Rosemary má děťátko

Rosemary má děťátko https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/257986/bmid_rosemary-ma-detatko-257986.jpg 4 1539 1539

Rosemary série

Rosemary a její manžel Guy se nastěhují do vysněného apartmánu v New Yorku na slavné Park Avenue, kde se spřátelí se starším a trochu podivínským párem. Po nějakém čase Rosemary otěhotní a prožívá běžné radosti a starosti nastávající maminky. Její poklidný a spokojený život začnou narušovat zpočátku nevinné a zdánlivě bezvýznamné náhody. K tomu se přidají noční můry. Rosemary si z nich začíná skládat děsivý obraz, jemuž se dlouho zdráhá uvěřit... Její obavy jsou tím intenzivnější, čím více se blíží narození dlouho očekávaného dítěte. Jsou to jenom výplody její choré mysli? Nebo se stala obětí pečlivě propracovaného plánu samotného Satana? A co se stane s jejím chlapečkem?... celý text

VeronikaEn
10.01.2016 5 z 5

Dlouhou dobu jsem přemýšlela, jak si mám příběh o Rosemary a jejím děťátku přebrat. Ve svých různorodých úvahách jsem však nedošla k jednoznačnému výsledku, a tak jsem se zaměřila na pár možných výkladů - řekla bych, že to asi bylo účelem příběhu. Není to ale žádné mínus, naopak.
Četla se krásně, prvotní krásné pocity Ro - později pohled do těch ojedinělých šťastných pocitů - zanechávaly cosi hezkého i ve mně. Stejně to fungovalo i u těch špatných a panických.
Skvělá kniha.

Malachit
07.01.2016 3 z 5

Dávejte si pozor, kam se stěhujete. Nesprávná volba vás totiž může dovést do blázince, případně porodíte drápkatou opičku s kočičíma očima (nebo se vám podaří obojí).

Číst se to rozhodně dá, atmosféru to má místy také. Možnost vyložit si příběh po svém, považuji za plus.

Tess.96
04.01.2016 5 z 5

Byla jsem příjemně překvapená. Stepfordské paničky mě od Iry Levina vůbec nebavili, nemělo to takové napětí, jaké jsem od toho očekávala, ale tohle je úplný obrat. Je to čtivé, napínavé a nemohla jsem se od toho skoro odtrhnout. Možná bych se na konci knihy zachovala jinak než hlavní hrdinka, ale to je jen názor čtenáře. Skvělý námět.

monika4684
31.12.2015 5 z 5

Výjimečná kniha se skvělým námětem.

Fantasysvet
29.12.2015 5 z 5

Ira Levin je majstrom rozprávania. Na nie celkom veľkej ploche (a my za to tlieskame!) vám dokáže sprostredkovať úplne obyčajný príbeh s desivým koncom. Podobne tak, ako si postavy zamilujete, budete ich nenávidieť. Sú natoľko plastické, poddajné a predovšetkým rôznorodé, až sa vám ich konanie, správanie ale aj zmýšľanie pomaly a postupne zhnusí, a to podľa toho, ako to autor sám chcel a v príbehu zámerne vopred nalinkoval. Odpor, ktorý vo vás vyvolajú, otrasie vaším čitateľským svetom a prinúti vás prehodnotiť svoj morálny kódex i rebríček hodnôt a priam živočíšne vám nastaví zrkadlo dnešnej spoločnosti s jej bizarnými požiadavkami. Aj keď iba v čisto hypotetickej rovine... Bez zveličovania a vyumelkovaného prejavu vám dokáže odkryť závažnosť úplne obyčajnej témy, o ktorú nezakopnete ani v realite. Pohráva sa s vašou fantáziou podobne zručne ako Kodži Suzuki alebo Edgar Allan Poe a načierajúc aj do tajov kritického realizmu približuje vám vnútro človeka v jeho každodennom živote. Kritizuje nielen jeho mravy, ale aj poddajnosť, čiže pasívne prijímanie diktatúry konkrétnej doby a spoločenskej triedy v nej.

Román Rosemary má děťátko vás šokuje svojou úprimnosťou. Osloví vás svojou aktuálnosťou, a to aj napriek tomu, že bol vydaný v minulom storočí, a, čo je najdôležitejšie, rozdúcha vo vás vášeň. Do istej miery pohne vaším svetom. Aj keď to urobí prostredníctvom negatívnych čitateľských zážitkov a skúseností, jeho odkaz vo vás bude rezonovať ešte najbližšie dni odkedy ste sa so zlomenou Rosemary definitívne rozlúčili.

Román Rosemary má děťátko oplýva všetkými atribútmi dobrej knihy. Len sťažka by ste mu mohli niečo vytknúť a ak predsa, možno to bude tým, že vám tento typ literatúry jednoducho nesadol. Nás však infikoval a sme tomu úprimne radi.

