Dcery nové doby

Dcery nové doby https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421851/bmid_dcery-nove-doby-E8Y-421851.jpg 4 149 44

Sága jednoho století série

Příběh čtyř přítelkyň narozených kolem roku 1900 a žijících v Hamburku je bohatou rodinnou ságou odvíjející se na pozadí dvou světových válek a tragických německých dějin 20. století. Dcery nové doby jsou prvním dílem trilogie, která pokrývá celé 20. století. Po vydání knihy v roce 2016 se v Německu podle žebříčku časopisu Spiegel stala více než rok bestsellerem č. 1 a podobného úspěchu dosáhla i v Itálii. Její autorka Camen Kornová bývá označována jako „německá Ferrante“.... celý text

Literatura světová Romány Historie
Vydáno: , Prostor

Töchter einer neuen Zeit , 2016

kopeceli
27.03.2024 2 z 5

Kniha mne zklamala. Tak fádní, povrchní... Jednotlivé příběhy postav byly vždy utnuty a najednou v dalším odstavci neoddělený se odehrával jiný příběh, což působilo zmatečně. Také "povinná" korektnost působila násilně, nepravděpodobně, měla jsem pocit, že chybělo málo a císař by byl černoch. Je mi líto, ale pro mne tato četba byla dřina.

bookfan
16.02.2023 3 z 5

Mnohé z toho, co bych chtěla ke knížce sdělit, je zde již napsáno. Obdobně jako jiné čtenářky ji hodnotím jako systematicky vystavěnou, ale bez "přidané hodnoty", bez záblesků geniality a originality. Proto bych ji nepřipodobnila ke Geniální přítelkyni Eleny Ferrante. GP byla divokým uragánem, směsicí přátelství a nenávisti, emocionálním šílením jihoevropských temperamentů. Dcery nové doby jsou fungující německý stroj, který nezklame, neurazí ani nenadchne. Knížka se četla dobře, ale vytvořit si k hrdinkám a hrdinům silnější vztah se mi nepodařilo. Snaha zakomponovat různorodé postavy za účelem poutavosti příběhu byla očividná - židovka, komunistka, lesbičky, nacista, ... pohledů do duše hrdinů a hlubších úvah pomálu. Nicméně atmosféra tehdejší doby byla vykreslena poměrně poutavě, a to byla pro mě hlavní kladná stránka prvního dílu. V tuto chvíli nemám však vysloveně chuť si přečíst druhý díl, i když závěr zůstal z části otevřený. Přece jen volného času je málo, stránek knížky mnoho, a mám pocit, že existují knížky, které mi nabízejí více čtenářských rozkoší.

pedroK
05.12.2022 4 z 5

Hezké čtení, obklopí vás atmosféra starých časů a osudů. Naštěstí druhá sv. válka není popsána příliš detailně, takže se z toho nestane smutné, kruté drama, jakým ta doba ve skutečnosti byla.

Helenan77
14.09.2022 3 z 5

Čekala jsem víc. Ale bavil mě Hamburk na začátku 20. století. Neseděl mi styl vyprávění. Nevěrohodné dialogy, klišé střídá klišé a patos. Byla místa, která mě bavila, ale to bylo způsobeno nečekanými zvraty. Pustila jsem se ale i do dalšího dílu.

Ayame420
20.06.2022 3 z 5

Knihu jsem přečetla celou, přestože jsem měla často chuť to vzdát kvůli totálním zmatku ve vztazích mezi postavami. Tak se to bohužel vezlo až do konce. Ale jsem ráda, že jsem se k tomuto příběhu dostala.
Jinak naprosto skvěle vytvořená atmosféra tehdejší doby, což oceňuju nejvíce!

