Sicilští lvi

Sicilští lvi https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453560/bmid_sicilsti-lvi-Y2A-453560.jpg 4 113 44

Mezinárodní bestseller sleduje vzestup proslulé italské dynastie Floriů od skromných začátků až na vrchol přísné hierarchie uzavřené sicilské společnosti. Od začátku 19. do poloviny 20. století rodina Floriů prakticky převzala vládu nad Sicílií. Floriovi byli cílevědomí, ambiciózní a odhodlaní stát se bohatšími a mocnějšími než kdokoliv jiný. Paolo a Ignazio Floriovi odchází ze zemětřesením zničené Bagnary do Palerma s úmyslem uskutečnit svůj sen o lepším životě a v sicilském městě si otevírají krámek kořením a koloniálním zbožím. Po Paolově předčasné smrti přebírá Ignazio vedení. Během deseti let dokáže ztrojnásobit hodnotu podniku a zároveň vzdělává Paolova syna Vincenza v otázkách obchodu a podnikání. A když se Vincenzo ve třiceti stává výhradním dědicem rodinného podniku, rozhoduje se expandovat dál. Vincezo podřizuje osobní život, rodinu i vztahy vyšším cílům a koloniál úspěšně přetváří do obchodního impéria. Kupuje vinice a tabákové plantáže, proniká do rybolovu a konzervárenství, těžby síry i bankovnictví, zakládá obchodní společnosti, navazuje kontakty ve Velké Británii a Spojených státech a stává se dokonce italským senátorem. Jméno Florio brzy vzbuzuje respekt po celém Palermu. Příběh o vizionářství, obchodním talentu, dravosti, železné vůli a neústupnosti Floriových – mužů i žen – vypráví také odvrácenou stranu úspěchu: závist, intriky, frustrace, oběti v osobním životě. Muži v této rodině jsou tvrdohlaví a cílevědomí, arogantní, sukničkářští – ale také geniální. A ženy nezaostávají. Dožadují se emancipace respektu a uznání a odmítají být jen matkami, zhrzenými manželkami a milenkami. Ve velkolepém příběhu se snoubí témata boje o moc, chtíče a odplaty se snahou překonat překážky a dosáhnout na víc, než co člověku nadělil osud – ať to stojí, co to stojí.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Metafora

I leoni di Sicilia , 2019

jana14
29.04.2022 5 z 5

Oceňuji, že jsem po dlouhé době narazila na klasickou generační ságu bez přeslazené romantiky. Zajímavý pohled na Sicílii 19. století. Dokonce je zpracována podle skutečných událostí. Obálka se mi nelíbí. Při četbě jsem vzpomínala na Sňatky z rozumu od Vladimíra Neffa. Doporučuji.

blanka7796
03.04.2022 5 z 5

Kdo má rád ságy a Sicílii,ten zvolí dobře, když se začte do této knihy. Já ságy miluji a musím říci, že se mi tato moc líbila. Byla jsem v Palermu i v Taormině a jako bych se tam vrátila. A to i v čase. Většina knih z Palerma je spojována s mafií. V této knize (už jsem téměř na konci) není ani zmínka. Vřele doporučuji!

orinka3
18.03.2022 2 z 5

Bohužel, moc špatně se mi to čte, styl je nějaký podivný, studený, nezaujatý, ani jedna postava není živá. Takže to odkládám nedočtené. Na plnokrevné Italy je to hodně slabé.

5holek
23.01.2022 4 z 5

Nemyslím, že by vyprávění bylo zdlouhavé, i když forma nemusí každému sednout. Velice dobře převyprávěný počátek rodinné dynastie, která je do dnešních dnů v Itálii pojmem. Fascinující je, jak každý z hlavních hrdinů a hrdinek je nucen pro úspěch hodně obětovat. Nejsympatičtější mi byla Giulia, s její milující a odpouštějící podstatou, i když jsem mnohdy nechápala, co všechno dokázala ustát.

