Richard Ramirez: Night Stalker

Richard Ramirez: Night Stalker https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499496/bmid_richard-ramirez-night-stalker-o0x-499496.jpg 4 109 40

"Byl jsem obviněn z téměř všech zločinů, které si dokážete představit." Život a zločiny satanistického zabijáka Richarda Ramireze. SÉRIE TRUE CRIME POKRAČUJE. Znáte z Netflixu. Šokující příběh o případu sériového vraha, který inspiroval oblíbený seriál na Netflixu! Kniha, která byla pečlivě zpracovávána po tři roky na základě téměř sta hodin exkluzivních rozhovorů s Richardem Ramirezem z kalifornské cely smrti, je definitivním příběhem nejobávanějšího amerického sériového vraha. Od Ramirezových prvních střetů se zákonem přes jeho nejvražednější pronásledovatelské výpravy až po bezprecedentní policejní hon, který vyústil v jeden z nejsenzačnějších soudních procesů v dějinách Kalifornie, je tato kniha děsivým a uhrančivým sestupem do samého nitra lidského zla.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Jota

The Night Stalker: The Disturbing Life and Chilling Crimes of Richard Ramirez , 1996

Annyshga
17.12.2022 4 z 5

Druhá kniha že série True Crime pro mě byla větším překvapením ve smyslu nových informací. O Tedu Bundym jsem toho věděla v podstatě víc než o nočním stalkeru. Proto mě vážně šokovaly všechny jeho sadistické činy. V té době bych nechtěla žít v oblasti Los Angeles. Vážně mě při čtení v noci mrazilo a moje představivost jela na plné obrátky. Příběh byl od začátku čtivý a v podstatě ubíhal rychlejším tempem až do soudního líčení, které mi přišlo moc zdlouhavé. Co si budeme, nás zločinožrouty víc zajímá život, inspirace, činy vraha a samotné vyšetřování než proces jeho odsouzení. I tak to ale bylo zajímavé čtení a jsem zvědavá kdo na nás v této sérii čeká dal .

Anushka1
10.12.2022 4 z 5

"Nečum na mě ty č*bko, nebo tě zabiju." Tohle byla pro několik žen jedna z posledních slov, která kdy slyšely. Pronesl je Richard Ramirez, alias Noční lovec, jeden z nejslavnějších sériových vrahů. Ramirez řádil v oblasti Los Angeles v první polovině 80. let a spoustě lidem zapříčinil bezesné noci, protože jeho specialitou bylo vkrádání se do domů, které chtěl vykrást. Bohužel ho též vzrušovala dominance nad ostatními lidmi. Své oběti vždy znásilnil a málokdy jeho běsnění někdo přežil. Několik svědků však nechal naživu a ti byli poté velmi nápomocni při identifikace a hlavně při soudním procesu. Ten měl pak za výsledek 19 trestů smrti.

Kniha o Richardu Ramirezovi vyšla v rámci série True Crime jako druhá kniha (první byla o Tedu Bundym). Naleznete v ní podrobné popisy jeho trestných činů, dále také vyprávění o jeho dětství a životě před sérií vražd. Tady se hodně vysvětluje, kde se Richard inspiroval ve svém sadismu. Poté následuje popis jeho zatčení a soudního procesu. Když jsem četla část o vraždách, měla jsem z toho kolikrát noční můry a několikrát jsem před spaním kontrolovala, zda jsem opravdu zamkla dveře. V druhé půlce kniha trochu ztrácí tempo a část o soudu mi přišla zbytečně podrobná a zdlouhavá. Proto dávám 4 hvězdy, kniha o Bundym mě "bavila" o něco víc, ačkoliv Ramirez mi přijde mnohem děsivější.

MMacicekk
08.12.2022 4 z 5

Pokud jste fanoušky žánru true crimi, s touto knihou rozhodně nešlápnete vedle. Kvalitně odvedená práce čiší z každé strany, kterou autor napsal a vedle knihy o Tedu Bundym se i kniha o Richardu Ramirezovi řadí k literatuře faktu, kterou vyhledává mnoho čtenářů po celém světě. Doporučuji i další autorovu knihu z žánru true crimi s názvem Ledař, která se věnuje životu nájemného vraha Richarda Kuklinského a je neméně šokující.

knihomolkajanca
07.12.2022 5 z 5

Richard Ramirez - bestiální vrah, satanista a fanoušek tvrdé hudby, který má na svědomí třináct vražd, pět pokusů o vraždu, jedenáct znásilnění, nespočet vloupání a v době svého řádění děsil celé Los Angeles i jeho široké okolí. Útočil za tmy, náhodně. Případ Night Stalkera nepřestává šokovat i přesto, že od jeho vražedného řádění uplynulo už více než pětatřicet let.