Mandarinka89
25.04.2022 5 z 5

Já se vůbec neboj celou sérii hodnotit naprosto skvěle. Trochu jsem se bála, jaké to bude, ale mě to nadchlo. Moc se mi líbily vysvětlivky na konci a taky na začátku přehledně ražené osobnosti, když začínáte další díl. Hezky členěné byly i kapitoly, na kratší sekce, což pomáhalo tomu, že se mi to i fajn četlo. Trochu jako minus vidím to, že se skoro všichni dožili poměrně vysokého věku a taky to, že v tom posledním díle, ty rozhovory a události mnohdy "neodpovídaly" tomu, že to prožívají tak stáří lidi. Ale jako nebyl to pro mě až takový problém a celkový dojem za mě výborný.

adela2316
12.04.2022 5 z 5

Knihu jsem četla docela dlouho, párkrát jsem se musela vrátit, abych si některé věci ujasnila, ověřila. Trochu obtížné pro me bylo docela velké množství jmen, např básníků, ale i názvy obchodů, ulic apod. Nemecky neumím, takže jsem to těžko louskala.
Příběh se mi líbil, těším se moc na další díly. Hlavní postavy byly vesměs sympatické, matka Henny- Else malinko min. Taktéž u druhého manžela Henny jsem cítila zádrhel. Líbilo se mi, že Rudi zjistil, kdo je jeho otec a vlastně i matka.
Fascinuje mě, jak se příběh vyvíjí v době, kdy se k moci dostali nacisti. Jak se lidé mění. A co dokáže udělat dobře mířená propaganda. Jak se může stát, že se člověk odvrati od kolegy, souseda jenom pro to, že je Žid?
Knihu budu určitě doporučovat, toto téma je potřeba neustále připomínat.

Amanita
31.12.2021 4 z 5

V podstatě poklidné vyprávění o životě čtyř mladých žen v meziválečném období a v době 2. sv. války , které se vzájemně znají, nebo se v průběhu děje seznámí. Je zde i řada dalších, podle mě neméně důležitých postav, které patří do života hlavních hrdinek, nebo do něj vstoupí a obvykle v něm již zůstanou... osobně jsem si mnohem více oblíbila mnohé z těchto "vedlejších" postav, zejména pak mužských. Kniha se mi četla velmi dobře a s chutí snahám po druhém dílu.

los
21.12.2021 2 z 5

před časem jsem se pokoušel začíst do obdobných "ženských" ság, koncipovaných na mnoho dílů (Geniální přítelkyně od Eleny Ferrantové, Šikmý kostel od Karin Lednické, ...), a ani tentokrát mě autorka (Carmen Kornová) nepřesvědčila, abych otevřel navazující svazky; čtenářsky jsem nalákán na dobovými reáliemi napěchovaný fikční svět, ale výsledkem je jen další ze stovky variant planého plácání o univerzálních "ženských" problémech

Hasmi
07.12.2021 3 z 5

Neurazí, nenadchne. Povrchní popis životních osudů několika kamarádek a osob s jimi spjatých. V anotaci se píše o příběhu čtyř přítelkyň, ale já bych řekla, že spíše známých. Vztahy mez nimi určitě nebyly cizí, ale jejich vzájemné přátelství bylo popsáno tak nějak studeně. V celku to pro mě bylo nesnadné čtení - dost povrchní na to, abych četla pomaleji a více přemýšlela a na druhou stranu děj dost nezáživně popsaný, abych se do knihy dokázala "zažrat". Nejsem si jistá, nakolik kvalitu knihy snižuje překlad, ale některé navazování vět mi přišlo velmi nesouvislé. Ačkoliv má kniha otevřený konec, další díl se zatím číst nechystám.

brabofka
30.09.2021 5 z 5

Je zajímavé sledovat příběh 4 žen a jejich rodin, vzájemně propletených, na pozadí dějin. Jen škoda že vše bylo bráno trochu povrchně, a "letem světem". Navíc ve druhé třetině se to jaksi zadrhlo, a trochu to skřípalo, než se děj opět na posledních pár desítek stran rozjel. Ani nemůžu říct, že končí velkým finále. Najednou, tak jak to opět "jelo", KONEC. Byť s malými připomínkami ale dávám 5* jdu na druhý díl.

VendulaB
06.07.2021 4 z 5

Příběh se odehrává ve 20.-40. letech v Hamburku, je tedy předem jasné, jak se bude vyvíjet. Úsměvně působí potřeba autorky vykreslit zde všechny myslitelné lidské osudy té doby - nacista, komunista, svobodná matka, bezdětná žena, bohatá rodina, chudá rodina, homosexuálové, židé, smíšené manželství... Je to trochu na sílu a vede to k tomu, že jejich životy působí trochu zkratkovitě. Přesto se kniha se čte dobře a rychle.

