Růženky

Růženky https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/384986/bmid_ruzenky-K5n-384986.jpg 4 523 142

V budoucnosti, tak blízké a skutečné, že se může odehrávat v tomto okamžiku, se stane něco podivného. Když ženy usnou, obalí se jemnými sítěmi a znehybní, takže připomínají kokon. Pokud je někdo probudí, nebo se pokusí protrhnout síť zahalující jejich tělo, ženy se rozzuří a reagují nesmírně násilnicky. A když spí, odebírají se kamsi do neznáma... Muži v našem světě zůstali opuštění a musejí si nějak poradit sami. Avšak jedna žena, záhadná Evie, je vůči spavé nemoci imunní. Je ta nemoc požehnání nebo kletba? Je Evie medicínskou anomálií, kterou je třeba studovat, nebo je to démon, kterého je třeba zabít? Děj Růženek je zasazený do malého městečka v zákoutí Apalačských hor, v němž se nachází ženská věznice, a ta v tomto provokativním a strhujícím románu, který napsal Stephen King spolu se svým synem Owenem, sehraje zásadní roli.... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Sleeping Beauties , 2017

orinka3
29.02.2020 2 z 5

Moc jsem se snažila. Můžete mi věřit. Původní nápad se mi zdál nadějný a vývoj napínavý. Jenomže...tak, jak se šířila ona bílá pavučina na tvářích usínajících žen, stejně tak se šířilo množství zbytečných slov v románu. I řekla jsem si "uf, co je moc, to je moc", stačilo - a kvůli veškeré té americké velkohubosti mě nakonec přestalo zajímat, jak to všecko dopadne. Ostatně, sedím si tu bděle u noťasu a píšu, že se to nepovedlo, tak to byl zase stejně jenom další Kingův výmysl. :)

sarekaslukova
25.02.2020 4 z 5

No možná kdyby byla o pár stránek kratší a děj příběhu se tolik netáhl, tak by to bylo o dost lepší. Ze začátku jsem se nemohla vůbec začíst, prostředek knížky byl naopak opravdu napínavý, že mi kniha nešla odložit, ale finální konec se mi opět nelíbil.

Mlikova
22.02.2020 3 z 5

Tak třetina knihy mě bavila, pak pořád dokola a nuda, proskákala jsem na konec, abych věděla, jak to dopadlo... Spíš zklamání.

mclenin
03.02.2020 3 z 5

Nie je to zlá kniha, skôr lepší priemer, ale vzhľadom na to, že od Kinga som zvyknutý na vyššiu úroveň, hodnotím 3*. Stretol som sa s názorom, že je cítiť, že knižku písali dvaja autori, hoci z jednej rodiny, no vraj je cítiť kvalitatívny rozdiel v jednotlivých častiach : ja som ten dojem nemal. Forma je taká typicky Kingovská : chvíľu trvá prelúskať sa úvodom, no s pribúdajúcimi stránkami pohlcuje čitateľa čím ďalej tým viac a napokon sa mu (zväčša) odmení fatálnym koncom, hovorím zväčša, nakoľko v tomto prípade fatalita mierne ustupuje. Obsah je skôr mysteriózny než hororový (ako to už v novších Kingovkách býva), myšlienkovo podnetný, no nemyslím si, že nejak zvlášť objavný a prevratný. Tiež som mal miestami problém s množstvom postáv, ktoré bez menoslovu niekedy nebolo možné ustriehnuť, na tomto fronte to Kingovci trochu prestrelili. Ale inak celkom fajn čítanie na (nejedno) nedeľné popoludnie.

MonikaV
25.01.2020 5 z 5

Za mě perfektní práce, mnoho postav, ale vše do sebe zapadlo, paráda.

Janniska
24.01.2020 5 z 5

Fantasy román...Byl to King a nebyl to King.Trochu předvídatelný , přesto briskní.King (teď který?) je mistr slova.I přes předvídatelnost děje se čte skvěle a je napínavý do poslední tečky.Jasně,už to tady bylo, ale proto ho milujem :-) aspoň já ...

Nelasek
18.01.2020 5 z 5

Po předchozích, většinou negativních komentářích jsem přemýšlela jestli se mám do knížky pustit, ale nakonec jsem ráda, že jsem ji přečetla, mě se líbila.