Po naprosto skvěle zpracovaném případu Teda Bundyho jsem měla nastavenou laťku vysoko. Tentokrát se setkáváme s odosobněným, věcným a čistě profesionálním podáním Philipa Carla. I on dokázal zpracovat neuvěřitelné množství informací a s Ramirezem se potkal osobně. Strávil totiž rozhovory s ním sto hodin. Opět tedy můžete očekávat velice pečlivě zpracovaný případ.
Při čtení o Ramirezových brutálních činech se člověku nechce věřit, že všechno mohl mít na svědomí jeden muž. A právě i díky tomu se mu dlouhý čas dařilo zahrávat si s policií. V mnoha ohledech byl případ Night Stalkera zlomový, a dokázal tak v určitých ohledech zkostnatěle uvažujícím vyšetřovatelům zamotat hlavu. Připravte se tedy na hned několik momentů, které vás budou zvedat ze židle. Nejen množství zmařených životů je totiž na případu opravdu silně znepokojujících. Kapitola sama pro sebe je i Ramirezovo dětství. Jak vypadala rodina, která pomáhala utvářet sadistického vraha? Jak moc musí ona i společnost selhat, aby dala prostor takovým psychopatům jednat? Odpověď zní hodně.

Ze samotného soudního procesu na mě dýchala atmosféra toho, jak náročné a zdlouhavé to bylo. Autor místy mohl o něco méně zabíhat do detailů, nicméně i tady se dozvíte spoustu zajímavostí. Například to, že stejně jako Bundy měl Ramirez zástupy nadšených fanynek. Na konci nechybí ani ukázka z rozhovorů, které s Ramirezem vedl a obrazová příloha.

Nemohu jinak, ale opět tleskám. Zaručuji vám, že stejně jako u Teda Bundyho ve vás i tento kousek probudí chorobnou touhu vědět o problematice true crime víc. Mnohem mnohem víc.

Hodnocení: 85%

Za knihu k recenzi moc děkuji nakladatelství Jota a Rosier.

andrea5495
29.11.2022 5 z 5

Upřímně jsem vůbec nečekala, že se mi knížku podaří celou dočíst – přece jen, 576 stran je docela dost. Moc jsem si ani nedokázala představit, co vše lze o jednom člověku, který nebyl ve světovém měříku nějak extra významný, napsat. Ale on významný byl, a to právě strachem a šílenou brutalitou, jimiž se mu podařilo paralyzovat celé Los Angeles. Je až neuvěřitelné, jak je celý jeho příběh obskurní. Na jednu stranu vrah, který se nebál zabít a znásilnit nemohoucí stařenky, na druhou stranu „Romeo z cely smrti“, po kterém prahly tisíce žen. Zkrátka, jeho život a „dílo“ vyvolává diskuze a kontroverze i několik let po jeho smrti.

Kniha je dobře napsaná, přehledně rozdělená a čte se opravdu sama. Jediné, co mě ke konci trochu nudilo, bylo řízení před soudem. Autor zde zacházel hodně do detailů, což bylo místy matoucí a utahané… Na druhou stranu je ale soudní řízení podstatná část celého příběhu, která nesmí chybět.

Každopádně jde vidět obrovský kus práce autora, který celou knihu postavil na několikaleté rešerší, sérii rozhovorů a vlastním bádání. Ramireze se nesnaží vykreslit ani jako satanistickou bestii, ani jej nechce přehnaně adorovat. Tento přístup se mi líbí – čtenář se prostě musí rozhodnout sám, zda bude s vrahem soucítit, či nikoliv.

Co mi trošičku chybí je závěr Ramirezova života, aby se celý kruh uzavřel. Ale jak jsem se dívala, autor bohužel zemřel dříve než Ramirez, knihu tedy aktualizovat nemohl.

Summa summarum, knihu mohu určitě doporučit. Většího rozsahu se nebojte, čte se to opravdu dobře (pokud si tedy odmyslíme občasnou úzkost nad tím, jaký smutek a trauma za sebou Ramirez zanechal).

eva3992
27.11.2022 4 z 5

Třináct prokázaných vražd, pět pokusů o vraždu, jedenáct sexuálních napadení, čtrnáct loupeží – to je výčet toho, co mohli policisté dokázat a za co byl Richard Ramirez odsouzen k smrti. V cele smrti strávil nakonec třiadvacet let. Toto byl neskutečný příběh a šíleném zločinci.

