Ruská revoluce

Ruská revoluce https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/358583/bmid_ruska-revoluce-J5w-358583.jpeg 4 20 20

Ruská revoluce měla rozhodující vliv na průběh dvacátého století. Nyní, po zhroucení sovětského režimu a zpřístupnění jeho archivů, je možné získat určitý odstup a uvidět tuto událost poprvé v celé její šíři. Špičkové dílo Ruská revoluce, vyznačující se vysokou odborností i objektivností, nabízí strhující příběh marxistické revoluce, jejímž cílem bylo změnit svět, místo toho však ruskému lidu způsobila obrovské utrpení a tak jako Francouzská revoluce nakonec začala i požírat své vlastní děti. Autorka popisuje zasvěceným způsobem jak revoluce z února a října roku 1917, občanskou válku a přechodné období Nové ekonomické politiky, tak Stalinovu „revoluci shora“, pětileté hospodářské plány a tzv. velké čistky, to všechno coby samostatné etapy revoluce trvající celkem dvacet let. Kniha navíc obsahuje údaje z archivů dosud nedostupných nejen západním historikům, ale i těm sovětským, a pracuje i s významnými ruskými publikacemi z nedávné doby, k nimž patří například paměti Vjačeslava Molotova, jednoho ze sovětských politiků, kterým se podařilo udržet na vrcholu. V kapitole nazvané Vybraná bibliografie pak Sheila Fitzpatrick zmiňuje nejdůležitější odborné práce z poslední doby a čtenáře v této souvislosti upozorňuje na rostoucí zájem západních historiků o Ruskou revoluci v uplynulých deseti až patnácti letech. „Jde o hutnou, zasvěcenou a vysoce originální interpretaci Ruské revoluce coby procesu sociální transformace trvajícího od roku 1917 do roku 1937 … Autorka publikace přichází s novým, neotřelým pohledem, který bude naše diskuse o tomto historickém jevu ovlivňovat ještě po mnoho dalších let.“ Ronald Suny, Michiganská univerzita „Obdivuhodný malý úvod do příslušné tematiky a velmi kvalitní práce vhodná jak pro začínající studenty historie, tak pro tu širokou čtenářskou veřejnost, která by chtěla trochu víc poznat tajemné Rusko.“ Robert V. Daniels, Vermontská univerzita Sheila Fitzpatrick, emeritní profesorka moderních dějin Ruska na Chicagské univerzitě, je autorkou celé řady publikací a článků o této zemi, která v minulosti zastávala funkci prezidentky Americké asociace na podporu slovanských studií a pracovala také jako redaktorka časopisu The Journal of Modern History. Žije v Chicagu a ve Washingtonu.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , CPress
Originální název:

The Russian Revolution


více info...

Přidat komentář

hnatlubo
26.11.2023 3 z 5

Je to taková typicky akademická práce. Není třeba ji zatracovat, ale ani ji vyzdvihovat, nicméně v knihovně ji mít nepotřebuji,

MaxQ
24.01.2020 2 z 5

Podle ostatních hodnotitelů jsem asi četl jinou knihu. Ale podle obálky ne. Nevím, mně to připadalo jako velmi velmi nezáživné čtení, takové větší seminárka, kde bylo autorce líto ji nechat v šuplíku a tak to vydala. Každopádně jsem na stejné téma četl dost jiných a lepších knih.


kuruteku
18.07.2019 3 z 5

I když je to oproti takovému Volkogonovi nebo Johnsonovi méně ideologický pokus o zhodnocení Říjnové revoluce, pořád plnému zhodnocení mnohé chybí. Otázka zní, zda to vůbec jde - svoji pravdu mají stoupenci Trockeho (a i mezi nimi jsou různé proudy), umírnění komunisté a sociální demokraté, svou pravdu má i různý odstín antikomunismu. Základní shoda je snad v tom, že bolševici projevili na začátku nejvyšší touhu po moci a obětovali se pro moc. Ale co dál - mohla třeba taková Čeka nevyústit v NKVD? Mohlo vyhnáni menševiku a eseru nevyústit ve vyhnáni Trockeho? Byl Lenin předchůdcem Stalina a byl Stalin jeho pokračovatelem nebo popřením? Byla cena za industrializaci přiměřená nebo příliš krutá? Otázky, které jsem měl, zůstaly. Proto nižší hodnocení knihy, která určitě pro méně vzdělaneho a méně zaujatého čtenáře , je dobrým úvodem do této kruté a krvavé historie která má hlavně poražené.

JohanKo
25.04.2018 5 z 5

Jasné, kniha není asi poklidové čtení, ale velmi podrobně rozebírá veškerou situaci, která předcházela, která byla a byla i po puči. Pro pochopení historických niancí ohledně osob a jejich vnitřní zainteresovanosti, popisu situace v Rusku na počátku 20. století.
A můžu říct, že se to četlo stejně dobře jako krimi, autorka dala obsahu slušný spád, ale i nutné odbočky pro porozumění... Doporučuji!

hario
25.03.2018 5 z 5

Konecne zajimava kniha na dane tema, ktera vysla k 100 vyroci.