Noisette73
16.06.2021 5 z 5

(SPOILER) Skvělá i když těžce napsaná kniha.
Pořád mi asi Lina byla nejmilejší, Hanny mi něčím lezla na nervy, pořád vykládala jak Luda milovala a pak se vdá znovu, vykládá, že nechce krom Marike další děti, lup ho a má další dítě...
Ten lesbický vztah jedné z hrdinek, aby nechyběl...
My v každé knize musíme mít vzorek nějaké menšiny, aby byla kniha úplná? Neříkám někam se to hodí a dokresluje to děj, ale tady? Tady autorka vyhověla požadavkům, jinak si to neumím vysvětlit. Jinak kniha zřejmě utrpěla na překladu.
Ale historicky velice přesná a propracovaná.

Madelisi
15.06.2021 5 z 5

Báječné. Připadá mi, že německá hyperinflace je strašák pouze v našich zdrojích. Zde si ji člověk téměř ani nevšiml.

Pěkné, lehké čtení. Každá postava mě bavila, sice někdy jsem měla pocit, že se občas chovají jako blbci, nebo že seznámení některých postav bylo pouze zásahem autorky, ale to mi vůbec nevadilo.

koppy
29.05.2021 4 z 5

Na knihu jsem se moc těšila, i když mě trochu odrazovalo ne příliš dobré hodnocení. Začátek byl pro mě trochu nezáživný, hodně postav a rychlé střídání děje. Za půlkou mě naopak toto rychlé střídání začalo bavit, kniha měla spád, k čemuž určitě přispělo i historické období. Opravdu nebyl problém napasovat roky 1919 až 1948 do 389 stran. Na začátku jsem nevěřila, ale to jde, aniž by z příběhu nebyl nesmysl, ale autorce se to povedlo. Oceňuji i vysvětlivky na konci knihy, které omůžou osvětlit třeba řadu místních reálií. Takže já jsem velmi mile překvapena a potěšena. V knize není nic neuvěřitelného, na co by chtěl autor za každou cenu nalákat čtenáře. Tohle se opravdu mohlo stát.

TeraBla
25.05.2021 4 z 5

Čtivě psaný příběh hamburských obyvatel v období mezi válkami. Dalo by se říci, že je to spíše kniha o ženách pro ženy. K Eleně Ferrante bych autorku nepřirovnala, přeci jen Elena píše trochu jinou stylistikoua jazykem. Zpočátku mi vadil styl psaní rozdělený na krátké odstavce. Měla jsem pocit, že musím číst hrozně rychle a ve spěchu. Ke konci, kdy děj gradoval, to bylo naopak k podtržení atmosféry. Všechny hlavní přátelské postavy jsem si oblíbila a těším se na další díl.

maryska09
29.04.2021 4 z 5

Dobře napsaná, čtivá kniha, která ukazuje strašnou dobu nástupu nacismu a druhé světové války z pohledu obyčejných Němců. Občas jsem přemýšlela, o které postavě zrovna čtu a na jakémjsem místě, ale i tak se dalo v ději poměrně dobře orientovat. S druhým dílem váhám, možná mi stačil tento, jako uzavřená kniha.

Kaja1
09.04.2021 3 z 5

Příliš mnoho jmen, názvů ulic a institucí. Nicméně jsem zvědavá jak se budou osudy hrdinek dál vyvíjet.

Terezz1
02.01.2021 4 z 5

Do čtení této knihy se mi moc nechtělo, ale musím říct, že mě příjemně překvapila. Začátek byl slabší, ale problémy s množstvím postav jako předchozí hodnotící jsem neměla, všechny byly jasně definované. Ačkoliv by mě po napínavém konci zajímalo, jak se budou osudy postav vyvíjet, druhý díl si nejspíš nepřečtu. Kniha pro mě byla čtenářsky atraktivní díky zasazení do období kolem druhé světové války,což již první díl vyčerpal.

Kopretinka784
03.12.2020 1 z 5

Asi jsem nečetla v pravou dobu nebo nebylo dost času na začtení, nevím. Kniha mi prostě nesedla. Děj zajímavý, ale spousta postav mě zahltila. Než jsem si zařadila kdo ke komu patří, mluvilo se zase oněkom jiném. Říkala jsem si, že to dám, podle komentářů skvělá kniha. Síly vydržet mi dodal komentář, že se prý to rozjede až kolem 300 strany. Bohužel. Pro mě se to nerozjelo. Snad někdy příště.