Pigface
08.01.2020 5 z 5

O tom, že Stephen King je moje srdcovka není nutný pochybovat. Je a basta. Proto jsem v následujícím komentáři podjatý. Přiznávám to a rád. Teď k věci.
Co mne u jeho románů fascinuje je způsob, jak dokáže namontovat nadpřirozeno do reálného života. Jako tu nejprostší věc na světě. Jako by tam vždycky byla. Čtenář návnadu zbaští i s navijákem a považuje nadpřirozeno za neodmyslitelnou součást příběhu a nepozastavuje se nad něčím, co nemůže být, co jeho pragmatická mysl jindy odmítá přijmout.
Nejinak tomu bylo i v příběhu Růženek. Rozmáchlý popis prostředí i postav nevadí, protože je popsán s lehkostí autorovi vlastní. Děj nenudí, od prvních kapitol nasadí tempo rozjetého japonského rychlíku a není tu zbytečných kolejí nebo zastávek.
Růženky jsou rozhodně nejgenderovatější Kingovo (Kingovic, abych nezapomněl na synátora) dílo a je pozoruhodné, jak se chlapi při psaní dokázali vcítit do duše ženské poloviny lidstva a jak trefně vystihli, že chlapi jsou z Marsu a ženy z Venuše. V několika větách jsem poznal i svoje chlapské (zlo)zvyky (aby bylo jasný - je to o tom prádle, povalující se občas různě po bytě, nic víc v tom nehledejte...myslím).
Zlo může mít nepočítaně podob, v Růženkách krystalizuje rychle a nekompromisně, požírá okolí a prostupuje vším a všemi. Je to pak ta hezčí polovina lidstva, která vrací svět do správných(?) kolejí. Neboť války se mohou vést kvůli ženám, ale vedou je muži. Je to poněkud zjednodušené, ale v drtivé většině platné.
Já byl s knihou spokojen a díky hektičnosti předešlého období jsem nestihl Růženky zaplést do loňské knižní výzvy. Proto jsem je v nouzi zařadil do únikového 20. tématu Výzvy letošní :)

Princezna22
06.01.2020 3 z 5

Rozhodně nejslabší kniha ... Ja se u druhé části začala tak šíleně nudit,že jsem knihu ani nechtěla dočítat ,ale nějak jsem to dala....za mě rozhodně zbytečných 300stran příběhu ,nemuselo to tam ani být .. Pokud porovnám delší knihy od spisovatele tohle bylo podle mě moooc natáhlé.... Jinak nápad dobrý. Když spím tak mě nebudit nebo Vám to se neříká.

Luky958
05.01.2020 2 z 5

Na Knížku jsem se celkem dost těšil už jen kvůli popisku, ale bohužel od Kinga jsem jich už pár měl a tato byla asi ta nejslabší :/ příliš mnoho postav a děj celkový mě příliš nebavil ...

Mirilis
04.12.2019 3 z 5

Kinga mám velmi řada. Ale tato knížka se mi četla blbě. V postavách jsem se ztrácela, bylo jich hodně. Pořád jsem přemýšlela ktera je ktera. V polovině knížky jsem myslela, že nedočtu, kousla jsem se a dočetla, ale patří mezi slabší.

oblakaknih
10.11.2019 2 z 5

Tohle bude těžké, protože jsem od knihy opět očekávala víc.
Byla jsem nadšená z námětu knihy, který je velmi originální, ale (z mého pohledu) nedostatečně zpracovaný.
První problémem pro mě byly postavy. Bylo jich prostě příliš. Na začátku knihy je sice seznam, kde je uveden jejich věk, povolání, i některé vztahy, ale v jejich příbězích jsem se přesto ztrácela. Navíc dostalo dost postav příliš mnoho prostoru, každou chvíli byla pozornost věnována další a další postavě, takže ani nebyla možnost si nějakou oblíbit.
Kniha se četla dobře, ale pomalu, což přičítám obsáhlosti. Byla tam neskutečná spousta zbytečných informací.
Děj. Achjo. Dělo se toho moc, ale když se nad tím člověk zamyslí, tak se vlastně nestalo vůbec nic.
Po tom, co ženy usnou, zůstávají muži ve městě sami. Bylo docela zvláštní, jak málo dalších mužů potkali.
Kniha je rozdělena na tři části, nejvíce mě bavila první, ty zbylé jsem si tolik neužila.
Moc se mi líbilo, jak se se situací dostávaly na povrch pravé tváře postav.
Toto neměl být můj první King, ale naštěstí vím, že si zaslouží další šanci.
Obálka se povedla, skvěle vystihuje děj.

jolana9997
04.11.2019 5 z 5

Tak já bych chtěla jít spát a kdo mě probudí, toho zabiju.

