Temná stezka

Temná stezka https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/123072/temna-stezka-123072.jpg 4 269 43

Rebecka Martinssonová série

Po svém posledním případu hledá Rebecka Martinssonová jen těžko cestu zpět k normálnímu životu. Klid nachází v Kurravaaře, rodné vesnici, kde se nastěhuje do domku po babičce. Z letargie ji vytrhne nabídka práce na státním zastupitelství v nedaleké Kiruně. Opravdu však Rebecka ožije teprve ve chvíli, kdy je na nedalekém zamrzlém jezeře nalezena mrtvá žena. Její tělo jeví známky mučení. Inspektorka Anna-Maria Mellaová ví, že se neobejde bez pomoci. Bude potřebovat dobrou právničku - a zná tu nejlepší... Rebecka Martinssonová netuší, jak složitý případ má před sebou. Zavražděná žena zastávala klíčovou pozici v jedné mezinárodní těžební společnosti. Rebecka se záhy noří do spletitých záležitostí a intrik, v jejichž středu stojí majitel těžební společnosti, který měl s obětí rozporuplný vztah. Rebecka a Anna-Maria postupně pronikají do sítě tajemství, perverze a zločinu... ...a odkrývají temný příběh, v němž se kříží posedlost, ambice a zvrácená sexualita s osamělostí, nadějí a touhou. Mistrovsky odstupňované napětí dosahuje vrcholu v dramatickém rozuzlení, po němž nic nebude jako dřív.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Svart stig , 2006

Aymira
18.12.2016 4 z 5

O hodně lepší než předchozí dva díly, po nichž jsem si musela od této série dát delší pauzu. Tím, že se příběh odehrává na dalekém severu, kde nevidíte nic jiného než sníh, led a mráz, dodává celkové atmosféře na tajemnosti. I když se nejedná o klasickou detektivku, protože se nic moc nevyšetřuje, přesto mě tentokrát autorka dokázala udržet v napětí a očekávání díky dobré zápletce spojené s úplatky a zahraniční politikou. Jak už zde někteří v komentářích psali, kniha obsahuje mnoho prvků ženského románu.

Zajímavě je pojatý způsob vyprávění, kdy se mezi sebou neustále střídají různé časové roviny a to zcela bez upozornění. Většinou se jedná o případ, kdy postava vzpomíná na něco z minulosti a v rámci daných vzpomínek si vybaví další příběh z jiného časového úseku. Čtenář musí být neustále ve střehu a dávat pozor na to, zda se zrovna nachází v současnosti nebo daleké minulosti.

MarkétaLore
21.02.2016 5 z 5

KRÁSNÁ KNIHA, má oblíbená. chce to být naladěn na správnou vlnu, ale ojedinnělá, temná, autentická kniha.

buschka
19.06.2015 3 z 5

Další díl s Rebeckou a zatím neslabší. Střídání minulosti a současnosti není na škodu, ale příliš mnoho postav, než se čtenář zorientuje.

konicekbily
11.06.2015 3 z 5

Je to krimit-thriller, složitý děj, hodně postav, časté a někdy trochu nejasné návraty do minulosti.

dalia1769
14.05.2015 3 z 5

V kontextu severských detektivek průměr, v kontextu cyklu s Rebeccou Martinssonovou zatím pro mne nejlepší díl. Rebecka si mne již získala více než zpočátku, dozvídáme se stále více z její minulosti, oba detektivové jsou také sympatičtí. Rušivě na mne působí "rozháraný" styl psaní, autorka bez upozornění mění postavy, z jejichž perspektivy příběh sledujeme, bez varování přeskakuje ze současnosti do minulosti. Jinak opět velmi drsný příběh se zvrácenými, až psychopatickými postavami.

markuc
14.04.2015 3 z 5

Konecne detektivka, vlastne prvni z cele serie - knihy predtim jsou spis takova "zenska detektivka" (to je neco jako cervena knihovna rizla pseudodetektivnim story). K mistrum zanru ma sice jeste autorka deleko, ale uz se to da cist a je to rozhodne napinavejsi/zajimavejsi.

Mam ve ctecce jeste dalsi dva dily serie, tak uz se jich tak nebojim, jako po prvnich dvou.

Rade
08.04.2015 3 z 5

Spíš thriller, než detektivka. Se složitou zápletkou, týkající se provázání bezohledného byznysu se zasahováním do politiky afrických států, kdy zisk a úspěch se cení víc než lidský život.. Přiznám se, že mě kniha moc neoslovila. Příliš mnoho postav, z nichž některé si nesou frustraci z dětství a mládí, návaznost minulosti na jednání v současnosti ale moc nevidím... Motivace jednání některých osob mi unikala, trochu nejasný se mi zdál i chaotický konec. A řešení milostných problémů hlavní hrdinky právničky Rebecky mně přišlo zvláštní a trochu pubertální…. Možná je to všechno i tím, že jsem skočila rovnou do třetího dílu série a šlo o moje první seznámení s touto autorkou.

