Říše popela

Říše popela https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/534598/bmid_rise-popela-65f95f4904e66.jpg 4 196 196

Draconis Memoria série

< 3. díl

Kovolodní obchodní syndikát stovky let poháněla krev draggů a chránili ho Krvožehnaní, hrstka lidí, kteří dokázali krev pít, a v důsledku toho disponovali děsivými schopnostmi. Nyní však hrozí, že právě to, co korporátní svět vyživovalo, způsobí jeho zkázu. Povstal dragg nepředstavitelné síly a teď stojí v čele armády zvířat a lidí. Claydon Torcreek, Lizanne Lethridgová a Corrick Hilemore operují v různých končinách světa, avšak nyní se spojili v touze porazit Bílého dragga a Zkažené, které vede. Samo lidstvo čelí smrtelnému ohrožení, protože ve válce s Bílým draggem se za svobodu platí krví a ohněm. Ale s pomocí starobylého vědění, revolučních technologií a neočekávaných spojenců má dosud jakousi naději. Záchrana světa si ale bude žádat oběti.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: audiokniha , Audiotéka , Host

The Empire of Ashes , 2018

Interpreti: Marek Holý

Aaron Lewis
18.08.2021 4 z 5

Lepší než druhý díl. Alespoň do půlky. Lizanne mi zase začala být sympatická, Hilemore super. Škoda, že tam nebyli víc Pušky, Clay taky celkem ok, ale už mě jeho linka nebavila jako na začátku. Kriz pořád nijaká. Všechno to bylo takový zvláštní. Lidi tam umírají v tisícech a se mnou to ani nehne. Je vám všechno úplně jedno, protože je to všechno na jedno brdo.

Spousta nevyužitého potenciálu. Třeba ta bitva o ten jižní přístav na S, mohlo to být úplně bombové, jak je zachraňují čerňáci a ono nic, prostě jen zmíňka, že přiletěli pozdě. Nakonec celá ta linka byl úplně zbytečná. Hlavní záporáci jsou vám ukradení. Bílýho draka vůbec neznáte, Cate je jen figurka a Sirus dobrý až na konec, i když to jejich osvobození bylo až nějak extra snadné a rychlé. Lutharona, či jak se jmenoval, mi bylo líto. Velké ponaučení pro všechny zviřátka světa, nikdy se nespolčujte s lidmi, vždycky to odnesete.

Ani nedokážu nic moc napsat. Prostě takové nijaké, nemastné neslané, ale to až k závěru, nějak mě to úplně přestalo bavit. I když možná Ryanovi křivdím. Je to proto, že preferuji kouzla a meče než pušky a rakety a nedejbože bomby. A navíc ty korporátní spolky. V takovémhle světě žiju a nechci o něm číst.

CharlesWard
17.06.2021 2 z 5

Tak Vám nevím. Paradoxně se jedná asi o nejčtivější díl z trilogie, nicméně mi i tak kniha přijde i přes svých 600 stran vlastně docela uspěchaná. Kdyby se mě navíc někdo zeptal, o čem že to byly předchozí 2 knihy, popíšu to maximálně jednou obecnou větou.

Tesset
08.04.2021 5 z 5

Tenhle díl by bezesporu nejlepší, patrně proto, že si člověk už zvykl na ten svět, postavy atd. a taky proto, že se celou dobu něco dělo. Ten konec byl trochu moc urychlený, ale zase o čem by se po bitvě rozepisoval, že. Nejsou mi akorát jasné dvě věci - jak je možné, že těch draggů bylo tolik, když je převáželi loděmi, když Clay a spol nebyli schopni naložit skoro nikoho (než se rozhodli plout jen dvěma loďmi) a taky jak mohli léčit zelenou nekrvožehnané, když je ta krev pálila? Za mě teda ale jako mínus ještě za Lutharona. Jinak fajn ale na Krkavce to nemá.

KubaHanzelin
27.01.2021 4 z 5

Rozhodně nejlepší díl ze série, ale s několika ALE..
1.Clayovo putování mi přišlo nakonec celkem k ničemu, až na jednu, možná dvě vyjímky.
2. Hilemore má až neuvěřitelnou smůlu a ano, i jeho snaha na jistém místě o zřízení nečeho (nechci spoilerovat) mi přišla po pár stránkách opět naprosto zbytečná a tím pádem akorát tak zbytečně natahovala knihu..
Dále můžu v podstatě psát jen to co se tu píše níže..
Viz.: Uspěchaný konec, který mohl být více rozvedený, přece jen se jednalo o konec trilogie (pokud nemá tedy Ryan se v plánu do světa draggů vrátit).
A zase ty nevyčerpatelné zásoby všech produktů, u zelené to chápu, i když si postavy často všímaly, že jim dochází, země jí byla doslova nasáklá!
Shrnutí? Ryan nám přinesl další obrovský svět s velkým potencionálem, který za mě z části zůstal nevyužitý, místy překombinovaný a s mezerami, kterých se nelze nevšimnout. Nadále zůstává jedním z mých oblíbených současných autorů a těším se na jeho další knihu, ať už ze světa Vélinova, nebo světa draggů, případně nějakého nového:)

Lutzinka
04.01.2021 4 z 5

Rozhodně lepší závěr série, než Královna ohně, ALE ...

