Pandořina hvězda – Invaze

Pandořina hvězda – Invaze https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389656/bmid_pandorina-hvezda-invaze-RIs-389656.jpg 4 70 22

Sága Společenství série

V XXIV. století díky technologii červích děr lidstvo kolonizovalo řadu planet a vytvořilo obrovskou komunitu s názvem Společenství. Setkali se jen s přátelskými nebo neutrálními formami mimozemského života. Toto poklidné spolužití skončilo, když jeden bezvýznamný astronom objevil záhadnou hvězdu oddělenou od okolního světa neprostupnou energetickou bariérou. Lidstvo vysílá k této hvězdě misi s cílem odhalit tajemství hvězdy. Expedice dorazí ke svému cíli, místo zkoumání záhadné bariéry však pozorují její stejně nevysvětlitelné zmizení. Silové pole bylo vytvořeno k uvěznění extrémně agresivního a krutého druhu, který jakoukoli jinou inteligentní rasu považuje za smrtelnou hrozbu pro svou existenci. Po pádu bariéry cizí vetřelci okamžitě zaútočí na nepřipravené Společenství. Bez slitování vyhlazují jednu planetu za druhou. Tisíce lidé umírají a další v hrůze a zmatku opouštějí domovy. Je to chvíle, kdy je třeba se vzchopit a vzdorovat. Ale nic není takové, jak se zdá být a lidé si kladou otázku, zda nejsou manipulováni nějakou cizí silou s nepředstavitelnou mocí…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Planeta9

Pandora's Star , 2004

Slezadav
04.03.2024 4 z 5

Těžko hodnotit Invazi samostatně, protože stejně jako předchozí díl není nikterak ukončena. Zatímco u Bariéry jsem si to vysvětloval tím, že spolu s Invazí jde o jednu knihu rozdělenou do dvou svazků, tady jsem už alespoň částečné uzavření čekal.
Stejně jako v prvním díle zde není úplně přehršel akce. Jde spíše o pomalý postup mnoha různých linií sledující rozličné postavy. Velmi oceňuji, jak autor dokáže vykreslit budoucnost plnou fantastických technologií z pohledu běžných lidí a ukázat tím, že vyspělá technologie není samospásná a má i své nevýhody. Závěrečná část knihy dost razantně mění tempo a je jen škoda, že ve chvíli, kdy se rozjela naplno končí.
Stejně jako u Bariéry je záporem asi až přílišná rozvláčnost popisů a fakt, že ne úplně všechny linky a postavy mě dokázaly zaujmout. Nicméně nutno podoknout, že situace se mi zdála lepší, než u prvního dílu. Možná tím, že jsem s postavami už byl obeznámen.
Celkově jde o nadprůměrnou space operu, která se zaměřuje na aspekty, se kterými se až tak běžně v podobných příbězích nesetkáváme. Další díl mě určitě nemine a čekám, jakých obrátek nabere a jak všechny události zapadnou do sebe a vytvoří tzv. bigger picture. Stejně jako Bariéře dávám 4/5.

Luigi1
28.01.2024 5 z 5

Konečně to začalo mít spád a už je konec moc jsem si počet

zd0981
28.06.2023 3 z 5

Velmi těžko se mi kniha hodnotí. Z části, bohužel spíše menší, zajímavá, i akční. Z toho nuda, někdy neskonalá, kde můžete přeskočit řadu stránek, a nedotkne se
to srozumitelnosti.
Škoda

Adapa
18.03.2023 4 z 5

Po dočtení prvního dílu jsem se hned vrhnul na druhý a čekal jsem, že děj bude hned pokračovat v rychlém tempu, ale omyl. Opět spousta politikaření, galavečerů, tlachání a Ozzieho nudného putování.

Lidský nepřítel - Hora jitřního světla, je skvěle popsaný a části, kde přemýšlí a kde je popisován jeho mimozemský svět patří k nejlepším částem knihy.