Jajiinka
07.12.2021 4 z 5

Hodnocení 4⭐/5⭐

Rodinné ságy mám moc ráda, a zde byl příběh moc zajímavý. Líbilo se mi, že v knize uběhlo mnoho let, tudíž jsme nahlédli do více generací, a tak si mohli celý rod prohlédnout zblízka. Je vzácné číst myšlenky a popudy hned třem generacím. Pozorovat jejich vrozené charaktery, geny a opakující se oběti pro rod a jméno Floriů. Také jejich rodová zodpovědnost a houževnatost, která nezná mezí. Jejich temnota, jejich úsilí a práce.

Tento příběh zachycuje mnoho životů rodiny Florio, od jejich skromných začátků jako zbídačených obchodníků až po budování impéria. Je to příběh o vizionářství, obchodním talentu, dravosti, železné vůli a neústupnosti Floriových – mužů i žen. Ale také o lásce, o rodině a tradicích. O silných mužích, a hloupých ženách, které nejsou až tak hloupé.

Kniha mě opravdu moc bavila, autorka umí psát a zaplétá do příběhu i historii. Navíc tato rodina opravdu existuje a je velmi významná. Občas kniha ztrácí dech a je nudnější, ale vždy se to rychle obrátí k lepšímu. Další věc, co se mi na této knize moc nelíbí je její přebal, nezdá se mi adekvátní k příběhu, knihu nevystihuje.

Vknihách
15.10.2021 5 z 5

Jedinečný, fascinujúci, miestami dychberúci príbeh, inšpirovaný reálnymi postavami, ktoré zmenili a menili dejiny Palerma.

Kniha sa začína mrazivo. Zemetrasením z roku 1799, ktoré prežila rodina Floriovcov- Giuseppina,jej manžel Paolo,ich malý syn Vincenzo a Paolov brat Ignazio. Tieto postavy nás budú sprevádzať celým dejom. Niekto pribudne,niekto ubudne… Sledujeme púť 4 ľudí. Rozhodnutie Paola, presťahovať sa a začať podnikať,vzdor a hnev Giuseppiny lebo ju manžel doslova vytrhol "z rodnej hrudy",Ignaziov strach a odhodlanie podporovať brata a byť mu vždy oporou,jeho pravou rukou. Úprimne,ak by Auci písala učebnice dejín, verím, že by vedomosti žiadnemu študentovi nechýbali. Vie opísať rôzne situácie, krásy talianskeho regiónu, lásku k domovu,moru, práci, žene... Dialógy a zmýšľanie ľudí tej doby zvládla perfektne. Zo začiatku som bola zúfalá, že som nedokázala prečítať viac ako 25 strán za hodinu,ale naozaj som si čítanie užívala. Každé slovko som omieľala na jazyku, vychutnávala som si príbeh,bolelo ma srdce z každej krivdy a neprávosti, mala som pocit,akoby som bola súčasťou Floriovcov. Zamilovala som si ich,napriek ťažkým povahám,ale ak by neboli, akými boli, nič z toho by nedokázali. Práve ambície,prezieravosť a pokrokové myslenie z nich urobilo NEKORUNOVANÝCH KRÁĽOV SICÍLIE. Zaslúžia si obdiv, rešpekt, úctu a najmä! Aby sa o nich vedelo. Nie som citlivka(no dobre, možno som),ale epilóg ma roztrhal na kusy... emotívny, silný, srdcervúci. Toto MUSÍTE čítať!

