Retro ČS

Retro ČS https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175715/bmid_retro-cs-175715.jpg 4 120 39

Retro ČS série

Co bylo (a nebylo) za reálného socialismu. Retro ČS čtenáře vrátí do let socialistického konzumu – k věcem každodenní spotřeby, které provázely (anebo v nedostatkové socialistické ekonomice naopak neprovázely) průměrného obyvatele Československa. Pestrý obrazový doprovod umožní každému připomenout si éru čtyř dekád před rokem 1989. Autor s pomocí vlastních zkušeností a na základě dobové reklamy alespoň částečně rekonstruuje regály socialistických samoobsluh. Využívá bohatství osobního archivu, který patří určitě k nejrozsáhlejším u nás. Nebojte se do něj nahlédnout a svět, v němž bylo leccos jinak, si připomeňte, anebo třeba vůbec pro sebe objevte. Ten svět, kde železná opona jednak znamenala občanské nevolnictví, zároveň ale i bezpečí rezervace pro původní domácí výrobu a specifické značky. Ty, které jsme v porevoluční euforii stejně vášnivě odvrhli, jako se k nim po nasycení těmi globálními nadšeně vracíme. Nechejte se unést snímky toho, co jste měli rádi, ať už v ústech, nebo v dětském pokoji, kde ani jedna z hraček nepocházela z Číny. Připomeňte si dobovou reklamu, socialistickou estetiku, probuďte spolu s autorem své vzpomínky a podnikněte výlet do dějin některých oborů ekonomiky čtyř desetiletí po únoru 1948…... celý text

Márinka
17.02.2016 2 z 5

Chtěla jsem si zavzpomínat. Čekala jsem od této knihy úplně něco jiného.

Metcheque
17.02.2016 3 z 5

Ačkoli Retro je docela bichle, velkou část zabírají celostránkové fotografické koláže, čemuž příliš neodpovídá doprovodný text. Jde spíše o takové nostalgické fotoalbum, které přelítnete za pár desítek minut....

Alienn
17.01.2016 4 z 5

Celá tato knížka pro mě byla krásnou vzpomínkou, hezkým návratem do dob dětství. Vše se mi vybavilo, většinu výrobků jsem bezpečně poznala a oceňuji i informace o firmách a o tom co se s nimi stalo dál. Určitě si seženu i další autorovu knihu.

cérka
04.01.2016 5 z 5

Skvělí nápad. Při četbě se mi hrnula jedna vzpomínka na dětství za druhou. Ty vůně, chutě a fronty :-). Já měla např. tak nádherné záložky do knih z obalů od žvýkaček z Tuzexu, když se jednou do roka sehnalo pár poukázek, přece bych je jen tak nevyhodila. Nebo když jsem k Mikuláši dostala balíček a v něm pár mandarinek a buráků...., to bylo radosti.

kuky921
12.12.2015 3 z 5

Pěkné prolistování nedávnou historií, dobrý nápad.

sporran
23.04.2015 4 z 5

Vzpomínky zhmotněné do obrázků, vše na jednom místě. Zajímavé je, že některé věci, které v době mého dětství už byly, tak si vůbec nepamatuji. Zřejmě jsme je nekupovali. Člověk si u této knihy uvědomí, jak co tehdy bylo a kam se to dnes posunulo. Fakt moc příjemné ohlédnutí a velká neznámá pro budoucí generace. I když na druhou stranu, např. léta devadesátá je už nyní obdobná historie a možná výzva na pokračování knihy, porevoluční době patřila také řada zajímavých věcí, které jsou pro dnešní mládež leckdy out nebo k smíchu. Knihu bych ráda měla ve své knihovně.

kormoran78
05.01.2015 4 z 5

Krásně graficky zpracovaná vzpomínka na doby minulé. Vzpomínka na hračky, potraviny a design z doby, ve které jsem vyrůstal. Zajímavý text je doprovázen bohatým obrazovým archivním materiálem. Takové nostalgické ohlédnutí, za tím, s čím v čem a na čem jsme vyrůstali (lízání Vitacitu, sbírání kytiček z mléka v pytlíku, šumáky dvou příchutí,...). Publikace mi prostě přinesla příjemné vzpomínky. Samozřejmě bez chuti vrátit se zpět k plánovanému hospodářství a shánění džín v Tuzexu :-)

jiri77
20.04.2014 4 z 5

Je to takový knižní katalog vzpomínek na konzum tehdejší doby. Kniha je moc pěkně upravena se spoustu fotografií. Při čtení jsem si kolikrát vybavoval chut' nějaké pochutiny a zavzpomínal na to ,jak jsem chodil jako dítě nakupovat do Pramenu. V knize mi jen chyběla zmínka o tehdejších bankovkách,mincích nebo alkoholických napojích, denním tisku a časopisech.

Ankavi
01.04.2014 4 z 5

Návrat do mého dětství - tak bych tuto knihu charakterizovala. Nostalgie, úsměv, pocity, dokonce i vůně a nebo útrapy i kouzlené a radostné okamžiky dětství - to vše se mně vybavuje, když ji otevřu. Co bych knize vytkla, to je poněkud chaotické zpracování dobových fotografií různých výrobků, neboť jsou zde fotky starší (50., 60.léta) a vedle toho například z konce 80., takže si člověk vlastně musí srovnat v hlavě, kdy že se prodávala tahle konzerva (a jak to, že se na ni, krucipísek, nepamatuji) a tuhle jsem si vlastně vozila ještě na vysoké na hory... Ale jinak krásný nápad :-) Naopak vysoce oceňuji zpracování historie některých firem.

