Richard III. - Poslední dny života a osud jeho DNA

Richard III. - Poslední dny života a osud jeho DNA
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407112/bmid_richard-iii-posledni-dny-zivota-a-o-lyX-407112.jpg 4 11 11

Richard III. je znám jako jeden z nejkontroverznějších panovníků v anglické historii – díky skvělému dramatu Williama Shakespeara ho máme zafixovaného jako prvotřídního zloducha, schopného kvůli moci zavraždit i děti, a to vlastní synovce. V posledních 50 letech však probíhá mnoho dalších výzkumů, které legendy okolo Richarda III. vyvracejí. Tato kniha zcela nově a unikátním způsobem mapuje posledních 150 dní života Richarda III. Autor volí přístup z pozice pozorovatele před bitvou u Bosworthu, která se stala Richardovi osudnou, tj. očima člověka nezaujatého výsledkem bitvy, a odkrývá se nám tak zcela nový Richard: žádná pasivní oběť mořená výčitkami svědomí a čekající na svou porážku, ale aktivní král vykonávající své běžné denní povinnosti vyplývající z vlády, trochu naivně podceňující ambiciózního Jindřicha Tudora. Přezkoumáno je zde i období po bitvě u Bosworthu, tj. jak bylo zacházeno s Richardovými ostatky, jak probíhal jeho pohřeb a stavba jeho hrobky – jedna legenda za druhou, nánosy, které přinesla následující staletí, to vše se pomalu rozplývá pod přesvědčivými důkazy. Rovněž jsme svědky autorova fascinujícího pátrání po Richardově DNA, kterou úspěšně nalezl „živou a zdravou“ přes mnohá pokolení až v daleké Kanadě. Díky ní bylo možné s jistotou identifikovat pozůstatky Richarda III., které byly objeveny roku 2012 na základě údajů uvedených v prvním vydání této knihy. Toto je překlad vydání druhého, již rozšířeného o poznatky z archeologického výzkumu. Autor John Ashdown-Hill byl historikem, členem Královské historické společnosti, Společnosti genealogů a Společnosti Richarda III. Napsal mnoho článků a knih na téma pozdního středověku v Anglii. Věnoval se novým metodám výzkumu a byl oceněn Řádem britského impéria.... celý text

Literatura faktu Historie
Vydáno: , Citadelle
Originální název:

The Last Days of Richard III , 2010


více info...

Přidat komentář

čef
25.01.2021 5 z 5

Vědecká publikace známého anglického genealoga vyvrací mnohé fámy ze života zejména Shakespearem nechvalně proslaveného krále. Není to žádná literatura, pouze fakta vybraná vědcem a proto není asi pro každého, i když obálka láká. Najdete zde spoustu rodokmenů až do 16. kolena příbuzných z rodu sestry panovníka a to každého moc nepobaví.

david4141
20.01.2020 5 z 5

Velice zajímavá a čtivá kniha, rozhodně stojí za to. Jedná se o výjimečný případ, kdy se historický výzkum dá využít v reálném světě. Takových úspěšných "Indianů Jonesů" (jako byl John Ashdown-Hill) již moc na světě nebude.