Rodová znamení

Po kom mám své mateřské znaménko? Po kom mám svůj hlas? Vypravěči románu jsou čtyři šestileté děti, každé zastupující jinou generaci, ale patřící k téže rodině. Chronologie jde proti proudu času: první dostává slovo Sol, rozmazlený a namyšlený chlapec ze současné Ameriky, fascinovaný internetem, násilím a pornografií, po něm jeho otec Randall, svědek izraelsko-palestinských konfliktů, dále Randallova matka Sadie, až obsesivně pátrající po minulosti své matky, spjaté s nacistickým programem převýchovy unesených dětí Lebensborn. A konečně přichází dramatický osud talentované Kristiny-Erry, kterou proslaví zpěv beze slov - specifický způsob, jak se vyrovnat se svou vykořeněností a neexistencí mateřštiny.
Více než nacistické zločiny či konflikty víry autorku zajímá, nakolik dějinné události a společenské trendy zasahují osobnost člověka, jakou morální a psychickou výbavu mu do života přinášejí a jak působí na postoje k rodinnému životu jako takovému i k vlastní rodině. S hrdiny ve zpětném letu let prožijeme postupně mezipřistání v Kanadě, USA, Izraeli a Německu... Jizvy, které dětští hrdinové utržili, se jako rodová znamení přenášejí na generace jejich potomků. Hlasy dětských vypravěčů znějí nevinně, ale ona neposkvrněnost a čistota se časem vytrácí.

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/11435/rodova-znameni-Dcm-11435.jpg 4.595

Lignes de faille (2006)

Vydáno:, Odeon
Počet stran:304
Překlad:Alexandra Pflimpflová
Edice:Světová knihovna (od 2000) (67.)
Autor obálky:Pavel Hrach
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:978-80-207-1266-0

Kniha Rodová znamení

ibs

Toto bolo uplne zvlastne citanie od zaciatku do konca, premyslam, ci by sa mi to pacilo este viac citat to odzadu ku prvej kapitole ako poslednej:)?!

Opatov
02.12.2018

Kniha me zaujala obalkou. Zajimave psane pribehy 6-letych deti jedne rodiny v nekolika generacich, vypravene pozpatku, smysl dostava az propojeni jednotlivych pribehu. Perfektni knizka, hrozne dobre se cetlo. Zvlastni zpusob zpetne se odvijejici historie.

blindone
04.11.2017

Když se do toho člověk po pár kapitolách dostane, začne to neuvěřitelně dobře fungovat...jako olivy.

hermina007
25.09.2014

Povinná četba

vlasta7
16.11.2013

Kniha se mi ze začátku nelíbila. Zatím jsem se nesetkala s tímto postupem. Zvláštní , ale začetla jsem se a knihu dočetla do konce.

Zajímavá

slamenka
18.09.2013

velice zvláštní kniha, ze začátku jsem z ní byla trochu v šoku, ale výborná :-) někdy stojí za to, vybrat si knihu podle obálky :-D

hanoule
02.07.2013

výborná kniha, zejména netradiční pojetí

Melanka
08.02.2013

Geniálně propojené, čas plyne pozpátku, postupně se dozvídáme, proč se kdo jak zachoval. Perfektní kniha!

pe3czech
24.02.2011

velmi zajímavé, jakým způsobem se mění náhled malých dětí na Svět během generací.

Daniellea
11.01.2011

Tahle kniha, ač celkem útlá, mě opravdu dostala. Je velmi čtivá a nápaditá svým způsobem vyprávění, kdy vypravěčem je vždy 6-ti leté dítě ve čtyřech po sobě jdoucích generacích (tedy 6-ti leté dítě dnešních dnů, jeho otec v 6-ti letech a pak babička a prababička v témže věku). Děj je vyprávěný pozpátku, začíná v současnosti a končí obdobím druhé světové války. Je až s podivem, jak je tato kniha přes neobvyklý tok vyprávění napínavá, minulost postupně objasňuje a odkrývá dopady v současnosti, teprve pročítáním se do minulosti do sebe všechno zapadá. Kniha mě prostě chytla za srdce a jen tak na ni nezapomenu... A to už vůbec nemluvím o citátu autorky, který o sobě pronáší v úvodu doslovu: "jsem kořenná pesimistka, ale pesimisté bývají hédoniky". Zcela a beze zbytku se s ní ztotožňuji :-).