Revenanti

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Podtitul: Živí a mrtví ve středověké společnosti. Život a smrt představují ve středověku kategorie, jež od sebe nejsou tak striktně rozděleny, jako je tomu v současnosti. Kniha předního francouzského medievalisty velice poutavým způsobem odhaluje právě onu provázanost těchto dvou světů a jejich odraz v dobové středověké mentalitě. Hlavními hrdiny Schmittovy práce jsou revenanti, navrátilci ze záhrobí, lidé kteří zemřeli i nezemřeli, kteří se vrací ze světa duchů, aby strašili věřící, nabádali je ke křesťanskému životu bez hříchu, sdělovali jim „božská“ či „ďábelská“ poselství a vytvářeli kulturní ovzduší, v němž jsou hranice mezi oním a jsoucím světem téměř neznatelné. Díky odborné erudici a díky vytěžení jak psaných, tak i ikonografických pramenů, patří tato kniha ke klasice moderní medievalistiky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23615/revenanti-WAw-23615.jpg 4.225
Žánr
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Argo
Orig. název

Les revenants. Les vivantes et les morts dans la société médiévale, 1994

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Revenanti

Přidat komentář
knihy_a_zuzka
17. února

(+ SPOILER) Autor v devíti kapitolách popisuje vztah středověké společnosti ke smrti, životu po smrti, revenantům a jejich účelu na světě. Chronologický limit autor stanovil na konec 15. století. S odkazy na velké množství pramenů popisuje vývoj vztahů společnosti a revenantů. Zároveň sleduje vývoj vztahu církve k revenantům.
Autor rozlišuje autobiografické příběhy o zjevování revenantů, v nichž vzdělanec dané doby podává písemné svědectví o vlastní zkušenosti, a převzané příběhy, které se odvolávají na zážitek někoho jiného a jsou založeny na ústní tradici. Ty první nejčastěji přisuzuje snům, druhý typ spíše denní vizi. Autor pohlíží na otázku revenantů z pohledu sociální historie.
Popisuje velký zvrat ve 13. století, kdy o svých snech začínají vyprávět i vzdělaní laici, což povědomí o revenantech ještě rozšiřuje. Rozlišuje typy příběhů o revenantech.
Pátá kapitola je věnována Herlechinově družině, poprvé zmíněné ve 12. století. V závěru autor zmiňuje pohled na revenanty v dnešní době. V textu knihy najdeme odkazy na fotografickou přílohu čerpanou přímo ze zmiňovaných pramenů.
Celkově autor velmi kvalitně a znale popisuje poutavé téma, které podkládá řadou pramenů.

PerchtaR.
29.03.2019

Autor píše o mimořádně zajímavém tématu, které je dost atraktivní pro každého, kdo se zajímá o středověk, středověké rituály a koho zajímá vývoj lidského vnímání přítomnosti smrti a její neoddělitelnosti od živých. Pravda je, že se jedná o naučnou knihu, tudíž pokud nejste odborník v medievalistice, tak je více než pravděpodobné, že vám některá slova či obraty nebudou zcela srozumitelné.