Šarlatán

Šarlatán https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430940/bmid_sarlatan-xa0-430940.jpg 4 587 162

Josef Klíma převedl do knižní podoby scénář Marka Epsteina – Šarlatán. Vzniklo tak strhující životopisné drama Jana Mikoláška, muže s léčitelskými schopnostmi. Příběh vznikl podle skutečné události, na Mikoláška se obracely tisíce lidí s žádostí o pomoc, včetně osobností politického a kulturního života. I když léčitel neměl medicínské vzdělání, dovedl jim svým nevšedním umem chorobu diagnostikovat a pomocí bylin vyléčit.... celý text

Ivanka83
21.10.2022 4 z 5

Nevím co přesně jsem čekala, ale ne toto.
Spoustu jsem toho o životě Jana nevěděla. Kniha se mi nečetla dobře, ale jsem ráda, že jsem ji přečetla.
Možná někdy kouknu i na film.

Zuzvil
15.09.2022 3 z 5

3,5* V tomto případě jsem nejdříve viděla film a pak se rozhodla vyposlechnout audioknihu, ale musím konstatovat, že film byl lepší, za mě takový hlubší, více nám ukázal, kniha je spíše opravdu taková strohá, jde vidět, že se jedná o přepis scénáře. Kvituju ale na ní doslov, kde autor upřesňuje co je fakt a co je smyšlené. O panu Mikoláškovi jsem se dozvěděla až díky filmu a je to velmi zajímavá osobnost, ještě více zajímavé může být čtení přímo jeho knihy. Tady mě mrzí, že dost věcí není podle skutečných událostí nebo nejsou ověřeny, tak se jich můžeme jen domnívat, že tam možná opravdu byli. Za mě lepší průměr a doporučit asi mohu.

zdenaR
12.09.2022 3 z 5

V tomto případě se mi výjimečně více líbil film než kniha. Zřejmě to bylo i hereckým obsazením. Bylo vidět, že je kniha psaná dle scénáře, spíše novinářským stylem.

marli58
06.09.2022 5 z 5

Prvně jsem viděla film a protože mě zaujal, tak jsem chtěla vědět, jak se mi bude líbit kniha. Docela bych mezi ně dala rovnítko. Film i kniha super.

maryska09
14.08.2022 5 z 5

Dobře napsaná kniha o pro mě zcela neznámém člověku, díky za ní. Příběh je fascinující a jen víc takových knih. O lásce, víře i naší nedaleké historii, která se bohužel dost zapomíná.

jankor
02.08.2022 5 z 5

Já se řadím mezi ty, kdo nejdříve viděli film....a na základě toho jsem začala vyhledávat informace. Napsala jsem na DTB i hodnocení knihy Vzpomínky přírodního léčitele. K postavě p. Mikoláška je asi nutno napsat, že to byla složitější osobnost, je to znát i z filmu. Ke knize chci napsat, že je velice čtivá a zhltnete ji jako nic, ale v porovnání s filmem mi přijde jako "výcuc" filmu a emočně slabší. Nejde tolik do hloubky a nenutí člověka pochopit jednání postav. Za čtivost bych dala 5, ale kvůli porovnání s filmem jen 4*.

Neluš
20.07.2022 5 z 5

Neobvyklý příběh podle skutečné události. Kniha mě bavila.

Zuzulinka
03.06.2022 5 z 5

Krásná kniha dle skutečného života Jana Mikoláška! Nádherné.

baty
18.05.2022 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Ráda se podívám i na film.

Sůvazknihovny
11.05.2022 4 z 5

Knihu jsem si přečetla raději dřív, než jsem se koukla na film a jak to už tak většinou bývá - kniha byla pro mne lepší. Jen ten závěr mi přišel narychlo zpracovaný. Ale děkuji za příběh Mikoláška, o kterém jsem věděla jen to, že byl a léčil.

NachlJ
06.05.2022

Musím říct že jsem ke knize byla skeptická, jelikož jsem viděla jako první film a ten mě opravdu dostal.
Musím ovšem říci že když jsem se do knihy začetla tak večer jsem dočítala poslední stránku. Kniha je opravdu psaná velmi poutavě.

viweb
17.04.2022 5 z 5

Za mě moc pěkný, poučný. Doporučuji přečíst nebo poslechnout.

Ulala
04.04.2022 4 z 5

Pan Klíma nezklamal, přepis scénáře do podoby beletrie má něco do sebe. Příběh léčitele Mikoláška jsem zatím vnitřně nezpracovala. Na léčitelé mám svůj názor a o Mikoláškovi moc málo informací.

Anavi8912
03.04.2022 5 z 5

Životní příběh člověka, který zasvětil celý svůj život bylinkám, přírodě, léčitelství a víře. Moc pěkně napsané, přečteno za dva večery. Určitě doporučuji knihu i film.

Aleh
02.04.2022 4 z 5

Životopisné drama, které Vás osloví a zaujme. Osloví Vás nejen v knižní podobě od Josefa Klímy, ale i na filmovém plátně. Životní drama člověka, které vzniklo podle jednoho skutečného lidského osudu. Příběh člověka, který zasvětil svůj život léčitelství a byl úspěšný. Jeho pomoc vyhledávalo čím dál víc lidí, kteří k němu vzhlíželi s nadějí a vírou. Stal se známou osobou široko daleko. Nic ale není tak jasné a jednoznačné, jak to zpočátku vypadá.... Životní příběh pana Mikoláška je složitější. V knize se dozvíte, co opravdu patřilo k životu skutečného "šarlatána" a co bylo pouhou literární fikcí.

Alexxxka
31.03.2022 5 z 5

Příběh podle skutečných událostí, sedl mi styl psaní, četlo se to samo. Za pár hodin přečteno a určitě se podívám i na film. Byla mi doporučena i kniha přímo od Mikoláška - Paměti přírodního léčitele - tak se po ní asi podívám.

esfinge
21.03.2022 5 z 5

Čtivý příběh, který jsem zhltla za dva večery. Film jsem neviděla, takže jsem věděla pouze podle anotace do čeho jdu. Život pana Mikoláška mě zaujal a jeho těžký osud spíše rozesmutněl.

Sabina335
08.03.2022 4 z 5

Příběh Šarlatán se mi moc líbil. Film jsem ještě neviděla, chtěla jsem si první přečíst knihu. Byla napsána hezky. Příběh byl celkem dojemný. Místy jsem pana Mikoláška obdivovala a zároveň litovala. Věřím, že celý jeho dar je pravdou a nic na tomto příběhu není smyšleno a proto jsem litovala toho v jaké žil době a jak ho nespravedlivě soudili a to jenom vlivem té špatné doby.

helena8303
05.03.2022

Pana Mikoláška jsem poznala osobně.
Jako šestiletou mě k němu zavezli kvůli zlobení.
Předepsal mi dvě veliké lahve nějaké tekutiny, denně jsem brala půl odlivky.
Když jsme ve škole probírali stolování, tak jsem se pochlubila , že snídám rum.
Souskapančelka se podivila, tak jsem jí uklidnila, že ráno jenom štamprličku a teprve večer kolik chci.
Děti se smály, měla jsem úspěch, ale pak doma... jau jau jau
:-D

konicekbily
05.03.2022 5 z 5

Film jsem neviděl. Vítám knihu napsanou podle scénáře. Zajímá mne vše kolem bylin a možnost zachovat si zdraví na základě poznatků o přírodě - nemusí to být léčitelství. A také mne baví zkoumání historie na pozadí životů jednotlivců. To vše jsem zde našel a navíc se mi líbil doslov o tom, jak to bylo doopravdy!