Ruská revoluce

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Ruská revoluce měla rozhodující vliv na průběh dvacátého století. Nyní, po zhroucení sovětského režimu a zpřístupnění jeho archivů, je možné získat určitý odstup a uvidět tuto událost poprvé v celé její šíři. Špičkové dílo Ruská revoluce, vyznačující se vysokou odborností i objektivností, nabízí strhující příběh marxistické revoluce, jejímž cílem bylo změnit svět, místo toho však ruskému lidu způsobila obrovské utrpení a tak jako Francouzská revoluce nakonec začala i požírat své vlastní děti. Autorka popisuje zasvěceným způsobem jak revoluce z února a října roku 1917, občanskou válku a přechodné období Nové ekonomické politiky, tak Stalinovu „revoluci shora“, pětileté hospodářské plány a tzv. velké čistky, to všechno coby samostatné etapy revoluce trvající celkem dvacet let. Kniha navíc obsahuje údaje z archivů dosud nedostupných nejen západním historikům, ale i těm sovětským, a pracuje i s významnými ruskými publikacemi z nedávné doby, k nimž patří například paměti Vjačeslava Molotova, jednoho ze sovětských politiků, kterým se podařilo udržet na vrcholu. V kapitole nazvané Vybraná bibliografie pak Sheila Fitzpatrick zmiňuje nejdůležitější odborné práce z poslední doby a čtenáře v této souvislosti upozorňuje na rostoucí zájem západních historiků o Ruskou revoluci v uplynulých deseti až patnácti letech. „Jde o hutnou, zasvěcenou a vysoce originální interpretaci Ruské revoluce coby procesu sociální transformace trvajícího od roku 1917 do roku 1937 … Autorka publikace přichází s novým, neotřelým pohledem, který bude naše diskuse o tomto historickém jevu ovlivňovat ještě po mnoho dalších let.“ Ronald Suny, Michiganská univerzita „Obdivuhodný malý úvod do příslušné tematiky a velmi kvalitní práce vhodná jak pro začínající studenty historie, tak pro tu širokou čtenářskou veřejnost, která by chtěla trochu víc poznat tajemné Rusko.“ Robert V. Daniels, Vermontská univerzita Sheila Fitzpatrick, emeritní profesorka moderních dějin Ruska na Chicagské univerzitě, je autorkou celé řady publikací a článků o této zemi, která v minulosti zastávala funkci prezidentky Americké asociace na podporu slovanských studií a pracovala také jako redaktorka časopisu The Journal of Modern History. Žije v Chicagu a ve Washingtonu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/358583/ruska-revoluce-J5w-358583.jpeg 4.78
Žánr:
Historie
Vydáno:, Computer Press (CPress)
Orig. název:

The Russian Revolution

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Ruská revoluce

Přidat komentář
JohanKo
25.04.2018

Jasné, kniha není asi poklidové čtení, ale velmi podrobně rozebírá veškerou situaci, která předcházela, která byla a byla i po puči. Pro pochopení historických niancí ohledně osob a jejich vnitřní zainteresovanosti, popisu situace v Rusku na počátku 20. století.
A můžu říct, že se to četlo stejně dobře jako krimi, autorka dala obsahu slušný spád, ale i nutné odbočky pro porozumění... Doporučuji!

hario
25.03.2018

Konecne zajimava kniha na dane tema, ktera vysla k 100 vyroci.


Štítky

ruská revoluce bolševismus VŘSR Lenin občanská válka komunismus Rusko

Autor a jeho další knihy

Sheila Fitzpatrick

Sheila Fitzpatrick
australská, 1941

Kniha Ruská revoluce je:

v Přečtených10x
v Knihotéce12x
v Chystám se číst18x
v Chci si koupit12x