soukroma
24.09.2021 4 z 5

(SPOILER) Moderní (stylem, jinak historická) rodinná sága několika generací skutečné rodiny Floriů, která se po příchodu do Palerma bez groše svojí pílí, usilovnou prací a poněkud tvrdým jednáním vypracovala mezi nejmocnější a nejbohatší. Tento zřejmě první díl se soustřeďuje na období 1799-1868, kdy se Sicílie (často stejně jako celá Evropa za Napoleona či revolučního roku 1848, často jen v rámci Itálie, prakticky pořád) stávala rukojmím, centrem vzpoury, bojů, méně pak se dostávala pod ochranu různých králů a království). V podstatě Palermo bylo stále bídné, a o to hůř místní snášeli postupný růst záběru podnikání Floriových a hromadění bohatství.
Moc se mi líbily pasáže věnované právě podnikatelskému úsilí v nejrůznější oblastech, kam se zájmy hlavy rodiny rozšiřovaly (od koření a dovozu dalšího koloniálního zboží, přes hedvábí, síru, až po vlastní výrobu konzervovaných ryb). Rodinné vazby byly specifické a charaktery tří vůdčích mužů jednotlivých genercí nesmírně odlišné. Bez Ignazia by rodina jen živořila (ovšem jeho tvrdý bratr Paolo to byl, který je prostě z malé vesnice odsunul do Palerma a spustil tam apatykářský byznys). Ignazio se vše učil za pochodu a po bratrově smrti postupně překonával různé překážky a zbudoval základy rodinného impéria, čemuž podřídil (až utopil) i osobní život. Paolův syn Vincenzo, v druhé generaci, se vše učil a podnikání nasával od mala, přes jistou nechuť se nakonec celého podnikání ujal a zatvrdil. Stal se z něj mazaný, bezskrupulózní podnikatel, který si šel za svým a nebál se nikoho a ničeho, Jen se celý život divil, že ani hromady peněz ho prostě nedostaly mezi smetánku, tedy do šlechtckých kruhů (typicky často velice chudobných, spíš trvale zadlužených, ale s nosy nahoru jen díky modré krvi). Jeho podivný vztah a nemanželské děti mu tedy rozhodně v tomto zamýšleném vzestupu nepomohly. A nakonec už nastupuje třetí generace, opět Ignazio, který má zase jinou povahu než jeho otec.
Zpočátku na mne kniha působila jako velice feministická, hlavní hrdinka první generace si stále chtěla prosadit svou, ale prostě pod jhem manželovým děsně podle autorky trpěla a hlavně se nechtěla sžít s Palermem, ale vší mocí vrátit domů, kde ale už nebylo nic, jen nekonečná chudoba a rozvaliny po zemětřesení. Její povaha nepomáhala ničemu ani po manželově smrti, ani dál v životě celé rodiny. Podnikání se pochopitelně neúčastnila vůbec, její starost se omezovala na domácnost. S ní ale feministická linka víceméně končí, protože další významná hrdinka, o generaci mladší Giulia, byla naprosto jiná (pro mne ovšem poněkud nijaká a neuchopitelná) a vedla s Vincenzem až neuvěřitelně podivný život (a její tchyně ji nikdy nepřijala). Celá dlouhatánská pasáž téhle lásky nelásky mne nudila.
Moderní na téhle sáze není jen jazyk a styl a zjevné vyhovění čtenářskému vkusu - čtivost a švih, méně popisnost v rámci samotné ságy (provedeno v krátkosti a zvlášť). Líbilo se mi členění do tématických částí zahrnujících krátkou řádku let, kdy vždy první strana je historický popis obecného dění na Sicílii a další strana pak navozuje podnikatelské pozadí toho, kam se rodinný obchod zrovna ubírá.
Trochu mne ale roztrpčoval samotný jazyk, kdy se - ovšem jen čas od času - překladatelka uchylovala k nespisovné mluvě. Nebylo to konzistentní, jen jakýsi občasný záchvěv toho (spíš pokus o převod do češtiny), že kalábrijci prostě mluvili jinak než palermané. A v této souvislosti mne taky zarazilo, že překladatelka má své jméno přímo na obálce, to se tedy nevidí. A nejpříšernější je sama obálka, vůbec nevím, co ta má vyjadřovat, je ohavná a k obsahu se vůbec nehodí.

Siwan
08.08.2021 5 z 5

Za mě famózní způsob, jak se autorka postavila ke způsobu vyprávění života několika generací. Co obzvlášť cením je jak dokázala zachytit atmosféru, zvuky a hloubku místa, postav a jejich pocitů. Líbí se mi vyprávění převážně v přítomném čase, dává to celému příběhu moment poetičnosti. Za mě perfektní.