Druhý příběh z edice True Crime. Po prvním díle o Tedu Bandym jsme si říkala, že už mě jen tak něco nepřekvapí, a to jsem se opravdu spletla. Drsné popisy vražd a nepochopitelné Ramirezovo chování. Toto bylo opravdu kruté.

Od začátku je kniha psána velice čtivě, autor lpí na detailech, takže si vše při čtení dokážeme snadno představit. Příběh je rozdělen na několik částí. V té první jsou popsány všechny odhalené zločiny, ve druhé části se seznámíme s historií Ramirezovi rodiny, poté nás čeká proces soudu, a nakonec část o jeho věrných fanynkách.

Poslední část pro mě byla nepochopitelná, čeho všeho jsou ženy schopny, aby se dostaly za zločincem takových rozměrů, protože jim i přesto, nebo právě pro to, imponuje.

Když jsem četla o zločinech, připadalo mi, jako bych četla thriller a když jsem si uvědomila, že čtu o skutečných případech, bylo mi opravdu úzko. Seznámíme se zde důkladně i s prací policie. Jaké postupy byly v době kolem roku 1985 a jaké maličkosti pomohly s usvědčením.

Připravte se na hodně osob a hodně jmen. Jelikož Ramirez nezahálel, nakupilo se kolem něj spousta obětí, vyšetřovatelů i svědků. Autor všechny osoby důkladně popisuje, včetně jejich vzhledu a krátkého životopisu. Bylo to přehledné, jen v části u soudu, jsem se v tom občas ztrácela.

O životě Richarda Ramireze bylo natočeno několik filmů a seriálů. Zatím jsem neměla odvahu se na žádný z nich podívat, ale myslím, že se k tomu jednou odhodlám.

Pokud máte rádi skutečné zločiny a chcete se podívat do mysli satanistického zabijáka, rozhodně byste neměli tuto knihu minout.

okeey
22.11.2022 5 z 5

Tak tohle byla teda slušná jízda!
Měla jsem o Ramirezovi nějaké povědomí z podcastu @opravdovezlociny a už tam jsem měla husinu ze všech těch zločinů, které spáchal, ale tohle (holky prominou) byl teda úplně jiný level. Hlavně ve všech detailech, na které v podcastu prostě není místo.
Poslední dobou mě tematika vrahů a zločinů obecně velmi zajímá, z této edice (True crime) jsem četla už o Tedu Bundym, ale kam se hrabe na přezdívaného Night Stalkera. Počet vražd z nejhrůznějšími detaily, myšlenkami vraha, detaily vražd a zločinů spáchaných na obětech jsou neskutečné. Husina od začátku do konce.
Kniha se četla vyloženě sama, až teda na část, kdy byl popisován soudní proces, který se vyloženě vlekl, ale při tak početných zločinech, několika desítkách svědků a důkazů věřím, že to nešlo jinak.
Doporučuji všem, které tato tematika zajímá, protože od té chvíle, kdy knihu dočtete, už budete navždycky ve střehu. Tento příběh ve mně bude ještě dlouho rezonovat.

LenkaMacak
19.11.2022 5 z 5

Kniha a otřesných činech Richarda Ramireze… co mi přišlo ještě hrozivější byly ty davy žen, které ho obdivovaly, nabízely se mu, snily o něm, obhajovali ho a to i přesto, že věděly čeho se dopustil. Toto se mi četlo velmi těžko.

Mona-Lisa
14.11.2022 3 z 5

“….představoval si sám sebe jako Satanova vojáka, který se vrací z bitvy s nevěřícími,”

Kluk z chudé rodiny, který se ocitl na horské dráze plné kokainu, krádeží. Ať už za to mohla násilnická výchova, epileptické záchvaty, špatná společnost nebo jen on sám, stal se sadistický monstrem.

Detailní popis práce sériového vraha Richard Ramireze, který zavraždil minimálně 14 lidí a to v Americe v 80. letech, jeho dětství, zatčení a nesmyslně dlouhého soudního procesu.
Předchozí knihu z edice TRUE CRIME o Tedu Bundym jsem vstřebala a tím pádem četla rychlejc.

Toto byla stroze napsaná kniha, emocionálně nezabarvená na rozdíl od Teda Bundyho.

Ramirez byl chladnokrevný člověk, vyznavač Satana, prostý výčitek.
Jeho stopu mapuje autor svědomitě a
500 stránek nahlížíte do hlavy individua, co vidí sebe na vojenské misi: považuje se za komando bojující za temnou stranu lidské povahy.