Lidstvo si začíná uvědomovat hrozbu, ale dává ji jen malou šanci. Po dlouhém vyjednávání je rozhodnuto o vybudování vesmírného loďstva, do roka je postaveno prvních několik bitevních lodí. Některé z hlavních postav si začínají uvědomovat, že pomatení Strážci identity asi měli celou dobu pravdu a tajemný Hvězdoplavec existuje a infiltroval vedení Společenstva.

Invaze na více jak 20 planet Společenstva je epická a lidé po smrti několika milionů spoluobčanů teprve natvrdo vidí, jaký nepřítel proti nim stojí.

Je jen jeden vesmír a tak má být jen jeden život - Hora jitřního světla. Zajímavá myšlenka v diskuzi :)

Doufám, že třetí díl už trochu vypustí tu vatu a hlavně Ozzie konečně někam doputuje.

lampernaqui
29.04.2022 4 z 5

První část série Společenství je za mnou a už se těším na pokračování. Po velké konfrontaci s Horou jitřního světla musí lidstvo přehodnotit svoje priority. A hlavně zjistit, co jsou nepřátelé vlastně zač a jak s tím vším souvisí vybájený Hvězdoplavec. Mnoha lidem přijde celý román strašně zdlouhavý a že se většinu doby chodí kolem horké kaše. Mně přesně tohle vyhovuje. Sledovat osudy mnoha hrdinů, vše se kupředu sune pomalu, ale člověk se přitom dozvídá vše o fungování světa. Rozhodně se těším na Jidáše. Jen jsem měl problém představit si podobu mimozemšťanů, naštěstí pomohl strýček Google.

Finn69
20.01.2022 4 z 5

Po sedmisetstránkovém úvodu jsem už věděl co očekávat a na pomalejší tempo se spoustou odboček jsem byl připravený. Některé linky jsou zábavné více, jiné méně, ale dohromady už se mi díky nim v hlavě docela pěkně poskládala mapa Společenství. Pospojované či uzavřené všechny ale ještě zdaleka nejsou, doufám že se toho dočkám v dalších dílech.
Pořádné akce ve formě mimozemské invaze se dočkáte až v závěru, a stojí za to si na ni počkat.

Hellrampage
14.06.2021 4 z 5

Invaze, druhá kniha zo série Ságy společenství, ide v krokoch prvého dielu. Klesol počet strán, čo je super, no nezaujímavých pasáží naopak nekleslo. Ak vám robilo problém dočítať prvú knihu a nudili vás dlhé pasáže, tu budú opäť. No hlavná zápletka, ktorá sa sem-tam ukázala, bola natoľko zaujímavá a mala taký veľký potenciál, že sa mi aj cez nie ľahké vedľajšie príbehy veľmi páčila. Mimozemská rasa, proti ktorej ľudstvo bude bojovať, je naozaj desivá a pripomenula mi Reaperov z Mass Effectu, aj keď tí sú proti Dokonalým slabí odvar. To v akom merítku rozpútajú vojnu Dokonalí, nemalo obdobu. Posledných cca 100 strán bolo výborných, no než sa k ním čitateľ dopracuje, tak to bolí... Aj tak dávam druhému dielu lepších 70%

zaphod3846
24.03.2021 3 z 5

Pandořina hvězda je jedna velká bichle (což dělá celkem 1288 stran textu!), dost násilně rozdělena na dvě půlky - tohle je ta druhá. . A i tady platí to samé, co pro první - "spam, egg, spam, spam, bacon and spam. Spam, spam, spam, egg, and spam. Spam, spam, spam, spam, spam, spam, baked beans, spam, spam, spam and spam..."

- příšerný objem bezobsažného balastu, jen cca. 20 až 30% reálného příběhu a děje. Který je ale OK, být tohle celé - jako, komplet těch 1288 stran coby jedna kniha tak s 400-500 stránkami, bylo by to naprosto skvělé pětihvězdičkové sci-fi a chrochtal bych si blahem. Takhle s bídou 3*. Třeba prvních 100 - 150 stran této druhé poloviny (neuzavřeného) příběhu je vyloženě utrpení číst. A například doteď - po div že ne 1300 stránkách pořád nechápu smysl celé větve s putováním Bilba Pytlíka - pardon - Ozzyho po zasyflených - pardon - Silfenských stezkách. Možná to nakonec bude mít nějaký smysl, až přečtu dlaších 1200 stran Jidáše zbaveného pout (nebo taky ne), ale - vůbec se mi do toho nechce...