Shaxx
01.11.2019 4 z 5

3,5*.
Byla jsem natěšená, jako na každého Kinga. Nádherný obal, lákavá anotace...Ale problém s touhle knihou je, že obsahuje cca zbytečných 300 stran.
On King někdy rád natahuje, ale tohle byl extrém. Nevím, nakolik se na tom podílel jeho syn, ale těch 300 stran bylo vyplněno naprosto nezáživným obsahem, vše by se vešlo na standardních 350 stran. Navíc, kniha obsahuje pár překlepů, což taky kazí dojem ze čtení.
Věřím, že se z toho dalo vytřískat víc.

kolacky
20.10.2019 5 z 5

To by mě nenapadlo, že Kingovic kluci budou takhle moc kopat za ženský... A že to těm šovinistům dávali pěkně sežrat. Nejsou všichni chlapi Don Peters nebo Eric Blass, jasně. Ale, budu za potvoru, skoro každý by tu a tam potřeboval řekněme po nose, když už ne za vyučenou. NE takhle moc, ovšem. Ale...
Za mě pěkné, Kingovi.

caroline.aiko
18.10.2019 5 z 5

Růženky byla jedna z knih co se Kingovi vážně povedla, příběh se četl prakticky sám. jedna z mála věcí co bych asi knize vyčetla, tak to, že se tam ke konci vyskytovalo až moc jmen a postav a chvilkami jsem byla zmatená kdo je kdo a kdo je na jaké straně. jinak velké plus za to, že se tam hodně vyskytovali doplňující informace a detaily, které dávaly příběhu reálný nádech. podle mně stojí za přečtení.

uzasna
11.10.2019 1 z 5

Uff tak toto bola asi prvá Kingovka ktorú som nedočítala a to King je môj veľmi obľúbený spisovateľ. Nápad dobrý, začiatok fajn a potom už len nudenie, zívanie, ošívanie sa ... Postavu som si neobľúbila ani jednu a nieže by sa z toho množstva nedalo vyberať. Bolo ich tam viac než dosť. Až veľa. Bohužiaľ ma vôbec nezaujímalo ako skončia a či niekedy s tým zaspávaním skončia alebo sa zobudia a zožerú všetkých mužov na svete , alebo len zostanú spať navždy. Za mňa slabota za 2* ale len preto že Kingovky veľmi ľubim.

bialbog
04.10.2019 2 z 5

Neviem, či to bolo tým, že knihu pisali dvaja, ale za mňa sklamanie. Predvídateľný dej, kopec politicky korektných sračiek, snaha za každú cenu kopnúť si do bielych, policajtov, Trumpa a postavy, ku ktorým som si nevytvoril vzťah. Dvadsať rokov po prečítaní Svedectva si spomínam na mená väčšiny hlavných hrdinov. Deň po prečítaní tohto diela dokážem vymenovať možno 8.
Tým , že to písali dvaja, to ale nebude. Spomeňme si na Talizman a Čierny Dom napísaný s Petrom Straubom. Skôr v tom vidím Kingovu snahu o aktivizmus a jeho nasilne vopchanie kam to len pojde. Pripomína mi to trochu posledný diel Temnej Veže, kde sa snažil vopchať odkazy na všetky svoje knihy, ktoré nedal do predchádzajúcich šiestich častí.
Posledná kniha, s ktorou by som Růženky porovnal je The Cell, kde tak isto prebehla apokalypsa, ale to bolo všetko, čo som si z nej odniesol.

pidalka777
26.09.2019 2 z 5

Moc mě to mrzí, i když Stephena Kinga zbožňuji, tak pouze dvě hvězdičky. Byla to strašně rozvleklá knížka. Nic na co jsem u něho zvyklá. A konec mi připomínal schvalování zákona i když co se dělo kolem věznice bylo vzrůšo :). Každopádně kdyby byla o třetinu zkrácená tak by to bylo fajn. :)

Clara_C
25.09.2019 4 z 5

Zajímavá vize světa s odděleným pohlavím :-). Těch postav tam bylo až moc, seznam na začátku je kontraproduktivní, kdo by se k němu stále vracel a přetrhával si tím nit či pavučinu příběhu. Ale přečteno, nicméně King umí i poutavější příběhy.