Podrobná rešerše autora v tomto případě znamená brodit se nemilosrdně v Ramirezových zločinech.
V první části jsi přímý svědek všech jeho činů a už mě ty pidi odstavečky o životě obětí těsně před zmasakrováním maličko emocionálně drtily.
Obyvatele Los Angeles se báli, dostal se jim do hlavy, v každodenním životě se necítili bezpečně.
Následovala část o jeho dětství - velmi informačně přínosná, část o zatčení- vtipná jak z grotesky (pardon) a část se soudním procesem- dlouhá, natahovaná, zbytečně popisná.
Jsem z knížky ve výsledku rozpačitá.

Nejde o to, že by byla špatně napsána. Jen můj pohár snesitelnosti temnoty na řádcích této knížky přetekl. A fakt by podle mě spoustu zbytečně popisných částí šlo vynechat a stala by se stravitelnější.

Knižní střípky
13.11.2022 4 z 5

Když bych měla srovnávat, tak kniha o Bundym mě asi zaujala kapánek více, ono je to ale celkem logické, neboť autorka měla k Bundymu velmi blízký vztah,ale i čtení o Richardovi bylo zajímavé. Tolik věcí mě zase šokovalo, nad tolika věcmi jsem musela přemýšlet. Máte-li rádi tento žánr, myslím si, že budete spokojeni.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

Naty21
12.11.2022 5 z 5

Musím říct, že ze začátku se mi do knihy tedy vůbec nechtělo. Důvodem byl počet stránek a pro mě je něco jiného o vrazích poslouchat nebo o nich číst (člověk si všechno víc představuje a pak nemůže spát). Každopádně jsem se nechala přemluvit a vůbec nelituji, protože zpracování knihy je opravdu excelentní.
Kniha podává podrobný popis (a když píšu podrobný tak myslím opravdu podrobný (občas i hodinu po hodině)) života sériového vraha Richarda Ramireze. Dozvídáme se o jeho vraždách, rodinném životě, zatčení a konečném procesu a odsouzení.
Hlavní postavou (jestli se to dá vůbec takhle napsat) je samozřejmě Richard Ramirez. Dále jsou zde i postavy vyšetřovatelů, rodinných příslušníků a obětí. Občas se zde vyskytují i přímé řeči, citace atd. (hlavně tedy v části procesu).
Jak jsem psala výše, kniha je rozdělena do několika částí, některé z nich obsahují i citace třeba z novinových článků. Na konci knihy pak najdeme fotografie ze života Richarda, z míst jeho činů nebo od soudu. Dále je pak ještě dialog mezi odsouzeným a autorem.
Pro někoho kdo true crime vyhledává je tato edice úplně ideální. Kniha do detailů popisuje celý život jednoho z nebrutálnějších sériových vrahů (pro mě byla část z procesu lehce zdlouhavá). V části o rodině je i zmíněno několik možností proč se vlastně stal čím se stal (co ho k tomu mohlo vést). Jako za mě jednoznačně doporučuji. Samozřejmě pro čtenáře, který se nebojí drsnějších témat...

MamaKnihomolka
10.11.2022 4 z 5

"Přísahej na Satana, že nebudeš křičet!"