- Mimořádná je prostě nezničitelná?!
- Na celém světě byl nedostatek produktu už od 1. dílu, ale vždy se ho našlo přesně tolik, aby to na stačilo na sebevražednější mise slečny Krvavé

V podstatě byl celý díl o pořád dokola o kartáčových střelách a rozsekaných kusech draggů, putování od čerta k ďáblu a posledních zbytcích Zelené...
I tak to ale bylo fajn čtení a dobrá série. :-)

8722
30.12.2020 4 z 5

Nejlepší kniha z této série, to bezpochyby. Ten konec se mi ale nelíbil, a to ze dvou důvodů. Ryan očividně neumí napsat epický konec, což je velké mínus. Druhá chyba konce je uspěchanost - vůbec by mi nevadilo, kdyby měl úplný závěr dvě kapitoly a ne jednu. A ještě by se dalo vytknout, že ten svět je velmi černobílý...draggové se Zkaženými proti všem ostatním.

linda_pauer
01.12.2020 3 z 5

Knížka mi přišla trochu otočená. Začalo to naprosto suprově, ale čím dál ke konci jsem se dostávala, tím se to víc vleklo. Ne že by mě to nebavilo číst, ale děj byl prostě zajímavý spíš na začátku. Bitva na konci byla taková... no prostě byla. Také mě zklamala dějová linka Lizanne - jak kdyby to autora prostě přestalo bavit.

Povzneseny
01.11.2020 5 z 5

Zdařilý závěr série.

denniys
09.10.2020 5 z 5

Říše popela...co nezvládl předchozí díl, to tento napravil...od samého začátku tě kniha vtáhne do děje a vezeš se v kolotoči "Lizanne, Clay, Sirus, Hilmore " atd....ukázalo se, že jde o další famózní sérii, dokonce si umím představit, že by pokračovala dál....tleskám, tleskám, tleskám...pokud tě baví moderní fantasy, tak tohle chceš číst :)
Možný spoiler :
Pozorný čtenář vidí, že vše nebude ok, ale Sirus překvapí..dokáže si vzpomenout na svobodu..zvrátí válku jinak než sám čekal....
Tekela je postavou, která projde největší změnou..z rozmazlené kravky pozoruhodnou ženou..
Lizanne, která počítá se smrtí, vládne všem knihám a Clay právem neví, jak se vedle ní chovat..společně přesto rozhodnou..
Posledních 150 stran této knihy je vlastně nářez!
Nářez..
Jsem zvědavá,zda Draconis memoria definitivně končí...

Highlander
08.10.2020 5 z 5

Anthony, ty kluku jedna ušatá! Tys to opět dokázal.
Napsat sérii, o které nevím, co si myslet.
Nápad s krví draggů je velmi zajímavý, pěkně je k tomu přidána 'záhada' bělokožce... odkud se vzal, o co mu jde...
Ale na druhou stranu mi to moc nefunguje. Vše mi přijde docela černobílé... buď je to takové, nebo makové. Klidně celý národ je přesně takový, jak se hodí autorovi (nicméně proč ne - např. obyvatelé ostrovů by asi opravdu byli hlavně námořníci/piráti, ale....)...
A za celý tři knihy si vybavuji jen jednu situaci, kdy hrdinové opravdu neměli k dispozici produkt. Sice šlo do tuhého, ale vyřešilo se to tak nějak samo. Jinak jim samozřejmě vždy produkt docházel, ale nikdy nedošel, nebo z toho nebyly nějaké následky.
Napětí a strach o postavy nechyběly, ale přesto mi přišlo, jako by šlo vše jako po másle.
Taky mi moc nesedělo využití produktu. Mohou černou lámat vaz, ale oni prostě dragga znehybní a našijí do něj X kulek. A co nějaké omezení? Mám s tím neomezenou moc, dokud mám produkt? Složitější a těžší věci asi čerpají více produktu... nicméně, jak jsem už zmínil, nějak si nevybavuji, že by někdy produkt došel, nebyl... vždy se v lodním sejfu našel další flakón... nebo dragg k vykrvení...
Ale možná jsem jen rozmazlený. Knihy se každopádně četly dobře a děj nebyl nudný. I jednotlivé dějové linie se mi líbily. Na rozdíl od Stínu krkavce, kde se Píseň krve točila kolem Vélina a v dalších dvou knihách byl už dost upozaděný, je vyprávění zde vyvážené a všechny postavy mají své místo/prostor.
Takže sice mám 'spoustu' důvodů ubrat jednu hvězdu, ale neudělám to. Je to kvalitní materiál.