Martin_Happy
25.02.2014 3 z 5

Trochu moc zaměřené jen na trh a výrobky. Uvítal bych více sondu do socialistického života. Trávení volného času, zájezdy s ROH a podnikové obdoby dnešních teambuildingů, nějaké repete TV programů například, nebo třeba popis oslav MDŽ, prostě další věci z té doby, nejen přehled výrobků

Marčullkas
01.02.2014

Retro jsem si velice oblíbila a těšila se, až poznám pro mě věci nepoznané, ale pro generaci našich rodičů a prarodičů věci sentimentálně poznané. Fandím autorovi a děkuji mu, že mi ukázal a otevřel nové dveře.

maryzka
23.01.2014 5 z 5

Pro někoho nostalgie, pro někoho úsměvné čtení, ale my co jsme dělali v obchodě tak už jenom vzpomínáme jak jsme to uměli vyrobit a jaké byli tvrdé normy. Stala se mi příhoda. Studovala jsem kdysi potraviny v menším měřítku ovšem a museli jsme se naučit záruční doby a také normy co existovali v bývalém Československu. Nejvyšší norma byla ČSN. ta byla dost kontrolovaná, že výrobci měli za zadkem pomalu celý úřednický aparát( hygiena apod.).Jednou jsem po slavné ,, Sametové revoluci potkala paní, která dělala ve výrobě v Hradci Králové v laboratoři( vyráběli dětské přesnídávky,zeleniny, ovoce), ta mi potvrdila, že ji za zadkem stáli kontroloři a zkoumali vzorky. Jednou udělala chybu a ihned jí strhli 300 korun a za to byli už pěkný boty. Takže vidíte jak potraviny byli kontrolovaný.Našla jsem tady jeden komentář, že si všimli, že mnoho výrobků není no tak to je výkon já se už vztekám od toho slavného sametu jak mi všechny potraviny zničili.

amladar
01.01.2014 5 z 5

Skvělá kniha, přečtená jedním dechem, a doufám, že další budou následovat. S manželem jsme hledali věci, které byly u nás v rodinách. Bezva vzpomínky, ale ať se ta doba nikdy nevrátí.

Lenka4
30.12.2013 4 z 5

S překvapením jsem si uvědomila, jak některé výrobky zmizely z obchodů, aniž jsem si toho povšimla. Kniha je dobrou připomínkou. Pochvalu si autor zaslouží také za zaznamenání historie některých podniků a jejich majitelů od dob předválečných až do současnosti. Textu by mohlo více, určitě by nebyl na závadu větší rozsah knihy. Nebo druhý díl.

Roanna
25.12.2013 4 z 5

Pěkně zpracovaná, vtipná, čtivá knížka. Zaměřuje se hlavně na to, co bylo za socialismu k sehnání a kde se to vyrábělo. Je to přehledně seřazené podle kategorií - největší prostor je věnovaný potravinám, ale autor se zmiňuje také o pojízdných prodejnách, tuzexu, kosmetice a hračkách. Na můj vkus je v ní však až příliš dobových obrázků na úkor textu. Kdo socialismus zažil na vlastní kůži, tak se v knize asi nic nového nedozví, ale jako nostalgická vzpomínka je tato kniha výborná.

mysterygirl
19.12.2013 5 z 5

Vzpomněla jsem si i na věci, na které jsem dávno zapomněla. Úžasnej nápad.Tuhle knížku jsme musela mít, hned, jak jsem jí viděla. Původně jsem si ji chtěla nadělit na štědrý den,ale začetla jsem se do ní hned, jak jsem si ji přinesla domů:-)

M.V.Z.
13.12.2013 4 z 5

knížka byla pěkně zpracovaná. Ale jelikož jsem o něco mladší ročník, tak pro mě to bylo moc velké retro :-). Spoustu věcí si vůbec nepamatuji.

dalimoni
10.12.2013 5 z 5

Děkuji autorovi za zpracování této knihy. Výborný retro návrat do mého dětství. Při čtení se mi úplně vybavovaly některé "zážitky" z 80. let. Kniha se zabývá "socialistickým trhem" (především potravinářským zbožím), část je věnována i nepotravinářskému zboží. Kromě retro fotografií je doplněna zajímavými informacemi, které dokáží ocenit především "pamětníci" případně studenti, kteří se budou touto problematikou zabývat. Kniha navazuje na pořad Retro, který vysílala ČT a mě osobně velmi příjemně překvapila. Ta retro "ostalgie" se nedá zapomenout :-).

honza66
30.11.2013 5 z 5

Velmi dobré, často i velmi vtipné čtení. Pro pamětníky příjemná nostalgie. Čekal jsem spíše popisky k fotkám, o to více potěšilo nemálo detailních informací a konkrétních přehledů jednotlivých oborů.

retro 70.-80. léta 20. století

Michal Petrov