Salon dvou století

Salon dvou století https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94794/salon-dvou-stoleti-94794.jpg 5 7 2

Salon dvou století: Anna Lauermannová-Mikschová a její hosté Příběh ženy, kterou více než vlastní literární tvorba, proslavil společenský salon a jeho významní návštěvníci - výkvět české kultury konce 19. a počátku 20. stol. Kniha podává obraz jedinečného českého literárního salonu, který po několik desetiletí vedla Anna Lauermannová-Mikschová (1852-1932) a kterým za tu dobu prošlo přinejmenším sto dvacet osobností kulturního života (mj. Rieger, Vrchlický, Sládek, Zeyer, Karásek ze Lvovic, Otakar Theer, Hanuš Jelínek, Otokar Fischer, Miroslav Rutte, Arne Novák, Rudolf Medek, Karel Čapek aj.). Čtenáři se tak poodhaluje jedna napůl zapomenutá, nesmírně však bohatá a zajímavá kapitola z historie českého literárního i společenského života. Autor zde opět osvědčil svou schopnost plasticky a barvitě ztvárnit látku, citlivost a vnímavost pro ženské postavy. Centrem dění je oprávněně paní Anna, mimořádná žena pohnutých osudů, která byla sama literárně činná pod pseudonymem Felix Téver. Publikace je zpracována na podkladě archivního výzkumu (zejména jejích deníků a korespondence), studia jejích vzpomínek ("Lidé minulých dob") i jejího literárního díla, vzpomínek hostů salonu a vydané korespondence (Rieger, Vrchlický, Zeyer, Čapek).... celý text

Komentáře (2)


Sidonka3
Sidonka3
19.01.2020 4 z 5

Škoda, že doba literárních salónů je už nenávratně pryč. Prostřednictvím této poutavě napsané knihy můžeme alespoň částečně nahlédnout do tehdejšího kulturního života a představovat si, jaké by to bylo přimíchat se do tak vybrané a zajímavé společnosti. Trochu jsem se přitom bezva čtení nostalgicky zasnila i poučila. :)

mončičáček
mončičáček
12.09.2015 4 z 5

Velmi zajímavá sonda do společenského a literárního života v Praze 19. století, navíc čtivě zpracovaná. Anna Lauermannová-Mikschová byla jednou z žen, která se dokázala prosadit a zapsat do srdcí významných mužů své doby a stala se uznávanou múzou jednoho z nejlepších pražských literárních salonů.