Reniin deník

15. července 1942, středa Pamatuj si tenhle den; pamatuj si ho dobře. Budeš o něm vyprávět budoucím generacím. Od dnešních 8 hodin jsme uzavřeni v ghettu. Tady teď žiju. Svět je ode mě oddělen a já jsem oddělena od světa. Renia je mladá dívka, která sní o tom, že se stane básnířkou. Jenže Renia je Židovka, žije v Polsku a je rok 1939. Když Sovětský svaz a Německo přepadnou její zemi, Reniin svět se roztříští. Je oddělena od své matky a její život nabývá nové naléhavosti, když prchá z Přemyšli před bombardováním, přihlíží mizení jiných židovských rodin a nakonec se stává svědkem vytvoření ghetta. Ale vedle hrůzy války je tu rovněž velká krása, jak Renia začíná nacházet svůj hlas coby spisovatelka a poprvé v životě se zamilovává. Ona a její chlapec Zygmunt si vyměňují první polibek jen pár hodin předtím, než jejich město dobudou nacisti. A je to Zygmunt, který napíše poslední, srdcervoucí zápis do Reniina deníku. Reniin deník, objevený po sedmdesáti letech, je světovými médii označen za klasiku mezi literaturou o holocaustu. Sama Renia Spiegel je označována za „polskou Annu Frankovou“. Srozumitelnost a dovednost, s jakou je deník napsán, je mimořádným svědectvím o hrůzách války, ale i životu, který může existovat dokonce i v nejtemnějších dobách. O autorce: Renia Spiegel se narodila ve východním Polsku v roce 1924. V lednu 1939 si začala psát deník. Když vypukla válka, žila i se svou mladší sestrou v Přemyšli u babičky s dědečkem. Válka ji oddělila od její matky. Město nejprve obsadili Sověti a dospívající dívka pocítila komunistickou brutalitu. Když Německo rozpoutalo válku se Sovětským svazem, obsadili nacisté i Přemyšl. Pro Židy nastala doba temna. Bylo vytvořeno ghetto. V létě 1942 byla Renia nucena se začít ukrývat, aby se vyhnula likvidaci ghetta – deportacím do vyhlazovacích táborů. Jen o pár dní později nacisti její úkryt objevili a zastřelili ji, bylo ji čerstvě osmnáct let....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449884/big_reniin-denik-Zeu-449884.jpg 3.415
Literatura světová, Válečné, Biografie a memoáry

Vydáno: , Zeď

Renia’s Diary: A Young Girl’s Life in the Shadow of the Holocaust, 2018

Kniha Reniin deník

cornetka

Kniha je deníkem mladé dívky během druhé světové války. Renia je v pubertě, což se dost odráží na jejích zápiscích - válku zmiňuje více až ke konci knihy, jinak si užívá mladí, kamarádů a její první lásky Zygmunta. Z Reniiných zápisků mi připadala, že si naivně myslí, že jí Zygmunt miluje - jeho chování se mi zdálo povrchní a jakoby si z Renii dělal jen legraci, ale ona mu byla maximálně oddaná. Kniha je to zvláštní, příliš mě nezaujala. Chápu, že pro rodinu mají tyto zápisky nevyčíslitelnou hodnotu.

marcela8908

Je to deník v pravém slova smyslu. Nejtemnější doba a nejniternější pocit dospívající dívky.

Malkoff
18.11.2020

Na některé věci se nesmí zapomenout. Deník, který napsala mladá židovská dívka v ghettu, je nesmírně cenným i strašlivým svědectvím o holocaustu. Během pár let, co si Renia deník píše, se z holky stane takřka dospělá žena. Její zápisy jsou také důkazem toho, že člověk chce žít a zvykne si na ty nejhorší podmínky. To, co musely zažívat miliony lidí, si dnes nedokážeme představit. Mimořádně silná kniha.

hanenu
13.12.2019

Byť se možná může zdát trochu divné napsat něco takového o knize týkající se holocaustu, tak tahle kniha je krásná. Podle mě rozhodně stojí za to nechat se prostřednictvím Reniina deníku pozvat do jejího světa a svým způsobem s ní spoluprožít více než tři roky jejího života. Chvilku mi trvalo, než jsem se do deníku ponořila, ale pak jsem se začala vyloženě těšit na to, až se s Reniou na jeho stránkách znovu potkám.