Robert Šlachta: Třicet let pod přísahou

Robert Šlachta: Třicet let pod přísahou https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433187/bmid_slachta-tricet-let-pod-prisahou-74c-433187.jpg 4 599 195

Robert Šlachta poskytuje prostřednictvím rozhovoru se známým českým investigativním novinářem Josefem Klímou osobní zpověď svého neobyčejného života, a to nejen osobního, ale především toho profesního. Jako bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a náměstek Odboru pátrání Celní správy ČR otevřeně hovoří o ožehavých tématech a kauzách (Nagyová, Pitr, Vidkun, Bereta a mnohé jiné), o nichž v době služby mluvit nemohl. Koupí každé knihy přispějete 50 Kč na konto nadačního fondu Be Charity.... celý text

MildeZ
23.08.2020 5 z 5

Já se ani nedivím, že p. Šlachta některým dotyčným nevoní a je okolo této knihy v poslední době poměrně vzruch :-)

marciana
21.08.2020 5 z 5

Děkuji za tuto knihu.

rozvera
20.08.2020 5 z 5

Před několika dny jsem dočetla pozoruhodnou knížku, která je vlastně jakousi zpovědí autora a jeho ohlédnutím za léta policejní práce, které obětoval vlastně svůj osobní život. Vzpomíná nejen na kauzy vyhrané , ale i na ty, které se tak dlouho vlekly, až je spláchla voda, přiznává i svoje pochybení, jak z mládí, tak i za dobu působení ve vysokých funkcích policie. Jeho vyprávění se nebude líbit řadě osob z vysokých postů podnikatelských, politických, policie, advokacie i justice, kterým lidově řečeno "šlápl na kuří oko". Velice dobře spolupracoval investigativní novinář pan Klíma, celý příběh působí uceleně a čte se jako detektivka, kdyby to ovšem nebyla zároveň smutná skutečnost. Po dočtení posledních slov knihy jsem si řekla, kniha bude mít jistě ohlas z "potrefených" míst a ejhle, dnes to začíná. Autor zřejmě s nepříznivým ohlasem počítal a doufám, že mu bude se svou býčí razancí důstojně čelit.

ch.p.korb
17.08.2020 5 z 5

klobouk dolu před uooz

Reacher
16.08.2020 5 z 5

Nikdy jsem si nemyslel, že by v našem prohnilém malém rybníčku mohl vyrůst člověk jako je např. Corrado Cattani, nebo Stanislav Borowitz a podívejme, on tu jeden takový byl... Originální, poctivý a neúplatný Robert Šlachta. Člověk, který obětoval svému poslání téměř vše, bydlel na ubytovně, neoženil se a bojoval s krysami, které kontaminovaly téměř vše, čeho se jen dotkly.
Během čtení knihy se u mě střídaly různé pocity, od vzteku, nevolnosti a marnosti, aby to nakonec skončilo smutkem. Smutkem z toho, že zlo pravděpodobně zůstane nepotrestáno a že lidé jako je Robert nikdy nezvítězí v tom boji s větrnými mlýny...
Je dobře, že kniha mohla být napsána a mohla vyjít a je špatné, že krysy jsou tak sebejisté, že ani nepotřebují různými zákazy docílit umlčení takových novodobých hrdinů, jako je právě Robert. To určitě stojí za zamyšlení.

eva5397
12.08.2020 5 z 5

Kniha super. Obsah fakt je to hnus ta naše politická reprezentace. A je jedno Jestli se bavíme o létech devadesátých nebo zcela nedávných. Všichni jsme svědky všech těch kauz, těch korupcí a mytí rukou. Přečíst je to povinnost. Děkuji

verka5083
11.08.2020 5 z 5

Kniha se velmi dobře čte. Při čtení této knihy jsem přemýšlela, jaký by byl Robert Šlachta jako můj šéf. Na jednu stranu je to určitě zajímavá a skvělá osobnost, ale na druhou stranu mě zarazilo že nemluvil o tom, že by snad někdy udělal nějakou chybu. Možná, že se mýlím, ale určitě i tento skvělý člověk má několik chyb, jenže tyto chyby v knize nebyly napsané.

