Satanská Bible

V knize Satanská bible objasňuje její autor, věhlasný americký satanista a spisovatel Anton Szandor LaVey filozofii satanismu daleko pronikavěji než kterýkoli z jeho předchůdců. Vysvětluje, proč satanismus nehlásá falešný altruismus, ani nepřikazuje, aby člověk miloval bližního svého - když miluje především sám sebe. Satanismus je výrazně egocentrická filozofie založená na přesvědčení, že lidské bytosti jsou v podstatě sobecká a mnohdy i násilnická stvoření, která dbají především na vlastní prospěch. Satanismus pochopil a nestydí se veřejně hlásat to, co se kolem nás dnes a denně děje, ale co my si nepřejeme vidět a raději setrváváme v iluzích: Nevítězí ten, kdo má pravdu, nýbrž ten, čí je moc. Nežijeme v pohádkové slunečné krajině, kterou ovládá starý hodný král a která oplývá mlékem a strdím, ale ve světě, kde už vybuchly atomové bomby a kde se musí každý postarat sám o sebe. * Zatímco učení všech ostatních církví je založeno na uctívání ducha a popření těla (a mnohdy i intelektu ve prospěch "citu"), LaVey vycítil, že člověk má možná ještě větší potřebu církve jiné, takové, která by oslavila jeho myšlení, jeho pozemské tužby, která by podporovala racionálně motivovaný zájem o vlastní osobu. Proti neopodstatněnému a pokryteckému potlačování smyslnosti staví radost smyslů a volnosti intelektu, proti sebeponižování sílu vlastního já. Tvrzení křesťanské bible, že odměněni budou pokorní, konfrontuje se skutečností, že vždy vítězí silní. * Moderní satanistická církev vznikla poslední dubnové - Valpuržině - noci roku 1966. Hlavním účelem bylo shromáždit skupinu podobně smýšlejících sympatizantů, nikoli obnovit dávné rituály "černé mše" odvozené od křesťanských bohoslužeb. Tehdy už měl LaVey za sebou tři roky služby u americké policie, kde viděl na vlastní oči lidi zastřelené blázny a pobodané přáteli, malé děti rozdrcené v příkopu, kam je odhodila auta řidičů, kteří pak z místa nehody ujeli. Viděl krev, násilí, špínu a hlavně pokrytectví. Otřesen a znechucen od policie odešel a vrátil se k profesionální hře na varhany. Tragické zkušenosti ho však přiměly, aby jednoznačně odmítl bezobsažnou frázi: "Je to vůle boží". * Přijetí LaVeyových filozofických koncepcí jistě nebude snadné a už vůbec ne rychlé, vždyť žijeme ve společnosti, která byla příliš dlouho ovládána falešnou morálkou - kterou navíc nikdy nedodržovala. Není však žádný důvod, abychom se jeho názorů děsili, poněvadž se zakládají na podmínkách reálného světa. LaVeyovo průkopnické dílo naopak pomůže ukázat cestu všem, kteří hledají. Přesvědčí je, že spása člověka nezávisí na odříkaní a zapírání sama sebe. A ostatně, jak říká autorovo Satanské devatero, "Satan je nejlepším přítelem, jakého kdy církev měla, jelikož ji po celá ta léta pomáhal udržovat v chodu."...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/42664/satanska-bible-42664.jpg 2.9318

The Satanic Bible (1969)

Duchovní literatura, Esoterika, astrologie, okultismus, Náboženství
Vydáno:, Reflex

FrankCastle
18. listopadu

Úplně stejný blábol, jako ta původní. Chápu, že tahle vznikla jako reakce, ale to na její míře hlouposti nic neubírá.
Až lidi zahodí každou bibli, talmud a korán, bude se nám žít líp.
Jdu se modlit ke svým figurkám z Pána prstenů, když fantasy, tak alespoň propracovaná...na rozdíl od té s Ježíškem, co se narodil bez toho, aby si jeho máma vrzla.

misa1607
07. listopadu

Pokud toužíte po očistci na Zemi,tak berte tuto knihu vážně,ale raději ji berte prosím jako varování....

Sněžková

Fantastická snůška blábolů. Ale proč si je nepřečíst, že?

Vidlička

V podstatě nevinná kniha, která vám ovšem otevře oči, pokud jste dosud chovali o lidech kladné mínění. Já se u čtení výborně bavila už jen proto, jak LaVey shrnul všechny mé názory. Učinil tak ve své době určitě odvážně, protože se nebál nahlas konečně říci to, co zbytek lidstva pokrytecky tajně po celé dějiny žil . Druhá část je samozřejmě na víře/nevíře každého, jinak pravda pravdoucí.

martunka

Tak trochu jsem čekala něco jiného, možná i nového. Bohužel se tak nestalo. Nic moc objeveného jsem se ne dozvěděla. I tak s některými myšlenkami autora souhlasím.

