Růže bílá, černý les

Růže bílá, černý les https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/409653/bmid_ruze-bila-cerny-les-9BP-409653.jpg 4 1220 1220

Píše se rok 1943. V letech před Hitlerovým vzestupem k moci byl domek Gerberových plný smíchu. Ale to je minulost. Franka je nyní sama, otec i bratr jsou ztraceni ve víru války a ona sama nemá důvod žít. Pak však v lese objeví tělo parašutisty v uniformě Luftwaffe. Rozhodne se neznámému pomoci, ale brzy zjistí, že není tím, za koho se vydává. Dokáží k sobě najít cestu a důvěru, když je proti nim gestapo i sama příroda?... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

White Rose, Black Forest , 2018

RADOST
02.10.2019 4 z 5

Líbila se mi hlavně první polovina knihy, popisující nástup tvrdé fašistické politiky v Německu. Způsoby jejího uplatňování, působení na mládež a její zfanatizování pro cíle třetí říše, všude prorůstající atmosféru strachu a nedůvěry. Tak trochu vysvětlení - jak se to všechno mohlo stát?
Druhá polovina byla napínavější, akční, měla spád. Ale už méně uvěřitelná. Doporučuji především mladším čtenářům, jednoduše a nenásilně je vtáhne do života v Německu v době 2. světové války.

Dadulina
01.10.2019 3 z 5

Čtivý příběh s ne příliš uvěřitelným koncem.

kob
01.10.2019 3 z 5

Knížka se četla dobře, držela jsem hrdinům palce, ale souhlasím s názorem, že ten úplný konec byl zbytečný, klidně mohl zůstat otevřený.
Pak ještě - když autor popisuje např. dobu jako "agonii" - zní to patřičně dramaticky, ale pokud tohle označení použije 4x nebo 5x, už to působí rušivě. Takových základních chyb tam bylo více.

lištička123
01.10.2019 4 z 5

Milý příběh,knížka se moc hezky četla, přesto jsem čekala asi víc. Každopádně za přečtení stojí.

Awerin
29.09.2019 2 z 5

Původně jsem chtěla hodnotit 3 hvězdičkami (zkreslené reálie, opakující se fráze, slova, gramatické chyby, sem tam klišé), ale americký happyend s patetickým předvojem scény v ložnici [SPOILER] “V tom se rozlétly dveře a Spojenec John se začal prát o pistoli se zlým nacistou, kterého nakonec oddělá SUPERŽENA Franka s machrymachry doslovem” mě přesvědčil, že kniha je cílená dospívajícím čtenářům nebo matkám na mateřské s rozkolísanou hladinou hormonů. Škoda!

Berta099
27.09.2019 5 z 5

Krásný příběh

rodak
25.09.2019 4 z 5

Ano,byl to napínavý, čtivý a originální příběh s válečnou tématikou

Irsaf
22.09.2019 3 z 5

Kniha co neurazí, ale ani nenadchne... Teda alespoň mě moc nenadchla...
Hlavně teda Franka, která je opravdu SUPER žena... :-(

Marekh
21.09.2019 5 z 5

Příběh odehrávající se během 2. světové války. Jak se uvedeno na počátku knihy, tak "Tato kniha byla inspirována skutečností. Některá fakta a načasování událostí však byly v zájmu příběhu změněny." Jedná se o třetí román, který autor napsal. Autor kvůli této knize vyrazil do Německa, aby získal dostatek informací a podkladů.

Už při čtení minulé knihy JEDINÝ MUŽ jsem se zařekl, že opustím tématiku 2. světové války a zaměřím se na jiné žánry, nicméně pořád jsem měl nutkání přečíst si tuto knihu. Věděl jsem o čtenářích, kteří si už knihu přečetli a podle ohlasů jsem usoudil, že by se mi kniha mohla líbit. A tak jsem se pustil do čtení. Knihu jsem přečetl za jeden den. Kniha se mi líbila, četla se dobře, hodnotím ji na 5*.

Informace o válce, o přístupu Nacistů k Židům, které se dočteme v této knize, jsem četl také v jiných knihách, nicméně jsem se zase dozvěděl něco nového o uskupení BÍLÁ RŮŽE, o kterém jsem předtím nic nevěděl.

V knize mne mimo jiné zaujal citát od Henricha Heineho z knihy Kniha písní: "Kde pálí knihy, tam budou nakonec pálit i lidi."

Kniha má také pěkný přebal.

Kamilajznik
20.09.2019 5 z 5

Nadherna kniha, nadherny pribeh.

adnov
20.09.2019 3 z 5

Pozor! Ač anotace je v pořádku, ukázka na zadní straně knihy je vybrána velmi nevhodně. O příběhu řekne něco naprosto jiného, než o čem skutečně je. Navíc je to ukázka z poslední třetiny knihy.

Kniha se sice dobře četla, ale jinak dost mínusů.
Hlavní hrdinka je neskutečná - mladá, krásná, chytrá, empatická, silná (psychicky i fyzicky), odvážná, spravedlivá, odhodlaná....prostě superžena.
Vadilo mi i velké množství stylistických a gramatických chyb.

V knížce najdeme lásku, napětí, základní fakta z předválečného i válečného Německa (bohužel ne vždy úplně pravdivá či hodnověrná), jednoduchý styl vyprávění a známá (pro většinu z nás) fakta z 2.sv.v.. Naopak zde chybí explicitní násilí, detaily a větší psychologicke propracovani.