Aoibhe
09.08.2020 5 z 5

Robert Šlachta má můj velký obdiv - lidí jako on by náš stát potřeboval mnohem více. Lidí, kteří se nedají ničím uplatit a nezaleknou se ani těch nejvýše postavených politiků, podnikatelů, lobbistů atd., protože spravedlnost a dodržování zákonů jsou u nich na prvním místě. Kniha se mi dobře četla a smekám hlavně před obrovskou odvahou pana Šlachty. Jak prohlásil jeden z jeho bývalých kolegů, Robert Šlachta se policistou nestal, on se jím už narodil...

Chajda69
31.07.2020

Mám problém hodnotit hvězdičkami něco tak subjektivního, jako je kniha - rozhovor. Z logiky věci vyplývá, že objektivita jde stranou a předestírá se pouze jeden pohled na věc.

Robert Šlachta je bezpochyby obdivuhodná postava. Chcete ho mít jako podřízeného a chcete ho mít jako šéfa, i když to často není jednoduché a budete na něj nadávat. Stejně ale v hloubi duše víte, že ten člověk jedná přesně podle toho, co si myslí, a nemá žádné postranní úmysly.

V tom je asi Robert Šlachta nejzajímavější a zároveň "neplošší" postavou. Nevypadá to, že by měl nějaké skryté motivace nebo že by jednal na něčí objednávku, ale zkrátka je celou knihu nutné vnímat prizmatem toho, že Šlachta jako aktér hodnotí své působení u policie v zásadě nekriticky. Víceméně jediné, co shledává kritizovatelné, je nesprávný výběr kolegů a podřízených, což ale stejně není až tak Šlachtova chyba. To mi na celém rozhovoru trochu vadilo - Šlachta ani v nejmenším nepřipustil, že by byť jen teoreticky v něčem pochybil, nebo že by něco nedělal správně.

Nicméně, a to je potřeba zdůraznit, Šlachta byl stále "jen" policistou. Pořád je tady justice, která, ač jsou její excesy mediálně propírané, ale jedná se v zásadě o individuální pochybení, je z mého pohledu (a uznávám, že tady zase hraji na svém pískovišti já) tím finálním arbitrem, který má být podle Ústavy i Listiny základních práv a svobod nezávislý a nestranný. Cokoli udělá policie, je hodnoceno soudem, a to za účasti státních zástupců a obhájců. Takže ať je práce policie sebeinvazivnější, není to konečné slovo, není to vyslovený ortel, presumpce neviny pořád platí. Nebo by aspoň měla. Proto je škoda, že Šlachta se svou nebojácností pouštět se do sledovaných a kontroverzních kauz už není policistou. Takoví policisté jsou prostě potřeba. I když se totiž utrhnou ze řetězu, justice jim může pomyslný řetěz k trestnímu řádu zase přivázat.

Gibis
24.07.2020 5 z 5

Po dočtení této knihy je mi především smutno. Smutno z toho, jak dopadají lidé, kteří se opováží bojovat proti zkorumpovaným mocným. Smutno z toho, že jejich práce je jako boj s Hydrou, jednu hlavu useknete a vyrostou dvě nové.
Možná je vyprávění ze strany pana Šlachty nalakováno na růžovo, jak dělal všechno správně, ale je to jeho úhel pohledu a já prostě chci věřit, že mezi námi stále existují lidé, kteří jsou neúplatní, kteří se nedají zastrašit ani zdiskreditovat a tuhle práci dělají z přesvědčení a jsou to srdcaři. Pro mě velmi zajímavé čtení o věcech, ke kterým se obyčejný smrtelník jen tak nedostane.

dyger
23.07.2020 5 z 5

Někomu kniha otevře oči, jiným nepomůže ani svěcená.... Kniha se mi četla velice dobře, p. Šlachta bez obalu hovoří o naší vrchnosti....

alnahu
22.07.2020 5 z 5

Třicet let pod přísahou-pro mě fascinující výpověď -teď již bývalého elitního policisty,který šéfoval Úřadu pro odhalování zločinu. V knize nám pan Šlachta připomene korupční kauzy,které buď čekají na soud nebo již vyšuměly do ztracena.Dozvíme se skutecnosti jak je to z naší politickou scénou- kdo ji ovládá a z toho až běhá mráz po zádech.

i_vanička
14.07.2020 3 z 5

Ne že by mi teď po přečtení bylo všechno jasný, ale teď už Je mi jasný alespoň to, že je to ještě horší, než jsem si uměla představit.