Další díl ze série True Crime, kterou zahájil Ted Bundy, tentokrát pokračuje Richardem Ramirezem alias Nočním lovcem. Chladným, satanictickým a velmi brutálním vrahem.
Autor zpracovával knihu po tři roky na základě téměř sta hodin exkluzivních rozhovorů se samotným vrahem. A rozhodně se mu to velmi povedlo, protože tato kniha je sice úplně jiná a jinak zpracovaná než o Tedu Bundym a neztrácí na kvalitě ani trošku.
•••
O tomto vrahovi jsem nikdy neslyšela, ale když jsem viděla jeho fotku, byl mi povědomý a o to jsem na knihu byla zvědavější.
A co z člověka udělá vraha? To je otázka, která trápí kdejakého vědce či "vrahomaniaka". Čelní lalok. To je klíč. Konkrétní jeho omezená funkce. Ať už po úrazu hlavy nebo se vrah stane po tom, co se mu během dětství stalo. Šikana, drogy, šokující událost? To vše se v životě Ramireze událo a těžko říct, jak moc to ovlivnilo jeho budoucí běsnění nebo to měl prostě už v sobě.
•••
Celá kniha je rozdělena do čtyř knih a závěrečného epilogu. První část psána ve dvou liniích. Linie Ramireze a linie vyšetřování jeho vražd, které se navzájem prolínají. Autor se s nějakými omáčkami rozhodně nezdržoval, hned od začátku čtenáře vtáhne do řádění Nočního lovce se všemi detaily.
Ve druhé knize se čtenář ponoří do Ramirezova života od narození a i před ním. Jeho rodiče to v životě rozhodně neměli jednoduché a jediné co je pohánělo vpřed byla láska. Smutné, že z lásky může vzniknout takové monstrum jako Richard Ramirez.
Třetí kniha s názvem Zatčení mluví sama za sebe. Popisuje jak probíhalo zatčení Ramireze, jeho pobyt ve vazbě a následné přípravy k soudu.
Proces. V poslední, čtvrté knize autor zachycuje celý Ramirezův soud. V této části kniha trochu ztratí ten náboj co měla. Jako pro všechny zúčastněné se soud táhl, tak i pro čtenáře to může být nudné, ale je to samozřejmě velmi důležitá pasáž pro celou knihu.
V závěrečném epilogu čtenáře čeká svatba Ramireze i část rozhovoru mezi ním a autorem.
•••
Co mě, stejně jako u Bundyho, nejvíce fascinovalo (kromě brutálních vražd) byly jeho fanynky. Stovky možná i tisíce zamilovaných žen, které jím byly posedlé. Mě teda vůbec nepřišel sympatický nebo roztomilý jak uvádělo mnoho žen a už vůbec bych mu nechtěla nosit snídani do postele...
Když byl Ramirez ve vazbě mezitím, co probíhal soud, poprosil svou dovolím si říct Fanynku číslo jedna Doreen o adresu do cely smrti Teda Bundyho s tím, že se ho potřebuje na něco zeptat. Hodně by mě zajímalo jestli mu opravdu napsal a na co se ho ptal...
•••
Rozhodně knihu doporučuji všem, kteří se o téma ať už sériových nebo masových vrahů zajímají. Jen podotknu, že je to psáno se všemi detaily a Ramirezova surovost a dvojí tvář je popsána velmi děsivě reálně.

Knihomolka97
08.11.2022 5 z 5

Přiznám se, že o Ramirezovi jsem četla jen nějaké základní informace, ale chtěla jsem se o něm dozvědět více. Chtěla jsem vědět, co to bylo za člověka, v jaké rodině vyrůstal, jaké měl dětství, co ho vlastně vedlo k těm hrůzným činům.
Kniha je rozdělena na několik částí a je opravdu velice obsáhlá a podrobná. Mnoho jmen, dat, informací, že jsem si čtení musela dávkovat, abych vše vstřebala. A i když to možná bude znít divně, bylo to fakt zajímavé čtení.
Kniha je zpracovaná moc dobře, jelikož má ale přes 500 stran, jsou tam místy trochu zdlouhavé části. Hlavně v druhé půlce při soudním procesu. Pro mě docela nepochopitelný, že trval tak dlouho při tolika svědcích a důkazech. ‍️
Co mě zarazilo a znechutilo, bylo to, kolik měl obdivovatelek, které mu psaly dopisy, chodily za ním k soudu a do vězení. Samozřejmě jsem věděla, že se ve vězení i oženil (ta ženská byla taky případ), že měl fanynky, ale že jich bylo tolik?!!! Eee. Nevím, jak vám, ale sexy natož roztomilý mi Richard teda nepřipadá. To, že za ním stála jeho rodina a nechala se zmatipulovat, to bych i chápala, ale tohle..to fakt nepochopím. ‍️
Musím ještě zmínit i fotografie, ze kterých jde až mráz po zádech.. A na úplném konci zajímavý rozhovor mezi Richardem a autorem této knihy.
4,5⭐️/5⭐️

knihomolkaJani
06.11.2022 5 z 5

Velmi dobře a podrobně napsaná kniha. Člověka až mrazí, když si uvědomí, že tohle se opravdu dělo.. Kniha je rozdělena do částí (Kořist a lovci, Richie, Zatčení, Proces, Epilog, Aktualizace) - některé vás budou bavit více a každá bude ubíhat svým tempem. Ale jako celek je kniha skvělá.

Ctenar1202
05.11.2022 4 z 5

Co se vám vybaví, když slyšíte jméno Richard Ramirez? Ano, sériový vrah, který byl obviněn z 13 vražd, 5 pokusů o vraždu, 11 znásilnění a 14 vloupání. Ano, docela vysoké číslo na jednoho člověka. A abyste se dozvěděli o jeho životě, vraždách a osudu po odsouzení víc, tak si o něm můžete přečíst knihu s názvem Richard Ramirez-Night Stalker od Philipa Carla.

