Pandořina hvězda – Bariéra

Pandořina hvězda – Bariéra https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366401/bmid_pandorina-hvezda-bariera-gD2-366401.jpg 4 101 34

Sága Společenství série

Píše se rok 2329 a lidstvo již pomocí červích děr kolonizovalo více než čtyři sta planet. Poprvé v historii vládne mír. Pak se stane něco zdánlivě nemožného – hvězda vzdálená tisíce let náhle zmizí. Nepromění se v supernovu ani nezkolabuje do černé díry. Jednoduše zmizí, uvězněna v obrovském silovém poli. V situaci, kdy jsou klasické mezihvězdné lety dávnou minulostí, je na průzkum tohoto nevysvětlitelného jevu vyslána jediná loď, která dokáže vyvinout nadsvětelnou rychlost. Zároveň však čím dál neodbytněji vyvstává otázka, že izolace odlehlé hvězdy mohla mít své důvody. A proniknout dovnitř nakonec nemusí být tak obtížné, jako zabránit něčemu, aby se dostalo ven... Příběhy jednotlivých aktérů se postupně splétají a slévají v ohromující kosmickou ságu, tak jak to umí jedině Peter F. Hamilton.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Planeta9

Pandora's Star , 2004

B4LU
29.06.2019 4 z 5

Pandořina hvězda má rozjezd výrazně pomalejší, než tomu bylo u Úsvitu noci, který jsem před lety přečetl. Napůl jsem to očekával, protože první část vždycky představuje doslova mraky postav, které napříč Hamiltonovou operou sledujeme, a fakt, že lidstvo je nyní díky červím dírám takové... usedlejší, než je obvykle líčeno, taky na dějovosti moc nepřidá (zapomeňte na pirátské přestřelky ve vesmírných lodích, tady se víc řeší korporátní neshody).
Se čtivostí problém není, byť jsem knihu četl déle, než jsem doufal, že tomu bude. Navíc ze zkušenosti vím, že Hamilton si tu hlavní nálož nechává až na později, čemuž napovídá i perfektní závěr. Do dalšího dílu se pustím hned, jak se mi dostane do rukou.

Dejvid
26.06.2019 3 z 5

Nejsem zrovna náruživý sci-fi čtenář, občas si rád něco přečtu a protože jsem byl posledně nadšený z trilogie od L. Cch'-sina, do oka mi padl tento titul. Srovnání se tak nevyhnu. Především mi přišlo, že je v Bariéře rozjeto zbytečně mnoho dějových linií, máme zde detektivku, přežití v divočině, celospolečenské problémy, sci-fi... Druhá věc - je to opravdu rozvláčné. Poměrně detailní popisování asi tak patnácté planety už jsem tak trochu přeskakoval. Nicméně hlavní zápletka zajímavá, téměř na úrovni zmiňované Trisolarské trilogie, a ze zvědavosti si asi pořídím i další díl.

unavensluncem
25.06.2019 4 z 5

Neni to spatne, ale hrozne rozvlekle...

Däniken
28.04.2019 3 z 5

Dejove linie s Druhou Sanci a Ozziem jsou asi ty nejlepsi. Okej spejska, ale na Ashera a Reynoldse to nema.

ortis
25.04.2019 5 z 5

Bariéra je poctivá, velkolepá space opera s dlouhým seznamem postav, propracovaným universem a řadou barvitých dějových linek.

První část (z celkových čtyř) se vedle postupného posunu hlavní dějové linky (okolo znepokojení nad zakrytím vzdálené hvězdy) větví do celé řady dalších hutných příběhových linií. Některá otevírají prostor pro další části ságy, jiná dokreslují kontury Společenství a další předkládají dobrodružství nebo třeba i detektivní zápletku.

Události kolem tajemného Hvězdoplavce dávají tušit, že vedle možného velkého nebezpečí pro celé Společenství půjde ještě o něco dalšího, a tak jsem zvědavý kam se děj této objemné ságy posune.

Zarytým fanouškům military SF bych knihu asi nedoporučil, protože k pořádné vesmírné akci dojde až v závěru knihy, ale fanouškům poctivých hard core space oper určitě ano.

Magnat
19.03.2019 5 z 5

Nedá se začít nijak jinak než koncem - kdyby to byl film v televizi, tak právě tady je místo na reklamu. Velmi rozsáhlý prolog, takový náčrt vesmíru s s větším množstvím více či méně osobitých postav. Dějové linky jsou nespojité, těžko říct co odhalí další díl na který už se velmi těším.

hanak_v_exilu
19.03.2019 5 z 5

Autor toho má očividně hodně na srdci. Dan Simmons potřeboval k napsání dokonalé knihy 904 stran a Hamilton jich použil 688 jen na rozmáchlý úvod. Vybaven znalostmi z předchozí ságy autora jsem se pustil do čtení. Pandořina hvězda je impozantní space opera s desítkami postav, zašmodrchaným dějem a předpokládám, že i s patřičným přesahem. Společenství působí kompaktněji než poněkud rozháraná Konfederace a zdálo se mi přístupnější. Principy na nichž budoucí společnost funguje se od těch našich nijak výrazně neliší, přesto jsou reálie dostatečně cizí, aby nutily pokládat otázky. Samostatnou kapitolou jsou nezbytní mimozemšťané. V Konfederaci hráli až na pár klíčových okamžiků jen okrajovou úlohu. Tuším, že tady budou ti tajuplní a svým způsobem fascinující cizinci mnohem důležitější.

