Řeka

Řeka https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445661/bmid_reka-fdn-445661.jpg 3 71 29

Příběh od autora bestselleru Psí hvězdy, vyprávějící o dvou vysokoškolských kamarádech na cestě kánoí divočinou – podmanivý román o přátelství vystavenému ohni, divoké vodě a násilí. Wynn a Jack jsou od prvního ročníku vysoké školy nejlepšími přáteli. Sdílí svou lásku k horám, knihám i k rybaření. Wynn je dobrácký obr, pocházející z Vermontu, který je nejšťastnější, když je po kolena ve vodě. Jack je trochu drsnější. Vyrostl na ranči v Coloradu, kde spaní pod hvězdami a vaření na ohni byly stejně přirozené jako dýchání. Když se rozhodli vydat na cestu po řece Muskwa v severní Kanadě, domnívali se, že je nečeká nic jiného než dlouhé dny poklidného pádlování, sběru lesního ovoce, pozorování hvězd na obloze a čtení v brožovaných westernech. Nicméně požár, který náhle zachvátí les, dodá jejich cestě na naléhavosti. Když na břehu ukrytém v mlze zaslechnou hádku ženy a muže a rozhodnou se je před požárem varovat, nikoho nenajdou. Příštího dne se na řece objeví osamělý muž. Byl to on, koho slyšeli? A pokud ano, tak kde je ta žena? Od tohoto napjatého úvodu rozvíjí mistr vypravěč Peter Heller poutavý a dechberoucí příběh o mnoha tvářích divočiny.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Vendeta

The River , 2019

Zmitko.m
08.02.2021 2 z 5

Kniha se mi docela líbila, hlavně to cestování po řece a popis krajiny. Prostě naložit loď a vyrazit na plavbu řekou. Ale příběh se mi zdál trochu slabší, stále jsem čekal, zda se něco nějak závratného stane a ono celou dobu nic. Zdá se mi, že jsem nějak nepochopil konec. prostě najednou tu byl a jako co? Ani v tom Epilogu se nic nevysvětlilo. A oheň, o kterém se v anotaci i v celé knize psalo? Nepřišlo mi, že by v ději měl nějakou výnamnou roli, snad jen že v té oblasti hrdinům hrozí nebezpečí, ale jinak nic.....Asi jsem od této knihy čekal výrazně víc.

Marekh
06.02.2021 2 z 5

Omlouvám se všem fanouškům PETERA HELLERA, ale bohužel mne tato kniha vůbec nebavila a do čtení jsem se nutil, chtěl jsem to vzdát! Kniha se mi nelíbila jak po stylistické stránce, tak také po obsahové stránce. Chování hlavních hrdinů mi mnohdy přišlo nelogické včetně jejich dialogů. Zápletka byla slabá, žádné napětí se v knize nevyskytovalo, anebo jsem žádné nepociťoval, ačkoliv v průběhu románu zachvátí požár les. Pokládám si otázku, proč si hrdinové nevzali sebou mobilní telefon, když se rozhodli vydat na takou náročnou cestu?! Proč se někdy museli oslovovat urážlivě?! Když potřebovali nutně jídlo, proč nezastřeli soby, kteří se plavili přes řeku a vysvětlovali to tím, že kvůli posvátné úcty?! Takových nelogičností se v knize nachází hodně, mnohdy mi to nedávalo smysl. Knihu hodnotím na 40 %.

Očekával jsem thriller, dobrodružství a napětí, ale bohužel ani jedno z toho jsem se nedočkal. Na přebalu knihy je uvedeno, že závěr bude strhující s nečekaným rozuzlením. Určitě bych nesouhlasil s tvrzením, že to byl strhující závěr, i když závěr asi patřil k lepším částem knihy. V průběhu románu také naši hrdinové vzpomínají na své rodiny a na své lásky. Bylo mi líto JACKA, který měl špatné vzpomínky na události, které se přihodily v minulosti. Oceňuji, že autor umí pěkně popsat přírodu a zvířata, průběh požáru, ale celkově tento román hodnotím negativně. Velmi nerad takto knihu hodnotím, ale nemůžu jinak. Od autora jsem v minulosti četl knihu PSÍ HVĚZDY a tato kniha, i když jsem k ní měl také výhrady, se četla mnohem lépe a nedá se absolutně srovnat s knihou ŘEKA, jako by to psal úplně někdo jiný. Takový pocit jsem měl z této knihy.

V knize jsem nalezl také překlepy a všiml jsem si, že často se v textech objevují zájmena. Stylisticky se mi to nelíbilo.