Marketa1994
14.07.2020 4 z 5

Špatná knížka to určitě není, možná jsem čekala trošku více detailu o největší politické kauze, která položila vládu.
Každopádně klobouk dolů před jeho prací.

PetrBr
09.07.2020 5 z 5

Moje soukromé i veřejně dostupné a ověřitelné informace jsou v souladu s tím, co se v knize píše. Toho jsem se trochu bál.

Pepa0216
08.07.2020 5 z 5

Velice zajímavá kniha. Robert Šlachta na mĕ působil jako naprostý profesionál a človĕk na svém místĕ, ale ten systém propojení zločinců a policie je hrozný a demoralizující. Robert Šlachta je v knize hodnĕ sebevĕdomý, ale výsledky práce a to že se jeho útvar nebál žádných kauz proti komukoliv a odvádĕl skvĕlou práci ho k tomu opravňuje. Josef Klíma pak odvedl solidní novinářskou práci. Nejde Šlachtovi na ruku, nenahrává mu a nebojí se mu pokládat složité i nepříjemné otázky, což je jen ve prospĕch objektivity knihy.

Gooverka
30.06.2020 4 z 5

Zajímavá knížka pro všechny, kterým není lhostejné, co se u nás v republice děje (zločiny, politika apod.) a jak obecně funguje policie. Z celého vyprávění jsem se dozvěděla mnoho nového, a líbilo se mi, že Klíma se opravdu snažil být objektivní a klást i nepříjemné otázky. Knihu jsem poslouchala jako skvěle namluvenou audioknihu. Co se týče negativ, určitě bych ocenila větší vhled do kauz, které jsou v knize probírány. Někdy jsem měla problém se upamatovat, o čem kauza byla, nebo kdo jsou vlastně její hlavní aktéři (ale to mohla být i chyba audioknihy, kam se rozhodně nevešel všechen psaný text). Celkově se mi moc nechtělo věřit obrazu, kterým se Šlachta prezentoval a nebylo mi moc sympatické, že skoro nechtěl uznat, že by kdy udělal on nebo jeho útvar nějakou chybu.

jefff
29.06.2020 4 z 5

Určitý obrázek si o významném policistovi Česka určitě po přečtení uděláte. Klíma pojal knihu a otázky maximálně objektivně a nebojí se pokládat i ty kontroverznější. Šlachta bude hodně osobitý samorost, který se asi opravdu byl schopen utrhnout ze řetězu, ale vlastně proč ne. Alespoň se měla šedá eminence koho bát. Nevím, do jaké míry byla chyba na straně policie v kauze Nečasová, že důkazy a práce mnoha lidí nakonec vyzněla víceméně v niveč, ale tomu odhodlání a workoholismu bez jistoty nějakého poděkování, nelze prostě nefandit.

zuzana4587
22.06.2020 5 z 5

Člověka při čtení knihy přepadá bezmoc, nechuť a zoufalství nad tím vším, co se mezi gaunery a politiky (mnohdy synonama), děje. Ale já doufám, že lidé typu pana Šlachty u Policie stále jsou, i když upřímně přiznám, že má důvěra v ní značně klesla. Autor sám na mne působí dlouhá léta velmi důvěryhodně, a tento pocit mi kniha ještě umocnila. Četla se mi skvěle a srozumitelně. Bez váhání 5*. Více takových lidí!

kaka
22.06.2020 5 z 5

Výborná kniha. Velká škoda Vašeho odchodu od policie. Úctyhodné výkony a práce s absolutním nasazením - smekám a děkuji !