Růže bílá, černý les

Růže bílá, černý les https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/409653/bmid_ruze-bila-cerny-les-9BP-409653.jpg 4 1220 1220

Píše se rok 1943. V letech před Hitlerovým vzestupem k moci byl domek Gerberových plný smíchu. Ale to je minulost. Franka je nyní sama, otec i bratr jsou ztraceni ve víru války a ona sama nemá důvod žít. Pak však v lese objeví tělo parašutisty v uniformě Luftwaffe. Rozhodne se neznámému pomoci, ale brzy zjistí, že není tím, za koho se vydává. Dokáží k sobě najít cestu a důvěru, když je proti nim gestapo i sama příroda?... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

White Rose, Black Forest , 2018

blanka5960
15.11.2019 4 z 5

Kniha Růže bílá, černý les slibovala neobyčejný příběh o druhé světové válce. Příběh z pohledu německé dívky, která ač byla neustále konfrontována fašismem, lidmi kteří byli masově sfantizováni, bojovala proti tomuto zlu. Přestože jí válka vzala co jí bylo nejbližší, našla v sobě opět odvahu a nevzdala se. V knize najdeme několik historicky doložených informací, dnes již vím, co byla Bílá růže, kdo byl Hans a Sophie Scholl. Jednu hvězdu odebírám, nevadil mně ani tak nereálný konec(každý máme rád dobrý konec), ale docela pro mne rychlé ukončení příběhu, chyběl mně větší popis následných dní.

Kočičáci
11.11.2019 4 z 5

Růže bílá, černý les - příběh s velmi nápaditým názvem nám přináší netradiční pohled na druhou světovou válku očima německé dívky, která se odmítala podrobit nacistické propagandě. Velmi oceňuji tento náhled, protože nám odkrývá, jak těžké to měli obyčejní Němci, že i oni žili v neustálém strachu a také naopak, jak někteří podlehli fašistické propagandě a stali se z nich lidské zrůdy.
Osud k rodině mladé Franky byl nemilosrdný, pozbyla veškerý smysl života. Do cesty jí ovšem spadl z nebe mladý voják, kterému zachránila život. Jeden druhého potřebují k přežití a postupně k sobě nacházejí důvěru a časem i lásku. Jaký konec bude mít jejich příběh si pojďte přečíst, doporučuji!

Binkette
11.11.2019

Přečetla jsem ji sice za víkend, ale vysoké hodnocení bych asi nedala. Příběh se celkem odvíjí, ale těch klišé je opravdu moc. Jediné, co kvituji s povděkem byl popis davové psýchy pod vlivem nacismu, to docela šlo, jinak jsem si nemohla pomoct a nevidět v tom holywoodský trhák "Výstřel" s Michaelem Douglasem. Konec i za me příliš přeslazený a hrozitánsky nevěrohodný.

Akťavs
08.11.2019

knize dávám jednu hvězdu snad za to, se pokusila vysvětlit, že v době války se našli i Němci smýšlející proti fašismu. Zápletka je jednoduchá, konec neoriginální , hodně zbytečného textu, aspoň že hlavní hrdinka byla sympatická, za mě je to trochu ztráta času

Kvetulina
06.11.2019 5 z 5

Hezky napsaná kniha, příběh pěkný, děj příjemně plynul - moc se mi to líbilo.

ivulka15
05.11.2019 4 z 5

Mě se příběh odehrávající se ve válečném Německu líbil.

kasavubu
04.11.2019 5 z 5

Tak tato kniha mě moc příjemně překvapila. Zápletka s ukrývaným vojákem sice nebyla nic nového pod slunce, ale myslím, že není mnoho knih, kde by bylo takto detailně popsáno, jak to fungovalo v nacistickém Německu. To považuji za největší přínos knihy. Je neuvěřitelné, jak se nechali Němci, zvláště ti mladí, tak snadno zfanatizovat. Jediné, co bych knize vytkla, byl závěr. Byl na mě asi až moc přeslazený, ale jinak to bylo skvělé počtení.