Proto je tato kniha vhodná především pro mladší čtenáře (nebo méně sečtělé).

alexis818
20.09.2019 5 z 5

Toto téma mám velmi ráda,přečetla jsem toho docela dost.Atento román je fakt výborný.Zase jiný pohled na válku,tentokrát z německé strany.Kniha se četla velmi dobře amoje netrpělivé čekání splnila.

klaraj093
19.09.2019 5 z 5

Menší spoiler na konci... Ještě jsem knihu ani nedočetla.Ale mám z ní tak skvělé pocity, že jí prostě musím ohodnotit. Dlouho jsem neměla u čtení knihy husí kůži a této se to povedlo..
Knihy s touto tématikou čtu často, ale tenhle pohled Franky, němky.. Je něco úplně jiného a je to fantastický.. Kniha napsaná výborně, čte se skoro sama, děj ubíhá a vy chcete vědět jak to celé dopadne.. Téma knihy je samozřejmě velmi smutné, ale je to součást naší historie a je potřeba tyto knihy číst.. A já za tento nový pohled děkuji! A myslím že ačkoliv byl konec knihy už rychlejší, než začátek, tak měl krásný spád a konec, který se k příběhu nádherně hodil.. V tomhle příběhu, je totiž dobrého konce třeba.. Dávám 5 hvězd..

Máčalka
17.09.2019

Úžasná kniha napsaná z pohledu Němky za 2. světové války. Člověk se dozví spoustu souvislostí z historie a navíc způsob psaní byl tak poutavý, že jsem přečetla za 2 dny.

Krtek19
16.09.2019

Výborná kniha, určitě stojí za přečtení.

zdehan
12.09.2019

Kniha se mi líbila a dobře se četla mužu doporučit.

mabell
12.09.2019 3 z 5

Knihy s válečnou tematikou nemám ráda, ale tahle mě upoutala obálkou a tak jsem si řekla, že to zkusím. Četla se mi moc dobře, příběh jako takový se mi taky moc líbil, ale kdyby skončila přesně o šest vět dříve dala bych jí o hvězdu víc.

Blondebookdevil
11.09.2019 5 z 5

Zase se to stalo - všude v knihkupectvích, na internetu a v letácích na nás vyskakovala tato knížka od irského autora E. Dempseyho. Někoho může taková reklama odradit (např. mě), protože si řekněme upřímně - ne všechny knihy ji mají. Přednostně ty se zlatou nálepkou světový bestseller. Byla jsem odhodlaná si ji přečíst, líbila se mně obálka i námět. A když jsem se do ní pustila, po pár stranách jsem věděla, že to bude velké.
Jsme v roce 1943. Německá žena Franka ztratila všechno, co jí bylo v životě drahé. Rodinu, přátele. Bydlí na krátký čas v chatě v Černém lese a skoro ukončí svůj život, avšak tento plán jí překazí nález zraněného parašutisty Luftwaffe. Když ho však slyší v bezvědomí mumlat anglicky, napadne ji, že možná není tím, jehož uniformu oblékl. Vezme ho do chaty a ošetří mu zlomené nohy. Tím začíná celý nebezpečný kolotoč událostí. Jeden druhému nevěří, protože zkrátka nemohou. Franka je parašutistovi podezřelá, že mu jako Němka pomohla a ona si zase o něm myslí, že Němcem určitě není. Vše je zapadáno sněhem, Franka musí jet na lyžích do města pro zásoby jídla, obvazy, sádru a berle, všechno má promyšleno tak, aby nevzbudila podezření a nikdo je v chatě neobjevil.
Poslední dobou jsme zahrnuti četbou z Osvětimi, války a podobně, a já tento žánr moc nemusím; ale protože zde není žádné přímé násilí nebo vynucená lítost, je to něčím výjimečné. Hrůza války je jakoby v pozadí - gestapo, nálety, udavačství. Knihu prostupuje skrytá hrozba a tušení, že ti dva budou objeveni a neskončí to s nimi dobře.
Druhá půlka knihy utíká rychleji, to když si oba otevřou svá srdce a odhalí jeden druhému svou pravdu. Ledy se prolomí a oni tak mohou lépe spolupracovat.
Zkrátka je to o lásce, důvěře, ale i nástrahách války, podrazech, udání a zdůraznění záchrany života svého i těch, na kom nám záleží. Ke konci mi tekly slzy, potřebovala jsem takový závěr. Tleskám, škoda že nejde dát víc hvězdiček. Doporučuji, pro mě to byl nevšední zážitek a dovoluji si říct, že zatím nejlepší kniha roku.

janinca
10.09.2019 4 z 5

Na knihu jsem se těšila, ale zas taková bomba to není. Můj celkový dojem kazil konec v hollywoodském stylu.

MagdalenaSlaba
07.09.2019 4 z 5

Hezká kniha, ale vzhledem k ohlasům ostatních čtenářů jsem od ní asi čekala víc. První polovina knihy se poměrně vlekla, pak to dostalo spád a bylo to napínavé, ale v závěru už to zase až příliš spěchalo. Příběh je krásný, střízlivý, líčený bez zbytečného sentimentu a romantických výlevů, což bylo osvěžující, ale trochu silnějších emocí se tam možná přece jen vkrást mohlo. Nějak jsem nepostřehla moment, kdy o sobě hlavní postavy začaly smýšlet jinak... Napsané to je čtivě, i když zpočátku se čtenář musí prokousat rozsáhlými popisnými pasážemi a přímou řeč hledat lupou, ale to je vzhledem k ději a stavbě díla pochopitelné. Zápletka je předvídatelná, konec naivní. I když... Láska hory přenáší, že jo?

druhá světová válka (1939–1945) rozhlasové zpracování válečné romány

Eoin Dempsey