Selinute
01.02.2015 5 z 5

Vynikající seveřanka. Vyhovuje mně autorčin styl psaní a touto druhou knihou, kterou jsem od ní přečetla ji řadím mezi své oblíbené. Hlavní hrdinky Rebecka Martinssonová a inspektorka Anna-Maria Mellaová jsou sympatické postavy příběhu, jehož napětí se neustále stupňuje a od kterého se prostě nedá jen tak odejít. Temná stezka se čte sama a určitě své čtenáře nezklame.

Jihorka
21.11.2014 3 z 5

Četla jsem jako třetí knihu ze série v řadě za sebou a nemohu se přinutit číst další - průměrná detektivka, která mě ničím nepřekvapila. Anotace je mnohem dramatičtější než samotná kniha. Možná je to severskou ospalou náturou, která mi zřejmě nevyhovuje.

borknagar
14.11.2014 3 z 5

Åsa Larsson umí, ale zde je problém se mnou a tématem knihy. Sice jsem se u knihy ani chvilku nenudil, ale prostředí mezinárodní těžební společnosti není úplně to pravé ořechové. Akčnější konec knihy mi překvapivě až tolik nevadil. Tři hvězdičky a ani o fous víc.....

Marika Vanova
03.07.2014 5 z 5

Moje druhá kniha od této spisovatelky a taky pěkná.

Ronin Roujin
23.02.2014 5 z 5

Zatím z prvních tří knih z této série se mi Stezka líbila nejvíce. Asi proto, že byla nejméně detektivkou.

efka.saf
05.02.2014 3 z 5

Asu Larssonovou řadím jednoznačně mezi mé oblíbené autorky a myslím, že málo kdo v současné době umí tak krásně vykreslovat psychologickou vyšinutost obyčejných lidí. A možná tady je problém mého celkem nízkého hodnocení u této knihy. Zapadlá vesnička v Kiruně, ve které téměř každý obyvatel skrývá nějakého kostlivce, a na vrcholu všeho Asa, která každého dokáže vybarvit v těch nejrozličnějších psychologických barvách. To je to, co mi k této autorce dokonale sedí, ale ne zápletka tohoto formátu. Žádné šílené kšefty a machinace, které sahají daleko do rozvojových zemí, problematika těžby a těžebního průmyslu (ve které jsem se docela ztrácela) a podobné velikášství. I samotný závěr ve stylu "všichni umřeli" mi tady nějak úplně nesedl. Na zápletky tohoto typu jsou tu - dle mého názoru - úplně jiní autoři. Doufám, že to byla jenom touha zkusit si něco většího a že jednou knihou to končí. Byla by vážně škoda, kdyby nám Asa odepřela to, co umí nejlíp - popis další prohnilé vesničky zapadající do sněhových závějí, ve které se dá pohybovat jenom na sáňkoběžkách :).

petricka2
01.09.2013 4 z 5

Celkem dobrá knížka, ale četla jsem lepší kriminální romány. Možná, že bych se do knihy více ponořila, kdybych četla předchozí díly.

LG73
06.06.2013 5 z 5

Třetí díl mě opět nezklamal. Larssonová umí opravdu dokonale vykreslit jednotlivé postavy a to, co je podle mě na jejich románech nejdůležitější, je psychologický náhled a až neuvěřitelný vhled do myslí různých lidí. Děj této knihy se odchýlil od těch předchozích, ale rozhodně neztrácí nic na své atraktivitě.

aalexiis
10.05.2013 4 z 5

S každým dílem je autorka lepší.

petra106
24.04.2013 5 z 5

Prozatím nejlepší kniha série. Děj byl předvídatelný, ale vynahradil to popis a pohledy do minulosti jednotlivých postav.

siena
16.03.2013 5 z 5

Konečně mohu dát za pět:) Předchozí dva příběhy Rebecky Martinssonové byly s tak otevřeným koncem...
Možná to není brilantně vystavěná detektivní zápletka, ještě rozpletená relativně brzo, ale popis místa, života a hlavně vnitřního světa jednotlivých postav je jedinečný. Prolínání současnosti s minulostí, v tomto příběhu i vidění budoucnosti, není rušivé, ale pro pochopení chování a jednání hrdinů. Jen na můj vkus jsou scény násilí, zločinu hodně kruté a nemyslím tím nějaké popisy "potoků krve".

Spark
29.01.2013 5 z 5

Další pokračování příběhu Rebecky je opět velmi čtivé. Děj se tentokrát výrazně liší od předchozích dílů, ale určitě to není na škodu, spíše naopak. V knize se autorka odkazuje na předchozí díly, což se dá samozřejmě předpokládat, když jde o třetí díl, ale na druhou stranu je spousta věcí znovu zmíněna či vysvětlena, takže se určitě neztratí i ti, kteří předchozí díly nečetli. Dle mého názoru určitě stojí za přečtení.

Pavo.Klima
21.10.2012 3 z 5

Kniha mne nestáhla na dno.... ani do euforie... Hodně silné obrazy.. opakovaně mi děj běžel před očima jako film...téma armády a těžební problematiky mi blízké není. Velice barvitě vykreslena postava Ester, která mi občas připomínala Hoegovu Smillu.