aneta3874
23.09.2020 4 z 5

Nová série od Rayna byla hodnocená daleko hůře, než předchozí Stín krkavce. Moc tomu upřímně nerozumím. Jak je již u autora zvykem, svět byl velmi detailně prokreslený, postavy uvěřitelné a celý děj měl spád. První dvě knihy mě ani vteřinu nenudili, ovšem ta třetí ano. Přitom je velmi zvláštní, že má zdaleka nejvyšší hodnocení. Autor samotný má bohužel mínus v tom, že se mu vůbec nedaří napsat nějaký epický konec. V této knize popisuje velmi věcně střety mezi armádou bělokožce a zbylými přeživšími. Nicméně konečná bitva je popsána ani ne na 20 stranách, velmi mdle a bez předchozího zapálení. Pravdou ovšem zůstává, že je to momentálně jeden z nejkvalitnějších autorů fantasy na světě, ještě jsem od něj nepromeškala jedinou knihu.

Deia
04.09.2020 4 z 5

V knihe sa striedajú kapitoly Claydona, krvožehnaného (vie vypiť krv dragga a vďaka tomu má isté schopnosti), ktorý spolu so svojím strýkom putuje a hľadá zbraň, ktorá by bieleho dragga porazila, potom Lizanne, ďalšej krvožehnanej, ktorá sa snaží pomôcť čo najväčšiemu počtu ľudí a zmobilizovať aspoň nejakú armádu, Hilemora, ktorý je kapitánom lode a Sirusa, ktorý je Skazený.
Kniha sa mi spočiatku čítala dosť ťažko. Aj keď som predchádzajúce časti čítala tento rok, tak veľmi veľa vecí mi vypadlo (ja fakt musím čítať série za sebou) a dosť ťažko som sa v knihe orientovala. Ale čím viac som čítala, tým mi to prišlo lepšie a na konci som sa od knihy nemohla odtrhnúť a posledných asi 300 strán som v podstate prečítala na jeden záťah. Celá táto trilógia mi ale prišla celkom ťažká na zorientovanie sa v tom ich svete. Tiež by som ocenila, keby na začiatku knihy bolo nejaké zhrnutie predchádzajúcich častí alebo keby aspoň v deji bolo viac odkazov na to, čo sa stalo. Takisto sa mi trochu nepáčil záver knihy, pridala by som ešte aspoň pár kapitol o tom, ako pokračoval život postáv alebo aspoň nejaké väčšie uzavretie, bolo to ukončené až príliš stroho. Ináč v knihe nechýba akcia, je napísaná napínavo a zaujímavo. S knihou som mala ale ešte jeden problém (ktorý som mala už aj v predchádzajúcich častiach) a to ten, že žiadna z postáv mi nejak neprirástla k srdcu a nevedela som si ich obľúbiť, takže viac ma zaujímalo čo sa stane s ľudstvom ako s nimi.

Kikulka97
23.08.2020 4 z 5

Povedená série, to se musí nechat.
Osobně jsem byla v šoku, že se autor naučil v třetím díle sem tam hodit nějaký vtípek (nic, z čeho byste se za břicha popadali, ale snaha se cení). Dále hodnotím pozitivně dějové linky, hlavně Clayovu a Sirusovu, která pěkně doplnila děj.
Prvních asi sto stránek bylo božích. Čtivých, napínavých, opravdu skvělých. Střed knihy byl takový utahaný, obzvlášť, když se tam pedlovalo sem a tam. A Lizannina dějová linka docela ztratila na kvalitě.
Každopádně konec Bělokožce byl adekvátní, jen konec série mohl být jinou formou - věnovat všem postavám jednu kapitolu nebo ukončit jejich osudy alespoň ve dvou kapitolách, to by mi přišlo adekvátní. Na můj vkus to autor ukončil příliš stroze. Jakoby se mu nechtělo dál psát. Nu čtyři hvězdičky.

