ROBOT100: Povídky

ROBOT100: Povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/451911/bmid_robot100-povidky-luU-451911.jpeg 3 17 4

Povídková antologie ke stoletému výročí slova robot. Právě jím bratři Čapkové obohatili světovou slovní zásobu. A letos je tomu právě sto let, kdy se slovo robot poprvé objevilo v tisku, což je jedinečný důvod k oslavě, protože robot je slovo z budoucnosti, která se stala dneškem. Přispěli ti nejlepší čeští autoři fantastiky, jejichž texty doplnil slovenský spisovatel Michal Hvorecký i současná světová jednička na poli městské fantasy Ben Aaronovitch a doslov napsal Robert Silverberg. Projekt ROBOT100 se tak stal první českou antologií, do které se podařilo získat originální povídku hvězdy světové fantastiky. Symbolicky vychází v nakladatelství Argo jako 4444. svazek. Vydání knihy podpořilo Ministerstvo kultury České republiky.... celý text

Žánr:
Povídky , Literatura česká , Sci-fi

Vydáno: , Argo
více info...

Komentáře (4)


cori
cori
30.05.2021 3 z 5

Sbírka obsahuje celkem 13 povídek, které více či méně navazují na děj R.U.R. Většina povídek se odehrávala ve světě, v němž bylo lidstvo vyhlazeno a nyní další generace robotů bojuje proti svým rodičům. Nejvíc mě zaujaly povídky, v nichž vystupují přeživší lidé Boží omyl (J. Mostecký) a Jenkins, Bonzačka a vlci (F. Novotný). Nejlepší dle mého názoru je Rosumův univerzální rosol (V. Kadlečková).

sidini
sidini
14.04.2021 3 z 5

V této sbírce věnované 100letému výročí vydání Čapkovy hry R.U.R si najde snad každý svou oblíbenou povídku. A nemusí to být ani zrovna fanoušek sci-fi. Třeba takový Tanec rytířů od P.Kosatíka je protknut spíš mystikou. Povídka, která se mi nejvíce líbila, Dar smrtelnosti od P.Stančíka zase představuje kouzelnou vzdálenou budoucnost, ve které se hovoří latinsky. A kouzlí se také v povídce britského B. Aaronovitche, jejíž děj je zasezen do Prahy v době před druhou světovou válkou.


Nifredil
Nifredil
13.02.2021 4 z 5

Dočteno a musím přiznat, že nesdílím až tak nadšení, které se objevilo v recenzích v médiích. Je to hlavně proto, že některé povídky prostě zastarají. Jsou čtivé, výborně napsané, ale pracují až příliš s aktuálním děním způsobem, který není nadčasový. A tohle ani nepochybné schopnosti autora napsat dobrou povídku nezachrání. Jako by nějak jejich autoři zapomněli na okřídlené rčení, že Pán Bůh s námi hraje šachy. Hraje.

Jinak pro mě osobně je jednoznačně nejlepší povídkou celé antologie povídka paní Kadlečkové. Na Čapka navazuje jemně, přitom z jeho slavné hry vytahuje to opomíjené a nanejvýš zajímavé. Navíc pracuje s tématem, které je jí blízké. Vlastně tématy, protože nejen tinktury, ale i hrdina outsider, který není tím, kým se zdá, je jejím tématem.

Z ostatních ani moc nemám zájem někoho vypíchnout. Je to totiž natolik různorodá směsice, že bych musela dělat rozbor každé z povídek, aby hodnocení mělo smysl. Jako u každé antologie jen čas ukáže nakolik jsem měla ve své mini recenzi pravdu a nakolik tato antologie bude smysluplně držet pohromadě za 10 nebo 20 let.

Jo a přečtěte si to. Česká sci-fi dlouho na takovou událost čekala, Čapek si rozhodně takovýhle hold zaslouží a litovat nebudete.

gladya
gladya
14.01.2021 5 z 5

Všechny povídky nejsou na 5*, ale celek je skvělý. Je docela zajímavé, jak odlišně autoři povídky pojali.

Některé povídky na Čapka navazují hodně, některé jen okrajově. Ve všech jde o myslící bytosti a vztahy mezi nimi. Kdo přečte pochopí, že nejde jen o lidi a roboty. Některé povídky si opravdu užije jen ten, kdi zná R,U.R. , což se u čtenáři sci-fi zřejmě dá předpokládat.

Chtěla jsem některé autory zvlášť pochválit, ale nakonec to neudělám. Dobří jsou všichni.