Obuvník
23.12.2015 4 z 5

Konečně jsem knihu uchopil do svých spárů, ulehl na lůžko a začal obracet vypasené bílé stránky.
Narážka na "obezitu" daných stránek není náhodná. Jsou to regulérní čtvrtky a mockrát jsem se ujišťoval, zda jsem otočil pouze jeden list a ne pět :-) Kniha tak působí poměrně obsáhle, ale klame tělem, jelikož obsahuje něco málo přes 200 stran, které slupnete jako malinu.
A samotný obsah? Tomu vládnou dialogy. Zpočátku se může zdát, že jde o pouhé plácání (do vody), ale tyhle slovní hrátky zrychlují děj, vykreslují charaktery jednotlivých postav a budují napětí. Zkrátka radost číst.
Rosemary oplývá zvláštní duší. Je naivní a nechodí do práce :-) Jenže je taky hodná. Takže co, budeme jí fandit? Já ano.
Samotné finále bylo příliš doslovné (tady vede film). Příště nechme lopatu doma a zapojme čtenářovu fantazii. No jo. Ale co druhý díl? Zřejmě si nechám zajít chuť. Ale pokud se chystáte číst ten první, rád Vám ji popřeji. Tak tedy: "Dobrou chuť."

PS: Pokud Vám přítel/manžel/náhodný kolemjdoucí říká holčičko i přesto, že již dávno nejste ve vývinu, buďte na pozoru. S nejvyšší pravděpodobností se jedná o čarodějníka.

Lilith1
03.12.2015 4 z 5

No na svou dobu dost kvalitní dílko. O hvězdičku méně za některé zbytečně zdlouhavé pasáže. Dost mě štvalo jak snadno se sebou Ro nechala manipulovat a že jí poměrně pomalu docházelo co se kolem ní vlastně děje. Ovšem zápletka velice originální.

Matik95
07.11.2015 4 z 5

Knizku jsem cetla diky cetbe do skoly a musim rict ze je suprova.
Urcite jsem ji necetla naposledy.

Dastinek
31.10.2015 5 z 5

Knihu jsem četla před několika lety poprvé a můžu říct, že je jedna z mých nejoblíbenějších. Můžu číst kdykoliv. Úžasná kniha!!!

Aneliss
26.10.2015 4 z 5

Trýznivý příběh ženy, která si ze všeho nejvíce na světě přála děťátko... Dokonalé vygradování zápletky v závěru, ale přišlo mi, že nejvíce děje se odehrálo na posledních dvaceti stranách a konec tak vyzněl zbytečně moc uspěchaně. "Má oči po Otci.."

Kirach
17.10.2015 5 z 5

Proste skvela kniha :)

mysung
12.10.2015 5 z 5

Stáva sa to málokedy, ale neviem, či sa mi viac páčila kniha, alebo Polanského film. To pomaly sa stupňujúce napätie, paranoia, keď Rosemary nevie, či sa zbláznila alebo nie, dokonale vykreslený pocit osamelosti, keď človek nemá jediného spojenca, na ktorého by sa mohol spoľahnúť. Čerešníčka na torte: prejav bezpodmienečnej materskej lásky. Jediné, čo sa mi nepáčilo je príliš vysvetlený koniec

Krisseliss
03.10.2015 3 z 5

Od knihy jsem bohužel čekala víc, než mi její čtení dalo. Převažovalo více nezajímavých pasáží než zajímavých a kolikrát jsem se v textu ztrácela.

lenkamw
16.09.2015 4 z 5

Fajn čítanie, koniec ma ale dosť nahneval ...

zpevSusannah
31.07.2015 4 z 5

Ach Rosemary, Rosemary... Kdybys nebyla tak hloupoučká a naivní, tak bych této knížce dala i pět hvězdiček, protože byla jinak velice čtivá.
A co to bylo probůch za konec??? Musím přiznat, že kuchyňskému noži jsem v ten okamžik fandila.. Ale mateřské city, jsou mateřské city :-)
Přesto jsem ráda, že jsem si tuto klasiku mohla přečíst. Film už šanci asi nedostane :-) Omlouvám se, Polanski :-)

Petruse21
15.07.2015 4 z 5

Tato knížka mě přivedla k Levinovi. Po "Ten báječný den" je to od něj můj nejoblíbenější titul.

danielosbourne
15.07.2015 4 z 5

Rosemary má děťátko a nemá to holka vůbec jednoduché. Knihu jsem vzal do ruky a nepustil jí, dokud jsem jí nepřečetl. Kniha je opravdu čtivá, ale jejím hlavním záporem je průhlednost děje. Rosemary je poměrně naivní dívenka. Ale i tak Ira Levin stvořil skvělou knihu, jejíž název zná snad i každý nečtenář.

Martia
11.07.2015 5 z 5

Viděla jsem film a proto měním svůj původní názor, pochopila jsem všechno co v knize ne, všechno to do sebe zapadalo, takže kniha je dobře napsaná jen mi to nedošlo.

Adliczka
08.07.2015 5 z 5

Vyborny pribeh, ovsem konec me zklamal.

knihomolka01
12.06.2015 5 z 5

Od Levina jsem četla už Stepfordské paničky a byla jsem zvědavá jestli to Rosemary trumfne. Trumfla a to o hodně. Nechci dávat žádné spoilery takže jen řeknu, že konec byl fakt děsnej a jen jsem si říkala "Tak je paranoidní nebo ne? Opravdu by se mohlo stát něco tak příšerného?" Po dočtení posledního řádku jsem knihu zavřela a celou noc nemohla spát, protože ten konec mi to prostě nedovolil.:D