85098211
12.07.2021 4 z 5

(audiokniha & možné spoilery)
Kniha je tematicky určitě zajímavá, ale autorka ji bohužel pojala až trochu moc rozvláčně. Jinak se mi ale příběh rodiny Floriů líbil a pokud vyjde pokračování, tak si ho určitě ujít nenechám ;-). Začátek knihy je naprosto strhující, autorka zde totiž popisuje zemětřesení, které příslušníky této rodiny donutí odejít z rodné Bagnary do Palerma. A tam si postupem času vybudují impérium, které je známé a slavné do dnešních dnů. Ignazio, který brzy pohřbí svého bratra Paola, je okolnostmi donucený postarat se o jeho manželku i syna Vincenza. Konkrétně Vincenzo je tvrdý, neústupný člověk, který mi nebyl sympatický ani trochu. Ten si posléze najde milenku Giulii, která mu sice porodí děti, ale než dojde ke svatbě, uplyne několik dalších let. A až se dozvíte důvod, který ho přece jen k sňatku přiměje, tak nad ním budete jen nevěřícně kroutit hlavou - přestože se obávám, že to tak tenkrát bylo (hlavně v patriarchální Itálii) běžnější, než dnes. Zase na druhou stranu musím uznat, že bez těch zmíněných vlastností by pravděpodobně Vincenzo nevybudoval tak rozsáhlé a mocné impérium...
Autorka používá ve svém vyprávění docela velké skoky v čase, proto je například některá osoba teprve novorozeně a za nedlouho už dítko málem školního věku. Ale dá se na to zvyknout ;-). Každopádně jí přičítám k dobru, že mě donutila si o rodině Floriů vygooglit, co se dalo :-). A určitě se jedná o zajímavé osudy...

Jaruš7
11.07.2021 5 z 5

Vskřísit auru zašlých dávných časů byl určitě cíl této knihy. Obdiv a uznání byl zasloužený úspěch familie Floriových v rozvoji úspěšné tvrdými zásadami zocelené firmy v sicilském Palermu.
Sága psaná autorkou - pedagožkou, určitě s obdivem vzhlížející na houževnatost a nezdolnost v prosazování prosperity Sicílie.
Tvrdá práce, odříkání materiální i citové vytvářely charaktery - cílem byla moc a lepší vize pro potomstvo.
Sicílie prošla bouřlivými válečnými střety, ale vždy byla věrná Itálii.
Tenkrát se plán zdařil.

Po necelých dvoustech letech se Palác Floriů stal útočištěm migrantů, ale jejích žádost o trvalý pobyt v luxusní rezidenci se naštěstí nesetkal s příznivým ohlasem. Na trase z Libie je Sicílie a v Palermu Palác Flóriů jako pohádkový přelud, což jako neobydlený láká svou okázalostí k pocitu že stačí jen chtít a vše se splní. (Toť z nedávných stránek - Zpráv z Googlu.)
Z velkolepé slávy zůstává světoznámá značka vín, rozmach průmyslu a stavba Paláce a bohatě rozvětvený rodokmen Flóriů.

Čekala jsem to sicilské dráždilo s velkým rozsahem účinnosti s velkým M..., v tomto díle zatím jen tušení, možná v dalším, jestli bude.
Audiokniha skvěle načtená Zuzanou Slavíkovou.

Ahmose
11.07.2021 4 z 5

Nesmierne zaujímavá kniha. Osobne som veľký fanúšik historických románov a mám veľmi rád takéto podanie histórie, a nevadí mi ani pomalšie tempo príbehu. Veľmi kladne hodnotím dejepisnú vsuvku na začiatku každej kapitoly, ktorá doplňa celkový historický kontext. Za čo ale hviezdičku strhávam, sú často sa opakujúce opisy obchodovania, podpisovania zmlúv a dodávky nového tovaru. Som názoru, že autorka sa miesto toho mohla trochu viac venovať vnútornému svetu postáv ako takých. Myslím si, že to robilo knihu miestami zbytočne zdĺhavou a neosobnou. To však nemení nič na tom, že Floriovci sú výborný historický román zasadený do krásneho prostredia Sicílie 19. storočia a milovníci Talianska a histórie by si ho nemali nechať ujsť.

