Dcery nové doby

Dcery nové doby https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421851/bmid_dcery-nove-doby-E8Y-421851.jpg 4 147 44

Sága jednoho století série

Příběh čtyř přítelkyň narozených kolem roku 1900 a žijících v Hamburku je bohatou rodinnou ságou odvíjející se na pozadí dvou světových válek a tragických německých dějin 20. století. Dcery nové doby jsou prvním dílem trilogie, která pokrývá celé 20. století. Po vydání knihy v roce 2016 se v Německu podle žebříčku časopisu Spiegel stala více než rok bestsellerem č. 1 a podobného úspěchu dosáhla i v Itálii. Její autorka Camen Kornová bývá označována jako „německá Ferrante“.... celý text

Literatura světová Romány Historie
Vydáno: , Prostor

Töchter einer neuen Zeit , 2016

Vašek56
01.12.2020 5 z 5

Tak tato kniha mě dostala. Jak nemám ráda takové ty holčičí knížky, tato byla výborná, rychle přečtená. Životní pouť čtyř kamarádek od cca 20let minulého století do konce druhé světové války. Náhled na předválečný a valečný Hamburg, na život "obyčejných Němců", hlavně žen, starosti i radosti, zklamání i zradu.
Těším se na další díl.
Kde byla Kathy po zradě do konce války? Dozvím se to?

bábuška
24.11.2020 4 z 5

Čtyři přítelkyně, Henny,Lina, Ida, Kathe. Je rok 1919, skončila 1. světová válka a nastal chaos, provázený hladem a celkovou bídou. Naše přítelkyně jsou však mladé a plné naděje, žijí v Hamburku, některé mají rodinu, jiné ztratily své blízké během války, ale perou se s tímto bídným životem a zase nad ním zvítězit. Ovšem pomalu a plíživě svět kolem nich začíná hnědnout, někteří z jejich známých se začíná s novou situací smiřovat a někteří i novou situaci podporovat a věřit jí. Následně se setkáváme s brutalitou vlastní příslušníkům gestapa a jejich pomocníků, mizením židovských obyvatel, křišťálovou nocí. I naše přítelkyně přicházejí o některé známé a kamarády, spolupracovníky i členy rodiny. Později zažívají i několik leteckých náletů na Hamburk, který se pomalu stává ruinami a konečně se dočkají i roku 1945. Jak je rozbité Německo, tak i jejich životy jsou v troskách, doutná v nich však jiskřička naděje na vybudování lepších časů pro ně samotné, jejich rozbité rodiny a hledání těch, kteří se jim v této ničivé době poztráceli. Kniha o mnoha stranách, měla by se číst hodně mez mladými jak u nás, tak i u západních sousedů. Abychom nezapomněli.

Katka2382
17.11.2020 5 z 5

No ze začátku se kniha četla trochu hůř,bylo tam velké množství postav a každou chvilku vyprávěl někdo jiný.Takže jsem se dost ztrácela.Pak s nástupem války je kniha trochu čtivější i děj lépe a rychleji plyne.
Tak a teď se pustit do druhého dílu,tedy až nám otevřou knihkupectví:).

Marcela52
06.10.2020 5 z 5

Kniha mě zaujala civilním líčením jednotlivých osudů čtyř mladých žen, které prožívaly, každá po svém, složitou dobu mezi dvěma světovými válkami. Autorce se podařilo podat svědectví o životě německých žen, které se musely vypořádat s velmi obtížnými situacemi, bez zbytečného sentimentu. Už jsem přečetla hodně knih , které se zabývají nástupem fašismu, ale v málokteré je tak sugestivně popsána celospolečenská nálada, jako v tomto románu. Pokračování tohoto fascinujícího příběhu si určitě ráda přečtu.

swon
02.10.2020 3 z 5

Mám ráda knihy, jejichž děj je zasazen do meziválečného Německa. Člověk už přečetl hromady knih o hrůzách v koncentračních táborech, přiznávám ovšem, že i život každodenních Němců je literárně přitažlivým tématem.