Richard Ramirez. Člověk, který se zapsal do dějin jako sériový vrah a ač je téměř 10 let po smrti, tak nás jeho život a činy nadále fascinují, znepokojují a znechucují zároveň. Kde se v něm vzalo to zlo a nenávist? Ty sklony k násilí? V dětství? Či se takto člověk narodí? Těžko říct...každopádně Richard byl sériovým vrahem řádícím v 80. letech 20. století. V roce 1989 byl uznán vinným z 13 vražd, 5 pokusů o vraždu, 11 znásilnění a 14 vloupání. Jeho soudní proces sledoval celý svět. Lidé ho nenáviděli, ale paradoxně se našlo spousty žen, které se do něj zamilovaly, psaly mu dopisy a představovaly si s ním intimní vztah.

Richard vyrůstal s pěti sourozenci a rodiči. Otec měl násilnické sklony a byl na děti velice tvrdý. V dospívání se sblížil se svým bratrancem, který se vrátil z války ve Vietnamu a barvitě Richardovi líčil, jaké brutality tam zažíval a sám dělal. Ovlivnilo Richarda i tohle? Možná...

Knížka je docela silná, má 576 stran a je opravdu obsáhlá. V první čtvrtině se dozvídáme o vraždách a o tom, jak se snažila policie Richarda dopadnout. V druhé čtvrtině čteme o jeho dětství, dospívání a celkově rodinných vztazích a tato část mě bavila asi nejvíce. Následuje soud, který byl opravdu, ale opravdu zdlouhavý, úmorný a v některých věcech naprosto nepochopitelný. Porota pojídající popcorn při rozhodování o Richardovo vině či nevině mě opravdu pobavila. Každopádně byla tato část knihy pro mě zbytečně dlouhá, navíc se v ní objevilo neskutečné množství jmen, která se mi pletla a nebo jsem absolutně netušila kdo to je. Poslední část byla čtivější a velice se mi líbil rozhovor Richarda s autorem knihy. Ano, čtete dobře. Autor se osobně s Richardem setkal a to dodává celému rozhovoru větší sílu.

Pro všechny, kteří mají rádi True Crime, knížku doporučuji, ale připravte se na trošku zdlouhavější část při soudním procesu. Jinak jsem byla z knihy nadšená a samozřejmě si o Richardovi ještě googlila fotky a na Wikipedii se o něm dozvíte velice podrobné informace.