Za mne je tato kniha velké zklamání a asi už nebudu číst další knihy od Petera Hellera. Kniha má pěkný přebal, ale bohužel po obsahové stránce je to hodně slabé.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Cítil obrovskou úlevu a obdiv. Nad nesmiřitelností a krutostí přírody, kterou vždy obdivoval. Jak dokázala být bezohledná a krásná zároveň. To v něm vyvolávalo posvátnou úctu. Ale taky její složitá inteligence. Její vyrovnanost. Její tiché kompenzace. Jako kdyby vším pronikala nějaká nevyslovená spravedlnost. Nechtěl o tom víc přemýšlet. Přesto tváří v tvář moci přírody se zdála být nenasytná, egoistická inteligence člověka na podřadné úrovni, nikoli nadřazené.

grimik
03.02.2021 1 z 5

Čekal jsem survival, boj o přežití, gradující napětí a překvapivý zvrat nebo aspoň toho běsnícího záporáka, zkrátka něco z toho, co vyplývalo z anotace. Dostal jsem ale dobrodružné sjíždění řeky, popis přírody, desítky stran o sbírání borůvek a chytání čudel v potocích, jeden zpackaný zločin a jednu neschopnost se domluvit, kvůli čemuž přeci jen někdo umře, příběh kde nic nepřekvapí, nic se nestane, napětí negraduje, délka už tak krátké knihy je natahována flashbacky hlavních postav do své minulosti a ještě to autor utne o dvě kapitoly dřív a nazdar. No, otevřelo mi to ústa v němém úžasu. Tak nazdar u dalších špatných knih.

MaKolar
11.01.2021 2 z 5

Kniha mě zaujala anotací, ale musím říct, že mě moc neoslovila. Příběh se sice dobře čte a konec je až moc rychle ukončen a říkáte si to je jako vše?

Lidka25
10.01.2021

Kniha se mi líbila, ale konci jsem moc nerozuměla. Vlastně jsem nepochopila, čí vinou se vše stalo. Jinak oceňuji vztah a přátelství obou hlavních hrdinů, což je dnes trochu vzácné. Lidka

true.penny
07.01.2021 4 z 5

Autor opět použil, co dobře umí a opět se dokázal dotknout srdce čtenáře. Klidný pozvolný a hřejivý styl psaní, příběh plný atmosféry a pohlcující vykreslení zákonů přírody a přátelství. Prvky thrilleru lehce zbytečné . Fungovalo by to lépe bez nich. Ve výsledku, příjemné čtení. Na Psí hvězdy to ale zdaleka nemá.

vnimat_Krasu
26.12.2020 3 z 5

Blbý na Řece je, že v ní nepřituhuje. A blbý je, že na to od začátku čekáte. Ta Foglarovská poetika mezi dvěma kamarádama je fajn. Když se ale romantika přehoupne do thrilleru, přestane děj téct. A ta přiznaná inspirace božským Vysvobozením najednou slouží k neprospěchu věci.

Dolik13
22.12.2020 3 z 5

Od knihy jsem dostal vlastně to, co jsem očekával. Je to dobře? Bohužel spíše ne. Nebyl žádný WOW moment a po dočtení knihy ve vás příběh nezanechá žádnou stopu, bohužel. I přesto, že jsem knihu přečetl rychle a čte se dobře, nedokázal jsem si k postavám vytvořit vztah. Dobrodružný příběh s prvky thilleru funguje dobře, ale jak už jsem psal, nebylo to prostě ono.

magnolia
19.10.2020 4 z 5

Na další knihu autora jsem se dost těšila, Psí hvězdy mě okouzlily a nastavily laťku, jak se říká. Něco je jiné: žánr, doba, prostředí (a také vydavatel, překladatel), podobné oběma knihám je téma přátelství a boje o přežití a taková jistá poetika, která je v obou knížkách přítomná. V Řece je hodně stránek věnováno působivým popisům přírody a živlům - vodě a ohni, které hlavní hrdiny dost potrápí. Autor nás zasvětí do vodáckých a zálesáckých fíglů, ale nahlédneme i do nitra obou přátel, odlišných vzhledem i povahou. Zkušeností mají oba dost, ale na to nejhorší, co je potkalo, připraveni být ani nemohli. Nakonec jsem si to čtení celkem dobře užila, Jackovi a Wynnovi držela palce, ale na plné hodnocení to tentokrát není.
(Jsem zvědavá na další komentáře).