Šarlatán

Šarlatán https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430940/bmid_sarlatan-xa0-430940.jpg 4 588 162

Josef Klíma převedl do knižní podoby scénář Marka Epsteina – Šarlatán. Vzniklo tak strhující životopisné drama Jana Mikoláška, muže s léčitelskými schopnostmi. Příběh vznikl podle skutečné události, na Mikoláška se obracely tisíce lidí s žádostí o pomoc, včetně osobností politického a kulturního života. I když léčitel neměl medicínské vzdělání, dovedl jim svým nevšedním umem chorobu diagnostikovat a pomocí bylin vyléčit.... celý text

Marci70
04.01.2021 5 z 5

Příběh léčitele Mikoláška byl zajímavý. Určitě se podívám i na filmové zpracování.

JiMi017
03.01.2021 5 z 5

Zaujal mě příběh lečitele, tak jsem si knihu koupil, film jsem neviděl. Zajímavé čtení, jak se Jan dostal k léčení, jak prožil své trauma v I. světové válce a jak ho komunistický režim odstranil. Nacisté ho využili, konunistům však vadil, i když pomáhal jejich lidem. Četl jsem se zaujetím až do konce, čekal jsem na výsledek procesu. Za mě skvělá kniha, drží vás stále v napětí, jak to dopadne, doporučuji.

Aichah
02.01.2021 3 z 5

Na tuhle knihu jsem se těšila. Díky aktuální publicitě jsem jí v čtenářské výzvě šoupla do kategorie "kniha o známé české osobnosti". Jako většina čtěnářů jsem měla celou dobu před očima I. Trojana. Příběh zajímavý, ale díky dovětku mě trochu zklamalo kolik toho byla fikce či poupravená verze. I tak jsme jí přečetla za jedno odpoledne. Každopádně jsem ráda, že jeho příběh vynesli autoři na světlo a tuto bezpochyby zajímavou osobnost trochu zmedializovali.

Ála41
30.12.2020 4 z 5

Viděla jsem film cca do půlky a poté už jen konec... Číst mě logicky tedy nejvíce bavily ty pasáže, které jsem ve filmu neviděla, protože kniha se rovná film. Zajímavý je dodatek na konci knihy, porovnání se skutečností. Určitě je tento příběh pro mne impuls zkoumat, kdo to tedy doopravdy Jan Mikolášek byl. Doposud jsem o něm nikdy neslyšela. Již že zmiňovaného dodatku v knize lze vyvodit, co je ve filmu vymyšlené, ale jako film to funguje dobře, má to zápletku, napětí.... A pokud jako divák neřeším, proč ho postavili do role homosexuála, proč tohle a tamto, pak je to super filmový příběh.

kamila8184
20.12.2020 4 z 5

Velmi poutavý krásný příběh, kniha je opravdu přepisem scénáře, to je dost velká škoda, ale o to raději si přečtu knihy původní o panu Mikoláškovi. Je velmi ale velmi velká škoda, že z hrdiny byl dle filmové předlohy opět udělán gay, asi aby už tak zajímavá postava byla zajímavější ???, ani trochu nechápu důvod, když ve skutečnosti dle dodatku hrdina gay nebyl, knihu to tím dost sráží, tím pádem i film.

Kerberos
11.12.2020 4 z 5

Příběh léčitele Mikoláška je sice velmi stručný,ale je podle skutečných událostí.Kdybych byla nemocná nebo někdo z blízkých,chtěla bych mít možnost aby mi někdo takový pomohl.Nedivím se ,že se za ním táhli lidé s vírou v uzdravení.Už se těším na film až nás pustí do kina.