LadyToTy
02.11.2019 4 z 5

Krásně napsaná a příjemně čitelná kniha. Ani se mi nechtěla odložit a jít spát :)) Příběh poutavý a zajímavý. Jsem ráda, že jsem na knihu narazila.

Andynka
01.11.2019 4 z 5

Pro mě zcela něco nového. Kniha se zabývá rozšířením moci Hitlera. Jaký dopad to mělo na Německo.
Kniha je velmi jednoduchá, ale za to je vše tak dobře napsané a popsané, že knihu přečtěte jedním dechem.
Opravdu mě kniha velmi překvapila. Většina takových knih směřuje k Osvětimi, ale tahle ukázala i jiný pohledy na válku.
Rozhodně stojí za přečtení.

janusss
28.10.2019 5 z 5

Po dlouhé době jsem četla knihu jedním dechem, za dva dny přečtena. Opravdu doporučuji.

LucySmile
28.10.2019 5 z 5

Velmi čtivá a napínavá kniha. Zajímavý pohled na nacistické Německo z pohledu jeho obyvatel, oddanost lidí vůči Hitlerovi. Na druhé straně boj za spravedlnost, která není vždy jasná. Určitě stojí za přečtení.

Kekik
21.10.2019 5 z 5

Lapena příběhem již od prvních slov. A během pár hodin přečteno.
Příběh Franky a Johna ve mně zanechal hlubokou stopu.
Nějak nenacházím slova chvály, a právě tato kniha by si jich zasloužila mnoho.
Veliké DOPORUČENÍ.
Už samotný název knihy je TOP a k tomu přebal knihy, který je krásný. Takovéto "přirozenější, ne lesklé, více knižní" přebaly mám nejraději.

Landora
20.10.2019 4 z 5

Knihu jsem měla přečtenou za jeden den, napínavá, zajímavá, ale dost mě zklamal nesmysl, že po takových zlomeninách se sundá sádra, on vyskočí jako srnka a půjde kilometry...

Melaanie
13.10.2019 4 z 5

Co dodat k tomuto příběhu. Je to zajímavé čtení o tom jam Hitler získával moc, jak obyčejní Němci přijímali jeho ideály a jak se nechali pohltit jeho zrudnostma. Je zde popsáno fungování Bílé růže - hnutí proti Hitlerovi. Vše toto je shrnuto v příběhu Franky a mladého muže, kterého najde a tím se tento příběh rozběhne. Přečtení knížky můžu doporučit. Příběh má spád, čte se neuvěřitelně lehce a co víc nutí vás nepřestat.