TerezaMondeková
26.10.2022 5 z 5

O Richardovi Ramirezovi jsem toho nic moc nevěděla, dokud jsem jsem nezjistila, že následující díl z nové edice True Crime je o něm. Proto jsem se rozhodla podívat se na seriál Night Stalker: Hon na sériového vraha, který je přímo o něm, abych si zjistila nějaké informace a psychicky se připravila na knihu... ale ne! Na tohle jsem opravdu připravená nebyla... ať už se díváte na seriály, filmy, dokumenty, čtete nejrůznější články, tak kniha bude i přesto šok! Psychicky... to byla jedna z nejtěžších knih, které jsem kdy četla!
Musím souhlasit, že nejde nerovnávat příběh Richarda Ramireze a Teda Budyho. Příběh Teda Bundyho vyprávěl někdo, kdo ho znal, kdo ho považoval za přítele. Šlo o velmi důvěrný a intimní pohled, ale u příběhu Richarda Ramireze je více vidět věcný, odtažitý a profesionální pohled. Kniha je rozdělená na části. Kořist a lovci, kde autor popisuje napadení a jak si Richard vybíral své oběti. Pak část Ritchie, kde je popsáno jeho dětství, dospívání a prostředí, ve kterém žil. Pak samozřejmě jeho zatčení a proces. Nechyběl ani epilog. V příběhu máme střet s krutostí, bezcitností a brutalitou nad rámec jakéhokoli lidského chápání. Ať se budete snažit jakkoli jeho chování, jeho osobnost, činy pochopit... nepůjde to.
Musím říct, že detektivové a policisté ze všech okresů a měst... že spoustu věcí pokazili. Vím, že taková práce není snadná, že je to obrovský tlak, ale během knihy jsem měla pocit, že policie mohla udělat víc. Kdyby spolu detektivové mluvili, sdělovali si informace, měli otevřenou mysl a hned od začátku nezavrhovali informací, že to všechno může mít na svědomí jeden člověk... bavili se mezi sebou, tak to mohlo být jinak. Přišlo mi, že celou to dobu hráli jenom s tím, že někdo musí vraha znát a že to dřív či později řekne policii. Navíc mi přišlo, že některým policistům šlo jenom o tu slávu, kterou budou mít, když Nočního lovce chytí. Ne o to, že už nikomu neublíží. Je tu i fakt, že Nočního lovce chytli lidé z veřejnosti, ne policie.
I mě během čtení přišlo, že Richard Ramirez je příklad vyrobeného psychopata. V knize máme popsané jeho dětství, dospívání... časy, kdy měl přítelkyni, na kterou byl hodný a něžný, miloval svou matku a bránil svou sestru. Sám řekl, že na začátku výčitky měl, ale pak se z něj stalo něco... co nemá absolutně žádné svědomí, výčitky, je lhostejný k utrpení jiných. Částečně za to mohla asi opravdu mohla jeho schizoidní porucha osobnosti, prostředí, otec, bratři, a pak monstrum, které byl jeho bratranec a který byl sám vrah a násilník, ale nemyslím si, že ho to nějak omlouvá! Spousta lidí má špatné dětství, vidí násilí, zažije trauma, ale to není důvod, aby se z něj stalo takové nelidské monstrum.
Co ale udělat pro člověka, jehož sen bylo dostat se po smrti do pekla... vzhlížel k samotnému satanovi, byl si jistý, že je s ním, že nad ním drží ochranou ruku. A že ho bude chránit, dokud v hloubi duše zůstane zlý a neprojeví slitování. Doufal, že až umře a dostane se do pekla, tak bude čestný host u satanova stolu, všichni ho budou uctívat a uklánět se mu... Co pro takového člověka udělat? Nic. Nejhorší je, že si toho nikdo ani nevšiml. Měl spoustu šancí na pomoc, terapii, ale nedostal ji. Je to smutné... možná, že kdyby si toho někdo všiml, tak to mohlo být všechno jinak.
Richard byl člověk, který měl rád jenom sám sebe. Myslím, že to, co říkal a dělal před rodinou byla jenom komedie. I u rodiny jenom vytvářel iluzi lásky, aby si získal důvěru a kontrolu, manipuloval, chtěl si dokázat svou nadvládu a majetnost.
Právník Richarda Ramireze prosil porotu, aby mu udělila takovou milost a sympatie, které dal on svým obětem... kroutila jsem hlavou a říkala si... To si děláte srandu? Kdyby mu měli ostatní lidé prodělat takovou laskavost a milost, jako on svým obětem, tak se toho soudu ani nedožije! Celý proces podle mě byla jedná velká komedie a fraška. Opravdu ano. Byl odsouzen tolikrát k smrti, ale nedošlo k tomu... zemřel na rakovinu. Proč mu dávat tolik trestů smrti, které si bezpochyby zaslouží, ale ani jeden nevykonat? To už mu radši nedávat žádný. Navíc musím říct, že mi nepřišlo, že pode těch fotek, jeho fanynek, podle jeho svatby, že by ve vězení nějak trpěl... na rozdíl od obětí a jejich rodin.
A ty fanynky... Co to je? Kam to ten svět spěje, když jednoho z nejhorších a nejbrutálnějších vrahů přitahuje více žen než nějakou rockovou hvězdu? Jak se do něj mohli zamilovat? Jak se ho mohli zastávat? Jak mu mohli psát, chodit ho podporovat k soudu? Já nikdy nikoho nesoudím. Každého přitahuje něco jiného, ale dívky, které přitahuje někdo takový, kdo má takové představy, které nám autor na konci knihy popsal... By se měl jít léčit! Richard Ramirez v těch dívkách neviděl nic jiného, než další chod.
Některé chvíle v knize byly... tragické, smutné a neskutečně emotivní. Ať už šlo o rodiny, oběti, přeživší, ale mě bylo líto i jeho rodiny. I oni byli obětí, taky trpěli. Po přečtení knihy jsem se opravdu musela vybrečet... bylo mi toho všeho líto. Hlavně proto bylo číst knihu tak těžké.
Zajímavé pro mě bylo, že skoro každý se zaměřoval na jeh oči... děsivé, kruté, nemilosrdné, zlé, ďábelské... a mrtvé. Já musím souhlasit... když se jsem se dívala na jeho fotku, nedokázala jsem od jeho očí odtrhnout pohled na měla jsem husí kůži... tak tmavé, černé, zvířecí...