tartan
04.08.2020 5 z 5

Niet najmenších pochýb, že vyštudovaný škótsky historik a aktuálne spisovateľ Anthony Ryan je majstrom epickej fantasy. Dokázal to už svojou prvou románovou trilógiou Stín krkavce, ktorá sa odohráva vo fiktívnom stredovekom svete, a potvrdil to ďalšou trilógiou Draconis Memoria, v ktorej skombinoval drakov (v románoch draggov) s korporátnym svetom zahaleným parou nastupujúceho priemyselného veku. Svoj dračí príbeh začína pozvoľna troma líniami - špionážnou, námornou a dobrodružnou, ktoré sa postupne prepletajú a vrstvia, aby nakoniec vyústili do (ako inak) veľkolepej bitky o osud sveta. Ryanovo majstrovstvo tak netkvie v originalite príbehu, ale v tom, ako ho podal a aké ingrediencie do neho primiešal. Výsledný produkt bol pre mňa rovnako skvelý ako produkt, ktorí v príbehu užívajú zvlášť obdarení ľudia z krvi draggov aby získali výnimočné schopnosti. V istých pasážach ho Ryan možno príliš naťahuje, ale robí to dostatočne zručne a napínavo a na rozdiel od niektorých svoju ságu nemá problém zavŕšiť. Pravdaže, nejaké tie dvierka sa vždy dajú nájsť, a to nielen tu, lebo epických bitiek o osud sveta zrejme nikdy nebude dosť.

Elea
31.07.2020 5 z 5

Kniha se mi líbila, děj má neskutečný spád, postavy jsou dost rozdílné, takže jsou zajímavé a jejich vývoj je logický a uvěřitelný, stejně jako závěr celé trilogie.

LahwaCZ
30.07.2020 5 z 5

Důstojné a epické završení celé ságy, užil jsem si každou stránku.

neveralone
30.07.2020 3 z 5

Velké finále, jak se dalo tušit už z předchozího dílu. Celý děj knihy spěje prakticky do jednoho bodu. Nebudu prozrazovat nic, čím bych odhalil nějaký spojler, ale asi všichni tuší, jak to dopadne :-)

Přiznám se, že mě tato trilogie bavila podstatně méně než příběh Al Sorny z první Anthonyho trilogie. Nebylo pro mě jednoduché zorientovat se v tom, kdo je vlastně členem korporátní společnosti, kdo z jakého kraje pochází a jaké mezi sebou mají vztahy. Navíc draci a jejich krev, která dává lidem napřirozené schopnosti mi prostě nepřijde úplně zajímavé. Možná je to ale tím, že celý ten příběh není podán úplně civilně (nebo jak to správně nazvat). Když to srovnám třeba s Útokem obrů, tam jsou také nadpřirozené schopnosti u vyvolených lidí, ale celé to působí nějak víc přirozeně. Ale zpět ke Clayovi :-) Každá z těchto tří knih cca od poloviny začne děj tak gradovat, že knihu už nedáte z ruky a nejinak tomu bylo i u tohoto dílu.

Takže celkově bych to shrnul tak, že kniha pokračuje v nastoleném trendu předchozích dílů, nijak nevybočuje a ničím neuchvátí. Uviidíme, jak si povede nová kniha opět s Al Sornou.

pepa3rd
28.07.2020 5 z 5

Tahle trilogie mě nakonec doslova nadchla a nadšení trvá i po přečtení závěrečného dílu. Nestává se často, aby si takto rozvětvený příběh v rámci celé série udržel konzistenci, neztrácel se v záplavě postav a hlavně dokázal uspokojivě uzavřít osudy všech hlavních i vedlejších hrdinů, aniž by vyvstalo více otázek, než dostanem odpovědí. Prostě finále jak má být, bez levné snahy šokovat, s uvěřitelným vývojem, kdy příbeh graduje tak, že člověk jen těžko hledá místa, kde může přestat číst. Za mě, a platí to pro celou sérii, 100 %

tonysojka
22.07.2020 5 z 5

Tak války s draggy jsou za mnou a byl jsem překvapen jak epikou a fantazií celé série, tak komplexností příběhu.
Doufám, že si trilogie všimnou scénaristé a filmaři od NETFLIXU a stvoří podle ní něco, co vizuálností bude přinejmenším šlapat na paty Hrám o trůny.

martina1199
07.07.2020 5 z 5

Bravurní zakončení celé série. Jak dopadne válka Bílého dragga a jeho armády draggů a Zkažených proti celému lidstvu? Pokud milujete steampunkově laděné příběhy, navíc plné draků, dobrodružných výprav a drsných námořních, vzdušných i pozemních bitev, nemůžete tuto sérii vynechat. Toto vše totiž obsahuje a ještě více :-)
Dovolím si odcitovat část anotace, která krásně vystihuje tento závěrečný díl: "V této válce čelí lidstvo smrtelnému ohrožení, ale s pomocí starobylého vědění, revolučních technologií a neočekávaných spojenců má dosud naději. Záchrana světa si však žádá oběti."

draci steampunk fantasy

Anthony Ryan