Dyaebl

Pomineme-li druhou část, dle mého nesmyslnou, jedná se, jednoduše řečeno, o umírněný egocentrismus. Ačkoliv někdy zachází do extrému, myšlenka je jednoduchá a dle ní žiju i já a to sice, že Satan, není nic jiného, než-li symbol pro svobodu.
A pasáž o psychických upírech vám může říci něco ohledně vašich ,,přátel,,.

lil_monster

Napsat objektivní recenzi na Satanskou bibli je téměř nemožné. Satanismus prezentovaný LaVeyem lze totiž chápat ve dvou na sobě zcela nezávislých rovinách - jako filozofickou nauku a jako náboženské hnutí.
Satanismus jako náboženské hnutí rozebírat nebudu, protože ho - stejně jako jakékoliv jiné náboženství - nelze brát vážně. Křesťané čarují nad vínem, muslimové ječí z minaretů a satanisté odříkávají enochiánské klíče. Rozdíl? Pražádný.

Naopak satanismus jako filozofickou nauku brát vážně lze. Jedná se o vysoce zdařilý mix pragmatismu a relativismu, adekvátní jak k postmoderně, tak ke kapitalismu.
Jeho filozofie je logická a realistická. Do popředí staví zdravý rozum a naplňování lidské přirozenosti. Káže vám poznat sami sebe, uvědomit si své přednosti a nedostatky. Jedině tak na sobě můžete pracovat. Soustavnou prací se stáváte silnějšími, a jako silnějším vám patří svět.
Na satanistické filozofii není nic okultního. Je to mindset, který moderního člověka vede k zodpovědnosti za své vlastní činy. Ctí svobodu a intelekt. Staví osobní spokojenost nad nesmyslná společenská dogmata. Jeho teorie o emočním vampyrismu vám radí zamyslet se nad vztahy, které navazujete, a hodnotou, které vám přinášejí (nekorektní poznámka: sháníte dobrou life-koučinkovou knížku o mezilidských vztazích? Satanská bible je tady pro vás!).

Jedním z principů satanistické filozofie je pochybnost. LaVey říká: "Žádná víra nesmí být přijímána na základě božské autority. O náboženstvích je nutno pochybovat." - tedy: "Ten, kdož váhá uvěřit všemu, je obdařen značnou inteligencí, neboť víra v jeden falešný princip je počátkem vší pošetilosti." Tím se ale dostáváme k největšímu problému, který satanistická filozofie má, a který pravděpodobně zapříčinil nevalnou pověst satanismu jako celku. To jest k jeho silné tendenci stavět se do opozice ke křesťanství a k ostatním "špatným" náboženstvím vůbec. Tím, jak vehementně kritizuje jejich kulty vlastně tvoří kult nový, ne nepodobný těm, kterými pohrdá.

Satanskou bibli čtěte s nadhledem a bez předsudků. Používejte při tom svůj zdravý rozum a pochybujte o všem tak, jak vás to satanismus učí.

Felsenberg

Překvapivě žádné brutality, žádné orgie. Na prvním místě je to o svobodě, o emocích, energii, sexualitě. V první polovině i zajímavé myšlenky, se kterými lze souhlasit. Druhá polovina Enochiánské klíče jsou jen zaplácnutím místa. Na druhou stranu, kdo vyzkoušel, že nefungují?

Blancheerka
04.10.2016

Něco se mi líbilo a spousta rad mi přišla i jako praktický návod jak nemít máslo na hlavě. Rituální věci už nebyly moc pro mě

Ikkju
20.09.2016

Satanská bible nás naučila pilovat (pentagram tehdy koupit nešlo, musel se vyrobit z hliníkového plechu, i když pravda, základy už jsme měli z výroby shurikenů z bruce leeho éry ), vyšívat (nápisy na džísku, koupit šla jenom "kapela" liveto rideto, kterou jsem pak několik dalších let marně vyhlížel) a malovat vodovkami (běžte se podívat na obrázky, mladej nádherně kreslí; co to je chlapče?, to je satan strejdo x). Nicméně technické detaily jsme museli dohledávat z jiných zdrojů...

Holister
20.09.2016

Ďábel je divný. V podstatě po vás chce, abyste věřili jako ti (nenávidění) křesťani. Pěkný mindfuck na lidi :))

RickyRicardo
18.09.2016

Spousta lidí se má z této knihy strach. Mě tato kniha přijde pouze jako takový slabí odvar pravého satanismu, který je mnohem více přímočarý. Knihu nelze brát jako Bibli, ale spíše jako návod a LaVey sám o sobě je moc zvláštní osobnost se zajímavou životní filozofií. Kniha mi něco dala do mé osobní životní filozofie, ale nic jiného jsem o ní nečekal.