teratera
04.07.2021 5 z 5

Náhled do života v Palermu 19. a začátku 20. století.
Pokud máte rádi knihy sledující osudy reálných lidí, kde se dozvíte i hodně o době ve které žili, či plánujete jet, nebo jste již byli na Sicilii a nebo víte či vás zajímá kdo jsou Floriovi, tak tuhle knihu si prostě přečít musíte.
Kniha popisuje jak se Floriovi dostali tam kde teď jsou a to pěkně od začátku, tedy jak se v malé vesnici jednou dva bratři, dovozci koření, rozhodnou, že takto prostě dál žít nebudou a že Palermo je to město kde chtějí rozvíjet své obchody. Poutavý je nejen náhled do prostředí obchodu a s čím se vlastně tehdy obchodovalo, ale ve stejně významné rovině sledujeme osudy a těžkosti žen, které stojí po boku těchto čím dál významnějších mužů. Úžasně je i vykreslená role matky obou bratrů. V knize jsou velmi jasně znázorněny předsudky, které v té době panovaly o místě původu,
že úspěch v obchodu neznamená nic pokud nemáte šlechtický titul a pachtění se za ním.
Je to krásné čtení, velmi doporučuji. Brzy by měl vyjít druhý díl .)

bookcase
23.05.2021 4 z 5

Nesmírně zajímavé osudy jedné houževnaté rodiny. Psáno poněkud zvláštním stylem, přítomný čas každému nesedí, ani já ho nemusím, ale když mě zaujmě příběh, tak jde nechuť stranou, a tady to tak bylo. Těším se na pokračování.

Knižní střípky
16.05.2021 4 z 5

SICILŠTÍ LVI jsou úžasnou rodinnou ságou z prostředí mé milované Itálie. Já jsem veliký fanoušek tohoto literárního žánru a nevadí mi ani pomalejší tempo.
Bylo fascinující sledovat tu nezlomnou píli, která byla samozřejmě provázena vysokým intelektem a neuvěřitelnou pracovitostí a cílevědomostí, bohužel samozřejmě na straně druhé si toto vše výše zmíněné vynutilo obrovské ústupky na straně osobní. Rovněž bylo zajímavé sledovat osudy žen a jejich běžný každodenní život v této době. Dozvěděla jsem se, jak se žilo v první polovině 19.století na Sicílii a spoustu dalších zajímavých informací o tehdejší společnosti, jsem tady maximálně spokojená.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

pavel1238
16.05.2021 4 z 5

Příběh závratného finančního vzestupu jednoho sicilského rodu. Moc zajímavě napsané. Kniha se soustředí hlavně na vztahy mezi postavami než na samotný popis vybudování impéria. Na začátku mi to trochu vadilo, ale postupně mi to přišlo čím dál lepší. Palec vzhůru za to, že nejhlavnější postava románu má rozhodně nejednoznačný charakter.

pedroK
19.04.2021 2 z 5

Nedočteno. V půli jsem vzdala, nebavilo mě to. Na to, že je to Itálie, to bylo takové pod kontrolou, nedramatické.. tři týdny jsem se nutila do čtení.

Szilvia1
23.03.2021 5 z 5

Byla to pěkná kniha,mám ráda rodinné ságy.Autorka psala tak,aby čtenáře chytla a podle mě se jí to podařilo.Doufám,že i druhý díl bude takhle napsán a bude to také zajmavý.