Jenže, ono tahle kniha prostě nebyla nijak speciální, zásadně jiná, šokující, tvrdě otevřená. Vypravěčský potenciál jistě měly děsivé nálety spojenců na Hamburk, ty byly náležitě popsány a to bylo vše. Kde je to napětí? Ta tragédie a utrpení? Neříkám, že o tom toužím zvrhle číst, ale právě zde mohla autorka ukázat, jak moc si obyčejní Němci vytrpěli. Nehledě na to, že vždy je nesmírně zajímavou linkou děje plíživý nástup nacistů k moci - i toto téma bylo vykresleno dost povrchně.

certik003
02.10.2020

Čtivě napsaný popis nástupu nacismu v Německu, život za války a po jejím ukončení. Nemůžu si ale pomoct, knížce něco chybělo, abych byla úplně spokojená. Autorka ji ale ukončila tak, že nejde sáhout po pokračování.

maryzka
16.09.2020 5 z 5

Nad knihou nebo spíš je to / bude trilogie jsem musela přemýšlet. Říkala jsem si, že první díl zaslouží plný počet hvězdiček, druhý méně. V tomto díle byl vlastně popsán život žen ,, nového století " jak zaznělo v jednom českém filmu pro pamětníky i když se ještě i když okrajově zamotá 1.světová válka, která se mladých děvčat moc nedotkne. Spíš se společenské události mění až když je jim 20.- let. I když mi to připadá, že nějak 2. světovou válku prožijí v nějaké vzduchové bublině, kromě jedné, která přežije koncentrační tábor. Kniha nebo spíš obsah knihy je 50. let kdy zjišťují s údivem jak se mění svět. Ale kniha se čte docela čtivě.

Kris.Tyna
11.09.2020 4 z 5

Čtivé, chytlavé, zajímavé - myslím, že málokdo si uvědomuje, že ne všichni Němci válku chtěli, že i Němcům zásadně ovlivnila životy - a ne nutně v dobrém, že i v Německu byli lidé, kteří také přišli o rodinu, přátele, domovy. Hodně knih, které se dotýkají druhé světové války, je psaná z pohledu vojáků nebo jiných národů (ať už Židů, Čechů, Poláků..), takže z mého pohledu to bylo příjemně osvěžující a zajímavé. Rozhodně bych ale tuto tetralogii nesrovnávala s Geniálními přítelkyněmi. Jak tu bylo už zmiňováno,tento příběh nejde do hloubky, nevykresluje tolik psychologii a charakteristiku postav, ale tím bych mu určitě nesnižovala hodnocení, za mě pro nadcházející podzimní večery vřele doporučuji :)

sadlo
15.08.2020

Výborně se tato kniha čte. Kdo má rád knihu Údolí rozhodnutí od spisovatelky Davenportové, nebo knihy / trilogii/ B. Bradfordové-Zámožná žena,... ., Zmrzlinová královna- Gilmanová S., sáhněte po Dcery nové doby.

Doksik
06.08.2020 5 z 5

Výborná kniha. Krásně čtení. Těším se na další díly.

marca_m
31.07.2020 3 z 5

Tento román je často srovnáván s Geniálními přítelkyněmi, skutečně však nejde do takové hloubky a podstaty ženství jako Ferrante. Očekávala jsem hlavně hluboký vhled do milieu meziválečného Německa, což je nesmírně zajímavé časové a místní pozadí, s velkým románovým potenciálem, ten však bohužel zůstal nevyužit. Žádný hluboký vhled do různých struktur společnosti či lidských charakterů, které se vypořádávají s dějinnými bouřemi, bohužel nepřináší.

hannina
21.06.2020 4 z 5

Doba mezi válkami a druhá válka - životní osudy několika Hamburčanů..... mnoho Němců toho ukřičenýho skrčka nemuselo a přece se stal Vůdcem....... dobře se to četlo. A zase malé historické okénko. Tentokrát vhled do obyčejných životů vláčených vypjatými dějinami.