Shaxx
24.10.2022 4 z 5

Druhá kniha z nové edice True crime od nakladatelství Jota. Po Tedu Bundym přichází samotný Night Stalker, Richard Ramirez. Kniha o Bundym byla psána z pohledu ženy, která ho osobně znala jako milého přítele a napříč knihou se táhne její osobní rozpor ohledně zjištění, že TB je skutečně ten, kdo brutálně zabil nemalý počet žen. Oproti tomu je kniha o Ramirezovi sepsána spisovatelem, který k němu neměl žádný vztah na osobní rovině a kniha je tak psána věcně, s přiměřeným odstupem a předkládá zejména čistá fakta. Kniha by se dala rozdělit na dvě části - zajímavá část popisuje Ramirezovo dětství, poměry v rodině, faktory, které měly dopad na jeho osobnost a pozdější zločiny, jeho fanynky a obdivovatelky...
Na konci knihy je i bonusový materiál, rozhovor se samotným vrahem a také dopisy od fanynek. Druhá část je bohužel poněkud nudnější - proces u soudu. Jasně, právnický řečičky nebudou asi nikdy znít zábavně, ale oproti popisu soudního procesu s TB měl opis soudu s Ramirezem tyto mouchy:
Některé věci se příliš zbytečně opakují, stejně tak je tam přemíra nadbytečných informací, které nemají k ničemu relevanci (například to, že někdo začal vypovídat v 10:50). Přijde mi, že celkově to působí chaoticky, neorganizovaně a postrádá to nějakou strukturu, kterou měl popis soudu s TB.
O spoustě zločinů, které měl na svědomí, zde nepadlo ani slovo. Je fakt, že v rozhovoru se Ramirez odmítl vyjádřit ke zločinům, za které nebyl souzen, ale nějaká noticka pod čarou by nebyla k zahození, zejména když se text zlehka zmínil o dané věci (například že ho nebudou soudit za únos a obtěžování nezletilé osoby, z čehož měl Ramirez radost, protože tohle nařčení odmítal. Nicméně se jednalo o únos a sexuální napadení Anastasie Hronas, jež vyšetřoval detektiv Carillo, dívka také byla přítomna při identifikaci Ramireze, jako ostatní přeživší).
Nicméně je vidět pořádný kus práce, který byl na knize odveden a pořád je to na čtyři hvězdy.

milanříský
16.10.2022 4 z 5

„Kdo je ten hezký kluk?,“ zeptala se zpěvačka Madonna, když šla do vězení navštívit svého manžela Seana Penna. V cele vedle herce seděl Richard Ramirez, obávaný Noční lovec, odsouzený 19x na smrt. I jeho charismatem a obrovským zástupem fanynek, z nichž si jednu dokonce v kriminále vzal, zatímco jiné se mu nenápadně odhalovaly během návštěv a on při tom masturboval rukou v kapse, se zabývá kniha Philipa Carla. Nejde ji nesrovnávat s nedávno vydaným Tedem Bundym, Carlův styl je chladnější, zpravodajský a většinu textu si drží profesionální odstup, byť jeho lehce ironické komentování Ramirezových fanynek v závěru je kouzelné.

Autor vás hned zkraje vrhne do vražedného běsnění, kdy jeden bestiální čin střídá druhý a nenechá vás vydechnout. Brutalitu Ramirezova počínání umocňuje Carlův věcný projev a opravdu mrazivé popisy útoků obávaného vraha se na vás valí jako lavina. Po mordech se autor vrátí do Richardova dětství, poukáže na vliv bratrance, jehož kratochvílí ve Vietnamu bylo znásilňovat a zabíjet a portrét nelítostného vraha je kompletní. Vyčerpávající je táhnoucí se soudní proces, největší slabina celé knihy, Carlo jde opravdu do detailů a průběh líčení je chvílemi zdlouhavý, nejzajímavější je na něm Ramirezovo chování - od řinčení řetězy a provolávání slávy Satanovi, přes vrčení na média a úsměvy směrem k obdivovatelkám, či chvilky, kdy rošťácky házel prasátka soudci do očí pomocí kousku alobalu nalepeném na poznámkovém bloku.

Carlův komplexní portrét Richarda Ramireze je oprávněně považován ze jednu z klasik true crime žánru, poctivá faktografie se potkává se stovkou hodiny, které autor s vrahem strávil ve velmi otevřeném rozhovoru, popisuje dopady na život nejen vyšetřujících detektivů ale i přeživších obětí. Kus fakt poctivé práce.

Tolerance37
11.10.2022

První knihu z této edice jsem přečetla jedním dechem, i když s těžkým srdcem. Těším se na tento příběh.

Daisy21
09.10.2022 5 z 5

Je zvláštní číst o pozadí těch nejhrůznějších činů, z nichž se vám dělá špatně, a zjišťovat, kolik různých příčin a pohnutek za zrozením tohoto vyznavače satana a největšího zla stálo. Možná, kdyby si někdo v jeho dětství více všímal náznaků nebo je řešil, nemuselo za to tolik lidí zaplatit životem. Drsné čtení o jedné skutečné stvůře, která neměla slitování ani svědomí. Velmi zvláštní a silný čtenářský zážitek.

satanismus sérioví vrazi skutečné kriminální případy podle skutečných událostí

Philip Carlo
americká, 1949 - 2010