Ládja
08.03.2021 4 z 5

Ano, je tam politika, ale kdo četl Webera a jeho Honor, tak s politikou a s pletichařením problém mít nebude. Mrzí mě jen, že jsem tak dlouho odkládal celou sérii, ale zas teď nemusím čekat až vyjdou další díly.
Pořád je jen škoda té korektury. Jasně, malé nakladatelství, tak každá koruna se hodí, ale je to škoda. Ztrácí se v tom to kouzlo celého díla.
4* a v nejbližší době jdu dál.

bydza
15.02.2021 1 z 5

Nedal jsem to, bohužel, nešlo to dočíst. Nebyl jsem schopen se prokousat začátkem knihy, desítky stránek "politických" zákulisních jednání byly nad moje síly, knížka nedočtena a ani neplánuji v dohledné době dočíst. Oproti prvnímu dílu veliké zklamání.

Hadati
11.12.2020 4 z 5

Druhý díl trpí stejnými neduhy jako ten první. Stejně jako se v první díle „Bariéra“ dostalo lidstvo k samotné bariéře až na konci knihy, i zde k invazi jako takové dojde až v poslední čtvrtině knihy.

Ve světě i v postavách jsem se naštěstí už orientoval lépe, a nudných pasáží ubylo, kdy všechny osudy lidí se pomalu začínají proplétat s hlavním dějem. Je tu i pár nových hlavních postav. Stále zde však není žádná, která by nějakým způsobem nad ostatní vyčnívala.

Velkým bonusem bylo, když jsem se konečně dozvěděl o mimozemské civilizaci, která se skrývala pod bariérou, kdy autor vám předestře celou její historii, která není nezajímavá. Trochu mi připomínala emzáky z Enderovy hry, ale ještě více odlišné od našeho druhu. Nápaditostí mi to pak připomnělo Geroldovi Chtorany.

Ke čtení jsem se však musel neustále nutit. Asi právě proto, že kniha postrádá sympatické postavy. Přesto mám v úmyslu číst i další pokračování, protože autor stále neodhalil některá tajemství, která mě zajímají.

Také jsem si až v téhle knize uvědomil, že Hvězdoplavec (nepřítel Strážců) a Výsostný anděl, nejsou jedna a ta samá entita. U první knihy jsem si z nějakého důvodu tyto dvě osobnosti omylem spojil.

Klilad
02.11.2020 5 z 5

Výborná záležitost. I když trochu jiná, než můj běžný typ knihy.
Pandořina Hvězda je opravdu rozsáhlá scifi sága, která jde trochu jiným směrem, než většina sérií, které jsem doposud četl.
Zapomeňte na vesmírné lodě, lidstvo staví červí díry a o cestování vesmírem nejeví zájem. Nicméně, když zmizí hvězda, touha po letech vesmírem se drápe opět na povrch.
Hodně dlouho jsem nečetl sérii, kdy děj prostě... plyne. Spousta postav, každá má svůj život a ten si žije. Čím dál člověk postupuje volně plynoucím dějem, tím víc se osudy postav proplétají. Někdy víc, někdy míň.
Tohle není kniha na jedno odpoledne, tohle je kniha na postupné louskání během týdnů, měsíců. Pokud se člověk do děje ponoří, čeká ho výborný zážitek. Ale to ponoření do děje může být pro spoustu lidí problém. Spousta vaty, vedlejších postav a akce opravdu pomálu. Nicméně, tahle kniha stojí za to.
(Části Bariéra a Invaze hodnoceny jako jedna kniha.)

jurajp
28.04.2020 5 z 5

Výborná kniha.