Ruzaaa
15.09.2016

První polovina knihy mě bavila a i vzdělala, dozvěděla jsem se mnoho zajímavých informací a zároveň kniha vyvrátila bludy kolem satanské církve. Líbily se mi pasáže o křesťanství, byly k zamyšlení. Samozřejmě nyní nehodlám provádět satanské rituály, ale určitě bych knihu nehodnotila nijak záporně. Tři hvězdy dávám kvůli druhé polovině knihy, která pro mě nebyla přínosná a jen jsem ji zběžně projela.

Moltri
13.09.2016

Ďábel je vždyck dobré téma :)

Doufal jsem, že tohle obnoví můj zájem o okultismus. Nestalo se tak.
První část knihy byla docela dobrá na obohacení. Klíče mě nudili.

z1631984
14.08.2016

Tak jsem se tím konečně prokousala. Kritika křesťanství, budhismu.......

OciVelkeZelene
17.07.2016

Zajimave to je, i kdyz si to obcas snazi hrat na neco, co neni...

DickBach
20.04.2016

V dobách mého hledání duchovna jsem četla jak tohle, křesťanskou bibli, Korán, tak i židovský Tanach. Podle mně je to s ní totéž jako třeba s Hitlerovým Main Kampfem. Odhlédneme-li od historických událostí, oprostíme-li se od svého povědomí o světě, pak kniha není úplně špatná, nelze všechny myšlenky šmahem zavrhnout, ale... V rukách "nepovolaných" nebo třeba jen "zbrklých" může napáchat mnoho a mnoho škod.

ziv
06.01.2016

Nevím, zajímavá , zvláštní a svým způsobem až děsivá kniha.... Mám z ní divný pocit....

Dominik Fajkus
03.01.2016

Do cípu pentagramu jsem vlastnoručně našrouboval bodce, poté instaloval různé hřeby a učinil z knihy opravdovou ,,Zlou knihu,, jež vás mohla nepěkně zranit. Bylo mi 14 let, měl jsem ji ve sklepě, kde jako nejcennější klenot vedle nože, obráceného kříže a obětní mísy zaujala plnohodnotné místo mého oltáře. Ach, ta krásné dětské časy...

mayhem993
20.08.2015

Kniha obsahuje rozhodně zajímavé myšlenky. Satan je zde symbolem pokroku, ovšem stále je to jen obchodní artikl, takže satan nebo ne, filozofie jako taková se nemění. K zamyšlení nad sobeckým přístupem ke světu vyzdvihovaným v knize by byli dobrým příkladem třeba psychopati z Wall St. Jinak mě osobně tato kniha v mých šestnácti letech dokázala dobře nakopnout: snaha prosadit se, dělat věci naplno a vzdělávat se. Je to vcelku dobrá motivační kniha. Ať jste satanista, nebo žádný -ismus nutně nepotřebujete, jde o dobrý zdroj inspirace.

zimela
20.08.2015

Taky máte z Šándorova fota pocit, že mu koule zrovna líže varan? Nečetl jsem ani bibli božskou, leč drsně podbízivý zdvih obočí stvořitele slabikáře jejího negativu mnou věru mocně chichotá do teď.

Widow Embalmer
12.07.2015

Myslím, že veškeré dnešní motivační knihy, které nás učí být sebevědomými a úspěšnými lidmi, kteří jsou schopni si pro sebe urvat co nejvíc blahobytu a štěstí, čerpají z LaVeyovy Satanské bible, ze které vyškrtly veškerý nadbytečný satanismus. Protože to je hlavní učení této knihy: jedině sobecké jednání dle práva silnějšího nám umožní v tomto krutém světě netrpět křivdou slabých.

Kozel
02.07.2015

Není potřeba tu mluvit blíže o obsahu, jen bych opakoval už níže řečené. Laveyova kniha byla snad první, kterou jsem si koupil a to v době, kdy se mi tvořila životní filozofie. U metalu jsem zůstal - a nikdy mu nehodlám zahnout - a tak to byla prakticky povinná četba. Překvapení, že laveyova filozofie první části knihy, vedlo nejen k tomu, že znám její obsah prakticky nazpaměť, ale taky, že se podle toho tak nějak podvědomě řídím. Nikoli tak kvůli knize samotné, ale spíš díky vlastní povaze, kniha mi pouze potvrdila, co jsem si myslel. A hlavně i tady platí, stejně jako všude, kde se objeví ďábel, že ten vládce Pekla dává narozdíl od toho vždycky na výběr, je to tvoje vlastní volba=o)

Terva
08.06.2015

Čtenář si musí vybrat, to co mu sedí a to, čemu věří. Satanisté to budou oslavovat, křesťané to budou zakazovat. Já to přečtu a půjdu na pivo. Vlastně je to metafora, já to už přečetl a to pivo jsem si dal také. A pozor na osmý klíč !!!!!

