S písní kolem světa

S písní kolem světa https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42901/s-pisni-kolem-sveta-yxO-42901.jpg 4 25 9

Autobiografický román vypráví příběh kandidátky noviciátu rakouského kláštera, která je v době meziválečné vyslána řádem, aby nahradila učitelku a vychovatelku v početné rodině ovdovělého námořního kapitána, potom se však napřání dětí a se svolením řádu za kapitána provdá, přičemž někdejší koníček celé rodiny, zpěv písní a zejména vážné vokální tvorby, se v kritických chvílích předválečných změní v zaměstnání, a tak se zrodí Trappova rodina zpěváků. Hluboce nábožensky orientované vyprávění líčí potom dobročinné turné této rodiny Evropou v době předválečné a Amerikou v době válečné.... celý text

Žánr:
Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: , Vyšehrad
Originální název:

Trapp Family Singers , 1949


více info...

Komentáře (9)


mirektrubak
mirektrubak
07.08.2023 4 z 5

"Mnoho lidí ztratilo víru v Boha, poněvadž dříve ztratili víru v člověka. A opět mnohý našel svou víru v Boha, protože se setkal s dobrým člověkem, který zbavil jeho srdce hořkosti."

Když jsem se o příběhu baronky Marii Augusty Trappové poprvé dozvěděl při večeři u otců premonstrátů, učinil jsem si pro sebe mentální poznámku, že bych si knihu jejich vzpomínek rád přečetl. Ale nečekal jsem, že budu mít příležitost tak brzy, že na audio verzi knížky záhy narazím v archívu webu rádia Proglas (mimochodem: je tam trvale k dispozici, hezky načtená!).

Samotný příběh Marie je vlastně jednou nekonečnou reklamou na pokornou lidskou důvěru v Boží milosrdenství a na Boží prozřetelnost. Ale také na lidskou houževnatost a podnikavost - Trappova rodina nečeká na Boží dary s nataženými dlaněmi, ale svojí vlastní vynalézavou aktivitou a nezlomnou vůlí jsou nádherným dokladem toho trochu zprofanovaného "Přičiň se a Pán Bůh ti pomůže". Byla to radost, poslouchat vyprávění paní baronky o síle rodinného přátelství - tak plné skromnosti a vzájemné péče -, které nakonec všechno překoná.
Jo, bylo to na můj vkus někdy trochu patetické (někdy trochu hodně :-), někdy nám baronka docela přehrává, ale jejímu širokému srdci nešlo odolat - často jsem se přistihl, jak se při poslechu jejich vážných i nevážných příhod pro sebe usmívám.

Ivka1978
Ivka1978
03.10.2018

Tato kniha mě velmi oslovila. Člověk má pocit, že mu nesmí nic uniknout, že musí mít to či ono. Zde jsem si uvědomila, jak malicherný je postoj člověka. Že toho pravého si nevážíme. Obdivuji sílu a jednotu této rodiny. To už se dnes tak moc nevidí. Kniha se mi moc líbila, velmi ovlivnila můj postoj k životu.


madem
madem
28.07.2018 5 z 5

Nejdříve jsem viděla film Za zvuků hudby a chtěla jsem se dozvědět více o rodině Trappových.
Kniha nás seznamuje s kandidátkou v klášteře Marií, u které si představená v kaldeře není jistá jejím posláním. Tak ji na rok pošlou ke kapitánovi Trappovi a jeho šesti dětem jako vychovatelku.
Kapitán je vdovec a jeho život se zdá smutným, i děti neznají hry a radost. Marie je seznamuje s radostí, hrami a zpěvem.
Po roce se měla Marie vrátit zpět do kláštera a složit sliby. Místo těch řeholních složí slib manželský.
Film končí jejich útěkem přes Alpy z okupovaného Rakouska. Kniha pokračuje jejich životem v Americe.
Celá kniha je velmi milá a pozitivní, přináší radost do všedních dní.

bábuška
bábuška
23.02.2017 5 z 5

I kdysi nastudování muzikálu v Karlínském divadle bylo vynikající, a film s Petulou Clarkovou si občas pustím. Je to krásný příběh.

babicka_amalka
babicka_amalka
18.02.2017 5 z 5

četla jsem několikrát; nejen, že je kniha čtivá, ale především příběh je velmi silný a způsob, jakým se potýká celá rodina s osudem, obdivuhodný;

peta5472
peta5472
22.08.2016 5 z 5

Film ,,Za zvuků hudby" byl tak krásně zpracován, že jsem si musela přečíst tuto knihu. Překvapil mě její příběh a moc ráda se k ní vrátím.

beatleska
beatleska
14.06.2016 3 z 5

Příjemné čtení.

lidunka1
lidunka1
04.02.2016 5 z 5

Jedna z nejradostnějších knih, jaké jsem kdy četla. Občas se k ni vracím.

kika 13
kika 13
24.01.2013 3 z 5

Zfilmováno.Dobře psaný a čtivý příběh.

Štítky knihy

náboženství kláštery, opatství vývoj a výchova dětí křesťanská výchova autobiografie

Autorovy další knížky

Maria Augusta Trapp
americká, 1905 - 1987
1971  89%S písní kolem světa
2003  80%Spievaj v mojom náručí

Kniha S písní kolem světa je v

Právě čtených1x
Přečtených28x
Čtenářské výzvě5x
Doporučených4x
Knihotéce11x
Chystám se číst8x
Chci si koupit2x