Ruská konkubína

Neodmyslitelnými kulisami válkou zmítané Číny na sklonku 20. let minulého století jsou kromě ostrého střetu chudoby a bohatství mocných také mnohé hrozby: opiová smrt, organizované zločinecké skupiny, únosy i mučení obestřené rouškou špinavé politiky, vyděračství a korupce. Na okraji nelítostné společnosti Mezinárodní kolonie v Jün-čou (Tiencinu) nedaleko Pekingu živoří dvě běloruské exulantky, šestnáctiletá Lydie Ivanovová a její matka Valentina. Každá z nich se pokouší přežít po svém. Ve snaze obstarat peníze na nájem a základní potraviny Lydie krade a lup prodává v místní zastavárně, zatímco Valentina, bývalá koncertní klavíristka, se nechá příležitostně podporovat svými obdivovateli, a sny o bezstarostném životě v carském Rusku utápí v litrech vodky. Pro Lydii je jediným východiskem britský cestovní pas a vízum, pro její půvabnou matku manželství s dobře postaveným anglickým džentlmenem. Při jedné z dobrodružných výprav do staré čínské čtvrti padne Lydie do rukou neblaze proslulého bratrstva Černých hadů, před nímž ji v poslední chvíli zachrání Čang An-luo, mistr kung-fu. Počáteční kamarádství obou mladých lidí postupně přerůstá ve vzájemné okouzlení a později v hluboký cit. Čang, bojovník za svobodu oddaný myšlenkám komunismu, však představuje pro Lydii nebezpečí. Pronásleduje ho nejen Čankajškův nacionalistický Kuomintang, ale i syn vůdce Černých hadů, který mu nemůže zapomenout, že jej připravil o bílou dívku. Poté, co Lydie zachrání Čangovi život, se sama stává obětí únosu a nemilosrdného mučení. S osudy hlavních hrdinů se prolínají příběhy Lydiina středoškolského profesora, který je okolnostmi přinucen pašovat opium, jeho čínské milenky, ďábelského a úplatného otce Lydiiny nejlepší přítelkyně a samozřejmě Valentiny, jež své četné milostné románky završí sňatkem s anglickým novinářem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/9293/ruska-konkubina-9293.jpg 4.140

27.10.2020

Pěkná oddychovka

bábuška
14.04.2020

Konečně jsem dočetla druhý díl trilogie, bylo to hodně drsné čtení. Sledujeme osudy Valentiny, Jense a jejich malé dcerky Lydide, po útěku z Ruska v roce 1917. Ale ani v Číně jim osud není příznivý, Jens mizí kdesi v pracovním táboře zpěr v Rusku, Valentina s malou dcerkou žijí na pokraji bídy. V Číně se vede boj mezi současnou vládou a Čankajškem, přichází s novými názory Mao Ce-tung, mezi nimi jiné zájmové skupiny a vše se řeší mučením a vraždami. V dějinách Číny vládlo násilí po tisíce let a v tomto prostředí vyrůstá Lydie a roste mezi ní a mladým komunistou Čangem láska. V tomto díle končí tragickou smrtí Valentina - Perla Petrohradu.

marimari
10.02.2020

Další ze série- napínavá pohádka. Trochu mě autorka zklamala, že v tomto příběhu doslova změnila charakter Valentiny- bojovnost, smysl pro spravedlnost, pracovitost, zodpovědnost, houževnatost nahradila alkoholismem, nepořádností, nezájmem o péči o dceru. Chtěla tím zvýraznit osobnost Lydie?

devildeny
21.11.2017

Silný příběh ze zajímavého prostředí.

TheMelorry
01.01.2016

Také mi chvíli trvalo než jsem se začetla, potom jsem se ale nemohla odtrhnout. Ze začátku jsem si myslela, že bude příběh víc spojen s Ruskem, sice nebyl ale i tak to bylo velice zajímavé.

Jossie
14.07.2015

Asi třetinu knihy mi trvalo, než jsem se začetla, pak už to bylo napínavé a zajímavé. Moje oblíbená hrdinka Valentina z prvního dílu přestala být sympatická (většinu času bych ji profackovala, aby se vzpamatovala), ale plně ji nahradila odvážná Lydie.

čertina
21.11.2013

Kniha je dobrá,hezky se čte,ale na uplném konci opravdu zavání červenou knihovnou.

Vojslava
03.10.2013

Je to trochu zdlouhavé, byť nepopírám, že zajímavé. Děj se neuvěřitelně zrychlí na posledních 50 stránkách - to jsem to ani nestačila sledovat. Ale za tu rozvláčnost má knížka ode mne o hvězdičku míň. Nicméně - přečtěte si, i z románu lze vyčíst společenskou atmosféru místa dění...