Phorbo
06.03.2019 5 z 5

Když mi byl před patnácti lety doporučen Ílion od Dana Simmonse, neměl jsem ponětí, že si zamiluju space operu jako žánr, nemluvě o Hard Scifi. Goodreads mi pak doporučilo Neutronového alchimistu a od té doby jsem zamilovaný do Hamiltonových knížek.
Jenže Bariéra je kromě poslední kapitoly jeden dlouhatanánský prolog, jakési intro, které stále roste na tempu, a i když je to snad první kniha, u které jsem použil seznam postav, protože jsem se v nich poctivě ztrácel, tak musím uznat, nebo jsem se spíš o tom doopravdy přesvědčil, že Hamilton je výborný spisovatel. Do posledního puntíku vyřešeny problémy fyziky, hromady rozdílných povah postav, světy, které si normální smrtelník ani nedokáže představit... a on v tom Hamilton žije!
Závidím mu. Byť každý kousek kapitoly se odehrává v jiné sluneční soustavě, na konci to jakž takž dává smysl a všechno je propojeno. I tak je konec dostatečně otevřený, aby se v Invazi dělo takových věcí, že se z toho čtenář neposbírá. Jen tak dál PFH, pokud vyjde potom i série Void, máme si myslím na co se těšit.

evka11
20.02.2019 5 z 5

Velmi zvláštní, pro mě opravdu strhující čtení. Teˇse moc těčím na Invazi, kteráby měla vyjít každým dnem.

Dalamar
12.01.2019 4 z 5

Musím se přiznat, že do této doby jsem Petera F. Hamiltona neznal, Pandořina hvězda je pro mne tedy první přečtená kniha od tohoto spisovatele. Knihu tvoří několik příběhových linií, klasickou sci-fi zápletku o kolonizaci vesmíru, zde doplňuje ( jak bývá poslední dobou zvykem) detektivní linka a dočkáme se i malé dobrodružné výpravy po "lesních stezkách". Kniha sice obsahuje větší množství postav, ale neměl jsem nejmenší problém se mezi nimi orientovat, hlavně díky tomu, že jednotlivé charaktery a motivace dokáže Hamilton vcelku uspokojivě vykreslit. V knize jsem narazil na pár nudnějších pasáží, ale při zvolené sazbě se stránky otáčely ve zběsilém tempu, čemuž dosti napomáhal i Hamiltonův čtivý styl psaní. Pandořina hvězda je pro mne příjemným překvapením a už jen díky tomu, jak krásně se rozjel příběh ve finále prvního dílu, se do Hamiltonova universa určitě vrátím.

milos5788
26.12.2018 1 z 5

uplna nuda. predchadzajudu hamiltonovu sagu som si totalne uzil. barieru som kupil s velkym ocakavanim. dostal som cele strany textu, ktore som pustal jednym uchom dnu a druhym von, alebo rovno preskakoval. dej sa totalne vlesie. nieco zaujimave sa zacalo diat na poslednych stranach.
inak uplna nuda.
radsej si precitajte poruchu reality

dzahradnik
06.12.2018 5 z 5

Hutná space opera, mnoho osudů obyvatel různých světů kolonizovaných lidmi se protne a kniha skončí v nejnapínavějším okamžiku, naštěstí je slíbeno, že brzy vyjde další "díl" - ve skutečnosti druhá část v originále prvního dílu, jak už je u nás smutným zvykem..

Ladiva
05.12.2018 3 z 5

Priveľa rôznych dejových línií, celý čas som čakala ako spolu súvisia a kedy sa pretnú. Trošku svižnejšie tempo deja by nebolo na škodu.

trudoš
14.09.2018 5 z 5

„Jenom lidé s jedním krátkým životem se chtějí prodrat do velkého neznáma pouze s baterkou a klackem a rýpat do chřestýšů.“
Britský spisovatel Peter F. Hamilton rozehrává poctivou space operu, jakých je dneska skutečně pomálu. Jde na to sice ze široka, přes množství dějových linií a napříč různými lokalitami, ovšem velmi zručně vtáhne čtenáře do děje, když před něj nenápadně staví jednu podivuhodnou záhadu za druhou. Zároveň postupně odkrývá karty ústředního konfliktu a jakoby mimoděk produkuje naprosto fantastické scenérie a uhrančivé momenty, jež se nesou v duchu těch nejlepších kousků z kánonu hard science fiction. Přitom úctyhodný rozsah první části dvousvazkového románu vlastně ani není na škodu, protože je pořád na co koukat, pořád nad čím uvažovat. Slabinou je pouze useknutý konec, který vysloveně žadoní po okamžitém otevření druhé části. S Pandořinou hvězdou se tak na český trh vrátilo něco, co mi tu docela dlouho scházelo - vesmírné dobrodružství, jehož velkolepost bere dech.

Společenství (universum)

Peter F. Hamilton