle napsané, autor umí pracovat se slovy. Filmové zpracování je možná ještě vtipnější.