Říše světla

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Je sedm hodin ráno a hlavní hrdina Kim Jonghaova románu Říše světla se probouzí do zdánlivě všedního dne. Jen úporná bolest hlavy jako by byla předzvěstí čehosi neblahého. Na Jihu usazený severokorejský agent Kim Kijong (vlastním jménem Kim Songhun) je ředitelem malé firmy zabývající se dovozem a distribucí filmů. Poté, co se stal jeho nadřízený v Pchjongjangu obětí čistky, přerušilo s Kijongem severokorejské vedení všechny kontakty a on byl ponechán vlastnímu osudu v dravé kapitalistické společnosti. Díky svým schopnostem (tak si to alespoň sám myslí) se relativně dokázal prosadit a zařadit se mezi střední vrstvy. Má vlastní byt vybavený moderní elektronikou, automobil střední třídy a nic netušící manželku a dceru. Onoho rána jej však v práci čeká nemilé překvapení v podobě telefonátu a následného e-mailu, přikazujících bez dalšího vysvětlení neodkladný návrat na Sever. Po deseti letech nečinnosti jej to uvrhává do nejistoty. Byla odhalena jeho identita, nebo se nevědomky dopustil nějaké chyby? Ocitá se v obtížném dilematu. Má opustit rodinu i pracně vybudované konzumní pohodlí a vrátit se do své vlasti, kde jej čeká v lepším případě nesvoboda bez drobných každodenních radostí, oblíbené hudby, knih a filmů, v horším případě přísný trest, věznění a možná i smrt? Poslední den pobytu, kdy se marně snaží zjistit bližší důvody odvolání, je pro něj příležitostí k bilancování dosavadního života a k ohlédnutí se za dalekosáhlými změnami, kterými prošla během jeho pobytu jihokorejská společnost, jejíž je cizorodou součástí. Rozehrává se kolem něj neznámá hra, která má spád, ale naprosto mu uchází její smysl i pozadí, a otazníků spíše přibývá....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182443/rise-svetla-182443.jpg 3.523
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Argo
Originální název:

빛의 제국. Empire of Light, 2013


více info...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Říše světla

linguaphille
09.10.2017

Odpočinková četba s poměrně uvěřitelným, i když mírně nadneseným příběhem. Rozhodně se nedá pokládat za román reprezentující korejskou literaturu, v podstatě je o svou "korejskost" ochuzen a autor se snaží zavděčit globálnímu čtenáři - nabízí tabuizovaná témata Severní Koreje a sexu, někdy až zbytečně explicitní scény, které plní jedinou funkci, a to upoutat pozornost moderního čtenáře. Nicméně kvalitnější a záživnější než autorovy prvotiny.

-Pečivo-
29.01.2017

Protože jsem jednou byl v Koreji, jsem v jistých kruzích považován za odborníka na korejskou literaturu. Proto se mile rád podělím o své poznatky.

Říše světla je román ve kterým středně stará, ale stále sjízdná manželka hlavního hrdiny vojede dva studenty v motelu. Level erekčnosti nedosahoval kvalit Houellebecqa, ale i tak sem měl ve vlaku co dělat.

Celkem tedy 7/10. I krom této kapitoly je to totiž docela zábavná knížka popisující jeden den tříčlenné rodiny. Co dělala během dne máma už jsem bohužel vyslepičil. Spoiler alert. Sorry.


bondula
14.06.2016

Kim Jong-ha sa mi dosť presne trafil do vkusu. Ide o literatúru odpočinkovú, no ani zďaleka nie primitívnu. Ak ste severokórejský agent zakrtkovaný uprostred kapitalistickej spoločnosti, pripomenie, na čo netreba zabúdať. Ale aj bežného človeka primeje k zamysleniu, čo by urobil, keby vedel, že mu ostáva posledných 24 hodín. Prekvapilo ma, nakoľko je juhokórejská spoločnosť, ako ju približuje autor, blízka našej. Očakávaná exotika akosi neprišla, o to mi boli postavy príbehu zrozumiteľnejšie a bližšie. Najmä skvelý Kim Kijong, zobrazujúci archetyp nevýrazného muža strednej generácie v dynamickej modernej spoločnosti, ktorého „stratenosť“ bola úmyselne zvýraznená jeho severokórejským pôvodom.
Říše světla má nápad, má spád, má napätie aj myšlienku. Veľmi, veľmi mi pripomína knihy z pera Haruki Murakamiho, jeho fanúšikov by určite bavila. A nie len ich. Za mňa päť hviezdičiek.