Rodaw
11.10.2019 5 z 5

RŮŽE BÍLÁ, ČERNÝ LES
Knížka, kterou jste už asi všude viděli.:) A pravdepodobně i četli - ovšem pokud ne, za sebe ji vážně doporučuji.. ale k tomu se vlastně ještě dostanu:). Občas to mají knížky, které jsou všude tolik propagované, těžší. Čtenáři mají vysoká očekávání a pak jsou často zklamáni. Hmm, ach ta očekávání - kdybychom je neměli, nikdy bychom nebyli zklamaní:). Ale zase na druhou stranu - já se těch knižních očekávání vlastně ani nechci vzdát, ráda se na knížky těším. Od této knihy jsem si slibovala, že bude skvělá. A ona byla. Svým způsobem ještě lepší, než jsem čekala... Ocitáme se v roce 1943 v momentě, kdy hlavní hrdinka - 26letá Franka - chce ukončit svůj život. Válka ji vzala všechny milované a ona už nevidí jeden jediný důvod, proč žít... V lese, kde chce spáchat sebevraždu, však nečekaně objeví zraněného vojáka, v uniformě Luftwaffe. Pomůže mu. Kdo ten muž ale je? Ze spánku začne naříkat anglicky... Franka neví a riskuje, samozřejmě. Na druhou stranu však nemá co ztratit, ona svůj život už vzdala. Oba dva jsou spolu v chatě v lesích, sami, daleko od civilizace... On má zlámané obě dvě nohy a je zcela odkázán do Franku... a do toho se vše začne komplikovat a na scénu přichází i gestapo... Je to love story a nebo ne? Já vlastně nevím:). Asi ano, ale romantická vlna je velmi jemná, daleko více než romantická, je tato knížka napínavá. Čte se jedním dechem. Ten styl psaní je naprosto úžasný... Měla jsem povinnosti a nemohla číst dát, řekla jsem si "tak ještě dvě kapitoly" a jak to dopadlo? No jasně, přečetla jsem jich víc a pak klasicky nestíhala.:) Velice těžko se mi od knížky odcházelo a dokážu si představit, že kdybych měla čas, přečtu ji na jeden zátah. Ta knížka je svým způsobem hodně komorní a "jednoduchá" - přitom je v ní vše. Je lehká jako pírko, ale přitom toho obsahuje tolik... Ta knížka mě fascinuje. Má asi vše, co od dobré - skvělé - knížky očekávám. Velice oceňuji i to, že jsem se dozvěděla nové informace z toho, jak to za války "fungovalo" v nacistickém Německu. Zlo, které bylo propleteno vším a všemi... kde lidé udávali své přátele jen proto, že jim to přišlo správné... kde probíhaly "čistky" ve vlastních řadách. Knížka nenásilnou formou poukazuje na to, že myšlenka árijské rasy - to nebylo jen o židech... i když samozřejmě - o židy šlo především, ti byli tím největším "zlem". Hlavně kapitola 6 mi skvěle "představila" to, jak se dostal Hitler k moci, jak se německá společnost proměňovala.... Konec je velice napínavý, jak z nějakého thrilleru:). Napínavé jako kšandy, fakt, že jo. Osobně jsem téměř nedýchala...
Za sebe tuto knížku moc a moc doporučuji. A ano, když nad tím tak přemýšlím, asi to byla love story - ale sakra napínavá love story. A to je boží:).
Ráda se k ní během života ještě někdy vrátím... rozhodně bude jednou ze zářivých ⭐️ Knihánkova za rok 2019....
Více na mém YouTube :-).

krtecek_1
11.10.2019 4 z 5

Kniha rozhodně není žádná topka, ale příběh vás nutí číst dál a dál. Zajímalo mne co osud France a Johnovi přichystá. Konec byl celkem rychlý a popravdě jsem ho takto čekala :D. Jinak díky autorovi za, alespoň pro mne, další informace o průběhu války přímo v Německu.

Ivulka432
07.10.2019 5 z 5

Ať byl příběh psán na základě skutečných událostí nebo ne, kniha je psána svižně a je velmi čtivá. Popisováno velmi naturalisticky nacistické Německo a válka; ať byl člověk na kterékoli straně fronty, byla válka opravdu velké neštěstí. Mně se příběh líbil – doporučuji 5*.

vera4669
06.10.2019 3 z 5

Kniha neurazí ani nenadchne. Spíše oddechové čtení, čekala jsem asi více

Ticiana
04.10.2019 4 z 5

Nevim, kolik z knihy bylo pravdiveho. Kniha se da rozdelit v podstate na dve casti, v prvni jde o podezirani a o opis rezimu a taky se neco dozvidame o Bily Ruzi. Druha cast je hodne akcni, dokonce mistami az neuveritelna, ze meli tolik stesti. Kniha stoji za precteni, ale na plnych 5 hvezd to za mne neni.

Kirijaki
03.10.2019 3 z 5

Prvni polovina knizky je skvela, nahlednuti do zivota Nemcu, co nebyli tak uplne nacisti. Konec je bohuzel dost neuveritelny, az k nastvani. Hodnotila bych to jako hodne odpocinkovou knizku.

druhá světová válka (1939–1945) rozhlasové zpracování válečné romány

Eoin Dempsey