Sidonka3
29.01.2021 4 z 5

1. díl ságy rodu Floriů se odehrává v letech 1799 – 1868 a věnuje se prvním dvěma úspěšným generacím a počátečnímu budování budoucího impéria, které postupně získávalo bohatství, vliv a moc napříč všemi spektry podnikání (F. se začali nejdříve pohybovat v obchodních kruzích, později finančních, průmyslových, pak vstoupili i do politiky, sportu, umění a provozovali salóny pro nejvýznamnější osobnosti své doby). Floriové patří dodnes mezi známé a vlivné italské dynastie. Díky tomuto románu jsem se dozvěděla nebo připomenula si některé historické události, na začátku kapitol je navíc dějepisná vsuvka, která dává osobní historii rodiny do kontextu s důležitými událostmi.
1. díl se věnuje prvním dvěma generacím těchto nejdříve jen nemajetných přistěhovalců z Kalábrie, kteří se v kosmopolitním Palermu pokouší rozjet obchod s kořením a léčivými bylinami. Dva bratry tady čeká kromě tvrdé práce i vypořádání se s předsudky, se závistí, pomluvami konkurentů. Čeká je i pořádná dávka odříkání, pracují i na úkor svého volného času a osobních vztahů. (Těžký úděl padl zejména na Paola, který nejenom že vedl v počátcích obchod, měl i nepřizpůsobivou ženu, která se v novém bydlišti cítila vykořeněná a chovala k němu pro mě až nesympatický nevděk.) Dál vyzrazovat nebudu, jen podotýkám, že po trochu méně záživném začátku příběh chytne a děj se rozjede, byla by škoda mu nedat větší šanci a předčasně jej odložit.
Společenský román je sympatický v tom, že dává chvíli prostor podnikání, kterou mají na starosti muži, nevynechává ovšem ani ženské osudy. Mírně převažuje dokonce spíš vztahová část, dozvídáme se třeba, jak fungovalo čísi manželství, až jsem si říkala, jestli to nesklouzává do ženského čtiva. Ale není tomu tak. Hned jsou ženské radosti a starosti vyváženy těmi mužskými, obchodnickými, takže by se román mohl líbit i pár mužským čtenářům, i když nezapře, že byl psaný ženskou rukou a tenhle pohled převažuje.
Jak jsem už psala já i mé předchůdkyně, začátek může být trochu problematický. Velký podíl na tom má méně obvyklejší přítomný čas, v kterém je netradičně vyprávěný a musela jsem si na něj zvyknout. Občas se do vyprávění dokonce vkrade i čas budoucí, takže možná i pro to jsem prvních pár stran musela bojovat s pocity baví nebaví a občas jsem byla myšlenkami jinde. Nakonec si mě román získal a teď váhám mezi slušnými 3 až 4 hvězdami. Četby nelituju, kdyby byly všechny společenské romány psané alespoň na téhle úrovni, byla bych spokojená.

Mandlevest
06.01.2021 4 z 5

Zajímavá kniha, rodinná sága, popisující postupný vzestup rodiny Floriů na Sicílii. Kniha je zajímavá nejen formou (rodinné ságy mě prostě baví), ale i zvláštním stylem psaní, kdy 2 generace této opravdu existující rodiny velmi bohatých podnikatelů sledujeme jakoby ve střípcích událostí mezi nimiž plynou někdy i celé roky. Opravdu zvláštní, střídmý styl, docela čtivý, ale musíte si na něj zvyknout a nemusí sedět každému . Nedávám plné hodnocení , protože se mi místy kniha zdála trochu zdlouhavá. Ještě dodávám, že zde obálka dosti klame tělem a dle ní bych soudila, že půjde o romantiku a takové to "lehčí čtení". Chyba lávky, troufám si říct, že milovnice rodinných ság ve stylu Anne Jacobs,sáhnou-li po této knize, budou asi zklamané. Ale třeba taky ne :)). No a teď se těším na nějaký pěkný thriller! :-)

Tesset
03.01.2021 4 z 5

Hezký historický román z prostředí, které u nás není moc známé - za to palec nahoru. Jediné co mi moc nesedlo byl ten styl - jednak vyprávění v přítomném čase a pak ty věty. Zkrátka si myslím, že příběh o takové rodině, jakou jsou Floriovi, by měl být napsán čtivěji.