SilvieK001
07.06.2020 5 z 5

Moc se mi to líbilo! I ten pohled z druhé strany... ale zivotní příběhy jsou popsány tak živě a uvěřitelně, že jsem se opravdu ocitla v příběhu. Myslím, že i velmi dobrý překlad. MOC se těším na další díl...

lencin
06.04.2020 4 z 5

Líbilo se mi,ale moc nechápu, proč je kniha srovnávána s knihou Geniální přítelkyně. Zde je výborně popsaná meziválečné období v Německu a jsou zde příběhy čtyř zajímavých žen, ale ta hloubka,která byla u E. Ferrante zde podle mého názoru chybí.

cérka
05.04.2020 4 z 5

Výborná kniha, která by mohla být ještě lepší (a určitě o hodně stránek delší) kdyby ji dokázala autorka dokonale propracovat.
Příběh čtyř německých žen, mnohdy až neskutečně skutečných, jakoby doopravdy žily.
Líbila se mi rozpracovanost jejich povah i nálad.
Líbila se mi možnost nahlédnout do rodinného i pracovního života německých žen.

Vadili mi velké časové posuny v ději.
Vadilo mi statika postav. Jak ráda bych se s hrdinkami vydala na venkov, opatřovat si zásoby jídla. Více nakoukla do práce na klinice, blíže poznala některé (mnohdy záporné) postavy, práci odbojových organizací, ale i hrůz vězení a pracovních táborů.
Válečným letům bylo věnováno velmi málo prostoru, proč?
Vždyť knihu, Dcery nové doby, jsem si vybrala proto, abych lépe pochopila německou povahu a národ. Národ, který pomohl rozpoutat hrůzy druhé světové války se všemi jejími následky.

Možná se některá z hlavních hrdinek bude v příštím díle více věnovat vzpomínkám a tak na spoustu otázek dostanu ještě spoustu odpovědí. Možná, uvidíme.

MaximumRide
03.04.2020 5 z 5

Nic tak poutavého jsem dlouho nečetla! Kniha, i přes spousty postav, se četla plynule, vtáhla Vás do příběhu všech 4 žen i jejich rodin. Srovnání s Ferrante není úplné přesné. Oproti ní neměli postavy tolik prostoru na své myšlenky. Naopak. Děj ubíhal, co bylo potřeba, bylo napsáno, žádné sáhodlouhé proslovy...S hrdinkami jsem jejich příběh prožívala, bylo zajímavé nahlédnout do života Němek a do jejich pohledu na válku. Konec je velmi otevřený, těším se další díl! Za mě naprostá 5* kniha, která Vám zůstává v hlavě i dlouho po dočtení...

douchova11
22.03.2020 5 z 5

Poutavě napsaná kniha plná zvratů a napínavých situací. Atmosféra meziválečného Německa je tak dokonale popsaná, že jsem se při čtení cítila součástí tohoto světa :-))). Těším se na další část.

666
19.02.2020 4 z 5

Velké zklamání. Kniha se velmi dobře četla, ale klouzala jen po povrchu. Takové kvalitnější čtení pro ženy.

skalek
17.02.2020 3 z 5

Stalo se mi to už u druhé knihy....Tato kniha se strašně táhla a nebylo možné se jí prokousat....až po stranu cca 300, tam začala být čtivá a byla jsem zvědavá jak to dopadne ....i když člověk z historie asi ví, jak....Hodně obtížná byla i orientace ve velkém množství postav, které se rychle střídaly.
Kniha popisuje život obyčejných Němců za 2.sv.války...a utvrdila mě v tom že lidé jsou na světě všude stejní...a každý chce pro svou rodinu a okolí jen to nejlepší....Někdy je jen otázka, za jakou cenu....

Vojslava
15.02.2020 5 z 5

Tak tenhle první díl další ságy mne uchvátil tím, jak nekompromisně vtahuje do dějové linky. Žádné okliky, leckteré okolnosti načrtnuté jen zmínkou, malým odrazem, charaktery jsou kresleny jasnými črty krátkých slov a nedořečených vět... a zbývá spoustu prostoru na domýšlení toho, co se v mezičase mezi kapitolami stalo. Otevřený konec nebyl sice z nejkvalitnějších, které jsem kdy četla, ale vzít do ruky další díl bude povinnost!