Dandulka
13.03.2015

Z počátku jsem měla malïnko obavu, co se dočtu, ale nakonec mě tahle kniha překvapila. Některé myšlenky byly zajímavé.

Angel_Castiel
12.01.2015

Myslel jsem si, že by se mi kniha mohla líbit, ale bylo to vážně otřesné. Přečetl jsem pár prvních stránek a poté jen listoval a kontroloval, jestli je kniha tak špatná po celou dobu. Ano, je...

Kylar-S
10.11.2014

Trošku mě zarazilo, že je tato kniha hodnocena jako 21. nejhorší. Zas tak špatná mi opravdu nepřišla. Má celkem dobré myšlenky, občas pobaví (nakopnutí posvátné krávy mě dostalo) a navíc je i čtivá, takže se člověk nemusí přemáhat. V tom, jak je brána však musím souhlasit s "Lidudu". Ona si většina lidí opravdu myslí, že když si přečtou Satanskou bibli a snad trochu souhlasí s jejími myšlenkami (v tom lepším případě), okamžitě obsáhnou celé učení satanismu, což je hloupé. LaVeyova bible mi přijde spíše jako určitý souhrn satanistické víry a učení. Proto sám spoustu věcí rozvádí ve svých dalších knihách, které do češtiny bohužel nebyly přeloženy a tudíž jsme poněkud ochuzeni (jmenovitě The Devil's Notebook, Letters from the Devil, Satan Speaks! ...). LaVey se dá považovat za určitý základ, jenže to prostě nestačí. Je tu spousta dalších, a to jen dokazuje, že satanismus ve své formě neustrnul, ba naopak se stále vyvíjí.

Lidudu
18.08.2014

Znám jednu vesnici, fakt úplně malou, a jak to tak často bývá na malých vesnicích, i tamní mládež zaníceně vyznává Satanismus. Když jsem tam jezdila na prázdniny, chrlili na mě místní borci moudra o satanistické filosofii a ačkoliv jsem věděla o Satanismu velmi málo, jejich blábolení bylo fakt směšné. Sehnala jsem si Satanskou bibli, abych teda zjistila, co to uctívají, a po dočtení, mi to přišlo ještě směšnější.
Anton Szandor LaVey si vybral nějakou víru a možná (ale fakt jen možná) o ní i přemýšlel, blbý je, že toho jeho Satanismu se chytá mládež a vykládá si to po svém, vybírá si z toho to, co se jim takzvaně hodí do krámu. Takže to dopadá tak, že po světě lítá spousta pomýlených blbců, kteří dělají všechno naopak a mávají kolem sebe obrácenými pentagramy s hlavou Bafometa. Potom člověku, který má v hlavě něco jiného než piliny, nezbývá nic jiného než bezmocně pokrčit rameny a nechat je spokojeně žít v jejich debilitě.
Myšlenky v Satanské bibli jsou k zamyšlení (což je u knížky dobře, že jo), ale jinak je to potřeba brát s rezervou. Ostatně jako všechny druhy víry
P.S. LaVey s těmi psychickými upíry fakt nekecal!!!!!!!!!!

Paganfairy
10.06.2014

Zas tak špatná kniha to není. Líbí se mi, že vyvrací nesmyslná dogmata, která se o satanismu povídají, s cílem co nejvíce ho pošpinit a že nabízí i jiný pohled na celé náboženství a lidi, kteří ho provozují. Rozhodně doporučuji přečíst. Ne proto, že by to byla nějak extra dobře napsaná kniha, ale zkrátka jen kvůli rozšíření obzorů. Kdo má zdravý rozum, bere čtení s nadhledem a vezme si z ní jen to užitečné.

smurfik22
06.06.2014

Satanská bible obsahuje několik myšlenek se kterými nemůžu nikdy souhlasit, přesto mi však zase o něco více rozšířila obzory a ozřejmila satanskou filosofii. Tu vysazenost proti církvi a křesťanství naprosto chápu, jen bych ale při šíření tzv. neposkvrněné moudrosti čekal více nadhledu a neomezenosti a tím se to snažil křesťanským dogmatům jaksi „natřít“. Pravd přeci může být více nebo taky žádná.... Satanské devatero jsem si musel opsat, láká hodně k zamyšlení a zároveň také k řízení se ním. Mé celkové dojmy z knihy jsou rozporuplné, přesně tak to nejspíše má být, určitě se k ní časem budu muset vrátit.

Kniha v žebříčku

34. nejhůře hodnocená kniha