Ruže pre sultánov hárem

Ruže pre sultánov hárem https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/109504/bmid_ruze-pre-sultanov-harem-XXm-109504.jpg 3 2 1

Autor vychádza z rosiahlych znalostí historických prác, ktoré sa týkajú Slovenska z tureckých čias, a aj zo znalostí tureckých prameňov. Román je príťažlivý vďaka málo známym podrobnostiam o organizácii Veľkej porty, háremového života, o vzťahoch medzi obyvateľmi vtedajších miest, medzi viedenským cisárom a tureckým sultánom o živote poddaného ľudu a šľachty...... celý text

Venezia
28.07.2014 3 z 5

Názov románu znie trochu poeticky, ale to rozhodne nečakajte. A vlastne to nie je ani historický román, skôr také historické rozprávanie. Dej sa odohráva na Slovensku v 50. a 60. rokoch 17. storočia, keď polovicu Slovenska plienili Turci, druhú cisárski žoldnieri, pálili sa čarodejnice, zbíjali hôrni chlapci a slovo knihomoľ bola strašná nadávka. Je to také rozprávanie o Breznici i Stambule, mihne sa veľa historických postáv a postavičiek a prevráti sa kopec kabátov.

Ak som ťa dobre rozumel, Selim, strata hlavy by nebola trestom pre Mustafu, lebo človek nemôže stratiť to, čo nemá.

Aj ma rozosmial svojím ustavične opakovaným heslom: kde si spadla, tam sa zdvihni!

Ech, čo ťa po mojej viere! Ženy potrebujú zmeny. Niektorá strieda milencov, ja zasa kostoly.