ViolettaCh.
30.11.2020 4 z 5

Knihu jsem si poslechla v audio podobě během několika hodin. Mělo by jít o inspiraci scénářem k letošnímu filmu, který jsem ještě neviděla a určitě na něj mrknu. Počítám, že by nám jej mohli odvysílat brzy v TV. Poslech byl příjemný, i když součástí děje jsou i neprokázané skutečnosti, jak závěrem osvětlil pan Klíma.

kalinkacz
28.11.2020 4 z 5

Šarlatán, letošní český filmový hit, o tom není pochyb... Nejprve jsem si říkala, že mi bude stačit skočit do kina, když je kniha přepsaným scénářem... Film se mi ale líbil natolik, že jsem se rozhodla po knize sáhnout, ale ve formě audioknihy... Audioknihu čte Lukáš Hlavica a já si poslech opravdu užila... Díky tomu, že jsem už viděla film, jsem věděla, co přijde, ale něco bylo přeci jen navíc, třeba detaily, kterých jsem si nevšimla... Rozhodně jsem ráda za závěr Josefa Klímy, kde osobnost Jana Mikoláška přiblížil...

tlllk
22.11.2020 3 z 5

tá časť s pokusom dáva príbehu nádych dôveryhodnosti, ale osobne by som takého človeka nenavštívil. Počas čítania som si nevytvoril vzťah k nikomu, bola to iba sonda do života ľudového liečiteľa, kde som sa nevedel striasť toho rácia.

MiroslavKutík
22.11.2020 4 z 5

Moc poutavá kniha a ještě více je zajímavé že to je podle skutečné události. Pěkné bylo a moc se mi líbi kapitoly prolínání minulosti se součastnosti škoda že
kniha není delší a rozepsanějsi určitě by to bylo zajímavé čtení.

Knihu doporučuji k přečtení..

hanča34
14.11.2020 5 z 5

Beru to jako pozvánku na film. Jednotlivé kapitoly jsou jako jednotlivé střihy v různých letech Mikoláškova života. Pro představu to stačí, ale film bude určitě lepší.

iceVS
13.11.2020 2 z 5

Přestože jsem film neviděla, celou dobu jsem před očima měla Trojana a jeho herectví, které je od devadesátek neměnné a přehnané. Což byla první hvězdička dolů. Druhá, protože příběh znám z reálu, fikce se mi nelíbila. A třetí - pořád je to někde blíž scénáři než beletrii.

Terrez93
03.11.2020 4 z 5

přečtena jedním dechem, super super! Jen to mohlo být rozepsáno více do hloubky, ještě pár stránek navíc by knížce vůbec neublížilo ba naopak, už se těším, až se kouknu na film.

mfajmanova
30.10.2020 3 z 5

Super téma, knížka se hezky četla, ale měla být tak třikrát tlustší a více rozvedená.

Nina291
30.10.2020 2 z 5

Je vidět že kniha byla přepsaná podle scénáře, bylo to rychlý a na čtení toho bylo moc málo.

Torrnet
28.10.2020 5 z 5

Zajímavá a poutavá kniha, přečetls jsem ji téměř jedním dechem. Velmi se mi líbilo prolínání jednotlivých období života Mikoláška se "současnou" dějovou linkou. To, že se jedná jen o přepis scénáře, není vůbec na škodu, myslím si, že to naopak knize dodává na dynamičnosti.

evasamankova
24.10.2020 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Skvělé a zcela vydařené.

klaraj093
22.10.2020 4 z 5

Myslím, že si rozhodně ještě v budoucnu přečtu knihu pana Mikoláška, jelikož tato byla sice přínosná, nicméně se mi filmové zpracování líbilo mnohem více.. Přišlo mi, že je kniha málo obsáhlá. Každopádně i tak jí dávám plný počet, neboť jeho příběh je úžasný!

Atira
19.10.2020 4 z 5

Poněkud mě mrzelo, když jsem po přečtení závěru od pana Klímy zjistila, jak drasticky byl příběh skutečného Jana upraven, jen aby byl dostatečně "dramatický a divácky zajímavý", přišlo mi to trochu jako znevážení života skutečné a velmi zajímavé osobnosti, jejíž osudy mi přišly dost zajímavé i bez toho "přikrášlení", proto mám ve výsledku z knihy velmi rozporuplné pocity. Hodnotím nakonec o hvězdu víc, jen díky závěrečné části pana Klímy.

artepeli
18.10.2020 5 z 5

Knížka byla velmi poutavá. Film jsem neviděla, ale i tak jsem si do hlavní postavy promítala Ivana Trojana. Velmi zajímavý příběh, dobře členěná kniha do jednotlivých čásových období, všeho tak akorát. Za mě panu Klímovi a nakladatelství poklona.