Racek213
11.02.2020

Krásně se to rozjelo. Ta kniha, nebo tedy celá sága, snad obsahuje vše, co správná tvrďácká SCIFI má mít. Vůbec mi nevadily odbočky, paraelní děje či technika. Tak tohle tedy můžu!

RaptoR
10.02.2020 4 z 5

Pandořina hvězda: Invaze je dalším skvělý počinem Petera F. Hamiltona. Přestože kniha působí "jen" jako intermezzo před velkolepým finále (které na sebe nenechá dlouho čekat), jedná se o kvalitní, velkoobjemovou sci-fi, kde budete na jedné straně zkoumat vesmírné dálavy a na straně druhé plout na voru po neznámém oceánu. Prostoru pro tak různorodé příběhy má Hamilton více než dost. A co je ještě důležitější, vypravěčský talent mu rozhodně nechybí.
Více v recenzi.

antonin7325
17.01.2020 5 z 5

O mnoho lepší než první díl člověk se konečně sžil s postavami nejvíce mně ,ale stejně baví linka z Ozziem make i ostatní linky jsou fakt skvěle napsány a hlavně tomhle díle jsem se neztrácel jak v prvním .

B4LU
09.09.2019 4 z 5

Pokračování Pandořiny Hvězdy má rozhodně slibnější rozjezd než první díl, protože se (konečně) začíná něco pořádného dít. Bohužel ale díky tomu, jaké povahy je lidské Společenství (proti např. Konfederaci z Úsvitu noci od stejného autora), je to jen klamný dojem - opět většinu knihy sledujeme různé schůze výborů, které jmenují komise, a různé politické a korporátní machinace, jak si ten či onen chce zajistit větší vliv. Hamilton sice psát umí, takže se čtenář nenudí ani tak, ale to příběhové tempo je vysloveně pomalé.
Nejzajímavějšími částmi jsou vhledy do myšlení Hory Jitřního Světla (krásný poetický název, zvlášť v tom kontextu) a samozřejmě střet, na který čekáme od konce prvního dílu, ale který bohužel přijde až skoro před koncem dílu tohoto.
Musím bohužel přiznat, že má očekávání z předchozího dílu byla příliš vysoká. Na Jidáše si ale i tak rád počkám.

hanak_v_exilu
08.08.2019 5 z 5

Neříkám že se toho ve druhém díle stalo málo, ovšem v polovině tetralogie měl být vývoj událostí mnohem dál. Hamilton si libuje ve vedlejších podzápletkách, do nichž rekrutuje přebytečné charaktery. Ty většinu času zpomalují děj, aby pak zazářily v jedné silné scéně. Bohužel žádná plastická mozaika života Společenství nevzniká. Příběh se jen neskutečně táhne a podle mého i mrhá potenciálem. Kdo četl rozvleklou ságu Světoválka od Harryho Turtledova, ví o čem mluvím. Námět je ovšem tak chytlavý a dobře napsaný, že jsem mu to s lehkým srdcem odpustil.

unavensluncem
25.06.2019 5 z 5

Vyrazne lepsi nez prvni dil, konecne se neco deje... A najednou konec... achjo...

ortis
26.05.2019 5 z 5

Peter F. Hamilton se v Bariéře rozmáchl k poctivé space opeře a Invaze je její skvělé pokračování. Opět není nouze o fantastické scenérie, dobrodružství a osudy mnoha postav.

Hutný děj se posouvá výrazně dopředu a začíná se pospojovat. Návrat Druhé šance přináší znepokojivé zprávy do Společenství, politikaření významných rodů se dává do pohybu, vyšetřování Pauly Mayo dostává grády, agresivní mimozemšťané jdou jasně za svým cílem, putování Ozzieho, Oriona a Točiho po silfenských stezkách přináší odpovědi a to není zdaleka vše.

Ještě teď jsem celý poslintaný. Neustále jsem měl příběh před očima, nemohu se dočkat dalšího pokračování. Doporučuji.

Společenství (universum)

Peter F. Hamilton